Sunteți pe pagina 1din 3

 ȘCOALA GIMNAZIALĂ VALEA LUI ENACHE - BĂICULEȘTI, JUDEȚUL ARGEȘ

Anul şcolar: 2014-2015

PROIECT DIDACTIC
Data: 10.02.2015
Profesor: Cojocărel Claudia Mihaela
Obiectul: Biologie
Clasa: a V-a
Unitatea de învățare: Talofite
Subiectul lecției: Bacteriile
Număr ore: 1 oră
Tipul de lecție: dobândire de noi cunoștințe – varianta de descoperire inductivă
Scopul lecției: fixarea și consolidarea cunoștințelor privind structura, funcțiile și importanța
existenței bacteriilor
Competențe specifice:
C1.1. identificarea unor grupe și specii din regnul Plante
C1.2. stabilirea relațiilor factori de mediu-plante
C3.1. reprezentarea structurii și funcțiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
C4.2. prezentarea informațiilor folosind diverse metode de comunicare
C5.1. utilizarea în viața cotidiană a cunoștințelor de biologie vegetală
Obiective operaționale:
O1: să indice mediul de viață al bacteriilor ;
O2: să compare structura celulei bacteriene cu structura celulei vegetale tipice pentru a
înțelege noțiunea de procariote și eucariote și să deseneze corect structura unei bacterii;
O3: să explice modul de hrănire al bacteriilor, definind noțiunile de heterotrof și autotrof,
saprofit și parazit;
O4: să evidențieze importanța bacteriilor pentru mediu și om, enumerând cel puțin 2
domenii în care sunt utilizate.
Metode și procedee: conversația euristică, descoperirea dirijată, explicația, demonstrația,
problematizarea
Mijloace de învățământ: pentru activitatea individuală – caiet, fişă de evaluare, atlas botanic
pentru activitatea frontală – tablă sau videoproiector , laptop, planşă
Evaluare: formativă prin chestionare orală şi prin fişe de evaluare
Bibliografie: Mohan Gh., Ardelean A., Mihail A. – Biologie, manual clasa a V-a, Ed. All,1997,
www.didactic.ro.,wikipedia, Gheorghe Mohan – Mic atlas de biologie, Ed. Corint,2007

Organizarea și desfășurarea lecției

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor


Organizarea clasei Notarea absențelor și pregătirea Se pregătesc pentru lecție.
materialului pentru lecție.
Reactualizarea Prin chestionare orală se verifică: Răspund la întrebări:
cunoștințelor • Care este cea mai mică unitate  celula
structurală și funcțională
învățată?
• Care sunt componentele unei  peretele celular, membrana,
celule vegetale? citoplasma, nucleul, vacuolele
și cloroplastele cu clorofilă
• După numărul de celule care le  plante unicelulare și plante
1
alcătuiesc corpul, de câte tipuri pluricelulare
pot fi plantele?
• Cum se hrănesc plantele?  autotrof prin fotosinteză
• Care sunt organele care rădăcină,tulpină, frunze, flori,
alcătuiesc o plantă cu flori? fructe, semințe
Captarea atenției și 1 gram de sol conține circa 50-100
anunțarea temei și de milioane de organisme
obiectivelor microscopice. Cum se numesc?
Se anunță titlu Bacteriile și
obiectivele lecției. Notează titlul în caiete.
Dirijarea învățării Se va realiza prin prezentarea Elevii
lecției în PowerPoint(sau la tablă) descoperă,analizează,compară,
și prin învățare prin descoperire. stabilesc concluziile și notează
Se prezintă mediul, în caiete.
alcătuirea,clasificarea după
formă, hrănirea, înmulțirea și
importanța bacteriilor. Explică
noțiuni cheie: organism
procariot, eucariot, nutriție
heterotrofă, saprofită și parazită,
chemosinteză, simbioză.
Se prezintă secvențial schema
lecției la tablă.
Fixarea cunoștințelor Se realizează prin chestionare Răspund la întrebări.
orală formativă pe tot parcursul
lecției. Se verifică corectitudinea
răspunsurilor.
Evaluarea performanței Se face oral ex.2 și 3/p.90 de la Elevii răspund oral.
rubrica „Verificați-vă
cunoştințele! ” şi în scris prin fișa Elevii rezolvă în scris fișa timp
de evaluare . de 10′ și prezintă oral
Notează elevii care au fost activi rezultatele.
la oră.
Tema pentru acasă Realizarea unui referat cu tema
„Om-bacterie” în care se va
analiza modalitatea de apărare a
omului față de acțiunea patogenă
a unor bacterii.

SCHEMA LECȚIEI

REGNUL PROCARIOTA
Bacteriile

• Mediul de viață: pretutindeni (aer, apă, sol, organismul plantelor,animalelor,omului)


• Clasificare: → coci  formă sferică
→ bacili  formă de bastonaş
→ spirili  formă spirală
→ vibrioni  formă de virgulă

2
• Alcătuire:
 microscopice, unicelulare
 fără clorofilă
 cu nucleu difuz→organisme procariote
Membrană

Nucleu
Procariote Nucleu difuz Eucariote
Cloroplast
Citoplasmă

• Hrănire: heterotrofă → saprofită


→ parazită
autotrofă → chemosinteză
→ simbioză
• Înmulțire:  prin diviziune
 prin spori
• Importanța: □ folositoare → bacterii de putrefacție (descompun organismele moarte)
→ bacterii fixatoare de azot (îmbogățesc solul cu azotați)
→ bacterii fermentative (transformă laptele în iaurt)
□ dăunătoare →bacterii parazite (boli la plante, animale, om - tuberculoza,
holera)
→ bacterii saprofite (acresc mâncarea)

FIȘĂ DE EVALUARE FORMATIVĂ

Numele și prenumele………………………….
Clasa....................
Data…………….

1. Desenează alcătuirea unei bacterii și scrie legenda pe desen! (2p)

2. Completează textul:

Atât celula bacteriană cât și celula vegetală tipică au ………………, …………………, și


…………………..; nucleul celulei bacteriene este…………………., caracter de
procariot, în timpul ce nucleul celulei vegetale tipice este………………………caracter
de eucariot. Celula vegetală tipică are în plus și ………………………….., de aceea se
poate hrăni………………………, pe când bacteriile se hrănesc……………………….. .
(4p)
Oficiu 4p
3

S-ar putea să vă placă și