Sunteți pe pagina 1din 18

Proiect didactic

Scoala
Clasa
Disciplina
Data
Tema lectiei
Unitatea de invatare
Tipul lectiei
Profesor

Scoala Gimnaziala nr. 1 Tulucesti


a VIII-a A
Chimie
4.04.2016
Acizi proprietati chimice
Acizi
Activitate experimentala
Carp Mirela Liana

Competente specifice
Analizarea, interpretarea observaiilor/ datelor obinute prin activitatea de investigare.
Cunoasterea si intelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei si a conceptelor
specifice domeniului chimiei.
Dezvoltarea capacitatii de comunicare, utilizand limbajul specific domeniului
Formularea de concluzii si de generalizari pentru punerea in evidenta a proprietatilor
fizice si chimice ale substantelor compuse
Obiective operationale
O1 sa foloseasca terminologia specifica chimiei pentru denumirea acizilor
O2 sa utilizeze sticlaria de laborator si substantele chimice pentru verificarea
experimental a proprietatilor chimice ale acizilor
O3 sa formuleze concluzii referitoare la comportarea acizilor in timpul reactiilor chimice
O4 sa scrie corect ecuatiile reactiilor chimice
O5 sa rezolve exercitii si probleme care au la baza proprietatile acizilor
Resurse metodologice :
Resurse materiale : Sistemul periodic al elementelor manual , ustensile de laborator, substante
chimice, indicatori acido-bazici, fise experimentale ,coli pentru flipchart ,
markere,
Resurse procedurale : Conversatia, Explicatia, Problematizarea,
Experimentul de laborator,
Resurse temporale :50 min
Resurse umane : 18 elevi
Forme de organizare: pe grupe
Modalitati de evaluare: observarea curenta , examinarea la tabla , aprecierea verbala .

Bibliografie:
1. M.E.C.I. Programa scolara de chimie Bucuresti, 2009
2. Ghid metodologic pentru aplicarea programei de chimie .
3. Chimie manual pentru clasa a VIII-a Sanda Fatu,Felicia Stroe,Constantin Stroe; Editura
Corint
4. Metodica predarii chimiei in clasele VII VIII Cornelia Gheorghiu, Viorica Lupu, Editura
didactica si pedagogica
5..Metodica predarii chimiei pentru concursul de titularizare, examenul de definitivat si
gradele didactice II , I . V. unel ,I. Ciocoiu ,T. Rudic , Editura Marathon
6.Culegere de exercitii si probleme pentru clasele VII-VIII, Daniela Gavril, Aurora
Stratulat Diaconu, Monica Bjan,Nicoleta Mcil, editura Phoebus
7. www.didactic.ro

Desfasurarea lectiei
Momentele
lectiei/Durata

O.O.

Activitatea depusa de

Strategii didactice
Evaluare

Profesor
Moment
organizatoric
2 min

Captarea
atentiei
5 min

Anuntarea
temei si
prezentarea
obiectivelor

-noteaza absentele
- restabileste linistea
si atmosfera necesara
desfasurarii activitatii
didactice
-prezinta elevilor o
scurta ghicitoare prin
intermediul careia va
face trecerea catre
lectia noua :
Dac un acid i o baz
Se ntlnesc i
reactioneaz
Se obine ap i o sare
i acest proces se
numete ?
( Neutralizare)
- prezinta titlul lectiei
Acizi-proprietati
chimice precum si
obiectivele urmarite
- scrie titlul lectiei la

Elevi
-elevul de
servici
prezinta
absentii , iar
ceilalti se
pregatesc
pentru lectie
-sunt atenti

Metode

Professor

Elevi

catalogul

Conversatia
euristica

-frontal

-gasesc
raspunsul la
ghicitoare

- sunt atenti la
prezentarea
profesorului
- noteaza titlul

- frontal
Conversatia
euristica

-individual

3 min

Desfasurarea
activitatilor
de laborator

tabla

O1

lectiei in
caiete

- anunta elevii ca
- se
trebuie sa se
organizeaza
organizeze in grupe de pe grupe
lucru.(4grupe)

Conversatia
euristica

- grupe de
lucru

35 min

O2

O3

-distribuie fiecarei
grupe cate o fisa
experimentala
-reaminteste regulile
de protectia muncii in
ceea ce priveste
desfasurarea lucrarilor
de laborator
- ofera indicatii
suplimentare si
lamureste eventualele
neclaritati ale elevilor.

O4

- acorda timp de lucru.


-solicita fiecarei grupe

fisa
experimentala
- asculta
regulile de
protectia
muncii
- primesc fisa
experimentala
si citesc
modul de
lucru

- frontal

Explicatia

Experim.de
laborator

-substante
chimice,
ustensile de
laborator

Observarea
curenta

O5

sa interpreteze
obsevatiile in urma
experimentelor
efectuate
-solicita ca din fiecare
grupa sa vina la tabla
cate un reprezentant
sa scrie ecuatiile
reactiior chimice

- efectueaza
practic
reactiile
chimice si
completeaza
fisa
experimentala

pe grupe

pe grupe
-solicita elevilor sa
formuleze concluzii
referitoare la
proprietatile chimice
ale acizilor
-propune pentru
rezolvare urmatorul
calcul chimic :
18 moli de KOH
reactioneaza cu o
solutie deH2SO4 de
c =62% Sa se
dedermine masa de
solutie de vitriol
necesara si cantitatile
produsilor de reactie
rezultati (AK=39,
AO=16, AH=1, As=32)

-interpreteaza
experimentele
efectuate

Examinarea la
tabla

-scriu ecuatiile
reactiilor
chimice la
Conversatia
tabla
Euristica
Aprecierea
verbala
pe grupe
- concluzioneaza
principalele
proprietati
chimice ale
acizilor.

Conversatia

Aprecierea
verbala

Deoarece s-au tras


concluziile, de fac
aprecieri numai
asupra modului n
care s-au desfurat
experimentele, asupra
cunotinelor teoretice
constatate, asupra
disciplinei din timpul
orei.

Discutia de
incheiere
3 min
Tema pentru
acasa
2 min

Se recomand i se
controleaz ca elevii
s lase ordine la locul
de munc
ex .5 pag 63-manual.
-ofera explicatii

frontal

- fac ordine la
mesele de
lucru
pe grupe

- isi noteza
tema pentru
acasa
- sunt atenti la
explicatii

Explicatia

manual

Fisa de activitate experimentala


Reactia acizilor
cu indicatorii

Ustensile

eprubete, stativ pentru eprubete,

Substante

Solutie HCl, solutie H2SO4 ,hartie turnesol , sol de


metilorange ,sol de fenolftaleina
Adauga in prima epubeta 2-3 pic solutie de fenolftaleina,
in a doua eprubeta 2-3 pic solutie de metilorange.
Umezeste hartia de turnesol cu 1-2 pic din continutul celei
de a treia eprubete.
Repeta experienta folosind, in locul acidului clorhidric ,
acidul sulfuric.
Se va observa de fiecare data virajul de culoare.
In mediu neutru , fenolftaleina are culoarea .
In mediul acid , fenolftaleina are culoarea ..

Mod de lucru

Observatii
experimentale

In mediu neutru , metilorajul are culoarea .


In mediul acid , metiloranjul are culoarea ..
In mediu neutru , turnesolul are culoarea .
In mediul acid , turnesolul are culoarea ..

Concluzii

Fisa de activitate experimentala

Reactia acizilor cu
metalele active

Ustensile

eprubete, chibrit,spatula, cleste metalic, pipeta,dop

Substante

Solutie HCl, plitura de Al, span de Mg

Mod de lucru

Cu ajutorul unei spatule adauga in prima eprubeta putina


pilitura de aluminiu. Adauga apoi cu o pipeta solutie
HCl. Acopera eprubeta cu un dop .Incearca natura
gazului degajat cu un bat de chibrit aprins pe care il
apropii de gura epubetei.
Introdu in a doua eprubeta span de Mg si apoi adauga cu
o pipeta solutie HCl. Acopera eprubeta cu un dop
Incearca natura gazului degajat cu un bat de chibrit
aprins pe care il apropii de gura epubetei.

Observatii
experimentale

Se observa ca reacia are loc cu degajare de .


degajat se aprinde , fenomen insotit de o usoara

Se observa ca reacia are loc cu degajare de .


degajat se aprinde , fenomen insotit de o usoara

Ecuatiile chimice

Concluzii

Fisa de activitate experimentala


Reactia
acizilor cu
bazele

Ustensile

eprubete, stativ pentru eprubete, pipeta

Substante

Solutie NaOH , solutie HCl., fenolftaleina .

Mod de lucru

ntr-o eprubet ce conine soluie de NaOH, se


adaug 2-3 picturi de fenolftalein. Se adauga cu o
pipeta solutie HCl, apoi agitati pana la decolorarea
solutiei .

Observatii
In prezenta solutiei de NaOH, fenolftaleina
devine
Decolorarea solutiei din eprubeta indica trecerea la
mediu..........................................
Reactia dintre un acid si o baza se
numeste.......................................

Ecuatia chimica
Concluzii

Fisa d e activitate experimentala


Reactia
acizilor cu
oxizii
metalici

Ustensile

eprubeta, stativ pentru eprubete, spatula

Substante

CuO, solutie HCl., solutie H2SO4 .

Mod de lucru

ntr-o eprubet se introduce CuO peste care se adaug


1-2 ml soluie de HCl
ntr-o eprubet se introduce CuO peste care se adaug
1-2 ml soluie de H2SO4

Observatii
experimentale

Prin reactia CuO cu HCl se formeaza .............,iar solutia


se coloreaza in ..............
La adaugarea de H2SO4 peste CuO se
formeaza................,iar solutia se coloreaaza in ..............

Ecuatiile chimice
Concluzii

Fisa d e activitate experimentala


Reactia
acizilor cu
sarurile

Ustensile

Substante
Mod de lucru

eprubeta, stativ pentru eprubete,spatula, pipeta,chibrit

solutie H2SO4 , solutie BaCl2, solutie HCl, CaCO3


Introdu intr-o eprubet solutie H2SO4 si adauga apoi
solutie BaCl2.
Cu ajutorul unei spatule adauga in eprubeta CaCO3,
peste care adauga cu o pipeta solutie HCl. Verifica
natura gazului degajat cu un bat de chibrit aprins.

Observatii
experimentale

In eprubeta apare o substanta sub forma de ...............,


de culoare ...............
In urma reactiei se degaja .............., un gaz care
..........intretine arderea si flacara chibritului se stinge.

Ecuatiile chimice
Concluzii

FISA DE ACTIVITATI EXPERIMENTALE


Proprietatile chimice ale acizilor
Activitatea
experimentala
1. Reactia acizilor
cu indicatorii

2. Reactia acizilor
cu metalele active

Modul
de lucru

Adauga in prima
epubeta 2-3 pic
solutie de
fenolftaleina, in a
doua eprubeta 2-3 pic
solutie de
metilorange.
Umezeste hartia de
turnesol cu 1-2 pic
din continutul celei
de a treia eprubete.
Repeta experienta
folosind, in locul
acidului clorhidric ,
acidul sulfuric.
Se va observa de
fiecare data virajul de
culoare.
Cu ajutorul unei
spatule adauga in
prima eprubeta putina
pilitura de aluminiu.
Adauga apoi cu o
pipeta solutie HCl.
Acopera eprubeta cu
un dop .Incearca

Observatii experimentale

In mediu neutru , fenolftaleina


are culoarea .
In mediul acid , fenolftaleina
are culoarea ..
In mediu neutru , metilorajul
are culoarea .
In mediul acid , metiloranjul are
culoarea ..
In mediu neutru , turnesolul are
culoarea .
In mediul acid , turnesolul are
culoarea ..

Se observa ca reacia are loc cu


degajare de .
degajat se aprinde ,
fenomen insotit de o usoara

Ecuatia
reactiei chimice

Concluzii

natura gazului
degajat cu un bat de
chibrit aprins pe care
il apropii de gura
epubetei.
Introdu in a doua
eprubeta span de Mg
si apoi adauga cu o
pipeta solutie HCl.
Acopera eprubeta cu
un dop .Incearca
natura gazului
degajat cu un bat de
chibrit aprins pe care
il apropii de gura
epubetei.

Se observa ca reacia are loc cu


degajare de .
degajat se aprinde ,
fenomen insotit de o usoara

3. Reactia acizior
cu bazele

ntr-o eprubet ce
conine soluie de
NaOH, se
adaug 2-3 picturi
de fenolftalein. Se
adauga cu o pipeta
solutie HCl, apoi
agitati pana la
decolorarea solutiei .

4. Reactia
acizilor cu oxizii
metalici

ntr-o eprubet se
introduce CuO peste
care se adaug
1-2 ml soluie de HCl

5. Reactia
acizilor cu
sarurile

ntr-o eprubet se
introduce CuO peste
care se adaug
1-2 ml soluie de
H2SO4
Introdu intr-o
eprubet solutie
H2SO4 si adauga apoi
solutie BaCl2.

In prezenta solutiei de NaOH,


fenolftaleina
devine
Decolorarea solutiei din
eprubeta indica trecerea la
mediu..........................................
Reactia dintre un acid si o baza
se
numeste.......................................

Prin reactia CuO cu HCl se


formeaza .............,iar solutia se
coloreaza in ..............
La adaugarea de H2SO4 peste
CuO se formeaza................,iar
solutia se coloreaaza in ..............

In eprubeta apare o substanta


sub forma de ..............., de
culoare ...............

In urma reactiei se
Cu ajutorul unei
degaja .............., un gaz
spatule adauga in
care ..........intretine arderea si
eprubeta CaCO3, peste flacara chibritului se stinge.
care adauga cu o
pipeta solutie HCl.

Verifica natura gazului


degajat cu un bat de
chibrit aprins.

S-ar putea să vă placă și