Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea scolara :
Profesor :
Data :
Tema : Acizi – recapitulare
Clasa : a VIII-a
Disciplina : chimie
Tipul lectiei : consolidare prin exercitii problematizate si experiment integrat

Obiective operationale
La sfarsitul lectiei, elevii trebuie sa fie capabili :
O1 – sa reactualizeze notiunile invatate despre acizi: formula acizilor,
radicalul acid, clasificarea si denumirea
O2 – sa efectueze calcule pe baza formulelor chimice, stabilind compozitia
procentuala a unui acid
O3 – sa modeleze grafic principalele proprietati chimice ale acizilor, prin
intermediul ecuatiilor reactiilor chimice
O4 – sa rezolve exercitii si probleme ce implica cunoasterea proprietatilor
chimice ale acizilor
O5 – sa recunoasca pe cale experimentala acidul clorhidric si acidul sulfuric
folosind reactivi specifici
O6 – sa efectueze experiente cu ajutorul substantelor si a ustensilelor de
laborator distribuite la mesele de lucru
O7 – sa noteze observatiile si concluziile constatate in urma desfasurarii unui
proces chimic
O8 – sa deosebeasca proprietatile comune acidului clorhidric si acidului
sulfuric, de cele specifice fiecarei categorii

Resurse procedurale : rezolvarea de probleme, conversatia euristica, exercitiul,


modelarea, Diagrama Wenn, problematizarea, algoritmizarea, descoperirea dirijata,
experimentul de laborator.

Resurse materiale : manual, tabla, creta, laptop, videoproiector, flipchart, sistem


periodic, seria activitatii metalelor, fise de lucru, fise de aplicatii, ustensile de
laborator (sticlute cu reactivi, eprubete, stative pentru eprubete), substante chimice
(acid clorhidric, acid sulfuric, fenolftaleina, azotat de argint, clorura de bariu).
Scenariul didactic

Moment organizatoric
 verificarea prezentei
 stabilirea echipelor de lucru
 distribuirea materialelor necesare la mese
 crearea unei atmosfere propice de lucru

Captarea atentiei elevilor


Unul din cele mai importante obiective ale studiului chimiei îl constituie
cunoaşterea proprietăţilor substanţelor chimice şi utilizarea acestora în viaţa
cotidiană. De aceea, pe tot parcursul acestei lecţii „Acizi - recapitulare” se va
urmări ca elevii să aprofundeze şi să fie informaţi cu noţiuni ca: simbolurile
chimice, formulele chimice, clasificarea subsatnţelor chimice, recunoaşterea
diferitelor tipuri de substanţe şi includerea lor într-o anumită clasă de compuşi. La
încheierea lucrării practice elevii vor cunoaşte mai bine modul de manipulare al
ustensilelor de laborator, vor putea sintetiza observaţiile practice sub formă de
scheme şi tabele.
Metodele interactive de învăţare folosite pe parcursul lecţiei le oferă tuturor
elevilor posibilitatea de a se implica în procesul de învăţare. Din perspectiva
interdisciplinară, subiectul lecţiei face apel la cunoştinţe din domeniul matematicii,
fizicii şi biologiei.

Enuntarea obiectivelor la nivelul elevilor


La sfarsitul lectiei, elevii trebuie:
- sa reactualizeze notiunile invatate despre acizi: formula acizilor, radicalul acid,
clasificarea si denumirea
- sa rezolve exercitii si probleme ce implica cunoasterea proprietatilor chimice ale
acizilor
- sa recunoasca pe cale experimentala acidul clorhidric si acidul sulfuric folosind
reactivi specifici
- sa deosebeasca proprietatile comune acidului clorhidric si acidului sulfuric, de
cele specifice fiecarei categorii

Reactualizarea cunostintelor insusite anterior


Se realizeaza frontal, prin intrebari adresate elevilor prin care sunt verificate
cunostintele referitoare la obtinerea, proprietatile fizice si utilizarile acizilor:
- Care sunt metodele de obtinere ale acizilor?
- Enumerati proprietatile fizice ale acizilor.
- Dati exemple de cateva utilizari ale acizilor.
Verificare – invatare prin efectuare de exercitii
Lectia este asigurata pe baza unei fise de lucru recapitulative, prezentata
elevilor la inceputul activitatii. Fisa cuprinde mai multe tipuri de exercitii care se
rezolva direct pe fisa sau la tabla si pe caiete.
Se cere elevilor rezolvarea tuturor problemelor prezentate in fisa, punct cu
punct. Elevii care cred ca pot rezolva exercitiile sunt solicitati sa raspunda, sa le
explice, sa scrie la tabla ecuatiile reactiilor chimice si rezolvarea problemelor.
Lectia se continua cu ajutorul unei fise de aplicatii, care cuprinde
identificarea practica a solutiilor de acid clorhidric si acid sulfuric pe baza unor
sarcini scrise, folosind cunostintele studiate.
Se poarta un dialog cu elevii la tema propusa, apoi se trece la activiatea
practica, comunicand elevilor ca trebuie sa observe cu atentie fenomenele care au
loc, sa stabileasca concluziile si sa completeze spatiile si rubricile libere din fisa.
Prin metoda conversatiei se reamintesc cunostintele teoretice care stau la
baza lucrarilor ce se vor efectua, pe masura ce ele se desfasoara, pentru a realiza
legatura dintre teorie si practica si pentru a indruma activitatea elevilor.
Profesorul aminteste elevilor cateva reguli de protectia muncii in laborator si
ii atentioneaza sa foloseasca cu grija substantele chimice si ustensilele de laborator.
Se va urmari modul in care elevii efectueaza activitatile experimentale.
Efectuarea experientelor se va face pe grupe de elevi, iar completarea fiselor
se va face individual. Dupa expirarea timpului un reprezentant al echipei prezinta
in fata clasei cum a efectuat sarcina si scrie ecuatia reactiei chimice pe tabla.

Intarirea retentiei si asigurarea transferului


Se realizeaza prin completarea Diagramei Wenn prezentata in fisa de aplicatii, care
a fost distribuita elevilor.

Tema pentru acasa : pb. 7 / pag. 63 (manual).


FISA DE LUCRU

I. Completati spatiile libere din textul de mai jos:

„Acizii sunt substante ..............., cu molecula formata din unul sau mai multi
atomi de ............... si un ..................... Atomii de hidrogen pot fi inlocuiti cu atomi
de metal formand ................ Atomul sau grupul de atomi care intra in compozitia
acizilor si care in reactiile chimice ramâne neschimbat se numeste .....................”

II. Completati casutele libere din tabelul de mai jos:

Acidul Clasificare după

Denumire Formula compozitie numarul atomilor tarie


acid moleculara de H care pot fi
inlocuiti cu metale
Acid sulfhidric

HNO3

H2CO3

Acid fosforic

III. Determinati compozitia procentuala in procente de masa a oxiacidului


monobazic tare din tabelul de la punctul II.

IV. Se da schema:
1) Fe + S = a
2) a + HCl = b + H2S
3) Fe + HCl = b + H2
4) Fe + c = FeSO4 + H2
5) Fe + d = FeSO4 + Cu
6) Cu + c = d + SO2 + H2O
7) Cu + e = Cu(NO3)2 + f + H2O
8) f + O2 = NO2
9) Fe + e = Fe(NO3)2 + H2
10) Cu + g = Cu(NO3)2 + Ag
Se cere:
a) identificati substantele din schema, scrieti si egalati ecuatiile reactiilor
chimice;
b) cantitatea de Fe ce reactioneaza in reactia 3 cu 200g solutie HCl de
concentratie 73%.

FISA DE LUCRU (ETALON)


I. Completati spatiile libere din textul de mai jos:

„Acizii sunt substante compuse, cu molecula formata din unul sau mai multi
atomi de hidrogen si un radical acid. Atomii de hidrogen pot fi inlocuiti cu atomi
de metal formand saruri. Atomul sau grupul de atomi care intra in compozitia
acizilor si care in reactiile chimice ramâne neschimbat se numeste radical acid.”

II. Completati casutele libere din tabelul de mai jos:

Acidul Clasificare după

Denumire Formula compozitie numarul atomilor tarie


acid moleculara de H care pot fi
inlocuiti cu metale
Acid sulfhidric H2S hidracid Acid dibazic Acid slab

Acid azotic HNO3 oxiacid Acid monobazic Acid tare

Acid carbonic H2CO3 oxiacid Acid dibazic Acid slab

Acid fosforic H3PO4 oxiacid Acid tribazic Acid tare

III. Determinati compozitia procentuala in procente de masa a oxiacidului


monobazic tare din tabelul de la punctul II.

MHNO3 = AH + AN + 3×AO = 1 + 14 + 48 = 63g/mol

63gHNO3 .......... 1gH .......... 14gN .......... 48gO


100gHNO3 .......... x .......... y .......... z

x = 1 × 100 : 63 = 1,59 % H
y = 14 × 100 : 63 = 22,22 % N
z = 48 × 100 : 63 = 76,19 % O

IV. Se da schema:
1) Fe + S = a
2) a + HCl = b + H2S
3) Fe + HCl = b + H2
4) Fe + c = FeSO4 + H2
5) Fe + d = FeSO4 + Cu
6) Cu + c = d + SO2 + H2O
7) Cu + e = Cu(NO3)2 + f + H2O
8) f + O2 = NO2
9) Fe + e = Fe(NO3)2 + H2
10) Cu + g = Cu(NO3)2 + Ag
Se cere:
a) identificati substantele din schema, scrieti si egalati ecuatiile reactiilor
chimice;
b) cantitatea de Fe ce reactioneaza in reactia 3 cu 200g solutie HCl de
concentratie 73%.

a) 1) Fe + S = FeS
2) FeS + 2HCl = FeCl2 + H2S a = FeS
3) Fe + 2HCl = FeCl2 + H2 b = FeCl2
4) Fe + H2SO4 = FeSO4 + H2 c = H2SO4
5) Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu d = CuSO4
6) Cu + 2H2SO4 = CuSO4 + SO2 + 2H2O e = HNO3
7) 3Cu + 8HNO3 = 3Cu(NO3)2 + 2NO + 4H2O f = NO
8) 2NO + O2 = 2NO2 g = AgNO3
9) Fe + 2HNO3 = Fe(NO3)2 + H2
10) Cu + 2AgNO3 = Cu(NO3)2 + 2Ag

b) 1 2
Fe + 2HCl = FeCl2 + H2
x 4
c = md × 100 : ms → md = ms × c : 100
md = 200 × 73 : 100 = 146gHCl
MHCl = AH + ACl = 1 + 35,5 = 36,5g/mol
n = m : M = 146 : 36,5 = 4moliHCl
x = 4 × 1 : 2 = 2moliFe
m = n × M = 2 × 56 = 112gFe

FISA DE APLICATII
1. Aveti pe mese doua sticlute cu reactivi neetichetate (1 si 2), dar se stie ca
intr-o sticluta se afla solutie de HCl, iar in alta H2SO4.
Cum stabiliti corect continutul sticlutelor? Aveti la mese fenolftaleina, solutie de
BaCl2 si solutie de AgNO3.

Activitatea Observatii Ecuatia Concluzii


experimentala chimica

2. Comparati proprietatile acidului clorhidric cu cele ale acidului sulfuric,


completand diagrama Wenn.
Notati caracteristicile specifice in spatiul nesuprapus (1 si 2) si in spatiul suprapus
(3) caracteristicile comune.

HCl H2SO4

1 2
3

FISA DE APLICATII (ETALON)


1. Aveti pe mese doua sticlute cu reactivi neetichetate (1 si 2), dar se stie ca
intr-o sticluta se afla solutie de HCl, iar in alta H2SO4.
Cum stabiliti corect continutul sticlutelor? Aveti la mese fenolftaleina, solutie de
BaCl2 si solutie de AgNO3.

Activitatea Observatii Ecuatia Concluzii


experimentala chimica

Reactia H2SO4 Se formeaza un H2SO4 + BaCl2 = In sticluta 1 se afla


cu BaCl2. precipitat alb-laptos. = BaSO4↓ + 2HCl H2SO4.

Reactia HCl Se formeaza un HCl + AgNO3 = In sticluta 2 se afla


cu AgNO3. precipitat alb-branzos. = AgCl↓ + HNO3 HCl.

2. Comparati proprietatile acidului clorhidric cu cele ale acidului sulfuric,


completand diagrama Wenn.
Notati caracteristicile specifice in spatiul nesuprapus (1 si 2) si in spatiul suprapus
(3) caracteristicile comune.

HCl H2SO4

1 2
- acid monobazic 3 - acid dibazic
- hidracid - solubili in apa - oxiacid
- gaz - inrosesc metilorange - lichid
- nu reactioneaza cu - nu au actiune asupra - reactioneaza cu
metalele aflate in fenolftaleinei metalele aflate in
serie dupa H - reactioneaza cu serie dupa H
metalele mai reactive fara a-l substitui
- reactioneaza cu ca hidrogenul - reactioneaza cu
AgNO3 → AgCl - reactioneaza cu BaCl2 → BaSO4
(pp. alb-branzos) oxizii metalici (pp. alb-laptos)
- reactioneaza cu Fe - reactioneaza cu - concentrat nu
bazele si sarurile reactioneaza cu Fe

S-ar putea să vă placă și