Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Chimie
Profesor:
Titlul lecţiei: Baze: proprietăţi chimice
Tipul lecţiei: Lecţie de consolidare – evaluare prin lucrare de laborator
Competenţe specifice:
Respectarea normelor de protecţie a muncii în laboratorul de chimie;
Utilizarea aparaturii şi echipamentelor de laborator pentru a pune în evidenţă proprietăţile
chimice ale bazelor;
Analizarea şi interpretarea observaţiilor/datelor obţinute prin activitatea de investigare;
Formularea de concluzii şi de generalizări pentru punerea în evidenţă a proprietăţior
chimice ale bazelor;
Comunicarea sub formă scrisă/orală a rezultatelor investigaţiilor realizate;
Aprecierea avantajelor şi a dezavantajelor utilizării unor baze.
Resurse materiale: sistemul periodic al elementelor, manual, fişe de lucru, norme de protecţie a
muncii, aparatură şi ustensile de laborator (pahare, pipete, spatule, baghete, eprubete, spirtieră),
reactivi (indicatori, Ca(OH)2 , NaOH, CO2 , H2 SO4 ;CuSO4 , FeCl3 ).
Resurse procedurale: experimente pe grupe de elevi, problematizarea, algoritmizarea,
conversaţia euristică, modelarea, fişe de lucru.
Desfăşurarea lecţiei:
1.Moment organizatoric: salutul, notarea absenţelor
2. Desfăşurarea lecţiei:
Elevii vor fi organizaţi în grupe şi vor efectua experimentele din fişa de lucru. Vor
complete fiecare propria fişă de lucru, notând ecuaţia reacţiei chimice şi observaţiile
corespunzătoare. Câte un elev din fiecare grupă, va scrie ecuaţiile reacţiilor chimice pe tablă.
Pornind de la fişa de lucru, elevii îşi vor putea consolida noţiunile legate de proprietăţile chimice
ale bazelor şi vor căpăta deprinderi de lucru în laboratorul de chimie. De asemenea, vor căpăta
priceperi şi deprinderi de lucru în echipă.
3. Asigurarea feed-back-ului şi evaluarea cunoştinţelor elevilor.
Pe baza celor scrise de elevi pe fişele de lucru, se va putea face evaluarea cunoştinţelor
elevilor. De asemenea, în calitate de profesor, pot să-mi dau seama care sunt lucrurile neînţelese
sau neaprofundate, urmând ca în limita timpului disponibil să reiau aceste noţiuni.
4. Fixarea cunoştinţelor se va face prin rezolvare de probleme al căror text va face referiri la
proprietăţile chimice ale bazelor.
Problemă: 3 moli de dioxid de carbon se barbotează într-o soluţie de apă de var. Ce
cantitate de precipitat se obţine? Exprimaţi rezultatul în grame şi în moli.
5. Temă.
De ce cantitate de soluţie de acid clorhidric de concentraţie 36,5% este nevoie pentru a
neutraliza 80 de grame de sodă caustică? Exprimaţi rezultatul în grame şi moli.
Se tratează 100g soluţie de hidroxid de sodiu de concentraţie 20% cu o soluţie de piatră
vânătă. Ce cantitate de precipitat se obţine? Exprimaţi rezultatul în grame şi moli
Numele şi prenumele elevului

Clasa BAZE – ROPRIETĂŢI CHIMICE

FIŞĂ DE LUCRU

Nr.crt. Experimentul Reactivi Ecuaţia reacţiei chimice Observaţii


Acţiunea asupra -fenolftaleină
1. indicatorilor -turnesol
-mertiloranj
- HNO3

Reacţia bazelor
solubile cu oxizii Ca(OH)2 , CO2 Ca(OH)2 + CO2 =
2.
acizi

Reacţia sărurilor
solubile cu CuSO4 , NaOH CuSO4 + NaOH =
3.
hidroxizi alcalini

Reacţia bazelor cu
acizii sau reacţia de NaOH, H2 SO4 H2 SO4 + NaOH=
4.
…………………

Comportarea t⁰C
bazelor la încălzire Ca(OH)2 Ca(OH)2 ------→
5.

S-ar putea să vă placă și