Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea :Colegiul Tehnic Mihai Bravu –București

Profesor : Tulbă-Lecu Adelina

Data: 19.11.2018

Clasa: a -XI-a H
Modulul: Producție gastronomică
Domeniul: Turism și Alimentație
Aria curriculară: Tehnologii-Servicii
Tema lecției: Operații de prelucrare primară
Tipul lecției: Mixtă
Timpul acordat: 50 minute
Locul de desfășurare: Sala de Clasă
Unitatea de rezultate ale învățării:
URÎ 15.Organizarea producției în gastronomie
Unități de competență :UC1.Asigurarea aplicării normelor de igienă
UC2Asigurarea aplicării normelor de securitate și sănătate în
muncă.
Cunoștințe:15.1.15.Caracterizarea activității de producție culinară

15.1.16.Descrierea metodelor de prelucrare a materiilor prime și auxiliare în vederea


obținerii preparatelor culinare

Abilități:15.2.14.Participarea la realizarea operațiilor de pregătire a diferitelor grupe de preparate


culinare conform tehnicilor de realizare

Atitudini:15.3.8.Implicarea activă și responsabilă în realizarea operațiilor de pregătire a


diferitelor grupe de preaparte culinare cu respectarea normelor de igienă,siguranșă și securitate în
muncă.

Conținuturi: Prelucrarea materiilor prime și auxiliare în vederea obținerii preparatelor culinare


Strategia didactică

1. Metode de instruire:
Metode de comunicare:
*Expozitive: expunerea,explicația.
*Conversative: conversatia interactivă si de consolidare,învățarea prin descoperire.

2.Mijloace de învățământ :tabla, creta, fișe de documentare, fișe de lucru

3.Forme de organizare:
*Mod de repartizare al sarcinii: frontal
*Mod de rezolvare al sarcinii: individual
*Mod de dirijare a activității: - de catre profesor
- prin materialul didactic utilizat.

4.Evaluarea: continuă, permanentă cu valoare de diagnostic si progres.

Bibliografie: -Constanța Brumar,Elena Pascali,Valentina Capotă,Marius Petre,Angela


Șandru,Florin Lixandru-Turism și alimentație, Editura CD Press, 2011
-Constanța Brumar,Elena Pascali,Valentina Capotă,Marius Petre,Angela Șandru,Florin
Lixandru-Turism și alimentație, Editura CD Press, 2011
Desfășurarea Activității Didactice

Momentu Cunoșt Abilită Atitudi Activitatea profesorului Activitatea Min Metode Resurse Forme de
l lecţiei ințe ți ni elevului didactice evaluare

Moment - Salută elevii. Verifica Răspund la salut și 2 Conversația Catalog


organizato prezența si notează elevii anunță elevii introductivă
ric absenți. absenți. .

Captarea 15.1.15 15.2.14 - . Elevii ascultă și 3 Conversația Caiete. Chestionare


atenției .Anunță tema lecției : notează. interactivă. orală
elevilor Operații de prelucrare Portofoli
primară pentru obținerea u.
preparatelor culinare
Reactualiz 15.1.16 15.2.15 15.3.13 Adresează elevilor Elevii răspund la 5 Conversația Chestionare
area întrebari : întrebări interactivă orală
cunoștințel
1.Ce preparate se pot sevi
or
într-un restaurant?
anterioare
2.Ce cuprinde meniul unui
restaurant ?

3.Cum se clasifică
preparatele?
Dirijarea - Profesorul prezintă scopul Elevii ascultă.elevii 20 min Expunerea Observare
predării- 15.3.14 operației de prelucrare și notează în caiete. sistematică
învățării primară. Explicația Planșe

Profesorul prezintă etapele Conversația Fișe de


de prelucrare primară : documen
interactivă tare
–spălare și de
consolidare. Echipam
-sortare Elevii rezolvă ent
sarcinile date tehnologi
-curățare c
-divizare

Profesorul împarte fișe de


documentare .

Asigurarea Profesorul împarte fișe de Elevii ascultă. 20 Conversaţia Fișe de Frontal


feedback- lucru elevilor lucru
ului interactivă Individual
FIȘĂ DE DOCUMENTARE
OPERAȚII DE PRELUCRARE PRIMARĂ

Prelucrare primară-prima fază a oricărui process tehnologic.

Scop:

-transformarea materiilor prime într-un semiprodus care poate fi utilizat la obținerea preparatelor
culinare,conform rețetei de fabricație.

Secții de prelucrare:

-secția pentru prelucrarea materiilor prime vegetale

-secția pentru prelucrarea cărnii și peștelui

Etape:

1.spălare

2.sortare

3.curățare(mecanică,termică,chimică)

4.divizare
NUME ȘI PRENUME ELEV…………………….

CLASA…………………………………………………….

Fișă de lucru

Completați aritmograful următor astfel încât pe coloana A –B să fie definită prima fază a
oricărui proces tehnologic prin care materiile prime sunt transformate într-un semiprodus ce
poate fi utilizat la obținerea preparatelor culinare.

1.operație de eliminare a impurităților cu ajutorul apei.

2.operație realizată prin prin căldură umedă(aburire)sau uscată(arderea cojii)

3.operație realizată pentru a ușura tratamentele tehnologice ulterioare ,mai ales pe cele termice.

4.fierbere de scurtă durată în sol deNaOH până la desprinderea cojii legumelor

5.operație de curățare aplicată legumelor și fructelor

6.operație de îndepărtare a legumelor și fructelor necorespunzătoare

7.separarea și îndepărtarea părților necomestibile

Barem de corectare
A-B-primară

1.spălare

2.termică

3.divizare

4.chimică

5.mecanică

6.sortare

7.curățare

S-ar putea să vă placă și