Sunteți pe pagina 1din 11

______ ______________________

SCHIȚĂ DE LECȚIE

I. DATE INTRODUCTIVE
DATA:
ŞCOALA:Liceul Teoretic de Informatică „Gr. Moisil” Iaşi
CLASA: a – VII – a C
DISCIPLINA: Chimie
TITLUL LECŢIEI: AERUL – AMESTEC OMOGEN
DURATA DE DESFĂŞURARE A LECŢIEI: 50 minute
SCOPUL LECŢIEI : Acumularea de noi cunoștințe

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:


1.1. Identificarea unor proprietăți/fenomene, substanțe/amestecuri în contexte cunoscute
2.1. Formularea unor ipoteze cu privire la caracteristicile substanțelor și a relațiilor dintre ele
2.2. Utilizarea echipamentelor de laborator și a tehnologiilor informatice pentru a studia
proprietăţi/fenomene

COMPETENȚE DERIVATE:
CD1 – precizarea componentelor aerului;
CD2 – structurarea unei ipoteze cu ajutorul datelor obținute din surse multimedia (prezentare ppT)
cu privire la proprietăţile aerului;
CD3 – diferenţiereaproprietăţilorgazelor din compoziția aerului;
CD4 – aplicarea noţiunilor noi acumulate, în rezolvarea de exerciţii.

TIPUL ŞI VARIANTA DE LECŢIE: Acumularea de noi cunoştinţe despre compoziția aerului și


proprietățile acestuia și consolidarea cunoştinţelor deja acumulate.

RESURSE PROCEDURALE /METODE DIDACTICE: conversaţia, expunerea, explicaţia,


demonstraţia, descoperirea dirijată, algoritmizarea, problematizarea, rezolvarea de exerciţii.

RESURSE MATERIALE /MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:tablă, marker, videoproiector, laptop,


manual(M. Andruh, D. Bogdan, M.-C. Constantin, I. Costeniuc, M. Morcovescu: Chimie – manual pentru
clasa a 7– a, Editura Intuitext, Aprobat MEN 2019), prezentare ppT, fișe de lucru, ustensile şi sticlărie de
laborator, substanţe chimice, caiete, portofoliu.

TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontal, pe grupe, individual.


______ ______________________
SCENARIUL DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚII DIDACTICE.
Strategii de predare-învăţare
ETAPELE LECŢIEI / ACTIVITATEA
CD ACTIVITATEA ELEVILOR Mijl. Form. de
PROFESORULUI Met. şi
TIMP
Proc. de învăţ. organiz.

1.Moment organizatoric - Verifică dacă sunt condiţii optime - Işi pregătesc caietul de chimie, - conver.
pentru desfăşurarea lecţiei. portofoliul, manualul şi obiectele de scris. euristică videoproiecto
(1 minut) - Solicită elevului de serviciu să r frontal
numească elevii absenţi şi îi notează - dialogul laptop
în catalog. caiet
- Pregăteşte materialul didactic portofoliu
necesar lecţiei. manual
2. Reactualizarea şi - Conversaţie de verificare - Raspund la întrebările profesorului şi - dialogul frontal
verificarea cunoştinţelor  Ce este filtrarea? participă astfel la conversaţie
din lecţia anterioară  Cum definiți distilarea? -
Activitate în perechi videoproiecto
(9 minute) CD1  Se vor distribui elevilor fişe de -observ. pe grupe
r
verificare – Metode de laptop
separare a amestecurilor
- Completează fişa de verificare (Anexa 1) fişe de verif.
(Anexa 1)
(Anexa 1)
 Se discută rezolvarea fişei de
verificare
- Ascultă informaţiile prezentate de
profesor - explic. frontal
______ ______________________
3. Captarea atenţiei şi CD2 – Notează la tablă titlul lecţiei ce -Notează in caiete titlul lecţiei şi ascultă - conver. frontal
trezirea interesului urmează să fie predată: Aerul – informaţiile prezentate de profesor. euristică
pentru oră CD3 amestec omogen videoproiecto
-Comunicarea noilor cunostinte: - Urmăresc prezentarea PPT şi ascultă r
(20 minute) CD4 explicaţiile profesorului. pe grupe
Li se prezintă mai întâi laptop
elevilor punctele lecţiei: - explic.
caiet frontal
1. Definiţia aerului - Urmăresc fișa de lucru şi ascultă
fișă de lucru
2. Compozițiaaerului indicațiile profesorului.
(ANEXA 2) individual
3. Proprietăţile aerului portofoliu
4. Importanța aerului
______ ______________________
4.Transmiterea şi CD2 - Profesorul coordoneaza - Urmăresc prezentarea PPT şi ascultă - conver.
însuşirea noilor completarea schitei pe tabla/slide explicaţiile profesorului. euristică videoproiecto
cunoştinţe CD3 r frontal
- Prezintă elevilor prezentarea ppt cu - Realizeaza schita lectiei -demonst. laptop
(15 minute) CD4 tema Aerul – amestec omogen caiete
- Profesorul adresează întrebări - Urmăresc prezentarea PPT
protofoliu
elevilor pe tot parcursul prezentării
- Îsi noteaza schita lectiei in caiete
ppT
- Ascultă, gândesc şi răspund la intrebările - explic.
- Se finalizează schita lecţiei în individual
adresate de profesor.
caiete şi pe tablă/slide. -observ.
- Ascultă informaţiile prezentate de
profesor

5. Obţinerea performanţei
şi realizarea
feed-backului. CD2 -Distribuie fiecărui elev cate o Fișă -Se gândesc şi rezolvă fișa de fixare a - explic. fişe de fixare individual
de fixare a cunoștințelor despre cunoștințelor (ANEXA 3). (Anexa 3)
(4 minute) CD3 proprietățile substanțelor (ANEXA -observ.

CD4 3). -joc did. videoproiecto


-Impreună cu elevii completează o r
Fișă de fixare a cunoștințelor pe laptop
slide.

caiet individual
- Prezintă ca temă pentru acasă -Notează tema pentru acasă. portofoliu
următoarea cerinţă:Realizați un
minieseu cu tema: “Surse de poluare -Ascultă informaţiile prezentate de
a aerului”. profesor.
______ ______________________
6.Notarea şi aprecierea Apreciază elevii care au dat - Ascultă informaţiile prezentate de
activităţii elevilor răspunsuri complete şi corecte. profesor.

(1 minut)
ANEXA 1
Grupa nr.....: Data: ................................
Timp de lucru: 5 minuteClasa: aVIIa.............

FIŞĂ DE VERIFICARE
METODE DE SEPARARE A AMESTECURILOR

1. Completează spațiile punctate din schemele de separare a amestecurilor de maijos urmărind


codul din cifre:
1. componentele 2. metoda 3. substanțele 4. componenta
amestecului de separare rezultate adăugată

2. Folosind ca model exemplele de mai sus realizează pe caiet, schemele de separare pentru
următoarele amestecuri:
a) alcool + apă + nisip
b) zahăr + sulf + fier
c) alcool + apă + praf de cretă.
ANEXA 2
FIŞĂ DE LUCRU
AERUL – AMESTEC OMOGEN

Ai învățat și îți reamintești!


A. In figura 1 este prezentată compoziția aerului,exprimată in procente volumetrice. Notează pe
caietdenumirea substanței majoritare din compozițiaaerului.

Figura 1 – Compoziția aerului


B. Aerul este indispensabil vieții. Un om nu poatesupraviețui fără aer decat cateva minute. Nici
viațamajorității viețuitoarelor nu este posibilă in absențaaerului. Care este gazul din compoziția aerului
careare rol esențial in menținerea vieții pe Pămant?

C. Transcrie enunțurile de mai jos, alegandcuvintele potrivite, astfel incat acestea să fie corecte.
Aerul este un amestec omogen/eterogen, careconține 78% azot/dioxid de carbon și 21%
argon/oxigen. Oxigenul/Azotul reprezintă aproximativ ocincime din volumul aerului. Substanța gazoasă
careintreține arderea este azotul/oxigenul.

Observă și răspunde!
D. Observă schema din figura 2. Ce
proprietățifizice are aerul?

E. Gazele care intră in compoziția aerului


auproprietăți chimice diferite. Care este
proprietatea chimică prin care oxigenul se
diferențiază de azot? Transcrie tabelul 1 în caiet și
apoi completează-l.

Figura 2 – Aerul – aspect, determinarea densității


Tabelul 1 - Proprietățile aerului
Proprietățile aerului
 ……………………  azotul ........arde și ...............................
 ………………….. oxigenul ........arde, dar ............................
 ………………….. ......................cărbunelui, gazului metan,
 ............................. benzinei, lemnului
F. Observă schema din figura 3 in care este prezentată importanța aerului, transcrie pe caiet textul de mai jos
și completează spațiile punctate.

Figura 3 – Importanța aerului

1. Aerul menține viața pe Pământ, deoarece:plantele consumă ............................................. și


eliberează ...........................................; animalele subacvatice respiră.....................................dizolvat în
apă; oamenii și animalele consumă ............................. și eliberează ..................................................
2. În industria metalurgică aerul este furnizor de .............................în procesele de ardere
3. În industria chimică aerul este necesar pentru obținerea .........................., ...................... și a ......................

ANEXA 2 – REZOLVARE
FIŞĂ DE LUCRU
AERUL – AMESTEC OMOGEN

Răspuns: A. Substanța majoritară din compozițiaaerului este azotul.

Definiție: Aerul este un amestec omogen de substanțe gazoase: oxigen (21%), azot (78%), dioxid de
carbon și altele (1%).

Răspuns:B. Gazul din compoziția aerului careare rol esențial in menținerea vieții pe Pămant este oxigenul.

Răspuns:C. Transcrie enunțurile de mai jos, alegandcuvintele potrivite, astfel incat acestea să fie corecte.
Aerul este un amestec omogen, careconține 78% azotși 21% oxigen. Oxigenul reprezintă
aproximativ ocincime din volumul aerului. Substanța gazoasă careintreține arderea este oxigenul.

Răspuns: D și E
Tabelul 1 - Proprietățile aerului

Răspuns: F - Importanța aerului


1. Menține viața pe Pământ:
 plantele consumă dioxid de carbon și eliberează oxigen
 animalele subacvatice respire oxigenul dizolvat în apă
 oamenii și animalele consumă oxigen și eliberează dioxid de carbon
2. În industria metalurgică furnizor de oxigen în procesele de ardere
3. În industria chimică obținerea azotului, oxigenului și a gazelor rare

ANEXA 3
FIŞA DE FIXARE A CUNOȘTINȚELOR
AERUL – AMESTEC OMOGEN

I. Dezlegaţi următorul rebus şi pe verticala A-B veţi descoperi un element al aerului, fără de
care nu există viaţă.

1. În atmosferă se află: ................, oxigen, dioxid de carbon şialtele.


2. Substanţă dăunătoare sau ................ .
3. ............................ de carbon, gaz folosit de plante în procesul de preparare al hranei.
4. Aerul este compus din mai multe .......... .
5. Învelişul de aer al pământului se numeşte ....................... .
6. Stratul de ............................ne apără de radiaţiile ultraviolete ale soarelui.

II. Completează spațiile punctate:


1. Aerul este un amestec .............................. de substanțe ..............................., format din ....................,
................................., dioxid de carbon și altele.
2. Gazul din compoziția aerului care întreține arderea este ......................................
3. Gazul din compoziția aerului care nu întreține arderea este ................................
4. Plantele consumă ..................................... și eliberează .......................................
5. Oamenii și animalele consumă ............................. și eliberează ...........................................

ANEXA 3 – REZOLVARE

FIŞA DE FIXARE A CUNOȘTINȚELOR


AERUL – AMESTEC OMOGEN
I. Dezlegaţi următorul rebus şi pe verticala A-B veţi descoperi un element al aerului, fără de care
nu există viaţă.

1. În atmosferă se află: ................, oxigen, dioxid de carbon şialtele.


2. Substanţă dăunătoare sau ................ .
3. ............................ de carbon, gaz folosit de plante în procesul de preparare al hranei.
4. Aerul este compus din mai multe .......... .
5. Învelişul de aer al pământului se numeşte ....................... .
6. Stratul de ............................ne apără de radiaţiile ultraviolete ale soarelui.

II. Completează spațiile punctate:


1. Aerul este un amestec omogen de substanțe gazoase, format din azot, oxigen, dioxid de carbon și altele.
2. Gazul din compoziția aerului care întreține arderea este oxigenul.
3. Gazul din compoziția aerului care nu întreține arderea este azotul.
4. Plantele consumă dioxid de carbon și eliberează oxigen.
5. Oamenii și animalele consumă oxigen și eliberează dioxid de carbon.

S-ar putea să vă placă și