Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 17.05.2012
Disciplina: Chimie
Profesor: Aldea Elena Bogdana
Clasa: a IX-a G
Titlul lectiei: Reactii redox: Numar de oxidare
Tipul lectiei: Lectie de comunicare / insusire a unor noi cunostinte
Unitatea de invatare: Reactii redox

Competente generale:
1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee intalnite in viata de zi cu zi.
2. Rezolvarea de probleme in scopul stabilirii unor corelatii relevante,
demonstrand rationamente deductive şi inductive.
3. Comunicarea înţelegerii conceptelor în rezolvarea de probleme, în formularea
explicaţiilor, în conducerea investigaţiilor şi în raportarea rezultatelor.

Competente specifice:
1.1. Descrierea comportarii speciilor chimice studiate într-un context dat.
1.3. Explicarea observatiilor efectuate în scopul identificarii unor aplicatii ale
speciilor si proceselor chimice studiate.
3.1 Analizarea problemelor pentru a stabili contextul, relatiile relevante, etapele
rezolvarii.
3.2 Integrarea relatiilor matematice în rezolvarea de probleme.
4.2 Folosirea corecta a terminologiei specifice chimiei.

Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili:


1. sa defineasca numarul de oxidare;
2. sa indice regulile de stabilire a numerelor de oxidare;
3. sa stabileasca numarul de oxidare a elementelor in diferiti compusi.

Obiective formative:
- dezvoltarea competentelor de lectura;
- dezvoltarea capacitatii de a valorifica cunostintele insusite anterior;
- formarea deprinderilor de munca intelectuala;
- formarea unui limbaj specific chimiei.
Metode didactice:
- explicatia, conversatia euristica, descoperirea dirijata, metoda activitatii cu
fise, fisa de evaluare-ciorchinele, algoritmizarea, problematizarea, rezolvarea de
exercitii si probleme.

Material didactic:
- diferite fise (de cunostinte sau de documentare, de lucru, de evaluare), manual,
tabla si creta.
SCENARIUL DE DESFASURARE A LECTIEI
MOMENTELE METODE SI FORMA DE
TIMP DESFASURAREA ACTIVITATII EVALUARE
LECTIEI PROCEDEE ORGANIZARE
-verificarea prezentei elevilor si notarea absentelor in
I. Moment
catalog;
organizatoric 2 min Conversatia Frontala
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna
desfasurare a orei.
II.
Profesorul adreseaza elevilor cateva intrebari despre
Reactualizarea Conversatia
5 min procesul de ionizare si formarea legaturilor ionice. Frontala
cunoştinţelor euristica
Elevii raspund la intrebari.
Reactiile REDOX la acumulatori
Acumulatorii sunt echipamente ce transforma energia
III. Captarea chimica in electricitate. Acumulatorii sunt un mod
Conversatia Observarea
atenţiei 2 min eficient de a face electricitatea portabila. Pe masura ce Frontala
euristica sistematica
intregul glob devine dependent de electricitate,
mobilitatea bateriilor joaca un rol si mai important in
viata de zi cu zi.
IV. Scrierea
Profesorul: -anunta titlul lectiei ce urmeaza a fi predate
titlului lectiei
si il scrie pe tabla: „Reactii redox-Numar de oxidare.”
pe tabla si 1 min Conversatia Frontala
-anunta obiectivele lectiei.
comunicarea
Elevii: noteaza in caiete.
obiectivelor
V. Dirijarea 15 min Profesorul: -Defineste numarul de oxidare (NO): Def. Conversatia Frontala Observarea
învăţării Numarul de oxidare (N.O.) este sarcina ionului intr-un sistematica
compus ionic sau sarcina formala a unui atom intr-un
compus covalent considerat ionic (se ia in considerare
deplasarea electronilor de legatura).
Altfel spus: Numarul de oxidare al unui atom sau al Analiza
unui ion este egal cu numarul electronilor proprii raspunsurilor
implicati in formarea de legaturi ionice sau covalente.
-Imparte elevilor fise de documentare cu privire la
regulile de stabilire a NO.
-Cu ajutorul elevilor, dupa lecturarea de catre acestia a
Explicatia
fisei de documentare, profesorul explica regulile de
stabilire a NO, dar si principalele exceptii.
Elevii: noteaza in caiete.
VI. Obţinerea Profesorul propune spre rezolvare exerciţiile din fisa de
Exercitiul Individuala si Aprecieri
performanţei 20 min lucru.
frontala verbale
Elevii: rezolva exercitiile din fisa de lucru.
VII.
Asigurarea Profesorul propune spre rezolvare fisa de evaluare.
4 min Aprecieri
conexiunii Elevii: rezolva exercitiile Conversatia Frontala
verbale
inverse
VIII.
Aprecierea
Concluziile si aprecierile profesorului vor fi orale,
activitatii
critice (daca este cazul), dar mai ales de incurajare Conversatia
elevilor si
1 min pentru toti elevii. Explicatia Individuala
asigurarea
Ca tema pentru acasa stabiliti N.O. ale elementelor in
transferului
compusii: PCl5 , HNO3 , NO, LiH, KBr.
cunostintelor
FIŞĂ DE DOCUMENTARE
NUMĂR DE OXIDARE N.O.

Numărul de oxidare al unui atom sau al unui ion este


egal cu numarul electronilor proprii implicati in formarea
legaturilor ionice sau covalente.

 Reguli de stabilire a NUMĂRULUI DE OXIDARE

 Numărul de oxidare al substantelor elementare


(necombinate) este egal cu 0 (zero).
 Exemplu: atomi: Mg0, Na0, Al0, K0, S0, Ba0, Zn0
0 0 0 0
molecule: Cl 2 , O2 , H 2 , N 2

 Numărul de oxidare al hidrogenului este +1.


+1 +1
 Exemplu: H+1Cl, H 2 O , H 2 SO4 , H+1NO3

o excepție: în hidrurile metalelor alcaline,


numărul lui de oxidare este -1.
 Exemplu: NaH-1

 Numarul de oxidare al oxigenului este -2


−2 −2 −2 −2 −2 −2
 Exemplu: H 2 O , HNO3 , H 2 SO 4 , HClO 4 , CaO , Al 2 O3

o excepție: în cazul peroxizilor numarul de


oxidare este -1
−1
 Exemplu: H 2 O2

 Numărul de oxidare al fluorului într-o moleculă (cu


excepția moleculei de F2) este întotdeauna -1.
−1 −1
 Exemplu: NaF , HF

 În compuşi, numărul de oxidare al elementelor din


grupa întâi este +1.
+1 +1 +1
 Exemplu: Na F ,Na OH , K Cl
 În compuşi, numărul de oxidare al elementelor din
grupa a doua principală este +2.
+2 +2
 Exemplu: Ca O , Ba SO 4

 In compusii binari se atribuie unui element N.O. cu


semnul „+” sau „-” in functie de electronegativitatea
elementelor din compus (i se atribuie N.O. cu semnul
„-” elementului mai electronegativ) .
 Exemplu: - in CH4 , C are
N.O.=-4 (C este mai electronegativ)
- in CCl4 , C are N.O.=+4 (Cl este mai
electronegativ).

 Numărul de oxidare al unui ion este egal cu sarcina


sa.
−1 −2 −1
 Exemplu: ( HO ) ,(SO 4 ) ,( NO 3 )

 Suma numerelor de oxidare ale elementelor ce


formează o moleculă neutră este egală cu zero.
 Exemplu: Într-o moleculă de H2SO4 (acid
sulfuric), suma numerelor de oxidare ale
hidrogenului, sulfului si oxigenului este zero.
H 2 SO 4

H +1
2 S x −2
O4
∑ N .O .=0
2⋅(+1)+x+4⋅(−2 )=0
+2+x−8=0
x=+ 6

H +1
2 S +6 −2
O4
FISA DE LUCRU

Stabiliti numerele de oxidare ale elementelor prezente


in substantele chimice si in ionii de mai jos tinand cont de
principalele reguli de stabilire a NO:

 (NO3)-

 (PO4)3-

 (SO4)2-

 Na2O2

 CaCO3

 KMnO4

 K2Cr2O7

 HClO4 (acid percloric)


 HClO3 (acid cloric)

 HClO2 (acid cloros)

 HClO (acid hipocloros)

FISA DE EVALUARE

Stabiliti numerele de oxidare ale Mn in compusii din


schema de mai jos:

Mn

MnSO MnO2
4
NUMAR
DE
OXIDAR
E

K2MnO4
KMnO4

S-ar putea să vă placă și