Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data :
Unitatea de învăţare: Diversitatea lumii vii
Disciplina : Biologie
Aria curriculară : Filologie
Lecţia: Regnul Fungi
Tipul lecţiei : mixtă

Competenţe generale :
1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie

2. Explorarea sistemelor biologice

3. Utilizarea şi construirea de modele în scopul demonstrării principiilor lumii vii

4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând terminologia specifică biologiei


5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru specifice biologiei în contexte
noi
Competenţe specifice:
C. sp. 1.1. Culegere de date din surse variate de informare / documentare despre organizarea
lumii vii
C. sp. 1.3. Identificarea structurilor biologice microscopice in vederea caracterizării lor
C. sp. 2.1. Utilizarea investigaţiei pentru identificarea unor caractere generale ale
organismelor și evidenţierea componentelor şi proceselor celulare
C .sp. 2.2 Prelucrarea rezultatelor şi formularea concluziilor
C. sp. 3.1 Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor
C. sp. 3.2 Aplicarea unor algoritmi de identificare şi rezolvare de probleme
C.sp. 4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de
comunicare
C.sp. 4.2. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare

Competențe derivate:
O1. -să identifice diferite tipuri de fungi;
O2. -să enumere formele de existenta ale fungilor;
O3. -să realizeze o clasificare a fungilor dupa structura lor;
O4. -să cunoască cel puţin doua tipuri de fungi;

Metode didactice și procedee didactice: conversaţia euristică, explicația, observația,


comparația;
Instrumente de evaluare: observare sistematică, verificare frontală orală,
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală
Resurse: umane – clasa de elevi
temporale – 50 minute
materiale – manual de biologie, imagini;

Desfășurarea lecției
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea Metode și Forma de Mijloace de
elevului procedee organizare învățământ

1.Moment Notez elevii absenți și verific Își


Organizatoriu dacă sunt condiții optime pregătesc
pentru desfășurarea lecției. cărțile și Conversația Frontal
caietele.
2.Verificarea Adresez elevilor următoarele Frontal;
cunoștiințelor întrebări: Elevii
din lecția Care sunt caracterele răspund Conversația Individual.
anterioară generale ale Protistelor?
Definiți euglene și
sporozoarele.
3.Captarea Solicit elevilor să își deschidă Elevii își Conversația
atenției manualul la lecția: Regnul deschid
Fungi. manualele. Explicația. Frontal Manual
4.Anunțarea Anunț titlul și îl notez pe Elevii Conversația Frontal;
titlului și tablă. Comunic clar notează în
enumerarea competențele derivate. caiete titlul Explicația Individual.
competențelor
derivate
Caractere generale

Cuprinde ciupercile eucariote


imobile, unicelulare sau
pluricelulare. Se întâlnesc în
sol, apă, în organisme vii sau
moarte. Elevii Conversația Frontal;
5.Dirijarea La cele pluricelulare corpul notează în Manual
învățării este alcătuit din celule caiete titlul Explicația Individual. Imagini
filamentoase, ramificate,
multinucleate numite hife
care formeaza un miceliu.
Celulele prezintă perete
celular de natură iar în
citoplasmă substanța de
rezervă este glicogenul, ca și
în celulele animale.
Nu prezintă pigmenți
asimilatori, nutriția fiind
heterotrofă saprofită sau
parazită.Se clasifică în trei
clase: Zigomicete,
Ascomicete, Bazidiomicete.

6. Fixarea Prezentați caracterele Frontal;


cunoștințelor și generale ale fungilor. Elevii
asigurarea feed- Prezentati caractele răspund Conversația Individual.
back-ului ascomicetelor.
Schița tablei
Caractere generale

 Cuprinde ciupercile eucariote imobile, unicelulare sau pluricelulare microscopice sau


macroscopice.
 Se întâlnesc în sol, apă, în organisme vii sau moarte.
 La cele pluricelulare corpul este alcătuit din celule filamentoase, ramificate, multinucleate
numite hife care se împletesc formând un miceliu
 Celulele prezintă perete celular de natură chitinoasă, iar în citoplasmă substanța de rezervă
este glicogenul, ca și în celulele animale.
 Nu prezintă pigmenți asimilatori, nutriția fiind heterotrofă saprofită sau parazită.
 Reproducerea se realizează asexuat (prin fragmentare, prin diviziune directă sau prin spori
asexuați) și sexuat (prin spori sexuați rezultați prin diviziune cariochinetică de tip meioză).
Organul în care se diferențiază sporii sexuați se numește sporange, de forme și dimensiuni
variate la diferite specii de ciuperci.
 Se clasifică în trei clase: Zigomicete, Ascomicete, Bazidiomicete.

Clasa Ascomicete

 Cuprinde specii pluricelulare cu corpul reprezentat de un miceliu septat, format din hife
pluricelulare ramificate dar si specii unicelulare (drojdia de bere, drojdia vinului)
 Nutritia este saprofita (mucegaiul verde-albastrui) sau parazita (cornul secarei)
 Reproducerea se realizeaza asexuat prin spori si sexuat prin oogamie; gametii se formeaza in
ascogon (organul femeiesc) si anteridie (organul barbatesc); fecundatia se realizeaza intr-un
sporange in forma de sac numit asca in care se formeaza si ascosporii prin diviziuni repetate
ale zigotului
 Reprezentanti: Saccharomyces cerevisiae (drojdia de bere), Saccharomyces
elipsoideus (drojdia vinului), Penicillium notatum (mucegaiul verde-albastrui), Claviceps
purpurea (cornul secarei), Morchella aesculenta(zbarciogul) specie comestibila, etc.

Clasa Bazidiomicete

 Cuprinde ciuperci superioare pluricelulare care prezinta un miceliu septat, ramificat


 Sunt specii saprofite sau parazite
 Sporii, denumiti bazidiospori se formeaza in bazidiile celulare sporogene de forma cilindrica,
grupate in corpuri sporifere variate: lamelare, tubulare, tepoase etc.
 Reprezentanti: Puccinia graminis (rugina graului) – specie parazita, Ustilago
maydis (taciunele porumbului) – specie parazita, Psalliota campestris (ciuperca de
camp), Armillaria mellea (ghebele), Pleurotus ostreatus (buretii), Amanita muscaria (palaria
sarpelui), Amanita phaloides(buretele viespei), etc.

S-ar putea să vă placă și