Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lectie

DATA:
SCOALA:: Liceul Ciprian Porumbescu Constanta
CLASA:: a IX a
DISCIPLINA:Chimie analitica
TITLUL LECTIEI: Tipuri de agenti oxidanti si reducatori
I. OBIECTIVE OPERATIONALE:
A. REZOLVAREA DE PROBLEME
A1 recunoasterea naturii unei probleme;
A2 aplicarea algoritmilor in rezolvarea de probleme teoretice si
practice;
A3 analiza datelor obtinute in urma unor experimente de laborator si
interpretarea rezultatelor obtinute.
B. DEPRINDERI PRACTICE (obiective comportamentale)
B1 manuirea corecta a ustensilelor si reactivilor chimici;
B2 efectuarea unor experimente de laborator dupa instructiuni scrise
sau verbale;
B3 aplicarea cunostintelor din domenuil chimiei in interpretarea
fenomenelor din natura, utilizarea lor in viata cotidiana.
II. OBIECTIVE CU EFECT ASUPRA PERSONALITATII
A.OBIECTIVE COGNITIVE. Elevii trebuie sa:
A1 dobandeasca un sistem de cunostinte despre agenti
oxidanti/reducatori;
A2 utilizeze cunostintele teoretice in modelarea in scris a ecuatiilor
reactiilor cu transfer de electroni;
A3 incadreze agentii oxidanti/reducatori in diferite clase de substante
chimice.
B. CAPACITATI SI DEPRINDERI INTELECTUALE. Elevii trebuie
sa posede urmatoarele abilitati:
B1 operarea cu limbajul specific chimiei in general si cu cel al
reactiilor redox, in particular;

B2 aplice algoritmul de stabilire a coeficientilor stoechiometrici in


reactiile redox si de identificare a agentilor oxidanti/reducatori.
C. COMUNICARE . Deprinderea de comunicare include capacitatea dea:
C1- prezenta observatiile experimentale de la redoxurile efectuate
practic si de a folosi limbajul chimic in enenturi adecvate;
C2 lucra in echipa, de a prelua diferite roluri si responsabilitati, de a
intelege rolurile si relatiile in cadrul grupului.
TIPUL LECTIEI: Lectie de fixare si consolidare, de recapitulare si
sistematizare a
cunostintelor.
METODE SI MIJLOACE FOLOSITE: experimentul,
problematizarea, descoperirea dirijata, algoritmizarea, conversatia euristica.
MATERIAL DIDACTIC: substantele chimice indicate in fisa de lucru,
ustensile de laborator, fise de lucru.
TIMP DE LUCRU: 50 minute.
LOCUL DESFASURARII: cabinet de chimie

DESFASURAREA LECTIEI:
I. MOMENT ORGANIZATORIC se vor nota absentii, se verifica
prezenta la mesele de lucru, existenta reactivilor si a ustensilelor
necesare.
II. LEGATURA CU LECTIILE ANTERIOARE se adreseaza elevilor
intrebari de genul: - in ce categorie de reactii care au loc cu transfer de
particule incadrati reactiile
redox?
- cum recunoasteti din mai multe ecuatii ce apartin unor reactii
chimice ca una este redox?
- ce este oxidarea/reducerea?
- Ce este un agent oxidant/reducator?
III. TRECEREA LA LECTIA NOUA

Se anunta titlul lectiei si se comunica elevilor intentia ca-n aceasta ora sa


descopere experimental cine poate fi agent oxidant/reducator.
Elevii vor fi anuntati ca reactiile redox sunt deosebit de importante in unele
analize de laborator. Ei vor fi impartiti in 2 grupuri, care vor efectua
experimente diferite. Conform obisnuintei, fiecare grup va fi impartit in
grupe de cate 4 elevi.
GRUPUL 1 FISA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALA
1. Ia cu o spatula o cantitate mica de pulbere de Zn si apoi o aceeasi
cantitate de pulbere de S. Pune aceste substante pe o sita de azbest,
omogenizeaza amestecul format si incalzeste.
2. Pune o bucatica de span de Cu intr-o eprubete cu sol. de AgNO3.
3. Intr-o eprubeta cu FeSO4 se adauga putin H2SO4 si apoi solutie de
KMnO4.
4. Intr-o eprubeta cu sol. de Na2S2O3 se adauga sol. de HCl conc.
Noteaza observatiile.
GRUPUL 2 FISA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALA
1. nPue o granula de Zn intr-o solutie de HCl.
2. Pune un cui de Fe, curatat in prealabil cu smirghel, intr-o
eprubeta cu sol. de CuSO4.
3. Intr-o eprubeta cu sol. de KI adauga H2SO4, iar peste
amestecul format adauga sol. de K2Cr2O7.
4. Pe o sita de azbest asezata pe un trepied metalic pune un varf de
spatula de (NH4)2Cr2O7. Pune sub sita flacara spirtierei. Cand
reactia debuteaza, trage flacara de sub sita.
Noteaza observatiile.
Observatiile experimentale vor fi notate in urmatorul tabel:
Exp.
nr.
1.
2.
3.
4.
5*.

Ecuatia reactiei chimice dupa ce i sau stabilit coeficientii


stoechiometrici

Ag. Ag. Observatii


ox. red.

Nota: ce e notat cu * reprezinta experimentul demonstrativ efectuat


de profesor!
Dupa inregistrarea observatiilor experimentale se trece la aplicarea
algoritmului de stabilire a coeficientilor stoechiometrici pentru
ecuatiile reactiilor efectuate si pentru identificarea agentilor
oxidanti/reducatori. Se completeaza rubricile corespunzatoare din fisa.
Profesorul efectueaza experimentul demonstrativ: reactia Na cu apa.
Se noteaza si acum observatiile si se aplica algoritmul de egalare si se
identifica agentii.
Se centralizeaza rezultatele experimentelor. Se analizeaza natura
substantelor trecute in rubricile agentilor ox./red.
Se concluzioneaza:
a) agenti oxidanti pot fi:
- nemetalele care devin ioni negativi;
- ioni pozitivi care devin neutri;
- ioni ce trec dintr-o stare superioara in alta inferioara.
b) agenti reducatori pot fi:
- metale care au tendinta de a deveni ioni;
- nemetale care se combina cu alte nemetale;
- ioni ce trec dintr-o stare de oxudare inferioara intr-o strare de
oxidare superioara.
IV. TEMA PENTRU ACASA
Pentru fixarea cunostintelor, elevii vor primi urmatoarea tema pentru
acasa:
1. Completati spatiile libere:
a) Ag + H2SO4 = .. + SO2 + H2O
b) K2Cr2O7 + H2SO4 = K2SO4 + .. + O2 + H2O
Egalati ecuatiile acestor reactii si stabiliti agentii.
2. Se descompun termic 20 g clorat de potasiu. Se cer:
a) analiza procesului redox;
b) cantitatea de oxigen obtinuta ( grame, moli, litri ).

S-ar putea să vă placă și