Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecţie

Profesor: Tomoiaga Maria


Unitatea de învățămât: Scoala Profesionalã Poienile de sub Munte
Data: 01.03.2023
Clasa: a VIII-a C
Obiectul: chimie
Titlul lecţiei: Reacția de schimb – lucrare de laborator
Tipul de lecţie: formare de priceperi şi deprinderi prin activităţi experimentale

Competenţe specifice:

1.1. Investigarea unor reacții chimice în contexte cunoscute


• Interpretarea caracteristicilor specifice diferitelor procese
• Utilizarea simbolurilor și a terminologiei specifice chimiei pentru
reprezentarea elementelor, substanțelor simple/compuse și a ecuațiilor reacțiilor
chimice
2.1. Formularea unor ipoteze cu privire la caracteristicile substanțelor și a
relațiilor dintre acestea
3.2. Rezolvarea de probleme cu caracter practic, teoretic și aplicativ

Obiective operaţionale:

Elevii vor fi capabili:

O1: Să descrie comportarea unor substanțe chimice în reacțiile de schimb;


O2: Să efectueze experimente pentru evidenţierea unor caracteristici, proprietăţi ale
substanțelor;
O3: Să formulize reguli, definiţii, generalizări care să fie utilizate în studiul reacțiilor de
schimb;
O4: Să utilizeze în mod sistematic terminologia specifică într-o varietate de contexte de
comunicare.

Metode şi procedee didactice: experimentul demonstrativ, modelarea, explicaţia, observaţia,


algoritmizarea, conversaţia euristică, investigația, descoperirea dirijată, Știu/Vreau să știu/Am
învățat.
Mijloace şi materiale didactice: fișă de activitate experimentală, ustensile de laborator: sticlărie
(eprubete, pahar Berzelius, sticlă de ceas), stativ pentru eprubete, spatulă, spirtieră, trepied cu
sită metalică, clește de lemn, substanțe: CuCO3, soluții de HCl, NaOH, CuSO4, fenolftaleină, fișă
de lucru, sistem periodic, manual.
Scenariul activității didactice:
Etapele lecției

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor
Strategia didactică

Evaluare

Metode de învățământ
Mijloace de
Învăță-mânt
Forme de organi-zare a activității

Moment organizatoric

-verifică prezența elevilor, creează condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii.


- se pregătesc pentru lecție.

Conversația

Frontală

Anunţarea temei
- reactualizează tipurile de reacții chimice studiate;
- anunţă titlul lecției, scopul şi obiectivele lecţiei;
- face instructaj de protecţia muncii specific acestei lecţii
- împarte elevii pe grupe
- ascultă și devin conștienți de obiectivele urmărite;
- notează titlul lecției în caiet
Conversația

Frontală

Explicarea modului de realizare a activităţii experimentale


- prezintă elevilor fişele de lucru;
- discută conţinutul sarcinilor experimentale;
- instruieşte pentru efectuarea cu mare atenţie a observaţiilor şi consemnarea lor corect.
- discută tabelul Știu/Vreau să știu/Am învățat
- sunt atenţi la explicaţiile profesorului;

- citesc informaţiile din fişa de activitate experimental

-încep să completeze tabelul, doar coloanele Știu și Vreau să știu


Conversatie
Explicatie

Știu/Vreau să știu/Am învățat


-fișă de activitate experimentală

-fișa de lucru

Frontală

Individuală

Observare sistematică

Formarea priceperilor şi deprinderilor de activitate experimentală


- alege elevii care vor efectua experimentele
- urmăreşte modul de realizare a sarcinilor de lucru;
- intervine dacă este necesar pentru a corecta modul de efectuare a experimentelor;
- cere elevilor să completeze fişa de activitate experimentală;
- verifică corectitudinea întocmirii fişei de activitate experimentală.
- execută experimentele demonstrativ, după indicaţiile din fişă;
- notează observaţiile experimentelor efectuate și ecuațiile reacțiilor.
Experimentul demonstrativ
Conversația
Observația
Modelarea
Explicația
Investigația Descoperirea dirijată
-eprubete
- spatulă
- stativ pentru eprubete
- sticlă de ceas
- clește de lemn
-trepied cu sită
-spirtieră
- soluții de HCl, NaOH, CuSO4,
-CuCO3

Pe grupe

Frontală

Apreciere verbală

Observarea sistematică
Analiza şi aprecierea rezultatelor obţinute de elevi
- apreciază calitatea muncii elevilor, adică execuţia corectă a experimentelor, respectiv
evidenţiază cauzele unor greşeli comise;
- notează elevii în funcţie de modul în care lucrează, de modul în care explică completarea fişei
de activitate experimentală;

- discută pe marginea realizării experimentelor cu profesorul.


Conversația
Explicația
-fișă de activitate experimentală
Frontală

Individuală
Evaluare orală
Asigurarea retenţiei şi a transferului
- fixează rezultatele obţinute recomandând completarea coloanei a treia din tabelul Știu/Vreau să
știu/Am învățat ;
- stabileşte cu elevii concluziile: definiția reacției de schimb;
- recomandă elevilor notarea în caiet a definiției reacției de schimb și exemplele de reacții din
fișă.
- completeaza tabelul de pe fișa de lucru

-notează în caiet definiția Reacției de schimb și cele 3 exemple de reacții din fișa experimentală
Descoperirea dirijată
Explicația
Știu/Vreau să știu/Am învățat

-fișa de lucru

Frontală
Individuală
Observarea curentă
Tema pentru acasă
-cere elevilor să rezolve acasă exercițiul 1 pagina 90 din manual.
- îşi notează tema în caiete.

-manual
Individuală

Fișă de lucru
REACȚIA DE SCHIMB

ȘTIU

VREAU SĂ ȘTIU
AM ÎNVĂȚAT
Fișă de activitate experimentală
REACȚIA DE SCHIMB
Activitatea experimentală
Substanțe și ustensile necesare
Modul de lucru
Observații experimentale
Ecuația reacției chimice

• Reacția hidroxidului de sodiu cu acidul clorhidric

- eprubetă
- clește de lemn
- sticlă de ceas
- trepied cu sită
- spirtieră
- soluție NaOH
- soluție HCl
- fenolftaleină

- într-o eprubetă se toarnă sol. de NaOH și o picătură de fenolftaleină


- se picură sol. de HCl până când dispare culoarea
- se pun cîteva picături din soluția obținută pe sticla de ceas care se asează pe trepiedul cu sită
sub care se aprinde spirtiera

• Reacția carbonatului de cupru cu acidul clorhidric

- eprubetă
- spatulă
- CuCO3
- soluție HCl

- într-o eprubetă se pune un vârf de spatulă de CuCO3 peste care se toarnă sol. de HCl

• Reacția azotatului de argint cu acidul clorhidric

- eprubetă
- clește de lemn
- soluție AgNO3
- soluție HCl

- într-o eprubetă se toarnă sol. de AgNO3 și câteva picături de sol. HCl

• Reacția sulfatului de cupru cu hidroxidul de sodiu

- eprubetă
- clește de lemn
- soluție CuSO4
- soluție NaOH

- într-o eprubetă se toarnă sol. de CuSO4 și câteva picături de sol. NaOH


Fișă de activitate experimentală
REACȚIA DE SCHIMB
Activitatea experimentală
Substanțe și ustensile necesare
Modul de lucru
Observații experimentale
Ecuația reacției chimice

• Reacția hidroxidului de sodiu cu acidul clorhidric

- eprubetă
- clește de lemn
- sticlă de ceas
- trepied cu sită
- spirtieră
- soluție NaOH
- soluție HCl
- fenolftaleină

- într-o eprubetă se toarnă sol. de NaOH și o picătură de fenolftaleină


- se picură sol. de HCl până când dispare culoarea
- se toarnă soluția obținută pe sticla de ceas care se asează pe trepiedul cu sită și se aprinde
spirtiera

• Reacția carbonatului de cupru cu acidul clorhidric

- eprubetă
- spatulă
- CuCO3
- soluție HCl

- într-o eprubetă se pune un vârf de spatulă de CuCO3 peste care se toarnă sol. de HCl

• Reacția sulfatului de cupru cu hidroxidul de sodiu


- eprubetă
- clește de lemn
- soluție CuSO4
- soluție NaOH

- într-o eprubetă se toarnă sol. de CuSO4 și câteva picături de sol. NaOH

S-ar putea să vă placă și