Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Data: 20 aprilie 2018 Clasa: 7-a
Profesor de chimie: Iamandi Denis Capacitatea de învăţare a elevilor: nivel mediu
Unitate: “Structura substanţei”. Sub-unitate: “Legături chimice.”
Tema lecţiei: “Legătura ionica.” Tipu l lecţiei: De asimilare a cunostintelor noi si de formare a capacitatilor si de
depinderilor.
Subcompetenta: Înţelegerea celor mai importante noţiuni, legi, teorii.
◘ Coordonata funcţională:
A. Obiective operationale. Elevii trebuie achiziţioneze următoarele cunoştinţe:
O1 - Sa defineasca notiunile:legatura chimica, legatura ionica,ioni.
O2 – Sa alcătuirea formulelor electronice şi grafice pentru moleculele NaCl, NaF, KCl, KF.
O3 – Sa modeleze formarea legaturilor ionice in urmatoarele molecule: NaCl, NaF, KCl, KF.
O4 – Sa aplice conceptele: legatura ionica si ioni in diferite contexte.
Capacităţi şi deprinderi. Elevii trebuie să posede următoarele abilităţi;
c) Mijloace de învăţământ: tabelul periodic al elementelor chimice, seria electronegativităţii, trusă cu modele, plastilină, chibrituri/scobitori, fişă de
lucru, imagini, minioficiul elevului.
d) Forme de evaluare: observarea sistematică, analiza răspunsurilor orale şi scrise, autoevaluarea.
e) Resurse bibliografice:
1) oficiale: MET., Chimie. Curriculum şcolar pentru clasele a VII-a-a IX-a. Chişinău, Ed. Univers Pedagogic - 2006. pag.6-9., 20p.;
2) pedagogice: KUDRIŢCAIA S., et. al., Chimie. Teste şi lucrări de control. Proiectare de lungă durată pentru clasele 7-9. Chişinău, Ed. Arc-2004.,
85 p.;
3) oficiale: ROMAN M., et. al., Chimie. Manual pentru clasa a VII-a. Chişinău, Ed. Lumina-2007., 144 p.;
4) metodice: KUDRIŢCAIA S., et. al., Ghidul profesorului. Chimie. Clasa a 7-a. Chişinău, Ed. Arc-2002., 79 p.;
f) Resurse spaţiale: cabinet de chimic
◘Coordonata operaţioanală:
Strategiile Evaluarea
Evenimentul instrucţional Conţinut instructiv-educativ Conexiune inversă Timp didactice
(feed-back-ul)
Amenajarea spaţiului de Salutul, pregătirea materialului necesar, Elevii îşi pregătesc minioficiul 3min. Conversaţia Aprecierea
lucru şi organizarea clasei verificarea prezenţei la oră, se asigură un (manualul, caietul de chimie, elevilor pentru
climat favorabil desfăşurării lecţiei. glosarul, trusa de modele organizarea
moleculare). Elevul de serviciu Discutie locului şi
Mesaj: „Trebuie să încerci necontenit să anunţă prezenţa/elevii absenţi la spaţiului de
urci foarte sus, dacă vrei să poţi să vezi oră. Stabilesc climatul adecvat muncă
prea departe”. pentru desfăşurarea actului
didactic.
Motto: „Cine se opreşte din învăţat,
fie la 15 sau la 25 sau 80 de ani acela
este un om bătrîn.Cine învaţă mereu,
rămîne TÎNĂR”.(Henri Ford)
Captarea şi orientarea Captarea atenţiei se realizează prin Elevii rezolvă acrostih-ul. 6min observarea
atenţiei rezolvarea acrostih-ului: Descoperă . sistemică
răspunsul la întrebarea: Ce monument Răspund la întrebări. brainstormig
Gim.Radenii Vechi r-on Ungheni
Situaţii declanşatoare. reprezintă simbolul oraşului Bruxelles? conversaţie frontală chestionare orală
Se distribuie elevilor fişa de lucru
(Anexa 1). Profesorul prezintă elevilor Elevii voluntari vor scrie schema rezolvare de chestionare
imaginea cu monumentul Atom din or. Lewis pentru H2, O2, Cl2, N2 la exerciţii scrisă pentru 4
Bruxelles, (Anexa 2). Se reactualizează tablă. elevi
cunoştinţele despre atom, electroni de autoevaluarea
valenţă, legătură, tip de legătură
chimică, electronegativitate, legătură
covalentă nepolară.
Anunţarea temei, stabilirea Descoperiti cuvintele ascunse sub Analizeaza si descopera cuvintele 5min. analiza observarea
ideii - ancoră numerele respective, astfel veti descoperi ascunse sub numerele respective, sistemică a
subiectul lectiei: „legatura ionica” si astfel descoperind subiectul descoperire dirijată elevilor
anunta obiectivele lectiei. (Anexa. 3) lectiei. jocul didactic
Actualizarea informaţiilor Profesorul solicită doi elevi ce vor Elevii din joc vor deduce definiţia 5min. se apreciază
ancoră interpreta rolurile atomului de clor şi legăturii covalente polare. rapidatea
atomului de sodiu. Atomul de clor fiind Definiţia se va nota pe tablă şi în joc de rol raţionamentului,
mai electronegativ „mai puternic” va caiete. formularea
atrage electronul de sodiu spre sine. noului conţinut
descoperire dirijată
Definiţi noţiunea de legătură ionică .
Legătura ionică – se formează între
ioni în urma atracţiei electrostatice .
Elevii vor scrie în caiete schema modelare
Schema de formare a unei legături
Lewis de formare a moleculei de
ionice NaCl:
NaCl.
1. Scriem structura atomului Na
şi Cl 2. Na+11 11e- 2e- 8e- 1e- explicatie
2. Pe ultimul strat sodiu are 1 Cl+17 17e- 2e- 8e- 7e-
electroni ,iar clorul 7 electroni 3. ..
3. Repartizăm electronii exteriori Na. .Cl :
4. Analizăm electronegativitatea ..
clorului şi a natriului 4. EN(Na)=0,9 , EN(Cl)=3,0
EN(Na)=0,9 , EN(Cl)=3,0
Gim.Radenii Vechi r-on Ungheni
Realizarea sensului Activitatea de învăţare n° 1: Modelarea Elevii modelează molecula a 15 explicaţia se apreciază
moleculei de NaCl. Incursiune despre clorurii de sodiu, molecula a capacitatea
etimologia cuvîntului „sare”, (Anexa 3). clorurii de potasiu, florura de modelarea elevilor de a
sodiu si florura de potasiu. discutie modela, de
Adresarea unei intrebari: Unde se acompara, de a
Gim.Radenii Vechi r-on Ungheni
utilizeaza sara de bucatarie? Care atomii sunt mai chestionare orala traspune
electronegativi si au capacitatea cunoştinţele
Activitatea de învăţare n° 2: Modelarea de a atrage electronii in
moleculei de clorura de potasiu. urmatoarele legaturi ionice ?
Activitatea de învăţare n° 3: Modelarea (NaCl, KCl, NaF, KF)
moleculei de florura de potasiu.
Obţinerea performanţelor - Se dau substanțele Legatura ionica: Na2S; KCl; 8 problematizarea se apreciază
şi asigurarea conexiunii .Determinați substanțele în MgCl2; Li3N; KF; NaF; KBr. capacitatea
inverse molecula cărora se găsește elevilor de a
legătura ionica. Care trage concluzii şi
substanțe sunt intrusii : H2, de a sistematiza
Intrusii: H2O; H2; NH3; CH4; H2S;
KBr, NH3, NaCl , CH4, KF, H2S, informaţiile,
NaF, SO2, Na2S, Cl2, KCl, O2, SO2; Cl2; O2.
capacitatea de
MgCl.
adistinge
Test fulger:
1) Legătura ionică se formează esenţialul
între atomii de :
a)H şi Cl b)Na şi Cl c)O şi O d)S şi H
2) Care dintre compușii prezentați
este compusul ionic:
a)NO b)O2 c)CaCl2 d)CO2
3) O legătură tipică formează F cu :
a) Hidrogenul , b) metalele grupei I ,
Reflexie
subgrupa principală
c)nemetalele grupei a VII ,
subgrupa principală , d) gaze
rare.
4) Ionul are sarcină pozitivă
deoarece atomul :
a)acceptă electroni, b)pune în comun
Gim.Radenii Vechi r-on Ungheni
Evaluarea formativă a Profesorul solicită rezolvarea exerciţiului Elevii rezolvă exerciţiul în caiet. 4 rezolvarea de observarea
progresului realizat IV, pag. 107. exerciţii curentă
Aprecieri privind Profesorul notează elevii. Elevi sunt atenţi la aprecierile 2 conversaţie aprecieri verbale
participarea elevilor verbale ale profesorului. Elevii euristică
Mesajul profesorului: notează tema pentru acasă par. tema pentru
activitatea frontală acasă
„Aţi fost foarte atenţi şi receptivi şi sunt 3.13, ex. III, pag. 107. În glosar de
mulţumită de activitatea voastră! O zi notat definiţia legătura covalentă
bună!” nepolară.
Anexa 1.
Gim.Radenii Vechi r-on Ungheni
Anexa.3
1A 2B 3C 4D 5E 6F 7G 8H 9I
10J 11K 12L 13M 14N 15O 16P 17R 18S
19T 20U 21V 22W 23Y 24X 25Z 26Q 27Ă
28Â 29Ș 30Ț 31Î
(Anexa.4)
Test fulger:
1) Legătura ionică se formează între atomii de :
a)H şi Cl b)Na şi Cl c)O şi O d)S şi H