Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa a XII-a
Disciplina: Chimie
Subiectul lecţiei: FACTORII CARE INFLUENŢEAZĂ VITEZA DE
REACŢIE.
Tipul lecţiei: lecţie mixtă; lucrare de laborator.
Competenţe generale:
- Explicarea unor fenomene şi procese întâlnite în viaţa cotidiană, legate de
viteza cu care au loc unele reacţii chimice;

- Investigarea comportării unor substanţe sau sisteme chimice în timpul reacţiilor


chimice;

- Rezolvarea unor exerciţii problematizate, în scopul stabilirii unor corelaţii


relevante, demonstrând raţionamente deductive şi inductive;

- Comunicarea înţelegerii conceptelor în formularea explicaţiilor, în conducerea


investigaţiilor şi în raportarea rezultatelor;

- Evaluarea consecinţelor proceselor şi acţiunii produselor chimice asupra


propriei persoane şi asupra mediului.

Competenţe specifice:

1.1 Clasificarea reacţiilor chimice în funcţie de viteza cu care ele au loc;


1.3 Interpretarea caracteristicilor acestor reacţii în scopul identificării aplicaţiilor
acestora;

2.1 Utilizarea investigaţiei în vederea obţinerii unor explicaţii de natură ştiinţifică


legate de factorii care determină viteza de reacţie; formarea de deprinderi de lucru
în laboratorul de chimie;
4.1 Utilizarea corespunzătoare a terminologiei ştiinţifice în descrierea sau
explicarea fenomenelor;

5.1 Compararea acţiunii unor produse chimice asupra propriei persoane sau
asupra mediului.

Sistemul metodologic şi mijloacele:

Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, experimentul, analiza,


deducţia logică;

Mijloace: fişe de lucru, substanţe chimice ( Pb(NO3)2; KI; H2O2; MnO2; Fe


pilitură; Al pulbere; Mg strunjitură; CuSO4; NaOH; S pulbere); sticlărie de
laborator, sistem periodic, calculator, vieoproiector.

Desfăşurarea lecţiei:

1.Moment organizatoric: salutul, notarea absenţelor.

2.Verificarea cunoştinţelor dobândite în lecţia ”Reacţii lente. Reacţii rapide” se


va realiza pe bază de experimente realizate conform Fişei de lucru de la Anexa 1.
După realizarea experimentelor, elevii vor preciza care reacţii sunt rapide şi care
sunt lente, explicând motivele pentru care viteza de desfăşurare a reacţiilor chimice
diferă de la un experiment la altul.Pentru corectarea eventualelor greşeli, fişa de
lucru este proiectată pe tablă şi pe rând, căte un elev din fiecare grupă de lucru
completează cerinţele din fişă.

3. Comunicare de noi cunoştinţe: profesorul comunică elevilor titlul lecţiei noi


( Factorii care influenţează viteza de reacţie.) şi anunţă obiectivele urmărite în noua
lecţie.

Pentru a stabili care sunt factorii care influenţează viteza de reacţie, se iau în
discuţie reacţiile deja realizate:

a) Catalizatorii

Comparaţi viteza cu care se desfăşoară reacţiile 3 şi 4 din fişa de lucru. Ce


diferenţă este între viteza de reacţie în cele două cazuri? Care este rolul MnO2 în
acest caz?
Concluzie: viteza unei reacţii poate fi influenţată de prezenţa în mediul de
reacţie a unor substanţe chimice numite catalizatori.

Def. Catalizatorul este un compus chimic care măreşte viteza unei


reacţii chimice şi se regăseşte neschimbat, calitativ şi cantitativ, la sfârşitul
reacţiei.

Catalizatorul măreşte viteza reacţiilor termodinamic posibile; reacţia chimică


are loc şi în absenţa catalizatorului, dar cu viteză foarte mică.

b) Inhibitorii

Unele substanţe chimice diminuează viteza de reacţie sau chiar împiedică


reacţia chimică să se desfăşoare. Aceşti compuşi se numesc inhibitori şi
acţionează asupra catalizatorilor.

Def. Substanţele chimice care încetinesc sau inhibă complet o reacţie


chimică se numesc inhibitori (sau otrăvuri).

Ex. În reacţia de hidrogenare a acetilenei, în funcţie de tipul de catalizator


folosit, se obţin etan dacă se folosesc catalizatori de Ni, Pt, Pd fin divizate:

Ni, Pt, Pd

CH≡CH+2H2---------------->CH3-CH3

acetilena etan

şi respectiv etenă dacă se foloseşte Pd otrăvit cu săruri de plumb:

Pd/ Pb2+

CH≡CH+H2---------------->CH2=CH2

acetilena etenă

c) Influenţa concentraţiei reactivilor


O concentraţie mare a reactivilor înseamnă un număr mai mare de molecule
ceea ce face ca numărul de ciocniri eficace să crească. Acest fapt determină o
creştere a vitezei de reacţie.

Cu cât concentraţia reactivilor este mai mare, cu atât viteza de reacţie


este mai mare.

Aplicaţie: comparaţi degajarea de oxigen din apa oxigenată (3%) şi perhidrol


(30%).

d) Influenţa temperaturii

Să analizăm reacţia nr.8 din fişa de lucru (reacţia dintre sulf şi fier).
Conform datelor termochimice, reacţia fierului cu sulful este exotermă. Totuşi, a
fost necesar să se încălzească amestecul de reacţie pentru ca reacţia să aibă loc.
Căldura furnizată din mediu a mărit energia cinetică a particulelor de fier şi sulf,
astfel încât acestea să depăşească un anumit prag energetic şi să reacţioneze
formând produsul de reacţie.

Concluzie: Creşterea temperaturii are ca efect creşterea vitezei de


reacţie.

4. Temă: Întocmeşte un studiu cu privire la reacţii catalizate şi respectiv


catalizatorii utilizaţi. Fă conexiuni interdisciplinare cu fizica şi biologia şi
precizează importanţa acestor reacţii.

Bibliografie: manualele de fizică, chimie şi biologie din clasele IX-XII, cărţi de


specialitate din biblioteca personală sau a liceului, internet.
Anexa 1 FIŞĂ DE LUCRU

Nr.crt. Experimentul Reactivi Ecuaţia reacţiei chimice Observaţii

1. Reacţia azotatului de Pb(NO3)2(s)


plumb (II) cu iodura de
potasiu în stare solidă KI (s) Pb(NO3)2(s)+ KI (s)=

2. Reacţia soluţiei de azotat Pb(NO3)2(aq)


de plumb (II) cu soluţia
de iodura de potasiu KI(aq Pb(NO3)2(aq)+ KI(aq)=

3. Descompunerea apei
oxigenate în condiţii
normale H2O2 H2O2(l) →

4. Descompunerea apei H2O2 MnO2


oxigenate în prezenţa
MnO2 MnO2 H2O2(l) →

5. Arderea aluminiului Al Al(s) + O2(g) =

6. Arderea piliturii de fier Fe Fe(s) + O2(g) =

7. Arderea magneziului Mg Mg(s) + O2(g) =

8. Reacţia sulfului cu Fe pilitură


pilitura de fier
S pulbere Fe(s)+ S(s)=

9. Descompunerea CaCO3 CaCO3

CaCO3

S-ar putea să vă placă și