Sunteți pe pagina 1din 12

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALE ȘI

CERCETĂRII ȘTIINȚIFICE
LICEUL TEORETIC „DR. MIHAI CIUCĂ”
SĂVENI
Strada Nicolae Iorga, nr. 1
Tel/fax: 0231541454
e-mail:drciuca@yahoo.com
Nr.................. din .........................

PROIECT DIDACTIC

MODULUL:SORTIMENTUL DE PREPARATE ŞI BĂUTURI


CLASA : Clasa a X-a F/G
TEMA LUCRĂRII PRACTICE:LEGUME UMPLUTE CU PASTĂ DE BRÂNZĂ
TIPUL LECŢIEI : Formarea şi consolidarea priceperilor şi deprinderilor practice
DURATA OREI : 100 minute
PROFESOR: Surciuc Daniela

UNITĂŢI DE COMPETENŢĂ:
Comunicare şi numeraţie
Lucrul în echipă
Obţinerea preparatelor cu grad redus de complexitate

COMPETENŢE SPECIFICE :
Dozează materiile prime în funcţie de preparat
Obţine semipreparate şi preparate cu grad redus de complexitate conform proceselor tehnologice specifice
Aranjează preparatele în vederea servirii.

COMPETENŢE DERIVATE :
CD1- Calculează necesarul de materii prime, în funcţie de numărul porţiilor;
CD2- Cântăreşte şi măsoară volumetric materiile prime;
CD3- Realizează preparatul;
CD4- Analizează senzorial preparatul.

RESURSE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :
Metode şi procedee didactice:
a. Metode de comunicare: conversaţia , instructajul, explicaţia , expunerea
b. Metode de explorare : demonstraţia, experimentul, observarea dirijata,observarea independentă
Forme de organizare:
activitate frontală, activitate pe grupe, activitate individuală
Mijloace de învăţământ : fişe de documentare ( FD), fişe de analiză senzoriala ( FL), fişe de observare,
planşe, alimente, probe, echipament tehnologic.
Mediul realizării orei: atelier de Turism si Alimentaţie

Bibliografie:
1. A. Turcescu, F. Costea, şi alţii, Turism si alimentatie publica - manual pentru clasa a X-a, Editura CD PRESS,
Bucureşti, 2011
2. ***Curriculum clasa a X-a, Liceu Tehnologic, Profil: Servicii, Domeniul de pregătire de bază:Turism şi Alimentaţ
DESFAŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Momentul Compe Activitatea profesorului Activitatea Durata Metode Mijloaced Forme de


lecţiei -tenţe elevului min. didactice e evaluare
învatare
Instructaj Moment organizatoric
introductiv Salută elevii. Face prezenţa şi notează Răspund la salut
absenţii Anuntă elevii absenţi 3 min Conversaţia Frontal
Verifică ţinuta elevilor în vederea Remediază aspectele negative dacă
desfasurarii corespunzatoare a activitaţii este cazul
Reactualizarea cunoştinţelor legate de
lucrarea practică Sunt atenţi la prezentarea normelor
Prezintă normele de protecţie a muncii şi de protecţie a muncii şi de igienă . Instructajul
de igienă ce trebuie respectate în timpul Sunt atenţi la informaţiile
efectuarii analizei senzoriale. comunicate Frontal
Adresează elevilor următoarele intrebari : Elevii răspund la întrebări. 12 min Individual
-Ce sunt gustările? Expunerea
-Cum se clasifică ele?
-Daţi exemple de gustări pe bază de
umpluturi.

Anunţă elevii că vor lucra în grupe de câte


trei. Formează opt grupe de elevi: patru Se constituie în grupe şi îsi aleg
vor realiza primul preparat, patru al doilea liderul. Stabilesc ce grupe vor Conversaţia Frontal
preparat. realiza preparatele.
Propune fiecarei grupe să-şi desemneze
cate un lider care să prezinte produsul.

Expunerea şi demonstrarea lucrării tabla-


Scrie pe tablă titlul lucrării practice Notează în caiete titlul lucrării 15 min Expunerea competenţ
,,LEGUME UMPLUTE CU PASTĂ DE practice. e
BRÂNZĂ’’.Enunţă competenţele ce
urmează a fi însuşite pe parcursul acestei
lucrări practice.
Precizează că vor realiza câte 5 porţii din Explicaţia tabla-
două preparate: ARDEI UMPLUŢI CU Sunt atenţi la prezentarea
PASTĂ DE BRÂNZĂ şi CASTRAVEŢI competenţelor şi a modului de etapele
UMPLUŢI CU PASTĂ DE BRÂNZĂ. desfăşurare a ore de instruire procesului
Prezintă operaţiile de bază ale procesului practică. tehnologic.
tehnologic: pregătirea legumelor pentru
umplere, obţinerea pastei de umplere, Noteză pe caiete etapele procesului
umplerea legumelor. tehnologic.
Explică modul de desfăşurare al acestei
lecţii de instruire practică.
Recomandă elevilor ca în cadrul acestei
lucrări să noteze observaţiile în rubrica
observaţii, să studieze fişele de
documentare şi să stabilească concluziile
corespunzătoare

Instructaj Efectuarea lucrării


curent Fiecare grupă va primi fişele de
documentare pe această temă, fişele de Elevii îsi organizează raţional
lucru şi materiile prime necesare. spaţiul de lucru. Conversaţia
Recomandă elevilor să-şi organizeze Aleg materiile prime şi auxiliare
spaţiul de lucru, să pregătească ustensilele necesare. Pe grupe
de lucru şi materialele necesare desfăşurării
activităţii. Sunt atenţi la explicaţiile
Precizează faptul că aceste fişe vor fi profesorului 60min
ulterior ataşate la portofoliu

Fişa de
Studiază fişa de documentare şi Demonstra- documen
CD1 Explică modul de calcul al necesarului de pe baza acesteia completeaza fişa ţia -tare -FD
materii prime. de lucru. Fişa de
CD2 Coordonează activitatea de dozare a Calculează necesarul de materii Explicaţia lucru Individual
alimentelor. prime.
Dozează materiile prime Observarea
independen
Prezintă modul de realizare a preparatelor. Sunt atenţi la explicaţii tă
Demonstrează procesul tehnologic Studiază imaginile prezentate Alimente Pe grupe
CD3 explicând fiecare etapă. Realizează produsul. Experimen- Ustensile
Prezintă imaginile din planşa Montează preparatul pe obiecte tul Plansa
de inventar de servire. Demonstra-
Coordonează, îndrumă elevii şi corectează Verifică organoleptic produsul ţia
eventualele greseli Observă aspectul, culoarea,
Urmareşte modul de completare a fişelor consistenţa, gustul Observarea
CD4 elevilor şi oferă explicaţii suplimentare Notează constatările în fişa de dirijată
(după caz) observare Fişa de
Solicită raportorilor fiecarei grupe să Formulează concluziile privind analiză-
prezinte rezultatele analizelor , şi să indicii de calitate FL
formuleze concluzii cu privire la decizia Studiază fişa de documentare
de acceptare/respingere cu justificarea ei
Apreciază corectitudinea rezultatelor Observă defectele, discută Conversaţi Imagini
raportate şi solicită exprimarea opiniei cauzele a
celorlalte grupe vizavi de rezultatul raportat Remediază defectele, unde este
Recomandă corectarea rezultatelor înscrise cazul
pe fişele de analiză dacă este cazul
Corectează eventualele greşeli
înscrise în fisa de analiză
Instructaj Finalizarea activităţii Sunt atenţi la explicaţiile Conversaţi Caiete Frontal
final Face aprecieri asupra activitatii desfaşurate profesorului şi notează observaţiile 10 min a
de fiecare grupă şi a rezultatelor obţinute. în caiete Individual
Verifică modul de completare a fişelor de
analiză Realizează igienizarea atelierului
Completează fişele de observare şi predau materialele
Notează elevii justificand nota
Solicită igienizarea atelierului .
Anunţă tema urmatoare: ,Gustări calde.’’
FIŞA DE DOCUMENTARE

Tema: Legume umplute cu pastă de brânză

MATERII PRIME

ARDEI UMPLUŢI CU CASTRAVEŢI UMPLUŢI CU


PASTĂ DE BRÂNZĂ PASTĂ DE BRÂNZĂ
Cantităţi Cantităţi
Materii prime UM pentru Materii prime UM pentru
10 porţii 10 porţii

Ardei gras kg 0,500 Castraveţi verzi kg 1,000

Brânză telemea de oi kg 0,150 Brânză telemea de oi kg 0,300

Brânză de vaci kg 0,150 Brânză de vaci kg 0,300

Măsline kg 0,200 Ardei gras kg 0,200

Unt kg 0,200 Unt kg 0,200

Piper măcinat kg 0,005

PROCES TEHNOLOGIC
ARDEI UMPLUŢI CU CASTRAVEŢI UMPLUŢI CU
PASTĂ DE BRÂNZĂ PASTĂ DE BRÂNZĂ
Ustensile necesare: Ustensile necesare:
 Vase, tocător, cuţit, platou, sită, tavă  Vase, tocător, cuţit, platou, sită, tavă
Operaţii pregătitoare: Operaţii pregătitoare:
 Ardeii se spală şi se curăţă  Castraveţii se spală , se taie la cele două
 Măslinele se spală, se curăţă de sâmburi capete pe o lungime de 2 cm, apoi se taie
şi se taie mărunt în bucăţi de circa 10 cm lungime şi se
 Brănza de vaci şi brânza telemea se trec scoate miezul cu un cuţit special
prin sită  Ardeiul gras se spală, se curăţă şi se taie
 Untul se alifiază mărunt
Tehnica preparării:  Brănza de vaci şi brânza telemea se trec
 Pasta de brânză şi untul se prin sită
omogenizează, se adaugă măsline, piper  Untul se alifiază
şi se amestecă Tehnica preparării:
 Ardeii se umplu cu pasta de brânză, se  Pasta de brânză şi untul se
aşază într-o tavă şi se introduc în frigider omogenizează, se adaugă ardeiul gras şi
unde se ţin 1-2 ore se amestecă
 Ardeii se taie în felii subţiri şi se aşază  Castraveţii se umplu cu pasta de brânză,
pe platou. se aşază într-o tavă şi se introduc în
frigider unde se ţin 1-2 ore
Ardeii se taie în felii subţiri şi se aşază
pe platou.
PREZENTAREA ŞI SERVIREA
Preparatul se prezintă pe platou sau farfurie şi se serveşte rece.

INDICI DE CALITATE
GRAMAJ Corespunzător reţetarului
ASPECT Exterior: bucăţi întregi cu aspect plăcut, formă bine definită dată prin tăiere de
corp corespunzător sortimentului realizat din legume proaspete.
În secţiune: pastă cu aspect plăcut, omogen, cu ingredientele răspândite
uniform în masă.
CULOARE Corespunzătoare ingredientelor, cât mai aproape de cea naturală.
GUST/MIROS Plăcut, caracteristice componentelor, nu se admit gusturi şi mirosuri străine.

DEFECTE, CAUZE, REMEDIERI


DEFECTE CAUZE REMEDIERI

Bucăţi neuniforme Tăiere neuniformă sau sortare Nu se remediază


necorespunzătoare

Pasta de brânză are consistenţă Nu s-a respectat reţeta Pentru remediere se adaugă
necorespunzătoare şi este Nu s-a respectat procesul brânză bine scursă şi se repetă
neomogenă tehnologic operaţia de mixare

Legumele au aspect S-au utilizat legume relativ Nu se remediază


necorespunzător proaspete
S-au preparat cu mult timp
înainte de servire şi s-au păstrat
în condişii necorespunzătoare
Umplere incompletă, cu goluri Neatenţia lucrătorilor Se repetă operaţia de umplere
de aer

Gust şi miros neplăcut Utilizarea materiilor prime Nu se remediază


necorespunzătoare
Nerespectarea procesului
tehnologic
Păstrare necorespunzătoare
FIŞĂ DE LUCRU 1
Tema: Legume umplute cu pastă de brânză

Pe baza Fişei de documentare calculaţi necesarul de materii prime pentru 5 porţii.


Realizaţi preparatul.

Preparatul......................................................

MATERII PRIME UM CANTITĂŢI


FIŞĂ DE LUCRU 2
Analiza senzorială ................................................

CARACTERISTICA CONSTATĂRI

Gramaj

Aspectul exterior

Aspect în secţiune

Culoare

Gust/Miros
DATA:

FIŞA DE OBSERVARE
pentru proba practică
Legume umplute

Etapele analizei senzoriale a oului Evaluator Data

1. - calculează necesarul de materii prime


2. - dozează materiile prime
3. - prelucrează primar alimentele
4. - obţinerea preparatului
5 - prezentarea produsului
6. - analiza calitativă a preparatului
7. - observarea defectelor şi precizarea cauzelor
8. - remedierea defectelor
9. - completarea fişelor de lucru
10 - ţinuta

FIŞA DE EVALUARE (F e)
pentru proba practică
Llegume umplute

Nr. Etapele analizei Punctaj


crt. organoleptice propus

- calculează necesarul de materii prime 10


1
2 - dozează materiile prime 5
3 - prelucrează primar alimentele 10
4 - obţinerea preparatului 15
5 - prezentarea produsului 5
6 - analiza calitativă a preparatului 5
7 - observarea defectelor şi precizarea cauzelor 10
8. - remedierea defectelor 10
9. - completarea fişelor de lucru 10
10 - ţinuta 10
Total=100 puncte 90 pct.
10 pct oficiu
FIŞA DE OBSERVARE
pentru proba practică
Legumelor umplute

Numele si prenumele
elevilor
1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 1.8 1.9 1.10 Obs.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.

S-ar putea să vă placă și