Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Unitatea școlară: Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Iaşi


Cadru didactic: Abalașei Elisa
Data: 2.04.2015
Clasa: a VIII- a
Obiectul:Chimie
Tema: Identificarea cationilor
Tipul lecției: mixt

Competenţe specifice:
1.3. Clasificarea cationilor analitici după unul sau mai multe criterii.
2.3. Utilizarea aparaturii şi a echipamentelor de laborator, a tehnologiilor informatice pentru a studia reacţii chimice.
2.4. Interpretarea informaţiilor obţinute datele experimentale
4.3. Folosirea terminologiei specifice chimiei referitoare la reacţiile chimice.
5.3. Evaluarea factorilor de risc rezultaţi în urma aplicării în practică a unor reacţii chimice şi recunoaşterea importanţei acestora.

Obiective operaţionale:
După parcurgerea noţiunilor referitoare la lecţia Reacţia de descompunere ,elevii vor fi capabili:
O1 – Să definească cationii analitici
O2 – Să prezinte forma generală a reacțiilor ce le dau cationii
O3 – Să clasifice cationii după grupările analitice
O4 – Să dea exemple de reacţii ale cationilor
O5 – Să redea corect ecuaţii chimice ale reacţiilor cationilor cu reactivul grupei
O6– Să manevreze cu grijă reactivii şi aparatura de laborator;
O7 – Să aplice noţiunile învăţate în rezolvarea de aplicaţii teoretice şi practice
Metode de predare - învăţare: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, algoritmizarea, experimentul, problematizarea, descoperirea dirijată

Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 1


Mijloace didactice folosite: manualul, fişa de lucru, reactivi şi ustensile de laborator, videoproiector
Bibliografie:

1. Stănescu, S., Constantinescu, R. – „Chimie – manual pentru clasa a VII-a ”, Editura Sigma, 2000
2. Fătu, S., Stroe, F., Stroe, C. – „Chimie – manual pentru clasa a VII-a ”, Editura Corint, Bucureşti, 2000

Desfăşurarea lecţiei:
1. Momentul organizatoric
2. Verificarea şi evaluarea cunoştinţelor
3. Trecerea la lecţia nouă
4. Comunicarea noilor cunoştinţe
5. Fixarea noilor cunoştinţe
6. Evaluarea activităţii
7. Anunţarea temei pentru acasă

Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 2


Desfășurarea lecției

Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 3


Etapa lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode de predare - învăţare Resurse temporale
Notează absenţele; Se pregătesc pentru caiete şi instrumente de
Momentul Stabileşte atmosfera propice desfăşurării activitatea la clasă. scris
organizatoric activităţii didactice. conversaţia
Adresează elevilor următoarele întrebări: Răspund întrebărilor
1.Ce lecție am avut de pregătit pentru astăzi? adresate
2.Ce sunt proprietățiile fizice și chimice ale
Verificarea şi sărurilor? conversaţia
evaluarea 3.Ce formă generală au sărurile?
cunoştinţelor 4.Care sunt produșii de reactie dintre un acid și
o bază? problematizarea
5.Descrieți reacția acizilor cu bazele și scrieți
ecuația reacției.

Anunţă titlul lecţiei noi şi îl scrie pe tablă;


Trecerea la Anunţă punctele lecţiei şi explică elevilor că ei Sunt atenţi la explicaţiile conversaţia Tabla, creta,
lecţia nouă le au pe fişele de lucru pe care le vor primi; primite de la profesor. explicaţia caiete, fişe de activitate
Împarte fişele de lucru. experimentală instrumente
de scris

Comunicarea Explică elevilor că pe fişele primite vor nota noile Elevul efectuează Reactivi, eprubete, cleşte,
noilor cunoştinţe plecând de la studierea experimentală a experimentele indicate. spirtieră
cunoştinţe unor reacţii ale cationilor Modelează ecuaţiile reacţiilor
Pe baza experimentului de laborator cere elevilor să chimice şi face observaţii
explice noţiunile învățate și să noteze la observaţie, asupra fenomenelor studiate; conversaţia
să definească cationii, să formuleze ecuaţia Precizează pe baza
algoritmizarea
generală, să precizeze importanţa reacţiei și observaţiilor făcute,
clasificarea cationilor, modelarea
cunoașterea ei. problematizarea
ecuaţia reacțiilor , importanţa
identificării cationilor. descoperirea dirijată
explicaţia
observaţia

Fixarea Cere elevilor să rezolve exerciţiile din manual Formulează întebări pentru conversaţia
noilor și din culegere unele neclarităţi; problematizarea Manualele și culegerile
cunoştinţe Rezolvă exerciţiile primite.

Face aprecieri asupra modului în care s-a


Evaluarea desfăşurat ora şi asupra nivelului de pregătire al Realizează autoevaluarea
activităţii elevilor; şi lasă ordine la locul unde conversaţia CatalogulPage 4
Gavriliuc Elisa- Proiect didactic
Controlează ca elevii să lase ordine la locul a lucrat.
unde au lucrat.
Indică pagina la care se află lecţia în manual; Elevul este atent la
Fişă de lucru
Reacţia de descompunere

Exemple de reacţii de descompunere:

Activ. Subst. şi Modul de lucru Observaţii Ecuaţia reacţiei chimice Concluzii


experim. ustensile de experimentale
laborator
necesare
Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 5
1. -acid clorhidric Prin reacția HCl cu
Reacția -azotat de argint Într-o eprubetă curată se introduce AgNO3 rezultă
HCl cu -eprubetă azotat de argint peste care se va adăuga …………………..
AgNO3 acid clorhidric .Observați reacția.

2. -eprubetă O spatulă de sulfat de cupru se va În urma reacției


Reacția -sulfat de cupru solubiliza în apă distilată.După dintre CuSO4 și H2S
dintre -hidrogen sulfurat solubilizare se va introduce hidrogen va rezulta un
CuSO4 și -apă distilată sulfurat.Ce se petrece? precipitat...................
H2S -spatulă ..................................

3Reacția -sulfat de cupru Într-o eprubetă se pune soluția de sulfat Cu hidroxidul de


dintre -hidroxid de sodiu de cupru peste care se adaugă hidroxid potasiu, sărurile
CuSO4 și -eprubetă de potasiu ,după obținerea unui solubile ale cationului
NaOH -flacără precipitat albastru eprubeta va fi supusă de cupru (II), precipita
hidroxidul de cupru de
-clește la temperatură.Ce observați?
culoare ……., care se
descompune la
incalzire, cu formarea
oxidului de………...de
culoare………...

Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 6


4.Reacția -sulfură de Sulfura de amoniu se introduce intr-o În urma acestei
dintre Al3+ amoniu eprubetă apoi se aduce mediul de reacții va rezulta
și (NH4)2S -clorură de clorură de amoniu și hidroxid de cationul sub formă
amoniu amoniu .După ce s-a realizat mediul de de hidroxid care are
-hidroxid de reacție se adaugă cationul de Al 3+ . o colorație ......și o
amoniu consistență
-cationul de Al3+ ...........Hidroxidul de
aluminiu are un
caracter amfoter
,este solubil atât
în .......cât și în ........

Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 7

S-ar putea să vă placă și