Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 07.12.2021
Instituţia: Gimnaziul „ Tudor Dron” s. Mărăndeni , r. Fălești
Profesor: Cazacu Ludmila
Disciplina: Biologia
Clasa: VI-a
Subiectul : Comportamente alimentare la animale omnivore
Tipul lecţiei: mixtă
Timp: 45min

Competenţă generală:
– Competenţa de a utiliza cunoştinţe de bază din domeniul biologiei în diverse situaţii de comunicare referitoare la: structuri morfo-
anatomice, procese şi fenomene vitale,
Unități de subcompetenţe:
S1 – Descrierea comportamentului alimentar la animalele omnivore
S2 – Argumentarea rolului nutriției în viața animalelor
Obiectivele lecției:
O1 – Să alcătuiască o listă a speciilor de animale omnivore din localitate şi din republică.
O2 – Să enumere comportamentele alimentare ale acestora.
O3 – Să realizeze comparaţii între comportamentele alimentare ale animalelor omnivore în diverse medii de viaţă.
O4 – Să conştientizeze importanţa acestora în menţinerea unui echilibru armonios în ecosisteme.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode și procedee: Conversația euristică, lucru cu textul, problematizarea, exercițiul, explicația, comparația, conspect de
reper, tabel al caracteristicilor, algoritmizarea, explozie stelară, joc didactic Ghici ce e?
b) Material didactic: fişe de lucru, ppt, imagini cu specii de animale prădătoare și ierbivore și omnivore
c) Forme de activitate: frontală, individuală,
Desfăşurarea activităţii

Etapele ob Metode T
lecţiei şi procedee i Activitatea profesorului Activitatea elevilor
m
p
1 E 5 Salut elevii. Notez absenţele Se salută
V Verific tema de casă
O Reactualizarea cunoștințelor anterioare prin
C sistemul de plic cu bilete :
A -Ce numim prădători şi prăzi? Elevul extrage biletul cu întrebări
R - Explică etapele comportamentului
E alimentar al unui prădător
A
- Care dintre următorii prădători – Îşi expun părerea
libelula, călugăriţa, păiangenul, bufniţa,
lupul, ghepardul folosesc vînătoarea
activă şi care dintre ei îşi prind prada
stând la pândă? Răspund la întrebări
 Realizez frontal captarea atenţiei prin
intermediul următoarei poezii:
 -Determinați ce comportament alimentar au Lupul- prădător
animalele din poezie. Veverița-ierbivor
Lupul din tufiș privește Mistreț-omnivor
Veverița alune sparge
Iar mistrețul hoinărește
Conv.eurist Știi ce caută sub fag?
Fii atent și urmărește
Fiecare cu ce se hrănește?
 Rog elevii să răspundă la următoarele întrebări:
-Cum credeţi, care este subiectul lecţiei, reeşind
din poezie. Propun elevilor să noteze tema
„Comportamente alimentare la animalele
omnivore.”
Anunț obiectivele
2. R O1 Conversația 25  Formulez elevilor următoarele întrebări. Scriu în caiete
E euristică - Numiţi unele animale care se hrănesc cu carne și -Dau exemple de animale
A plante. omnivore. Urs, veveriță, nurca,
L - Definirea noțiunilor: animale omnivore? crapul, broasca-țestoasă, maimuța,
I Care este hrana lor de bază? arici, bursuc, corbii, gaițe, ciorile,
Z lucru cu -Definirea noțiunii hibernare pițigoi, ciocănitoare
A textul Exemple de animale ce cad în hibernare? -Hrana vegetală și animală
R O2 Apoi numărul de elevi se împarte în 4 grupe care
E vor caracteriza comportamentul alimentar al Definesc
A animalelor omnivore.Descrierea se face după Animale omnivore- întrunesc
schema de la pag.41 şi informaţia de rigoare din comportamente de animale fitofage
textul manualului şi conform următorului și prădătoare
algoritm: (Anexa 1) Hibernarea-stare în care animalele
S 1. denumirea animalului. dorm neâncetat pe parcursul iernii,
E 2. locul de trai. reușind să supravețuiască în
N O3 lucru 3. descrierea succintă a aspectului condiții de frig și lipsă de hrană
S individual animalului.
U 4. ce hrană vegetală consumă Arici, urs, bursuc, liliac, pești,
L 5. ce hrană animală consumă amfibieni, reptile –stare de
U 6. ce comportament manifestă în amorțire
I timpul :
a)folosiri hranei vegetale Elevii complectează tabelul în
algoritmizare b)dobândirii hranei animale caiete.
a
Grupul 1. Crapul
Grupul 2. Broasca-ţestoasă-de-baltă
O4 Grupul 3. Cioara grivă,
Grupul 4. Ursul brun
Fiecare grup relatează rezultatele obţinute,
tabel argumentând specificul comportamentului
alimentar al speciei descrise.

3. R O5 5 Propun elevilor să explice care este importanța


E economică a organizmelor omnivore Elevii își expun părerea
F Explozia
L
stelară Explozia stelară
E
C
Ţ
I
A
4. E 5 Rubrica “Sfaturi practice” pag 41
X Notarea elevilor Scriu în agendă tema pentru acasă
T Tema de casă:
E Ex 2,3 pag 42
N
S
I
A
ce comportament
Descrierea succintă a Ce hrană Ce hrană animală consumă manifestă în timpul
Denumirea Locul de aspectului animalului vegetală a). folosiri hranei
animalului trai. consumă vegetale
b). dobîndirii
hranei animale
Crapul
Anexa 1

Denumirea Locul Descrierea Hrana Hrana Comportamentul


animalului de trai succintă a vegetală animală alimentar
animalului
Crapul Ape Formă Alge, Larve de Ciupire, urmărire
dulci hidrodinamică plante ţânţar, de
a corpului, corp superioare libelule,
acoperit cu acvatice moluşte
solzi, posedă acvatice,
înotătoare şi viermi
coadă.
Cioara grivă, În câmp Pasăre având Boabe, Viermi, Ciupeşte seminţele,
culoare seminţe, melci, sparge nuci,
întunecată sur- fructe cadavre, pui urmăreşte şi înşfacă
negru, cioc şi păsări prada.
puternic mature,
rozătoare
Broasca- Ape Corp acopeit Plante Insecte, Ciupesc plante,
ţestoasă-de- dulci cu carapace. acvatice, melci, urmăreşte prada
baltă Degete cu plante mormoloci,
membrană terestre, broaşte, peşti
înotătoare alge
Ursul brun În Animal de Alune, Peşti, Ciupeşte plante,
pădure pădure acoperit zmeură, cadavre, scoate rădăcini,
cu blană, rădăcini de larve de sparge alune,
posedă dinţi plante albine urmăreşte, pândeşte,
puternici şi prinde şi sfâşie prada.
labe cu ghiare.
-Ce numim prădători şi prăzi?

- Explică etapele comportamentului


alimentar al unui prădător

- Dă exemple de asemenea
comportamente alimentare la unii
prădători

- Care dintre următorii prădători –


libelula, călugăriţa, păiangenul, bufniţa,
lupul, ghepardul – folosesc vânătoarea
activă şi care dintre ei îşi prind prada
stând la pândă?
Fișă de lucru

Alege din șirurile propuse, noțiunile corespunzătoare și completează


corect tabelul.
Animale: iepure de câmp, mistreț, lup
Hrană consumată : iepure, ierburi, fructe, semințe, pești, ghindă, cerbi,
plante verzi
Tip de nutriție : fitofag, omnivore, prădător
Animal Hrana consumată Tip de nutriție

Fișă de lucru

Alege din șirurile propuse, noțiunile corespunzătoare și completează


corect tabelul.
Animale: iepure de câmp, mistreț, lup
Hrană consumată : iepure, ierburi, fructe, semințe, pești, ghindă, cerbi,
plante verzi
Tip de nutriție : fitofag, omnivore, prădător
Animal Hrana consumată Tip de nutriție

Fișă de lucru

Alege din șirurile propuse, noțiunile corespunzătoare și completează


corect tabelul.
Animale: iepure de câmp, mistreț, lup
Hrană consumată : iepure, ierburi, fructe, semințe, pești, ghindă, cerbi,
plante verzi
Tip de nutriție : fitofag, omnivore, prădător
Animal Hrana consumată Tip de nutriție
Care animale se numesc Dă exemple de animale În condiții cu surse variate
omnivore? omnivore. de hrană, ce tip de nutriție
este mai avantajos? De
ce?

De ce unele animale Ce tipuri de Cum se pregătesc


omnivore cad în comportamente de nutriție animalele pentru
hibernare? omnivoră cunoști la hibernare?
animale sălbatice și cele
domestice?

S-ar putea să vă placă și