Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA :
CLASA : Clasa a X – a
PROFESOR: JUVERDEANU GABRIELA
MODULUL 1: „Sortimentul de preparate și băuturi”
subiectul :”Tehnici de ornare si preparare a produselor culinare, aranjarea meselor”
TIPUL LECŢIEI : mixtă
RESURSE DE TIMP : 2 ore
Tipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare
Scopul lecţiei : Respectarea indicaţiilor reţetei culinare pentru a obține aperivele dorite ; proiectarea , prepararea şi evaluarea
unor produse ; Cunoaşterea regulilor de igienă
Unitatea de comptenta : UC11- Servirea preparatelor
Competențe specifice:
 C.1.- Prezentarea componenţei unui meniu (pentru dejun – meniu semicomplet sau comandat)
 C.2 - Efectuează mise-en-place-ul
 C.3 - Obţine semipreparate şi preparate cu grad redus de complexitate, conform proceselor tehnologice specifice
 C.4- Aranjează preparatele în vederea servirii, le serveste conform regulilor de servire

Competenţe derivate :

C.D.1 - să recunoască tipul de mise-en-place și să completeze mice-en-place-ul cu obiecte de inventar


corespunzatoare
C.D.2 - să cunoască regulile de decorare și ornare
C.D.3 - să realizeze preparate culinare simple (aperitive) ;
C.D.4 - să descrie ingredientele primite ;
C.D.5 - să denumească ustensilele folosite în bucătărie ;
C.D.6 - să prepare diferite aperitive în cadrul unei echipe ;
C.D.7 - să decoreze și să orneze preparatele realizate ;

1
C.D.8 - să utilizeze corect tacâmurile şi vesela :
C.D.9 - să respecte normele de protecţie şi de igienă la locul de muncă

Resurse:
A. bibliografice:
 Oficiale: „Curriculum Naţional”, M.E.C., 2004
B. metodologice:
 strategia didactică: dirijată, activ-participativă;
 metode şi procedee: conversaţia, povestirea, explicaţia, munca independentă, munca pe echipe;
 forme de activitate: frontală, individuală, pe grupe;
 materiale: planşe , ingrediente (pâine, unt, salam, şuncă, caşcaval, castraveţi, fructe asortate, tub frişcă), ustensile
(cuţite, tocător, platouri, castron, farfurii, pahare, furculiţe), lucruri necesare pentru decorării mesei (faţă de masă,
şerveţele, flori)

2
DEMERSUL DIDACTIC
Conţinuturile învăţării Resurse
Secvenţele Mijloace Forme de
lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode didactice activitate
Momentul Saluta elevii .Face prezenta si noteaza - îşi pregătesc materialele
organizatoric absentii.Verifica tinuta elevilor in vederea necesare;
desfasurarii corespunzatoarea activitatii de
laborator. * conversaţia - frontală
Se asigură climatul de ordine şi disciplină
favorabil desfăşurării orei de abilităţi practice;

Verificarea 1.Care este rolul decorarii preparatelor culinare? 1.Decorarea preparatelor


cunostintelor 2.Care sunt regulile care trebuiesc respectate in culinare are un rol deosebit de - frontală
din ora decorarea preparatelor? important în servirea și
anterioara 3.Ce materii prime se pot utiliza pentru prezentarea acestora, starea *conversaţia
decorarea preparatelor culinare? emoțională față de hrană fiind
amplificată de tipurile de
decoruri folosite .
2.Decorarea preparatelor *expunere
culinare trebuie să respecte
anumite reguli:
-se folosesc doar produse
alimentare;
-nu se așează alături produse de
aceeași culoare;
-elementul de ornare trebuie să
fie simplu și să evidențieze
forma naturală a preparatului.

3
3.Pentru decorarea preparatelor
culinare se pot folosi materii
prime vegetale, animale și
compoziții diverse.

Anunţarea Anunță și prezintă titlul lecției. Se enunță *ascultă explicaţiile, iau la


temei , obiectivele și ordinea desfășurării lecției: cunoștință competențele ce
enunţarea Vor forma 3 grupe ; urmează a fi dobândite la - frontal
obiectivelor si GRUPA1 finalul lectiei. *conversaţia
metoda de -.realizeaza mice-en-place-ul
lucru in pentru dejun semicomplet la 2 mese ,
echipa. respectand etapele de aranjare a meselor
dand explicatii privind rolul fiecarui obiect
de servire.
GRUPA 2
- prepararea,decorarea si montarea pe
platouri a catorva tipuri de gustari reci.
GRUPA3
-Servirea preparatelor obtinute cu
respctarea reguliilor de servire.
Explic faptul că , pentru o oră , sala de clasă va
deveni o bucătărie , iar ei – iscusiti bucătari.

4
Desfăşurarea
lecţiei  Elevii observă materialele şi ustensilele de - spun cum se utilizează acestea *problematizarea
lucru .
 Cer elevilor să enumere produsele alimentare - numesc ingredientele primite
pe care le observă pe masă . *demonstraţia
 Se explică şi se demonstrează tehnica de
lucru .
 Se insistă asupra regulilor de igienă care
trebuie respectate, precum şi asupra atenției *conversaţia
sporite în folosirea cuţitului . -ingrediente - pe grupe
I. Prezentarea materialelor de lucru: - ustensile de
a) Ingrediente: pâine, branzeturi, şuncă, salam, - verbalizează materialele aduse bucătărie
roşii, castraveţi, caşcaval, fructe asortate, legume şi le aşează pă masă *explicaţia
, verdețuri de grădină.
b) Ustensile necesare pentru aranjarea și
decorarea platourilor : cuţite, tocător, platouri
pentru prezentare, castron, farfurii, pahare,
furculiţe, faţă de masă, şerveţele, ornamente de
decor. * conversaţia
c)Obiecte de inventar pentru realizarea mice-en- - echipe
place: moltoane, fețe de masă, naproane , șervete - ascultă explicaţiile date; - fişe
de pânză; - verbalizează tehnicile de lucru
farfurii suport, farfurii jour, tacâmuri pentru utilizate; *explicaţia
preparat de bază și pentru gustare, pahare pentru
băutură aperitiv, pahare de vin, pahare de apă
minerală, coșuri de pâine, oliviere, suport pentru - ascultă explicaţiile date;
șervețele, etc. - verbalizează tehnicile de lucru
II. Enumerarea tehnicilor de lucru: utilizate;
 Aranjarea mesei: - echipe
 se întinde faţa de masă; - fişe
 se aranjează farfuriile, paharele,
şerveţelele, furculiţele, lingurile, vaza

5
cu flori şi suportul de lumânare.
- ascultă explicaţiile
 Pregătirea gustarilor reci folosind vesela și date;
ingredientele pregătite, respectând regulile - verbalizează tehnicile de lucru *conversaţia
de lucru cunoscute. utilizate; *explicaţia
 Servirea gustărilor de către componenții
celei de a 3a grupe cu respectarea regulilor - echipe
de servire cunoscute și în final, debarasarea - fişe
obiectelor de inventar utilizate, cu
respectarea regulilor impuse .
- observă regulile scrise pe *conversaţia
planşă
III. Stabilirea regulilor de lucru în echipă *explicaţia
să avem o ţinută corespunzătoare: şorţ de
bucătărie, mâinile spălate, părul strâns;
să respectăm regulile de igienă şi de
protecţie la locul de muncă; - echipe
să planificăm sarcini concrete fiecărui - planşa
membru din echipă;
să respectăm rolul fiecăruia pentru sarcina ce
i se cuvine; - observă regulile scrise pe
să respectăm disciplina în echipă; planşă *conversaţia
să păstrăm ordinea şi curăţenia la locul de
muncă;
să realizăm în timp util ceea ce ne-am
propus.

IV. Instructaj de protecţie

Care este tinuta de lucru pe care trebuie sa o - urmăresc explicaţiile date


foloseasca?

6
Cum mânuim cuţitul? *demonstra-
(cu atenţie pentru a nu ne răni pe noi înşine ţia - planşa
sau pe colegi).s
Cum preparam gustarile? - echipe
Cum aranjam platourile ,cum servim si cum
debarasam corect pentru a evita accidentarile - ascultă indicaţiile date
si pentru a diminua efortul ortostatic si *explicaţia
neuropsihic?

V. Pregatirea gustarilor de către elevi - cuţit - echipe


În timpul lucrului le voi oferi elevilor *instructajul
ajutorul, sugestiile şi îndrumările necesare.
Pe măsura realizării lor, produsele vor fi
expuse pe masa frumos aranjată şi decorată.
După ce mă asigur că toţi elevii au înţeles - pregătesc produsele culinare *muncă - ingrediente - echipe
ceea ce au de făcut , le dau voie să înceapă . urmărind etapele de lucru; independentă - ustensile - individual
Voi supraveghea şi voi da indicaţii unde e - colaborează între ei în timpul
necesar . lucrului
Se va asigura un fond muzical plăcut .
Ei repetă ingredientele care se folosesc şi
etapele de lucru , apoi realizează produsul .

7
Evaluarea şi După finalizarea timpului acordat - elevii îşi prezintă produsul - conversaţia - pe echipe
încheierea preparării , se cere prezentarea
activităţii produsului realizat . - fac aprecieri asupra
Se apreciază platourile realizate de catre desfăşurării lecţiei, a produselor -evaluare orală ,
elevi apreciind aspectul ,modul de realizate şi a mesei decorate. frontală
aranjare si decorare dar si gustul .
Fac aprecieri verbale referitoare la - gustă din salata de fructe a
implicarea elevilor în activitate. colegilor - autoevalu-
Invit elevii să servească din gustarile area
pregătite . - primesc diplomele
Drept răsplată , fiecare dintre ei va primi
câte o diplomă de participare pentru - individual
activitatea depusă la această oră de - recompen- Diplome pentru
gastronomie . sa participarea la
Fiecare grupa va evalua activitatea lecţie
colegilor si nota primita de catre acestia
va fi trecuta pe diploma .

8
FIȘĂ DE LUCRU – grupa nr. 1
Componenții primei grupe vor avea de pregătit mise-en-place-ul pentru servirea dejunului sau a cinei, meniu
semicomplet, unde se vor servi gustări reci.
Elevii pregătesc 2 mese cu astfel de mise-en-place, respectând ordinea efectuării operațiilor . este de vorba de aranjarea
meselor care se realizează după următoarele etape :
aerisirea sălii
ștergerea prafului
alinierea și fixarea meselor
fixarea moltonului
aducerea și fixarea fețelor de masă
așezarea napronului
aducerea obiectelor de inventar : farfurii suport, farfurii jour, tacâmuri preparat de bază, tacâmuri
gustare, tacâmuri desert, pahare bautură aperitiv, pahare de vin alb sau/și roșu, pahare de apa
minerală, coșuri de pâine, oliviere, număr de masă, șervete de pânză, etc.
In timp ce realizează aceste operații, elevii vor explica ce și cum fac și vor răspunde intrebărilor cadrului didactic.

FIȘĂ DE LUCRU – grupa nr. 2

Componenții grupei 2 vor avea de pregătit și de decorat platouri cu gustări reci cu ajutorul ingredientelor și
materialelor pregătite anticipat, folosind metode și modalități de lucru cunoscute. Elevii vor demonstra capacități și
abilități practice de aranjare pe platouri, de decorare și prezentare a produselor finite.

FIȘĂ DE LUCRU – grupa nr. 3


9
Elevii din ultima grupa vor avea de servit gustările pregătite și decorate de colegii lor, folosind regulile de servire a
preparatelor studiate pe scurt in semestrul I. Astfel, vor trebui să știe serviciile care se realizează pe partea dreaptă, pe
partea stângă si pe ambele părți, vor știi cum și pe ce parte se prezintă platourile și cum se face servirea la platou cu
cleștele sau cu lingura și furculișa, tot ei vor fi cei care vor efectua la sfârșitul activității, operațiile de debarasare.

CRITERII CE TREBUIE RESPECTATE IN VEDEREA NOTĂRII:


respectarea regulilor de igiena și protecția muncii;
pregătirea locului de muncă
prezentarea preparatelor ce urmează a fi decorate;
identificarea materiilor prime
pregătirea materiilor prime

10

S-ar putea să vă placă și