Sunteți pe pagina 1din 23

Proiect didactic

Profesor: Braga Mihaela


Data 18.09.2020
Clasa a VI-a
Disciplina: Biologia
Subiectul: Organisme diurne
Forma de organizare: Lecţie
Tipul lecţiei: mixtă.
Forma de organizare a lucrului cu elevii: Individual, frontal, în echipă.
Competenţe derivate:
- Definirea noțiunilor de bioritmuri, ceas biologic, grupuri ecologice;
- Identificarea tipurilor de bioritmuri;
- Recunoașterea păsărilor diurne;
- Recunoașterea speciilor de plante diurne;
- Utilizarea limbajului biologic corect.
Obiective operaţionale: Elevul la finele lecţiei va fi capabil să:
O1. Să definească noţiunile de bioritmuri, ceas biologic, grupuri ecologice, în baza informației din manual;
O2. Să identifice în baza informației din manual tipurile de bioritmuri;
O3. Să recunoască în baza informației din manual păsările diurne;
O4. Să distingă speciile de plante diurne.
Strategii didactice
Metode şi procedee: Lucrul cu manualul, explicaţia, conversaţia, lucrul în echipă, demonstrarea, TIC, lucrul la tablă, metoda
Triadei, metoda Ciorchinelui, metoda Păianjenului, observarea, moment creativ.
Materiale didactice: 1. Manualul de biologie, autor Tudor Cozari, 2017;
2. Ghidul metodic al profesorului, autor Tudor Cozari, 2006;
3. Planşe cu animale și plante diurne;
4. Imagini cu animale și plante diurne;
5. Utilizarea calculatorului.
Demers didactic

Etapele O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace


de învăţare
Evocarea
Salutul. Organizează elevii pentru Se pregătesc pentru lecţie. Se concentrează
Moment
desfăşurarea lecţiei. Constată fecvenţa pentru următoarele etape ale lecţiei.
organizatoric elevilor. Elevii răspund la întreabarea adresată de
Captarea Elevi! Studiind tema anterioară: ,,Organisme profesor:
atenţiei pluricelulare”, vă rog sa-mi spuneți: Conversaţia
 Ce reprezintă organismele Organismele alcătuite din mai multe celule, care de evaluare
Reactualiza- pluricelulare? realizează anumite funcții, au fost numite
organisme pluricelulare.
rea
cunoştinţelor  Ce știi despre organismele Ele au provenit de la organismele unicelulare. Pe
pluricelulare? parcursul a milioane de ani organismele
pluricelulare s-au perfecționat treptat, obținând o
structură din ce în ce mai complexă. Cu timpul
numărul organismelor creștea, deosebindu-se
unul de altul prin vastitatea de celule, prin
cantitatea, varietatea de organe, forma corpului,
modul de viață, adică prin nivelul de organizare.

Ciupercile, plantele și animalele sunt organisme


pluricelulare. Ciupercile nu sunt nici plante, nici
 Care sunt trăsăturile distinctive ale animale. Ele sunt un grup aparte de organisme,
organismelor pluricelulare? care includ ciuperci microscopice și ciuperci
Argumentați. mari. Plantele sunt organisme pluricelulare
autotrofe – pot să-și formeze de sine stătător
substanțele organice necesare din substannțe
neorganice (H2O și CO2). Animalele sunt
organisme heterotrofe, au sensibilitate și
capacitate de mișcare.

În acest timp 2 elevi lucrează la tablă:


1. Completează enunțurile cu răspunsul Lucrul la
corect din cele trei variante: tabla
Ciupercile sunt...
a) plante; b) animale;
c) nici plante, nici animale. c) nici plante, nici animale.
Plantele sunt organisme... Dictare
a) autotrofe; b) heterotrofe c) saprotrofe. programată
Animalele sunt organisme... a) autotrofe.
a) care își prepară singure substanțele
nutritive; c) cu sistem nervos și organe de simț.
b) care nu se mișcă;
c) cu sistem nervos și organe de simț.

2. Scrie câte 2 exemple de ciuperci, plante și


animale.
Schemă pe
Organisme pluricelulare tablă

Pălăria-
Ciuperci Stejarul
Plante Leul
Animale
șarpelui

Cornul-
Macul Șoarecele
secării

Moment creativ
Organisme diurne suntem Elevii ascultă, fac concluzii. Moment
Doar ziua noi activăm creativ
Captarea Animalele sunt numeroase
Cuprind mai multe grupuri sistematice:
atenţiei
Moluște, insecte și viermi,
Reptile, păsări, mamifere, amfibieni.
Plantele ce sunt ziua active
Se numesc plante diurne.
Toate-s foarte importante
Diverse și viu-colorate.

Astăzi vom studia o temă nouă care se


Anunţarea numeşte:
temei noi şi a Organisme diurne
obiectivelor Se anunţă obiectivele lecţiei. Elevii notează tema în caiet şi ascultă obiectivele
lecţiei.
Realizarea În continuare ne vom familiariza cu noțiunile
sensului de bioritmuri, ceas biologic, grupuri Elevii se familiarizeză cu noţiunile cheie din
O1 ecologice, cu care vom opera astăzi la lecție. manual.
Schimbările cu caracter periodic ce au loc Elevii scriu noţiunile în caiet. Lucrul cu
Dirijarea în viața organismelor poartă denumirea de manualul
învăţării bioritmuri.
Organismele au simțul timpului, o
capacitate numită ceas biologic, adică
coordonarea activităților în armonie cu
schimbările ciclice din natură – alternarea
zilei cu noaptea, începerea fluxului marin.
Speciile cu același mod de nutriție și loc de
O2 trai au format grupuri aparte, numite grupuri
ecologice.

Vom identifica în continuare tipurile de Elevii efectuează schema în caiet. Lucrul la Schemă
bioritmuri (Anexa 1) tablă

O3 Explicare
sezoniere

anuale Bioritmuri lunare


Metoda
diurne Păianjenului

Apoi, clasa se repartizează în 2 echipe,


lucrează 5 minute:
1. echipă: Analizează după manual
animalele diurne Lucrul în
O4 2. echipă: Analizează după manual echipă
plantele diurne Echipele lucrează după următorul algoritm:
 Distinge speciile de animale si plante
diurne.
Animale diurne: viermii, moluștele,  Plasează speciile de păsări la grupa
insectele: albina, bondarul, fluturul; ecologică caracteristică.
amfibienii, reptilele, păsările, mamiferele.  Efectuarea schemei la tablă şi în caiet. Observarea
În special păsările: pelicanul, pescărușul,
cufundacul, buhaiul-de-baltă, gâsca, lebăda,
rața, lișița, găinușa-de-baltă, pițigoiul,
muscarul, cinteza, codroșul, ciocănitoarea, Lucrul cu
rândunica, lăstunul-de-casă, rândunica–de- manualul
mal, fazanul, potârnichea, prepelița.

Plante diurne: măceșul-spinos, macul-roșu-


de-câmp, brebenelul-bulbos, păpădia,
cicoarea, mierea-ursului.
I echipă. Analizează animalele diurne. Plasează speciile de păsări la grupa Lucrul în
ecologică caracteristică. echipă
O3 Rândunica Lăstunul-de-casă Rândunica-de-mal

Demon-
strarea
planşelor cu
animale
diurne
Pelicanul Pițigoiul (Păsări)
Pescărușul Muscarul
Cufundarul Cinteza
Buhaiul-de-
baltă Codroșul
Gâsca Ciocăni- Metoda
toarea Ciorchinelui
Lebăda
Rața
O4 Lișița
Găinușa-de-
baltă

Explicația

Fazanul Potârnichea Prepelița Lucrul cu


manualul

Elevii efectuează schema în caiet.(Anexa 2) Filmul


Demonstrarea filmului didactic. (https://www.youtube.com/watch?v=D1HFR9jQtuQ ) TIC didactic
Elevii vizionează filmul.
II echipă. Analizează plantele diurne. Lucrul în
echipă
măceșul-spinos

brebenelul-bulbos Demon-
mierea-ursului strarea
planşelor cu
Plante diurne plante
diurne
cicoarea
păpădia
Metoda
macul-roșu-de-câmp Păianjen

Ceas biologic al plantelor

Perioada de inchidere a Explicarea


Perioada de deschidere a
florilor: florilor:
5:00 am: Mac 2:00 pm: Cicoare
6:00 am: Volbura 3:00 pm: Dovleac
7:00 am: Pdbal 4:00 pm: Podbal
8:00 am: Ciubotica-cucului 4:00 pm: Macris
9:00 am: Margareta 5:00 pm: Nufar
10:00 am: Macris 6:00 pm: Mac
12:00 am: Ghetisoara 9:00 pm: Ciubotica-cucului

Elevii efectuează schemele în caiet.


(Anexa 3 și 4)
Demontrarea filmului didactic. Elevii vizionează filmul. Film didactic
(https://www.youtube.com/watch?v=D1HFR9jQtuQ)
Reflecţia Corelează denumirea insectelor, păsărilor şi mamiferelor din coloana A cu caracteristicile lor din
coloana B şi C (unindu-le prin săgeţi). Conversaţie
de evaluare
Conexiunea
inversă Imagini cu
Vulture asemănător cu şoarecele animale
Liliac se teme de umbra sa diurne și
Fluture pasăre puternică Diurne nocturne
Iepure vicleană
Arici penaj moale şi zbor lent
Metoda
Vulpe polenizarea florilor Nocturne
Triadei
Bufniţă ţepos

Elevii efectuează schema în caiet.


(Anexa 5)
Extinderea Cu scopul fixării cunoştinţelor se Elevii notează în agendă însarcinările. Conversația Lucrul cu
Anunţarea realizează Ex. 1, 3 pag. 31 manualul
Pentru acasă de studiat tema:
temei şi
Organisme diurne, Ex. 2 pag.31 Frontal
însărcinărilor

Aprecierea Elevii care au participat activ la lecţia


de astăzi sunt apreciaţi. Notele sunt
cunoştinţelor
comentate.
Anexa1

sezoniere

anuale Bioritmuri lunare

diurne

Anexa 2

Rândunica Lăstunul-de-casă Rândunica-de-mal

Pelicanul Pițigoiul
Pescărușul Muscarul
Cufundarul Cinteza
Buhaiul-de-
baltă Codroșul
Gâsca Ciocăni-
toarea
Lebăda
Rața
Lișița
Găinușa-de-
baltă

Fazanul Potârnichea Prepelița


Anexa 3

măceșul-spinos

brebenelul-bulbos
mierea-ursului

Plante diurne
cicoarea
păpădia

macul-roșu-de-câmp

Anexa 4

Ceas biologic al plantelor

Perioada de deschidere a Perioada de inchidere a


florilor: florilor:
5:00 am: Mac 2:00 pm: Cicoare
6:00 am: Volbura 3:00 pm: Dovleac
7:00 am: Pdbal 4:00 pm: Podbal
8:00 am: Ciubotica-cucului 4:00 pm: Macris
9:00 am: Margareta 5:00 pm: Nufar
10:00 am: Macris 6:00 pm: Mac
12:00 am: Ghetisoara 9:00 pm: Ciubotica-cucului

Anexa 5

Vulture asemănător cu şoarecele


Liliac se teme de umbra sa
Fluture pasăre puternică Diurne
Iepure vicleană
Arici penaj moale şi zbor lent
Vulpe polenizarea florilor Nocturne
Bufniţă ţepos
Imagini – Animale diurne
1. Păsări arboricole
Pițigoiul

Muscarul
Cinteza

Codroșul
Ciocănitoarea

2. Păsări care vânează în aer


Rândunica
Lăstunul-de-casă

3. Acvatice
Pelicanul
Pescărușul

Cufundarul
Buhaiul-de-baltă

Gâsca
Lebăda

Rața
Lișița

Găinușa-de-baltă
4. Păsări care se hrănesc pe sol
Fazanul

Potârnicea
Prepelița
Imagini – Plante diurne
Măceșul-spinos

Brebenelul-bulbos
Păpădia

Macul-roșu-de-câmp
Cicoarea

Mierea-ursului

S-ar putea să vă placă și