Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina: Chimia

Data:

Profesor: Busuioc Anna

Clasa: a VII-a

Tema: Metode de investigare a substanțelor: descrierea, măsurarea, observarea, experimentul.

Tipul lectiei: de formare a deprinderilor și priceperilor

Unități de competență:

CS4-CS5-1.5.Aplicarea tehnicilor de lucru cu substanțele, vasele, utilajul în laboratorul de chimie, respectând regulile de securitate.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O1 –să enumere metodele de investigare a substanțelor


O2 –să explice importanța metdelor de investigare a substanțelor ăn laboratorul de chimie
O3 –să compare diferite obiecte și mostre ăn funcție de asemănarea lor
Metode și procedee: descrierea, observaţia, conversaţia euristică, demonstrarea, problematizarea, lucrul cu fișa, experimentul
Mijloace didactice: fişe , manual, mostre
Forma de activitate: individual
Desfășurarea activității

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi


lecţiei tehnici
Evocare Organizarea clasi pentru ore, asigur un climat favorabil pentru a Se pregătesc pentu lecţie cu toate cele
(10 min) desfăsura activitate. necesare.
Se salută elevii.
pentru verificarea temei de acasă fiecare elev completează spațiile elevii scriu cuvintele necesare in locul
libere (Anexa 1) punctelor lucrul cu fișa

Realizarea Notați tema nouă de astăzi : Metode de investigare a substanțelor: Elevii notează tema în caiet
sensului descrierea, măsurarea, observarea, experimentul.
(20 min)
Rog elevii să difinească noșiunea de substanță
Substanţa = materia cu compoziţie omogenǎ din care este alcǎtuit un Elevii răspund Explicația
corp.
Menționez că în chimie există mai multe metode de conoaștere sau
investigare a substanșelor:
metode de cunoaștere sunt informarea din diverse
scriu metodele în caite
surse științifico literare,observarea și descrierea.
Pentru știinţele naturii
și cele matematice, la acestea se mai adaugă două
metode
valoroase: măsurarea și experimentul.
cel mai des se utilizează:
Atenţie! Experimentul chimic care nu se va fiecare elev numește căte o regulă de lucru
sau protecție a vieții și sănătății în
efectua sub asalt de idei
nici o formă acasă, ci doar în laboratorul școlii, sub cabinetul de chimie
supravegherea
Elevii numesc fenomene ce pot fi problematizarea
profesorului de chimie, cunoscând și respectând
caracterizare
Tehnica securităţii și Normele de lucru in cabinetul
(laboratorul) de chimie
Fiecare elev numește căte o regulă de lucru în laboratorul de
chimie
Rog levii să enumere fenomene și lucruri din natură
ce pot fi carecaretizate prin metodele menșionate.

Reflecție Activitate experimentală în grup adună obiecte li fiecare grup primește cite
1. Adunaţi cвt mai multe obiecte (corpuri) din diverse substanţe, un set de cunstanțe din laborator
(15 min) inclusiv mostre de laborator. lucrul în grup
2. Selectaţi-le, grupвndu-le оn funcție de asemănarea lor:
a) după formă (pătrate, sferice, rotunde, cilindrice etc.); analiza
b) după conţinut (din lemn, sticlă, cauciuc, masă plastică,
fibre, metal). observarea
La fine fiecare grup Enumera metodele de cunoaștere pe care le-a
descrierea
folosit

Extindere Se fac concluziile temei: Elevii notează tema în caiet.

(5 min) Azi la lecție am învățat....

Anunțarea temei Mi-a plăcut cel mai mult....


pentru acasă Aș vrea să mai aflu despre

temă pentru acasă: De caracterizat o substanță

S-ar putea să vă placă și