Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA :
CLASA : Clasa a X – a
PROFESOR: Stoian Marioara
MODULUL 1: „Sortimentul de preparate și băuturi”
subiectul :”Tehnici de ornare si preparare a produselor culinare, aranjarea meselor”
TIPUL LECŢIEI : mixtă
RESURSE DE TIMP : 2 ore
Tipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare
Scopul lecţiei : Respectarea indicaţiilor reţetei culinare pentru a obține aperivele dorite ; proiectarea, prepararea şi evaluarea unor produse ;
Cunoaşterea regulilor de igienă
Unitatea de comptenta : UC11- Servirea preparatelor
Competențe specifice:
➢ C.1.- Prezentarea componenţei unui meniu (pentru dejun – meniu semicomplet sau comandat)
➢ C.2 - Efectuează mise-en-place-ul
➢ C.3 - Obţine semipreparate şi preparate cu grad redus de complexitate, conform proceselor tehnologice specifice
➢ C.4- Aranjează preparatele în vederea servirii, le serveste conform regulilor de servire

Competenţe derivate :

C.D.1 - să recunoască tipul de mise-en-place și să completeze mice-en-place-ul cu obiecte de inventar corespunzatoare


C.D.2 - să cunoască regulile de decorare și ornare
C.D.3 - să realizeze preparate culinare simple (aperitive) ;
C.D.4 - să descrie ingredientele primite ;
C.D.5 - să denumească ustensilele folosite în bucătărie ;
C.D.6 - să prepare diferite aperitive în cadrul unei echipe ;
C.D.7 - să decoreze și să orneze preparatele realizate ;
C.D.8 - să utilizeze corect tacâmurile şi vesela :
C.D.9 - să respecte normele de protecţie şi de igienă la locul de muncă

1
Resurse:
A. bibliografice:
 Oficiale: „Curriculum Naţional”
 manual
B. metodologice:
 strategia didactică: dirijată, activ-participativă;
 metode şi procedee: conversaţia, povestirea, explicaţia, munca independentă, munca pe echipe;
 forme de activitate: frontală, individuală, pe grupe;
 materiale: planşe , ingrediente (pâine, unt, salam, şuncă, caşcaval, castraveţi, etc.), ustensile (cuţite, tocător, platouri, castron, farfurii,
pahare, furculiţe), lucruri necesare pentru decorării mesei (faţă de masă, şerveţele, flori)

2
DEMERSUL DIDACTIC

Conţinuturile învăţării Resurse


Secvenţele Mijloace Forme de
lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode didactice activitate
Momentul Salută elevii .Face prezenţa şi noteazaă - îşi pregătesc materialele
organizatoric absenţii.Verifică ţinuta elevilor în vederea necesare;
desfăşurării corespunzatoare a activităţii de
laborator. - conversaţia - frontală
Se asigură climatul de ordine şi disciplină
favorabil desfăşurării orei de abilităţi practice;

Verificarea 1.Care este rolul decorarii preparatelor culinare? 1.Decorarea preparatelor


cunoştinţelor 2.Care sunt regulile care trebuie respectate la culinare are un rol deosebit de - frontală
din ora decorarea preparatelor? important în servirea și -conversaţia
anterioară 3.Ce materii prime se pot utiliza pentru prezentarea acestora, starea
decorarea preparatelor culinare? emoțională față de hrană fiind
amplificată de tipurile de
decoruri folosite . -expunere
2.Decorarea preparatelor
culinare trebuie să respecte
anumite reguli:
-se folosesc doar produse
alimentare;
-nu se așează alături produse de
aceeași culoare;

3
-elementul de ornare trebuie să
fie simplu și să evidențieze
forma naturală a preparatului.
3.Pentru decorarea preparatelor
culinare se pot folosi materii
prime vegetale, animale și
compoziții diverse.

Anunţarea Anunță și prezintă titlul lecției. Se enunță - ascultă explicaţiile, iau la


temei , obiectivele și ordinea desfășurării lecției: cunoștință competențele ce
enunţarea Vor forma 3 grupe ; urmează a fi dobândite la - frontal
obiectivelor si Grupa1 finalul lectiei. -conversaţia
metoda de -.realizeaza mice-en-place-ul
lucru in pentru dejun semicomplet la 2 mese ,
echipă. respectând etapele de aranjare a meselor
dând explicaţii privind rolul fiecarui obiect
de servire.
Grupa 2
- prepararea,decorarea şi montarea pe
platouri a câtorva tipuri de gustari reci.
Grupa3
-Servirea preparatelor obţinute cu
respectarea reguliilor de servire.
Explic faptul că, pentru o oră, sala de clasă va
deveni o bucătărie, iar ei – iscusiţi bucătari.

4
Desfăşurarea
lecţiei  Elevii observă materialele şi ustensilele de - spun cum se utilizează acestea -problematizarea
lucru .
 Cer elevilor să enumere produsele alimentare - numesc ingredientele primite
pe care le observă pe masă . -demonstraţia
 Se explică şi se demonstrează tehnica de
lucru .
 Se insistă asupra regulilor de igienă care
trebuie respectate, precum şi asupra atenției -conversaţia
sporite în folosirea cuţitului . -ingrediente - pe grupe
- ustensile de
I. Prezentarea materialelor de lucru: - verbalizează materialele aduse bucătărie
a. Ingrediente: pâine, branzeturi, şuncă, salam, şi le aşează pă masă -explicaţia
roşii, castraveţi, caşcaval, fructe asortate,
legume , verdețuri de grădină.
b. Ustensile necesare pentru aranjarea și
decorarea platourilor : cuţite, tocător, platouri
pentru prezentare, castron, farfurii, pahare,
furculiţe, faţă de masă, şerveţele, ornamente de -conversaţia
decor. - echipe
c.Obiecte de inventar pentru realizarea mice-en- - ascultă explicaţiile date; - fişe
place: moltoane, fețe de masă, naproane, șervete - verbalizează tehnicile de lucru
de pânză; farfurii suport, farfurii jour, tacâmuri utilizate; -explicaţia
pentru preparat de bază și pentru gustare, pahare
pentru băutură aperitiv, pahare de vin, pahare de
apă minerală, coșuri de pâine, oliviere, suport - ascultă explicaţiile date;
pentru șervețele, etc. - verbalizează tehnicile de lucru
utilizate;
II. Enumerarea tehnicilor de lucru: - echipe
 Aranjarea mesei: - fişe
❖ se întinde faţa de masă;

5
❖ se aranjează farfuriile, paharele,
şerveţelele, furculiţele, lingurile, vaza - ascultă explicaţiile
cu flori şi suportul de lumânare. date;
- verbalizează tehnicile de lucru -conversaţia
 Pregătirea gustarilor reci folosind vesela și utilizate; -explicaţia
ingredientele pregătite, respectând regulile
de lucru cunoscute. - echipe
 Servirea gustărilor de către componenții - fişe
celei de a 3a grupe cu respectarea regulilor
de servire cunoscute și în final, debarasarea
obiectelor de inventar utilizate, cu - observă regulile scrise pe -conversaţia
respectarea regulilor impuse . planşă
-explicaţia
III. Stabilirea regulilor de lucru în echipă
❖ să avem o ţinută corespunzătoare: şorţ de
bucătărie, mâinile spălate, părul strâns;
❖ să respectăm regulile de igienă şi de - echipe
protecţie la locul de muncă; - planşa
❖ să planificăm sarcini concrete fiecărui
membru din echipă;
❖ să respectăm rolul fiecăruia pentru sarcina ce - observă regulile scrise pe
i se cuvine; planşă -conversaţia
❖ să respectăm disciplina în echipă;
❖ să păstrăm ordinea şi curăţenia la locul de
muncă;
❖ să realizăm în timp util ceea ce ne-am
propus.

IV. Instructaj de protecţie a muncii


❖ Care este tinuta de lucru pe care trebuie sa o
foloseasca? - urmăresc explicaţiile date
❖ Cum mânuim cuţitul?

6
❖ (cu atenţie pentru a nu ne răni pe noi înşine -demonstraţia
sau pe colegi).s - planşa
❖ Cum preparăm gustările?
❖ Cum aranjăm platourile, cum servim şi cum - echipe
debarasăm corect, pentru a evita
accidentările şi pentru a diminua efortul - ascultă indicaţiile date -explicaţia
ortostatic şi neuropsihic?

V. Pregătirea gustărilor de către elevi


➢ În timpul lucrului le voi oferi elevilor -instructajul - cuţit - echipe
ajutorul, sugestiile şi îndrumările necesare.
➢ Pe măsura realizării lor, produsele vor fi - pregătesc produsele culinare
expuse pe masa frumos aranjată şi decorată. urmărind etapele de lucru;
➢ După ce mă asigur că toţi elevii au înţeles - colaborează între ei în timpul -muncă
ceea ce au de făcut , le dau voie să înceapă . lucrului independentă - ingrediente - echipe
➢ Voi supraveghea şi voi da indicaţii unde e - ustensile - individual
necesar .
➢ Se va asigura un fond muzical plăcut .
➢ Ei repetă ingredientele care se folosesc şi
etapele de lucru , apoi realizează produsul .

7
Evaluarea şi ❖ După finalizarea timpului acordat - elevii îşi prezintă produsul - conversaţia - pe echipe
încheierea preparării , se cere prezentarea
activităţii produsului realizat . - fac aprecieri asupra
❖ Se apreciază platourile realizate de catre desfăşurării lecţiei, a produselor -evaluare orală ,
elevi apreciind aspectul ,modul de realizate şi a mesei decorate. frontală
aranjare si decorare dar si gustul .
❖ Fac aprecieri verbale referitoare la
implicarea elevilor în activitate. - autoevaluarea
❖ Drept răsplată , fiecare dintre ei va primi
câte o diplomă de participare pentru
activitatea depusă la aceste ore de
gastronomie .
❖ Fiecare grupa va evalua activitatea Diplome pentru - individual
colegilor şi nota primită de aceştia va fi - primesc diplomele - recompensa participarea la
trecută pe diplomă. lecţie
❖ Anunţ tema următoare: Tehnici de - frontal
ornare a produselor de cofetărie

8
FIȘĂ DE LUCRU – grupa nr. 1

Componenții primei grupe vor avea de pregătit mise-en-place-ul pentru servirea dejunului sau a cinei, meniu semicomplet, unde se vor servi
gustări reci.
Elevii pregătesc 2 mese cu astfel de mise-en-place, respectând ordinea efectuării operațiilor . este de vorba de aranjarea meselor care se
realizează după următoarele etape :
aerisirea sălii
ștergerea prafului
alinierea și fixarea meselor
fixarea moltonului
aducerea și fixarea fețelor de masă
așezarea napronului
aducerea obiectelor de inventar : farfurii suport, farfurii jour, tacâmuri preparat de bază, tacâmuri gustare, tacâmuri
desert, pahare bautură aperitiv, pahare de vin alb sau/și roșu, pahare de apa minerală, coșuri de pâine, oliviere, număr
de masă, șervete de pânză, etc.
In timp ce realizează aceste operații, elevii vor explica ce și cum fac și vor răspunde întrebărilor cadrului didactic.

9
FIȘĂ DE LUCRU – grupa nr. 2

Componenții grupei 2 vor avea de pregătit și de decorat platouri cu gustări reci cu ajutorul ingredientelor și materialelor pregătite anticipat,
folosind metode și modalități de lucru cunoscute. Elevii vor demonstra capacități și abilități practice de aranjare pe platouri, de decorare și
prezentare a produselor finite.

FIȘĂ DE LUCRU – grupa nr. 3

Elevii din această grupă vor avea de servit gustările pregătite și decorate de colegii lor, folosind regulile de servire a preparatelor studiate pe
scurt in semestrul I. Astfel, vor trebui să știe serviciile care se realizează pe partea dreaptă, pe partea stângă si pe ambele părți, vor știi cum și pe
ce parte se prezintă platourile și cum se face servirea la platou cu cleștele sau cu lingura și furculișa, tot ei vor fi cei care vor efectua la sfârșitul
activității, operațiile de debarasare.

10
Criterii ce trebuie respectate in vederea notării:
❖ respectarea regulilor de igienă și protecția muncii;
❖ pregătirea locului de muncă
❖ prezentarea preparatelor ce urmează a fi decorate;
❖ identificarea materiilor prime
❖ pregătirea materiilor prime

11

S-ar putea să vă placă și