Sunteți pe pagina 1din 6

PROF.

: BUDAU ALINA MARIA

PROIECT DIDACTIC

DATA : 6 aprilie 2017

DISCIPLINA : CHIMIE

CLASA : a VII-a B (2 ore/ săpt.)

TEMA LECŢIEI : Calcule chimice pe baza formulelor chimice

TIPUL DE LECŢIE : rezolvări de exerciţii şi probleme

COMPETENŢE SPECIFICE:

3.3. Aplicarea unor algoritmi de calcul pe baza formulei chimice.

4.2. Folosirea terminologiei specifice chimiei în scopul denumirii elementelor şi substanţelor chimice.

COMPETENŢE DERIVATE:

C1: Scrierea corectă a formulelor chimice;

C2: Calcularea masei molare a diferitelor substanţe chimice;

C3: Calcularea raportului de masă în care se combină două sau mai multe elemente pentru a forma un compus chimic ;

C4: Calcularea compoziţiei procentuală a unei substanţe compuse , cunoscând formula chimică;

C5: Calcularea cantităţii unui element corespunzătoare masei substanţei compuse;


C6: Calcularea raportului de masă în care se combină două sau mai multe elemente pentru a forma un compus chimic.

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: activitate independentă prin problematizare , algoritmizare , exerciţiul, explicaţia, modelarea, conversaţia .

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, calculatorul (prezentări Power Point), videoproiectorul.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Structura lecţiei Conţinut şi sarcini de instruire Strategia didactică Modalităţi de


evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
I. Moment organizatoric Creează condiţii optime pentru buna Elevii vor avea pe bănci caietul și Conversaţia
(1 min.) desfăşurare a lecţiei. Verifica prezenţa tabelul periodic al elementelor.
elevilor şi noteaza absenţele.
II.Verificarea temei pentru Verifică frontal temele scrise făcând, Elevii sunt atenţi şi notează indicaţiile Conversaţia Verificarea temei
acasă eventual, observaţii, iar dacă există sau modul de rezolvare a problemelor.
(4 min.) probleme nefinalizate sau nerezolvate Răspund la intrebarile adresate de catre Modelarea
acestea se rezolvă la tablă. profesor.

III. Captarea atenției (2 Prezintă elevilor importanta Elevii sunt atenti la prezentare.
min.) cunoasterii compozitiei unei
substante, a formulei chimice precum
si calculele ce se pot efectua pe baza
formulelor chimice

IV. Anunţarea temei și Anunţă și scrie pe tablă titlul lecţiei Noteaza in caiete titlul lectiei. Conversaţia Analiza răspunsurilor
reactualizarea unor noțiuni Calcule chimice pe baza Prezentare ppt
teoretice Elevii formulează răspunsurile Aprecieri verbale ale
(8 min) formulelor chimice Formulează
intrebari problematizate pentru referitoare la aspectele teoretice vizate Problematizarea răspunsurilor
de intrebarile profesorului. Explicația
reactualizarea cunoştinţelor:Se
prezinta materialul ppt si se cere
rezolvarea sarcinilor de lucru.

V. Prezentarea conţinutului Distribuie elevilor fișele de exerciții . Elevii rezolvă sarcini diferențiate Rezolvarea de exerciții
şi dirijarea învăţării (25 reflectate de exercițiile și problemele din Fișe de exerciții
min) Verifică frontal realizarea parțială a fișa de lucru.
sarcinilor de către elevii , iar apoi,
alternând, verifică și răspubsurile Scriu la tablă formulele diferiților Problematizarea
acestora. compuși chimici și folosesc (la sugestia
profesorului) interevaluarea pentru a Autoevaluare/Inter-
verifica modul de rezolvare, dar și Modelarea evaluare
pentru a corecta eventualele greșeli.
Urmaresc modul de lucru și notează în
caiete . Exercițiul
Răspund la întrebarile profesorului Conversaţia
pentru a contura concluziile. Descoperirea dirijată Evaluarea modului
de lucru în echipă.

VI.Asigurarea Profesorul proiectează la Elevii verifică modul de rezolvare a Corecteaza


conexiunii inverse (feed- videoproiector fișele problemelor din fișele de exerciții. eventualele greseli.
back) completate/corectate
(5 min)
VII. Bilanțul lecției (3 min) Profesorul face
Analizează gradul de îndeplinire a aprecieri individuale
obiectivelor şi frontale asupra
Apreciează cunoştinţele elevilor, modului de
notează elevii care s-au evidenţiat. participare a elevilor
la lecţie.
VIII.Tema pentru acasă (2 Propune ca temă rezolvarea Notează tema pentru acasă.
min.) problemelor din fişǎ rǎmase
nerezolvate .
FISA DE LUCRU-anexa 2

COMPLETATI SCHEMA:

b). compoziţia procentuală:

a).raport atomic %Ca=………..

Ca:C:O:=…:….:.... %C=…………

% O=..............

g) CaCO3 se
e)5 moli CaCO3 cântăresc…....g CaCO3 numeşte……….. 5
f) în 300 g CaCO3 se găsesc…..gO
%O=…………

d).ma
sa
molar
ă

e}1mol CaCO3
M =…
c). raportul de masă: contin......................
……….
mCa: mC:mo =……:…:.... .....
molecule
FISA DE LUCRU-anexa 1

 Scrieti formulele pentru:


clorura de sodiu...........................
azotat de argint.............................
sulfat de cupru..............................
hidoxid de calciu...........................
oxid de calciu...................................

 Denumiti substantele si precizeaza numarul atomilor componenti:


Na 2CO 3................................
NaOH...................................
CH4......................................
H 2O …………………………..

 Corectati greselile intentionat introduse:


Al2Cl3
H2CL
Mg(OH)3
K2NO3

 CALCULATI:
1. 200g CaCO3 conţin......................................molecule CaCO3
2. 24g C se găsesc în................................... ...g CaCO3
3. ÎnCaCO3 la 48 g Ccorespund................... g O.
4. În 400 g CaCO 3 se găsesc.........................g Ca
5. 3moli de. CaCO3 contin..............................g O

FISA DE LUCRU-ETALON

a).raport atomic

Ca:C:O:=1:1;3
b). compoziţia procentuală:

%Ca=……40…..

%C=………12…

% O=............48..

g) CaCO3 se numeşte f) în 300 g CaCO3 se 5găsesc 144 gO


e)5 moli CaCO3 cântăresc 500.g CaCO3 carbonat de calciu. %O=…………

d).masa
molară

M
=100g/
c). raportul de masă: mol

mCa: mC:mo =10:3:12 e}1mol CaCO3 ……….....


contin...6,0225 1023. .

molecule

S-ar putea să vă placă și