Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecie

Titlul leciei: DIVERSITATEA ANIMALELOR. Protozoarele


Clasa: a VI-a A

Disciplina: Biologie

Durata: 45 minute

Obiectivele operaionale
La sfritul acestei lecii, elevii vor fi capabili s:
- s defineasc protozoarele;
- s enumere protozoare;
- s identifice pe desene animalele i component ale acestora;
- s precizeze importana biologic a acestor microorganisme;
- s cunoasc msurile de prevenire a mbolnvirii cu protozoare i simtomele bolilor.

Materiale
Enumerai resursele, echipamente de
calculator, cri, precum i orice alte
materiale de laborator care vor fi necesare
pentru a finaliza aceast lecie.

Etapele leciei
Utilizai aceast seciune pentru a scrie
o descriere detaliat a fiecrui pas n
lecia.

- M. Brnduoiu, C. Androne, Biologie, cls a VI-a, Ed. Didactic


i Pedagogic
- A. Ionel, Z. Partin, Biologie, cls a VI-a, Ed. Humanitas
- M. Ciobanu, Didactica tiinelor biologice, Ed. Humanitas
- Internet/ You tube
- Prezentare Power Point
- filme didactice cu Euglena verde, amiba, parameciul, giardia,
malaria i noctiluca
- fie de evaluare

Trecerea la lecia noua:


- Recapitulare pe baz de ntrebri din capitolul anterior
- prezentarea unui filmule didactic cu protozoare
Schema leciei
Protozoarele sunt primele animale care au aprut pe
Terra i sunt unicelulare.
Reprezentani: Euglena verde, amiba, parameciul,
giardia, plasmodiul malariei i noctiluca.
Mediul de via:- ape dulci ( euglea, amiba i parameciul)

ape marine ( ex: noctiluca)


corpul omului (giardia-intestinul
subire i plasmodiul malariei
globulele roii)

Euglena verde
Alctuirea corpului: membran, citoplasm, nucleu,
stigm (pat sensibil la lumin), flagel (rol de locomoie),
formaiuni cu clorofil.
Locomoia se realizeaz cu ajutorul flagelului.
Hrnirea este mixotrof (se face att la lumin, ct i la
ntuneric)
Respiraia se face prin membran.
Excreia se face prin vacuola pulsativ.
nmulirea: - n condiii favorabile se face prin diviziune
longitudinal
Amiba
Locomoia se face cu ajutorul pseudopodelor.
Hrnirea este heterotrof (la ntuneric).
Parameciul
Locomoia se face cu ajutorul cililor.
Hrnirea este heterotrof.
Noctiluca
Triete n Marea Neagr i produce lumin.
DE REINUT
-cur apa de bacterii (Euglena verde, Parameciul i
Amiba);
-Plasmodiul malariei provoac boala numit frigurile de
balt i este transmis de narul anofel;
-Giardia produce boala giardioz, care se transmite prin
mini murdare, fructe i legume nesplate;
simptome: stri de vom, lipsa poftei de mncare

ncheierea
- fixarea cunotinelor se realizeaz prin rezolvarea
unei fie n grup

Vocabular
Enumerai termeni specifici i cuvinte
de vocabular pe care elevii
vor nva n timpul leciei.

- protozoarele = primele animale aprute pe Terra;


- stigma= pat sensibil la lumin, se ntlnete la
Euglena verde;
- flagel= are aspectul unui bici, ajut la deplasare i se
ntlnete la Euglena verde;
- nutriiea autotrof hrnire n prezena luminii;
- nutriie herotrof hrnire la ntuneric;
- nutriie mixotrof hrnire att la ntuneric ct i la
lumin;
- cili= firioare scurte care realizeaz locomoia
parameciului;
- pseudopodele= picioruele false ale amibei, acestea o
ajut s se mite

ntrebri pentru discuie


Enumerai ntrebrile pe care dorii elevii s rspund nainte de, n timpul, sau dup lecie.
nainte:
1. Care sunt componentele unui organism?
2. Dai exemple de esuturi.
3. Dai exemple de organe.
4. Dai exemple de sisteme de organe.
5. Care sunt funciile organismului animal?
n timpul leciei
1. Ce sunt cloroplastele?
2. Ce sunt animalele parazite?
La finalul leciei
1. Ce sunt protozoarele?
2. Dai exemple de protozoare.
3. Ce sunt animalele unicelulare?
4. Ce importan au protozoarele?
5. Ce boli pot produce protozoarele?

Evaluare

Includei o explicaie a standardelor sau a criteriilor care vor fi utilizate pentru a evalua nvare al
elevilor n lecie. Ataai o copie a tuturor scale de clasificare a planului de lecie.
Evaluarea cunotinelor se realizeaz prin rezolvarea unei fie.

Identificai
Modul n care v-ai putea adapta lecia pentru a satisface nevoile cursanilor diferite (de exemplu, elevii care
nva educaionale speciale, de limba engleza, si / sau studeni supradotai i talentai)

Elevii care se pregtesc pentru concurs au de pregtit un referat despre anatomia ochiului.

Profesor:

HOD:

Principal:

S-ar putea să vă placă și