Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: chimie
Clasa: a VII-a
Tema: Reacii chimice exoterme, endoterme, lente, rapide
Tipul leciei: lecie de nsuire de noi cunotine, cu experiment integrat
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili :
s defineasc: reacia chimic, ecuaia reaciei chimice, reactanii i produii de reacie, tipurile de reacii chimice, pe baza
cunotinelor anterioare;
s mnuiasc corect ustensilele i reactivii chimici necesari experienelor, respectnd regulile nvate i instruciunile din fi;
s transpun sub form de ecuaii chimice reaciile efectuate experimental i s stabileasc coeficienii acestora;
s indice si s denumeasc participanii la reacia chimic (reactanii i produii de reacie);
s interpreteze observaiile obinute pe baza experimentelor realizate;
s clasifice substanele n substane simple i compuse, pe baza definiiilor nvate;
s recunoasc tipul fiecrei reacii pe baza observaiilor experimentale i a cunotinelor anterioare;
s aplice noile cunotine n rezolvarea corect a exerciiilor i a problemelor de chimie;
Metode de nvmnt: conversaia euristic, exerciiul, problematizarea, modelarea, descoperirea dirijat, algoritmizarea, observaia,
jocul didactic, experimentul de laborator;
Mijloace de nvmnt : manual, sistem periodic, fie de lucru, fie de activitate experimental, substanele chimice necesare,
ustensile de laborator, laptop, videoproiector, flipchart, plan rebus chimic.
Scenariul didactic

Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevului


Moment organizatoric noteaz absenii i verific materialele Indic absenii;
necesare desfurrii leciei;
Captarea ateniei elevilor informeaz elevii cu privire la activitile ce Se pregtesc pentru lecie
vor fi desfurate n cadrul orei: (manuale, caiete, sistem periodic);
- verificarea cunotinelor anterioare printr-o
scurt prob scris de evaluare;
- nvarea unor noi tipuri de reacii prin
activiti practice experimentale;
- evaluarea activitilor desfurate sub forma Ascult cu atenie
unui joc didactic obiectivele enunate de profesor;
Enunarea obiectivelor Anun obiectivele:La sfritul leciei vei ti:
la nivelul elevilor - s definii: reaciile chimice, reactanii, produii,tipurile
de reacii nvate;
- s clasificai reaciile chimice pe baza observaiilor
experimentale;
- s transpunei sub form de ecuaii reaciile chimice
efectuate experimental
- s interpretai observaiile efectuate pe baza
experimentelor realizate;
- s indicai tipul fiecrei reacii
- s identificai utilizri ale tipurilor de reacii chimice
nvate n viaa voastr;
Verificarea cunotinelor Distribuie elevilor testele cu subiectele probei Primesc testele;
anterioare scrise de evaluare a cunotinelor anterioare (Fia 1) Citesc cu atenie cerinele din test;
Ofer cteva indicaii referitoare la cerine; Ascult indicaiile
Precizeaz timpul alocat probei: 8 minute; profesorului;
Strnge testele i corecteaz prin sondaj 3-4 Rezolv cerinele;
teste, ale elevilor ce urmeaz a fi notai; Rspund oral unora dintre
Propune rezolvarea cerinelor la nivelul cerinele din test i rezolv la tabl
ntregii clase; celelalte cerine;
Solicit explicaii
suplimentare atunci cnd au nelmuriri;
Anunarea temei i Anun i scrie pe tabl tema leciei noi: Ascult explicaiile profesorului;
precizarea scopului Reacii chimice exoterme, endoterme, lente, rapide Noteaz n caiete titlul leciei noi;
Precizeaz c aceste tipuri de reacii au
numeroase utilizri n viaa cotidian, n activitile de
laborator din cadrul leciilor de chimie sau n procesele
industriale de obinere a diferitelor produse.
Dirijarea nvrii Propune efectuarea unor experimente pe
baza crora vor deduce caracteristicile acestor tipuri de Se aeaz pe grupe;
reacii; Primesc fiele;
mparte elevii pe grupe; Citesc cu atenie sarcinile
Distribuie fiele de activiti experimentale coninute n fia de activiti;
elevilor (Fia 2); i reamintesc regulile de
Reamintete regulile de protecie n laborator; protecie;
Monitorizeaz elevii pe perioada desfurrii Efectueaz experimntele;
experimentelor Vizualizeaz i extrag
Solicit completarea fielor cu observaiile informaiile;
efectuate; Completeaz fiele cu observaiile
Se asigur c sunt respectate responsabilitile desprinse n urma executrii
n cadrul grupei de elevi; experimentelor;
Solicita elevilor formularea concluziilor i Formuleaz concluziile;
scrierea corect a ecuaiilor reaciilor chimice att n fia Transpun experimentele n reacii
de activitate ct i la tabl; chimice;
Propune elevilor s deduc definiiile acestor Scriu la tabl n fi reaciile;
tipuri de reacii, pe baza observaiilor efectuate; Egaleaz reaciile;
Ofer sprijin elevilor n formularea definiiilor Formuleaz definiiile reaciilor
dac este necesar; exoterme, endoterme, lente, rapide;
Asigurarea feedbackului Propune elevilor rezolvarea unui joc didactic un Rezolv rebusul chimic;
(obinerea performanei) rebus chimic (Fia 3);
Informeaz elevii cu privire la nivelul de Ascult precizrile profesorului;
performan atins;
Noteaz elevii activi; Prezint carnetele;
Solicit carnetele de elev pentru notarea elevilor;
ntrirea reteniei i D tema pentru acas: exerciiile de la pagina 90 Noteaz n caiete tema.
asigurarea transferului din manualul de chimie, editura Corint.

Fia 1
Proba de evaluare a cunotinelor anterioare

1. Asociaz fiecrei formule chimice una din denumirile din coloana A i tipul substanei din coloana B:
A B
Hidroxid de calciu CaO metal
Clorur de calciu Ca acid
Calciu Ca(OH)2 sare
Acid clorhidric CaCl2 oxid
Oxid de calciu HCl baz

2. Analizeaz i completeaz spaiile libere cu substanele care lipsesc:


S + = SO2
Fe + CuSO4 = +
HCl + . = NaCl + H2O
tC
CaCO3 CaO +
Egaleaz reaciile i noteaz n dreptul fiecreia din ce categorie de reacie face parte, utiliznd:
R.C. pentru reacia de combinare
R.D. pentru reacia de descompunere
R.. pentru reacia de nlocuire
R.S. pentru reacia de schimb

Timp de lucru: 5 minute

Fia 2
Fia de activiti experimentale

Substane/ Tipul
Experimentul Observaii Ecuaia reaciei chimice
ustensile utilizate reaciei
1. Paharul se ......................... indicnd o
HCl, NaOH, eprubet, reacie cu .................... de cldur; HCl + NaOH = ........ + ........
stativ

2. CuCO3, eprubet, ......................... la flacra spirtierei,


tC
spirtier, chibrit carbonatul de cupru se descompune; CuCO3 ......... + .........
Reacia are nevoie de ............... pentru a
se produce;

3. Mg, spirtier, chibrit Magneziul se aprinde ............... i arde Mg + O2 = ..........


cu flacr orbitoare

4. Dou cuie din fier, Cuiul care a stat n mediu umed (n ap)
ap, dou sticle de a ..................;
ceas Reacia a avut nevoie de timp ................
pentru a se produce;
Fia 3

Top of Form

A
1
2
3
4
5
6
7

B
Rezolvati rebus

Vertical:
Prin rezolvarea corecta a acestui rebus, veti descoperi pe verticala AB
denumirea proceselor prin care unele substante se transforma in altele, cu
proprietati noi.

Orizontal:

1. Reactii ce se produc cu degajare de caldura.


2. Au loc cu absorbtie de caldura.
3. Din mai multi reactanti se obtine un singur produs prin aceasta reactie.
4. Cand doua substante compuse isi schimba intre ele unele elemente are loc
un .................. de elemente.
5. Acrirea laptelui, fermentarea mustului, ruginirea fierului sunt exemple de astfel
de reactii.
6. Reactii ce se produc in timp foarte scurt.
7. Cand o substanta simpla substituie un element dintr-o substanta compusa, s-a
produs o reactie de ...................

S-ar putea să vă placă și