Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială Roșiori


Profesor: Nedelcu Valentina
Disciplina: Chimie
Clasa a VIII – a
Data: 28.03.2022
Unitatea de învățare: Tipuri de reacții chimice. Reacția de substituție. Reacția de schimb.
Titlul lecției: Identificarea unor ioni prin reacții cu formare de precipitat
Tipul lecției: Lecție mixtă cu experiment integrat
Durata: 45 minute
Competențe generale:
1.Explicarea unor fenomene, procese, procedee întâlnite în viața de zi cu zi.
2.Investigarea comportării unor substanțe sau sisteme chimice.
4. Comunicarea înțelegerii conceptelor în rezolvarea de probleme, în formularea explicațiilor, în conducerea investigațiilor
și în raportarea rezultatelor.
5. Evaluarea consecințelor proceselor și acțiunii produselor chimice asupra propriei persoane și asupra mediului.

Competențe specifice:
1.2 Clasificarea particulelor elementale, elementelor, ionilor, moleculelor după unul sau mai multe criterii.
1.3 Clasificarea reacțiilor chimice după unul sau mai multe criterii.
2.1 Utilizarea aparaturii și a echipamentelor de laborator, a tehnologiilor informatice pentru a studia proprietățile și
transformările substanțelor chimice.
2.3 Utilizarea aparaturii și a echipamentelor de laborator, a tehnologiilor informatice pentru a studia reacțiile chimice.
2.4 Interpretarea rezultatelor obținute din grafice, tabele, fișe de observații.
4.2 Folosirea terminologiei specifice chimiei în scopul denumirii elementelor și substanțelor chimice.
4.3 Folosirea terminologiei specifice chimiei referitoare la reacțiile chimice.
5.1 Aplicarea normelor de protecție personală în laboratorul de chimie și de protecție a mediului.
5.2 Evaluarea factorilor de risc și recunoașterea importanței unor specii chimice (atomi, ioni, molecule).
Obiective opraționale:
O1: Să cunoască reactivii specifici pentru identificarea diferiților ioni.
O2: Să deprindă abilități de lucru în laboratorul de chimie.
O3: Să recunoască culorile precipitatelor diferiților ioni.
O4: Să modeleze ecuațiile reacțiilor chimice cu formare de precipitat.

Metode și procedee didactice:


 explicația;
 modelarea;
 experimentul.

Materiale didactice:
 fișă de laborator;
 ustensile: stativ de eprubete, eprubete
 reactivi: soluții de: acid clorhidric, azotat de argint, clorură de sodiu, bromură de potasiu, iodură de potasiu, acid
sulfuric, clorură de bariu.
 tablă;
 cretă.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

ACTIVITATEA DEPUSĂ DE: STRATEGIA DIDACTICĂ:

ETAPE organizare /
profesor elevi metode mijloace formă de
evaluare
1 2 3 4 5 6
Moment Observarea prezenței elevilor; Se pregătesc de lecție.
organiza- Asigurarea atmosferei necesară activității
toric didactice.
Verifica- Identifică problemele și exercițiile nerezolvate Rezolvă sub îndrumarea modelarea; manual / frontal
rea temei de elevi acasă. profesorului, exercițiile explicația; manual digital
pentru nerezolvate acasă; conversația verificarea
acasă Corectează greșelile din euristică. tablă temei pentru
caietul de teme. acasă
cretă
verificare orală
Reactualizarea Profesorul formulează întrebări din lecția Răspund la întrebările explicația; frontal;
cunoștințelor anterioară, pentru a reactualiza cunoștințe, adresate de profesor. conversația individual.
noțiuni, concepte. euristică
De câte feluri pot fi acizii?
Dați exemple de acizi tari. Aprecieri
Dați exemple de acizi slabi. verbale

Poate elibera acidul clorhidric acidul sulfuric


din sarea sa?
Acidul acetic poate elibera acidul carbonic din
sarea sa?
Anunțarea Se prezintă titlul lecției noi – Identificarea Notează titlul lecției în frontal
lecției noi și a unor ioni prin reacții cu formare de precipitat caiete.
obiectivelor Anunță obiectivele lecției noi.

Realizarea Se prezintă fișa de laborator, cu ustensilele, Realizează explicația; fișă de frontal;


experimentelor reactivii și modul de lucru. experimentele la laborator
experimentul; individual;
îndrumarea profesorului.
Supraveghează realizarea experimentelor de ustensile și
modelarea.
către elevi. Notează în fișa de reactivi
laborator ecuațiile necesari aprecieri
Se modelează ecuațiile reacțiilor chimice ale
reacțiilor chimice, realizării verbale
experimentelor realizate
observațiile și experimentelor.
concluziile
experimentelor realizate.
Fixarea noilor Formulează întrebări elevilor din
lecția Răspund activ la conversația fișă de frontal;
cunoștințe predată. întrebările adresate de euristică laborator;
individual.
profesor.
Ce ioni am identificat astăzi, în urma tablă;
experimentelor?
cretă.
Care sunt reactivii specifici pentru
identificarea unor ioni?
Ce culori au precipitatele formate în urma
reacțiilor chimice?
Evaluarea Oferă note elevilor care au participat activ la apreciere
cunoștințelor oră. verbală –
însoțită de o
scurtă
apreciere,
pentru a educa
elevii privind
capacitatea
unei
autoaprecieri
obiective.
Tema pentru Indică tema pentru acasă. Exercițiile stimulează frontal;
acasă elevii să-și asimileze
cunoștințele din lecția individual.
predată.
Notează tema pentru
acasă.

Bibliografie:
 L. I. Doicin, S. Gîrtan, M. V. Angelișiu, Manual chimie, Clasa a VIII – a, editura artKlett, 2020
 M. Andruh, D. Bogdan, I. Costeniuc, M. Morcovescu, Manual chimie, Clasa a VIII – a, editura intuitext, 2020
 V. Șunel, I. Ciocoiu, T. Rudică, E. Bîcu, Metodica predării chimiei, editura MARATHON, Iași 1997
FIȘA DE LABORATOR

Substanțe
Experimentul Ecuația reacției
și ustensile Mod de lucru Observații Concluzii
realizat chimice
folosite
Reacția acidului Soluție de Într-o eprubetă se introduc 2 – 3
clorhidric cu acid clorhidric ml soluție de acid clorhidric.
azotatul de
Soluție de Peste această soluție se adaugă
argint
azotat de aproximativ 2 ml soluție de azotat
argint de argint.
Eprubetă
Stativ pentru
eprubete
Reacția clorurii Soluție de Într-o eprubetă se introduc 2 – 3
de sodiu cu clorură de ml soluție de clorură de sodiu.
azotatul de sodiu
Peste această soluție se adaugă
argint
Soluție de aproximativ 2 ml soluție de azotat
azotat de de argint.
argint
Eprubetă
Stativ pentru
eprubete
Reacția bromurii Soluție de Se introduc într-o eprubetă
de potasiu cu bromură de aproximativ 2 – 3 ml soluție de
azotatul de potasiu bromură de potasiu.
argint
Soluție de Peste soluția din eprubetă se
azotat de adaugă aproximativ 2 ml de soluție
argint de azotat de argint.
Eprubetă
Stativ pentru
eprubete
Reacția iodurii Soluție de Se introduc într-o eprubetă
de potasiu cu iodură de aproximativ 2 – 3 ml soluție de
azotatul de potasiu iodură de potasiu.
argint
Soluție de Peste această soluție se adaugă 2
azotat de ml de soluție de azotat de argint.
argint
Eprubetă
Stativ pentru
eprubete
Reacția acidului Soluție de Într-o eprubetă se introduc 2 – 3
sulfuric cu acid sulfuric ml de soluție de acid sulfuric.
clorura de bariu
Soluție de Peste soluția din această eprubetă
clorură de se adaugă 2 ml de soluție azotat de
bariu argint.
Eprubetă
Stativ pentru
eprubete

S-ar putea să vă placă și