Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a VI a
ARIA CURICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Zoologie
CAPITOLUL: Clasificarea animalelor şi diversitatea acestora
TEMA: Viermi cilindrici. Limbricul
PROPUNATOR: prof. Iaru Cristina
SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea alcătuirii externe şi interne a viermilor cilindrici şi
adaptări ale acestora la viaţa parazitară.
COMPETENTE SPECIFICE:
 Identificarea unor grupe şi specii de animale (1.1);
 Stabilirea relaţiilor între factorii de mediu şi diversitatea animalelor (1.3);
 Explicarea structurii şi funcţiilor organismului unor vieţuitoare (1.4);
 Stabilirea relaţiilor între tipurile de comportament şi procesul de adaptare a
organismului la mediu (1.5);
 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în diferite situații de
comunicare (4.2);
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârsitul orei elevii vor fi capabili :
 Să observe alcătuirea externă şi internă a limbricului;
 Să recunoască şi să denumească componentele de organizare externă şi internă
caracteristice viermilor cilindrici;
 Să indice elementele de organizare externă şi internă care demonstrează superioritatea
faţă de viermii laţi;
 Să descrie corect organele studiate ca elemente de superioritate;
 Să explice ciclul evolutiv;
 Să indice trăsăturile generale cu caracter de superioritate ale viermilor cilindrici;
 Să enumere reguli de igienă pentru a preveni infestarea cu viermi cilindrici paraziţi.
TIPUL LECŢIEI: Transmitere şi dobândire de cunoştinţe.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Resurse procedurale: observarea, explicaţia, conversaţia euristică, demonstraţia,
descoperirea dirijată, problematizarea.
b)Resurse materiale:
-pentru întreaga clasă: planşe, atlase, fişe;
-pentru fiecare elev: manualul, fise de evaluare;
c) Locul desfăşurării lectiei: laboratorul de biologie.
d) Organizarea activităţii: individual, frontal.
BIBLIOGRAFIE:
1. Bogoescu C., Dabija Al., Sanielevici E., (2002), Atlas zoologic, Editura Didactică
şi Pedagogică, Bucureşti;
2. Ciurchea Maria, Ciolac Rusu Anca, Iordache Ion, (1983), Metodica predării
ştiintelor biologice, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti;
3. Ionel Aglaia, Partin Zoe, (1998), Biologie, Manual pentru clasa a VI a, Editura
Humanitas, Bucureşti;
4. Marinescu Mariana, (2010), Didactica biologiei, Editura Paralela 45, Bucureşti;
5. Medan Viorica, Comănescu Elena, (1996), Biologie, Manual pentru clasa a VI a,
Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti.
SCENARIUL DIDACTIC

METODE ŞI
ETAPELE LECŢIEI OB.OP ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA PROCEDEE EVALUARE
ELEVILOR DIDACTICE
MOMENTUL Profesorul verifică prezenţa, ordinea şi Elevii pregătesc Conversaţia
ORGANIZATORIC materialele necesare desfaşurării lecţiei. materialele pentru
noua lecţie.
VERIFICAREA Profesorul solicită elevii să vină la tablă Elevii vor veni pe Explicaţia Sunt notai
CUNOŞTINŢELOR pentru a explica şi completa următorul rând, la tablă, pentru elevii care au
DIN LECŢIA tabel: completarea tabelului. completat
Conversaţia
ANTERIOARĂ Grupa de Caractere de tabelul.
viermi laţi asemănare deosebire Duplex cu

Viermele tabelul
de menţionat

gălbează
Tenia
Aprecieri
Participă la
verbale din
Profesorul solicită elevii sa privească conversaţie, explicând Planşe partea
planşele didactice în care se observă , pe baza imaginilor de didactice profesorului.
ciclul evolutiv atât la tenie cât şi la la tablă, ciclul evolutiv
viermele de gălbează. Prin întrebări şi caracterele grupului. Conversaţia
adresate elevilor se vor stabili:
Demonstraţia
-ciclul evolutiv cu gazda intermediară şi
un număr mare de ouă; Explicaţia
-alte caractere specifice grupului.

ANUNŢAREA Pentru sensibilizarea şi trezirea Ascultă explicaţiile Explicaţia


OBIECTIVELOR ŞI interesului elevilor, aceştia sunt profesorului.
A NOULUI informaţi asupra obiectivelor urmărite.
CONŢINUT Notează titlul lecţiei la tablă: Viermi Elevii notează în
INFORMAŢIONAL cilindrici. Limbricul (anexa 1). caiete.

DIRIJAREA Profesorul solocită elevii sa priveasca în Elevii , pe baza Observaţia


ÎNVĂŢĂRII atlas, imaginea în care este reprezentat observaţiilor făcute, Atlas
ciclul de dezvoltare al limbricului şi să precizează că acest Conversaţia
precizeze mediul său de viaţă. vierme trăieşte în
intestinul subţire al
omului.
Aprecieri
Notează concluziile la tablă. Notează în caiete. Observaţia
verbale din
Profesorul cere elevilor să observe şi să Elevii observă că
Manual partea
O1
analizeze imaginea din manual (pag. 54), limbricul are sexe
profesorului.
în care se observă alcatuirea externă a separate, femela fiind
limbricului şi separarea sexelor. de dimensiuni mai
mari decat masculul.

Elevii observă
’’Ce culoare are pielea limbricului?’’ Observaţia
culoarea alb-gălbuie a
acestuia.

Completează observaţia elevilor, făcând Ascultă explicaţiile. Explicaţia


precizarea că limbricul are corpul profesorului.
Aprecieri
acoperit cu chitină, substanţă ce apără
verbale din
O2 corpul acestuia de acţiunea sucurilor
partea
digestive produse de intestinul gazdei.
profesorului
Notează informaţiile la tablă. Notează în caiete.

Solicită elevii să observe în continuare


alcătuirea externă a limbricului,
adresându-le o serie de cerinţe. Manual
Elevii observă că spre
’’Observaţi capătul anterior şi capătul
deosebire de tenie, la
posterior al corpului limbricului.
limbric apar cele două Conversaţia
Comparaţi-l cu cel al teniei.’’
orificii ale tubului
Observaţia
digestiv: gura (orificiul
bucal), înconjurată de
O2 trei buze , iar la
capătul posterior,
orificiul anal.
Notează observaţiile la tablă.
Notează în caiete.
’’Observaţi fig. 2 din manual, pag.54.
Observă imaginea în
Ce rol au cele trei buze care înconjoară
care este prezentată
gura?’’
urma lăsată de buzele
unui limbric desprins
de pe intestin, apoi
răspund la intrbare: Aprecieri
Conversaţia
’’Limbricul se fixează verbale din
Observaţia
cu buzele de peretele partea
O4 profesorului.
intestinului subtire al Manual
gazdei.’’

REACTUALIZAREA ’’Ce adaptări prezinta tenia la viaţa Elevii precizează că Conversaţia


CUNOŞTINTELOR parazitară?’’ tenia nu prezintă
sistemele digestiv,
respirator şi circulator.
Au sistemele excretor
şi reproducător bine
dezvoltate. Prezintă
ventuze şi carlige cu
ajutorul cărora se
fixează.
DIRIJAREA O6 ’’Observați anexa 2, în care este Comparativ, elevii Fişe de lucru Aprecieri
INVĂȚĂRII prezentată alcătuirea generală a unui observa la viermii verbale din
Observaţia
vierme cilindric. Comparaţi alcătuirea cilindrici prezenţa partea
acestuia cu alcătuirea teniei.’’ sistemului digestiv cu profesorului
cele doua orificii: gura
Conversaţia
şi anusul, dar şi
asemănări cu
alcătuirea teniei:
absenţa sistemului
respirator şi excretor;
dezvoltarea organelor
de înmultire.
Notează la tablă adaptarea la viaţa Notează în caiete.
O4 parazitară a limbricului. Manual
Solicită elevii să privească în manual Elevii observă
ciclul evolutiv al limbricului (pag. 55, imaginea şi descriu Observaţia
fig.1). ciclul evolutiv, făcand
O5 ’’Observaţi imaginea şi explicaţi precizarea că
Explicaţia
înmulţirea la limbric.’’ dezvoltarea limbricului
Observaţia
se desfăsoară într-o
singură gazdă, dar
poate migra în diferite
organe. Se fac
aprecieri la
Notează în caiete. adresa
Reprezintă la tablă ciclul evolutiv al Conversaţia
caietelor în
limbricului.
care s-au
efectuat
scheme
corecte.

FIXAREA O3 ’’Precizaţi caracterele de superioritate ale Elevii evidenţiază Conversaţia Se notează


CUNOŞTINTELOR viermilor cilindrici comparativ cu cei prezenţa tubului elevii care dau
laţi.’’ digestiv (cu cele două răspunsuri
orificii: bucal şi anal) corecte şi
şi dimorfismul sexual. clare.
DIRIJAREA Profesorul solicită elevii să urmarească Observă imaginile şi Observaţia
ÎNVĂŢĂRII în atlas alţi reprezentanţi ai viermilor ascultă explicaţiile
Atlas
O2 cilindrici: oxiurul şi trichina, dând profesorului.
informaţiile necesare cu privire la viaţa Explicaţia
parazitară a acestora.

OBŢINEREA Distribuie elevilor fişe de evaluare Rezolvă cerinţele. Exerciţiul Evaluare


PERFORMANŢEI (anexa 3). scrisă
EVALUAREA Verifică răspunsurile elevilor. Se Isi verifică Conversaţia Sunt notate
FORMATIVĂ apreciază modul cum au fost realizate răspunsurile. lucrările
obiectivele operaţionale. elevilor.
TEMA PENTRU O7 Cere elevilor să-şi imagineze că participă Notează tema în Conversaţia
ACASĂ ŞI la o campanie de igienizare, o luptă caiete.
TRANSFERUL DE împotriva bolilor parazitare. Cum vor
CUNOŞTINTE proceda?
ANEXA 1
SCHEMA TABLEI
VIERMI CILINDRICI. LIMBRICUL
Mediul de viaţă: parazitează intestinul subtire al omului, în special la copii.
Alcătuirea corpului:-corpul cilindric,nesegmentat;
-culoare: alb-gălbuie;
-acoperit cu chitină;
-lungimea =25 cm:- ♀ mai lungă;
- ♂ mai scurt, cu partea posterioară în spirală ventrală;
-anterior: orificiul bucal , înconjurat de trei buze;
- posterior: orificiul anal;
Adaptări la viaţa parazitară: prezinta:-3 buze la nivelul orificiului bucal;
-tub digestiv;
- sistem excretor;
- sistem reproducător ♀ şi ♂, pe indivizi separaţi, ce prezintă dimorfism sexual;
Ciclul evolutiv:

Om Limbricul Ouă Sol Consum de zarzavat nespălat Om

Limbrici Tub digestiv Alveole pulmonare Sânge Intestin


Viermi cilindrici înrudiţi: - oxiurul – trăieste în intestinul gros al copilului;
- produce oxiuraza;
-trichina- are trei gazde: şobolanul, omul şi porcul;
- produce trichineloza.
ANEXA 2

STRUCTURA GENERALĂ A UNUI VIERME CILINDRIC


ANEXA 3

FIŞĂ DE EVALUARE

1.Adăugaţi săgeţile care lipsesc, pentru a reprezenta drumul limbricului în corpul


omului.

2. Ce explicatie daţi dezvoltării accentuate a organelor de înmulţire la viermii


paraziţi?

S-ar putea să vă placă și