Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: Chimie
PROFESOR: POPESCU VIOLETA
CLA CLASA: a IX a D
DATA: 25.05.2016
UNITATEA DE NVARE: ACIZI I BAZE
TEMA: CERCETAREA CARACTERULUI ACIDO-BAZIC AL UNOR SUBSTANE
TIPUL LECIEI: Lucrare de laborator pentru formarea i consolidarea priceperilor i deprinderilor
Competente generale:
1.Cunoaterea i nelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei si a conceptelor specifice domeniului chimiei
2. Dezvoltarea capacitii de comunicare, utiliznd limbajul specific domeniului chimiei
3. Formarea unor valori i atitudini referitoare la impactul chimiei asupra naturii si a societii
METODE DE NVMNT: Conversaia, problematizarea, experimentul, studiul de caz ;
MIJLOACE DE NVMNT: Fie de lucru, fie cu indicatori, fie de probleme, oet, sod caustic, saramur, acid clorhidric, detergent, lapte,
ap de var, eprubete, pahare Berzelius, pahare Erlenmeyer, baghete, spatule, hrtii indicatoarede fenolftalein i turnesol, hrtii indicatoare de pH.
Competente specifice:

determinarea caracterului acido-bazic al unor substane cu care organismul uman vine n contact;

determinarea pH-ului substanelor studiate;

importana pH-ului acestor substane asupra sntii organismului nostru;

OBIECTIVE OPERAIONALE SPECIFICE:

S defineasc acizii i bazele din punct de vedere al transferului de protoni;

S clasifice soluiile din punct de vedere al caracterului lor;

S determine caracterul acid, bazic sau neutru al unei soluii cu ajutorul indicatorilor: fenolftalein i turnesol;

S msoare pH-ul substanelor utiliznd fie hrtie indicatoare de pH;

S poziioneze pe scara de pH substanele cercetate n funcie de valorile de pH;

S cunoasc importana pH-ului asupra sntii organismului.

SCENARIU DIDACTIC

Etapele leciei

Activiti desfurate de profesor

1. Moment organizatoric

Activitile elevilor
Elevii se pregtesc pentru lecie

Se face prezena i se verific existena mijloacelor necesare i se aeaz la mesele de lucru.


desfurrii leciei
Se capteaz atenia elevilor: Toate procesele vitale din
organism se desfoar la valori exacte de pH. Important
pentru sntatea organismului nostru este s meninem un Elevii privesc prezentarea.
echilibru al pH-ului.
2 .Anunarea i organizarea
activitii

Se comunic obiectivele: Prin studiul de caz propus vom Elevii ascult cu atenie.
cerceta att caracterul acido-bazic pentru substane, ct i
pH-ul lor, ca la final s artm importana pH-ului asupra
organismului uman. Pentru acest studiu , va trebui s v
amintii culorile indicatorilor: fenolftalein i turnesol n

2. Verificarea cunotinelor

diferite medii, scara de pH.


Discuii cu elevii despre acizi i baze.

acumulate anterior

Solicit scrierea reaciei de ionizare a apei i determinarea rspund la ntrebri.

Elevii ascult cu atenie i

produsului ionic al apei.


Cere clasificarea soluiilor n funcie de caracter.
Solicit elevilor s specifice metoda de determinare a
caracterului unei soluii n laborator.
Cere amintirea coloraiilor pe care le dau fenolftaleina i
turnesolul n diferite medii.
Propune elevilor s specifice cum se determin ct de acid
3. Desfurarea activitilor

sau ct de bazic este o soluie, scara de pH.


Se anun studiul de caz : Cercetarea caracterului acido- Fiecare elev primete 2 fie de

ACIDE
NEUTRE
bazic
al unor substane

BAZICE
0
7
Informaie:
Caracterul acido-bazic
l determinm 14
n laborator

lucru: una cu tabelul n care se


trec valorile pH ului i alta cu

Fia de lucru
Cercetarea caracterului acido-bazic al unor substane
- Studiu de caz-

Nr. Crt.

Substana de cercetat

Caracterul acid, bazic,


neutru

Substana
Indicatorul
1.
Oet
(soluie de acid acetic)
2.
1. Oet
3

Fenolftaleina

Sod caustic ( NaOH)


Saramur (soluie de sare)

4
Acid clorhidric (HCl)
2.Sod caustic
5.

Ap de var (Ca(OH)2 )

3.Saramur

Fia de lucru nr. 1


Determinarea caracterului acid, bazic, sau neutru

Turnesol

pHul

Fia de lucru nr. 2


Determinarea caracterului acid, bazic, sau neutru

Substana Indicatorul

1.Acid clorhidric

2. Detergent

Fenolftaleina

Turnesol

3.Lapte

4. Ap de var

Fia de lucru nr. 3


Determinarea pH ului cu ajutorul hrtiei indicatoare
de pH (5,5 9)

Substana

1.Saramur

2. Detergent

Hrtie de pH ( 5,5 9)

3. Lapte

4.OTET

Fia de lucru nr. 4


Determinarea pH ului cu ajutorul hrtiei indicatoare
de pH (9-14 i 0-5.5)

Substana

Hrtie de pH ( 9-14)

1. Sod caustic

Substana

2. Acid clorhidric

Hrtie de pH ( 0-5,5)

Substana

Hrtie de pH

1. Oet

Fia de lucru
Cercetarea caracterului acido-bazic al unor substane
- Studiu de cazNr. Crt.

Substana de cercetat

Caracterul acid, bazic,

pHul

neutru

1.

Oet (soluie de acid acetic)

Acid

2.

Sod caustic ( NaOH)

Baz

13,5

3.

Saramur (soluie de sare)

Neutr

4.

Ap de var (Ca(OH)2 )

Baz

Fia de probleme
Cercetarea caracterului acido-bazic al unor substane

1. Calculai [H3O+] , la 25C, n soluiile n care:

a. [HO-] =10-8 mol/l


b. [H3O+] = [HO-]
c. pH = 9
2. Precizai caracterul acid, bazic sau neutru al soluiilor:

a. [H3O+] = 10-3 mol/l


b. [HO-] =10-10 mol/l

12,5

c. [HO-] =10-7 mol/l


3. Zeama de lmie are pH = 2, soluia de aspirin tamponat

are pH = 8, iar saramura are pH = 7. Indicai caracterul acidobazic al acestor produse, precum i [HO-] a celor 3 soluii.
4. Determinai pH ul urmtoarelor soluii:

a. [H3O+] = 0,001 mol/l


b. [HO-] =1 0,1mol/l
c. Caracter neutru

S-ar putea să vă placă și