Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Școala:
Filiera: Tehnologică
Cadrul didactic:
Clasa: a XII-a
Obiectul: Chimie
Nr.ore/săpt.: 1
Tipul lecţiei: Lecţie pentru formarea şi consolidarea priceperilor şi deprinderilor
cu experiment inclus.
Titlul lecţiei: Reacţia de neutralizare. Titrări acido – bazice.
Bibliografie (manual): Elena Alexandrescu, “Chimie clasa a XII-a”,C3,Editura
LVS Crepuscul

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

După parcurgerea lecţiei elevii vor fi capabili să:

1. definească noţiunea de reacţie de neutralizare;


2. efectueze reacţii de neutralizare mânuind corect ustensilele din laboratorul
de chimie;
3. scrie corect ecuaţia reactiei chimice dintre un acid si o bază precum și să
stabilească coeficienţii stoechiometrici;
4. stabilească caracterul acido-bazic al unei soluţii folosind hârtia indicatoare
de pH sau diverși indicatori acido-bazici;
5. stabilească concentraţia unui acid sau a unei baze prin titrare.

METODE DIDACTICE UTILIZATE: experimentul, problematizarea,


descoperirea dirijată, algoritmizarea, conversaţia euristică.

MATERIALE DIDACTICE: substanţele chimice indicate în fișa de lucru,


ustensile de laborator, fișa de laborator.
SCENARIUL DIDACTIC
Obiective Metode şi Modalităţi
Momentul
operaţio-n Activitatea profesorului Activitatea elevului mijloace de
lecţiei
ale didactice evaluare
I. Moment Se realizează prezenţa şi se verifică Elevii se pregătesc pentru lecţie şi se aşează
organizato-r existenţa mijloacelor necesare la mesele de lucru.
ic desfăşurării lecţiei. 2 min
II.Captarea Informează elevii ca un rol important Elevii ascultă cu atenţie informaţiile. Se
atenţiei în analizele de laborator o au reacţiile împart pe grupe de lucru.
Anunţarea acido-bazice. 2 min
temei şi a Se anunţă titlul lecţiei si se comunică
obiectivelor elevilor intenţia ca în această oră să
descopere experimental modalitatea
prin care se determină concentraţia
soluţiei de acid sau de bază prin reacţia
de neutralizare a unui acid cu o bază și
invers.
III.Comuni- Se adresează elevilor întrebări de Conversa-ţi
carea noilor genul: Elevii răspund la întrebările solicitate de a euristică
cunoştinţe Definiţi noţiunea de acid şi bază. profesor. Explicatia
1. - 5. Cum recunoaşteţi din mai multe ecuaţii
ce aparţin unor reacţii chimice că una
este acido-bazică?
Elevilor le sunt prezentate fișele de Elevii sunt atenţi, efectuează experimentele. Experimen-
laborator, după care sunt îndrumaţi să După efectuarea fiecărui experiment elevii tul,
realizeze experimental din fişa de trec în tabel ecuaţia reacţiei observate, îi Descoperi- Aprecierea
lucru. stabilesc coeficienţii şi fac calculele rea dirijată, verbală
necesare. Notează modificările de culoare Algoritmiza
ale indicatorului. rea
După termina rea completării fișei de lucru fișe de
un elev va scrie la tablă ecuaţiile reacţiilor lucru
și iși vor prezenta propriile observatii.
43 min.
V. Fixarea Pentru fixarea cunostinţelor, elevii vor Elevii îşi notează informaţia primită,
cunoştinţe-l 5. primi următoarea aplicaţie pentru urmând să resolve acasă sarcinile de lucru. Exerciţiul Autoevalua
or și acasă:problema 2 de la pagina nr.66 3 min re
asigurarea din manual.
transferului
FIȘA DE LABORATOR

1 Experimentul Efectuarea unei titrări acido - bazice


2 Reactivi şi ustensile soluţie de NaOH 0,1 M;
soluţie diluată de HCl;
indicator acido – bazic (fenolftaleina );
instalaţie de titrare;
cilindru gradat;
baghetă;
hârtie de pH.
3 Modul de lucru Într-o biuretă curată, se introduce soluţie de NaOH
0,1 M și se citește volumul soluţiei (Vi ). Cu ajutorul
unui cilindru gradat se măsoară 5 ml de soluţie de HCl
care se introduce într-un pahar Erlenmayer. Se adaugă
2-3 picături de indicator (fenolftaleină) după care, cu
multă atenție se lasă să curgă în picătură soluția de
NaOH din biuretă, agitând continuu soluția din pahar.
Cănd apar primele semne legate de modificarea culorii
indicatorului, se lucrează cu atenție, adăugăndu-se soluția
din biuretă, picatură cu picatură şi oprindu-se picurarea
cănd culoarea indicatorului se schimbă (roz pal pentru
fenolftaleină). Se citește volumul soluției din biuretă
(Vf).Prin diferență, se determină volumul de soluție de
NaOH consumat.
4 Ecuația reacției chimice NaOH + HCl →
si observații
VsolHCl = ………………….

VsolNaOH utilizat = Vf – Vi = ………………


nNaOH
CM = — = > nNaOH = CMVs = …………………..
Vs
nNaOH = nHCl = …………………………..
nHCl
CMsol HCl = —
Vs
Înainte de a incepe titrarea soluția are culoarea
…………………., iar în momentul atingerii punctului
de echivalență soluția are culoarea ………………… .
5 Concluzii Concentrația soluției de HCl este ………………..

S-ar putea să vă placă și