Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Profesorul:Busuioc Anna
Obiectul:Chimia
Clasa:a VIII-a
Data:
Unități de conținut: Rezolvarea problemelor la tema: „Bazele” și Acizii
Tipul lecției: Lecţii de generalizare şi sistematizare a cunoştinţelor.
Durata: 45 min
Unități de competență:
 Să rezolve probleme de determinare a masei unei substanţe în baza ecuaţiei chimice, cunoscînd cantitatea / masa altei substanţeparticipante.
 Să generalizeze prin scheme de reper cunoştinţele la tema studiată.

Obiective operaționale:La sfîrșitul lecției elevul va fi capabil:


O1.Să enumere etapele algoritmului de rezolvare a problemelor;
O2.Să redea corect ecuaţiile reacţiilor chimice implicate în probleme;
O3. Să evidenţieze calculul corect la diferite tipuri de probleme.
O4. Să rezolve probleme în baza corelaţiilor dintre cantitatea de substanţă, masa molară, masa substanţei
Strategii didactice:
METODE ŞI PROCEDEE : lucru cu fișe,algoritmizare, conversaţia, lucru la tablă, ,analiza, observaţia, problematizare.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE :
Sistemul periodic, fişe de lucru,schema,tabla,problemar.
FORME DE ACTIVITATE : individuală, frontală, în grup.
Bibliografia:
1.Manual de chimie, clasa a 8-a, Galina Dragalina, Nadejda Velișco,Svetlana Kudrițcaia,Boris Pasecinic, Editura ARC, Chişinău 2012.
2.Chimie. Curriculum pentru învăţămîntul gimnazial (clasele VII-IX), Chişinău, 2010.
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei Activitǎţi desfǎşurate de profesor Activitǎţile elevilor Metode și


procedee

Evocare  Se face prezenţa; se verificǎ existenţa mijloacelor necesare Elevii se pregǎtesc pentru lecţie
desfǎşurǎrii lecţiei. şi se aşeazǎ la mesele de lucru.
Evaluarea temei de acasă:3 elevi prezimtă caietele la control
microevaluare: fiecare elev primește câte o transformare chimică. primesc fișa de lucru și realizează microevaluare
Timp de lucru 10 min. (Anexa 1) transformările propuse.
 Se capteazǎ atenţia elevilor anunţându-se activitǎţile ce
vor fi desfǎşurate pe parcursul orei .
 Rezolvarea exerciţii și problemelor la tema bazele și
acizii.
Realizarea Tema: Rezolvarea exercițiiloe și problemelor la tema: „Bazele” și Noteaza in caiete tema pentru acasă.
Acizii
sensului
Algoritmul de rezolvare a problemelor pe baza ecuațiilor citesc algoritmul de rezolvare a
chimice. problemelor algoritmul
1.Notarea datelor problemei;
2.Scrierea ecuației reacției chimice și egalarea;
3.Marcarea substanțelor care se i-au în calcul;
4.Trecerea datelor problemei pe ecuație;
5.Indicarea formulei de calcul;
6.Notarea maselor molare înmulțite cu coieficienții;
7.Efectuarea calculelor;
problema 6 pag. 87 Calculeazã masa hidroxidului de calciu Scriu condiția problemei în caiete explicația
obținut prin stingerea cu apã a oxidului de calciu cu masa de112
kg. Ce masã și ce volum de apã se consumã în reacție? analiza
Problema se explică la tablă de profesor.

Problema 2. Pag. 82 În industrie, oxidul de sulf (IV) se obține


prin arderea mineralelor sulfhidrice, cum ar fi pirita FeS2, Elevii rezolva problema în caiete apoi se
conform ecuației: rezolvă la tablă.
4FeS2 + 11O2 = 2Fe2O3 + 8SO2↑
Oxidul de sulf (IV) este folosit la sinteza industrialã a acidului
sulfuric.
Calculeazã masa acidului sulfuric care poate fi obþinutã din 120
kg FeS2, folosindu-te de schema:
FeS2 → 2SO2 → 2? → 2?
Alcãtuiește ecuațiile tuturor reacțiilor din aceastã schemã.

Ex 5 pag. 86. Care dintre aceste substanþe vor reacþiona între ele:
MgO, SO3, CuCl2, NaOH, H2SO4, HCl, Ca(OH)2, Deschid manualul la pagina respectivă și
H2O? Scrie ecuaþiile reacþiilor respective. rezolvă exerțiul propus.

Reflecția pentru generalizarea cunoștințelor propun un joc didactic.

fiecare masa pereche are în fată tabelul cu substanțe. Elevii la


dorință ridica mîna si aleg un numar de la 1 la 10, li se acordă
întrebarea respective: (Anexa 2)
Elevii ridica mîna si aleg un joc didactic
1. Numește substanța C3;
numar de la 1 la 10 și răspund la
2. Calculează masa moleculară relative a substanței E1; .întrebarea
3. Determina valența elementelor în substanța G5;
4. Numește substanța A4;
5. Alcătuiește ecuașia reacției dintre substanța C2 ȘI B1;
6. Scrie o metodă de obșinere a substanșei D3;
7. Scrie ecuașia de descompunere a substanței B4;
8. Numește produșii de reacție obținuți în ecuația reacției
dintre G2 Și A5;
9. Numește clasa din care face parte substanța F4;
10. indică 2 proprietăți fizice a compusului G5.

Extensia  Concluziile asupra temei.


 Se evaluează elevii activi pe parcursul lecției cu
argumentarea notelor.
 Indică tema pentru acasa: Ex.5 pag. 87 notează tema pentru acasă ăn caiete. în caiete
Anexa 1.

Al →Al2O3→NaAlO2→Al(OH)3→Al2(SO4)3→ AlCl3 Na → NaOH→NaCl→Na2SO4→NaCl→ NaNO3

CaO

S →SO2→H2SO3 →CaSO3 →CaCl2→ Ca(OH)2 Ca Ca CO3→Ca Cl2


Ca (OH)2
Anexa 2.

1 2 3 4 5 1 2 3 4 5

A H2O Al CaSO4 Na2CO3 CaO A H2O Al CaSO4 Na2CO3 CaO

B NaOH KCl H2SO4 Al(OH)3 CO2 B NaOH KCl H2SO4 Al(OH)3 CO2

C ZnCl2 CuSO4 KNO3 BaI2 Cu C ZnCl2 CuSO4 KNO3 BaI2 Cu

D Cl2 K2S Al2O3 O2 H3PO4 D Cl2 K2S Al2O3 O2 H3PO4

E CaCO3 FeCl3 HCl Na2O NH3 E CaCO3 FeCl3 HCl Na2O NH3

F SO2 LiOH Zn Al(NO)3 BaO F SO2 LiOH Zn Al(NO)3 BaO

G P2O5 HNO3 SO3 Zn(OH)2 H2S G P2O5 HNO3 SO3 Zn(OH)2 H2S

1 2 3 4 5 1 2 3 4 5

A H2O Al CaSO4 Na2CO3 CaO A H2O Al CaSO4 Na2CO3 CaO

B NaOH KCl H2SO4 Al(OH)3 CO2 B NaOH KCl H2SO4 Al(OH)3 CO2

C ZnCl2 CuSO4 KNO3 BaI2 Cu C ZnCl2 CuSO4 KNO3 BaI2 Cu

D Cl2 K2S Al2O3 O2 H3PO4 D Cl2 K2S Al2O3 O2 H3PO4

E CaCO3 FeCl3 HCl Na2O NH3 E CaCO3 FeCl3 HCl Na2O NH3

F SO2 LiOH Zn Al(NO)3 BaO F SO2 LiOH Zn Al(NO)3 BaO

G P2O5 HNO3 SO3 Zn(OH)2 H2S G P2O5 HNO3 SO3 Zn(OH)2 H2S

S-ar putea să vă placă și