Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ : SC.GIMN.DR.LUKACS MIHALY


Profesor : ANDRAS ATTILA
Clasa : a V- a
Disciplina : Educaţie tehnologică
Modulul : Produse alimentare
Unitatea de învăţare : Tehnologii de preparare a hranei

Subiectul lecţiei : Bucătăria – dotare, factori de confort, aranjarea mesei


Tipul lecţiei : mixtă

Oboective fundamentale:
1. Înţelegerea dezvoltării tehnicii şi a implicaţiilor ei asupra mediului şi societăţii
2. Dezvoltarea capacităţii de proiectare, executare, evaluare şi utilizare a produselor
3. Valorificarea termenilor de specialitate în comunicare
4. Dezvoltarea capacităţii de cooperare în scopul realizării unui produs

Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili  :


O1 – să definească bucătăria ;
O2 – să descrie elementele din componenţa unei bucătării ;
O3 – să explice influenţa factorilor de confort în bucătătie asupra activităţii oamenilor;
O4 - să prezinte aranjarea mesei festive ;

Strategia didactică : cognitivă, inductivă

Resurse :
Metode didactice : expunerea, explicaţia, exerciţiul, observaţia, metoda starbursting (explozia stelară), rebusul ;
Materiale şi mijloace didactice : manual, calculatoar, suport de lecţie pe fişă şi virtual al lecţiei (prezentarea în Power Point ).
Moduri de organizare a învăţării : frontal, individual, pe grupe.
Material bibliografic : manual Educaţie tehnologică pentru clasa a V-a ,Editura Aramis,2005, G.Lichirdopol,V.Stoicescu,
Desfăşurarea activităţii instructiv- educative

Ob Etapele Timp Activităţi de predare – învăţare Resurse Evaluare


op. lecţiei min Activitatea profesorului Activitatea elevilor metode materiale
1. Moment 1 Salută elevii, efectuează prezenţa, Salută, răspund la conversaţi catalog,
organizatoric notează absenţele prezenţă, se a
pregătesc de oră
2. Verificarea 15 Împarte elevii pe grupe de câte doi şi le Lucrează în echipă şi conversaţi fişe de lucru probă
cunoştinţelor dă fişe de lucru cu tehnica stelară. compun întrebări, se a cu tehnica orală
din lecţiile Realizează pe tablă schema pentru deplasează la ablă catehetică stelară, folosind
anterioare tehnica stelară, apoi cere elevilor să vină pentru completarea Calculator, tehnica
la tablă pentru completarea acesteia. schemei, recunosc Ecran de stelară
Prezintă apoi primele trei slide-uri, din tipurile de meniuri proiecție
prezentarea *ppt, având întrebări cu din prezentarea *ppt.
tipuri de meniuri.
3. Captarea 1 Adresează întrebări frontale : Răspund la întrebări
atenţiei Unde pregătim preparatele culinare ?
alevilor Unde servim hrana ?
Ce se mai face în bucătărie?
4. Anunţarea 1 Anunţă tema şi obiectivele O1, O2, O3 şi Ascultă, notează în expunerea Manual
temei şi O4. caiete titlul lecției Calculator,
obiectivelor ”Astăzi vom vorbii despre bucătărie, vom Ecran de
afla care este rolul și dotarea acesteia, proiecție
precum și despre modalitatea de
aranjare a unei mese.”
Notează titlul lecției pe tablă.
”BUCĂTĂRIA ȘI DOTAREA
ACESTEIA”
O1 Profesorul prezintă sub formă
schematică :
•Bucătăria este spaţiul în care se
prepara hrana prin aplicarea anumitor Ascultă, expunerea, manual,
20 tehnologii asupra alimentelor. observă, observaţia, Calculator,
•Pentru pregătirea si prelucrarea analizează, răspund conversaţi Ecran de
5.Dirijarea alimentelor se folosesc vase, ustensile şi la întrebări, a euristică proiecție observare
predării - echipamente specifice. notează în caiete. explicaţia sistematic
învăţării ă
•Vasele sunt pentru gătit (oale şi cratiţe)
O2 şi pentru servirea preparatelor( vesela).
Oalele şi cratiţele pot fi din tablă
emailată, oţel inoxidabil, aluminiu, sticlă
termorezistentă, teflon.
Profesorul adresează întrebarea : Ce
alte vase de gătit mai cunoaşteţi ?
Vesela este formată din seturi de câte
şase piese şi cuprinde : farfurii. Acestea
formează un serviciu care poate fi
completat cu platouri, boluri, salatiere.
La servirea preparatelor se folosesc
tacâmurile ce pot fi confecţionate din
oţel inoxidabil, aluminiu, argint.Un set
de tacâmuri este format din şase linguri,
şase furculiţe şi şase linguriţe.
•Paharele se folosesc la servirea
băuturilor şi de aceea au diferite forme şi
mărimi funcţie de băutura servită.
Principalele tipuri de pahare sunt : pentru expunerea,
aperitive, sucuri ,vin şi şampanie. observaţia,
Ustensilele sunt obiecte folosite la explicaţia
realizarea operaţiilor de pregătire şi
finisare a preparatelor culinare. Dintre
5.Dirijarea acestea cel mai des utilizate sunt : manual,
predării - răzătoarea, strecurătoarea, telul, Calculator, observare
învăţării tocătorul, sucitorul. Ecran de sistematic
 Dispozitivele se folosesc pentru Observă , analizează proiecție, ă
executarea mai uşoară şi mai rapidă a răspund la întrebări, fişe
unor operaţii : dispozitivul de curăţat notează cu imagini
cartofi, tirbuşonul, deschizătorul de în caiete de
conserve. conversaţi bucătării
Profesorul adesează întrebările : a euristică din reviste
Ce aparate intră în dotarea bucătăriei? de
La ce folosesc ele? specialitate
O importanţă deosebită în bucătărie o
au aparatele .
 Aparate de bucătărie :
- pentru prelucrarea alimentelor :
maşina de tocat carne, râşniţa, robotul
de bucătărie, mixerul;
- pentru păstrarea şi conservarea
alimentelor : frigiderul, congelatorul,
combina frigorifică ;
- pentru pregătirea termică a mâncării:
aragazul, cuptorul cu microunde,
aparat de prăjit pâine, rotisor .

FACTORI DE CONFORT ÎN observă , analizează,


BUCĂTĂRIE notează în caiete
Activitatea desfăşurată în bucătărie are
trei etape principale : pregătirea
materiilor prime, gătirea propriu- zisă şi
spălarea vaselor.
•Dispunerea mobilierului se face astfel
O3 încăt să se evite măşcările inutile. Ca
articole de mobilier de bucătărie avem :
masa,scaunele, dulapuri pe pardoseală si observă , analizează observaţia,
suspendate ,colţar de bucătărie, notează în caiete explicaţia
•Amplasarea chiuvetei şi aragazului
depinde de poziţionarea coloanelor de
alimentare cu apă şi gaze.
•Prin dotarea cu obiectele necesare şi
amplasarea lor corespunzător, se îmbină
armonios latura utilă, funcţională cu cea
estetică a bucătăriei.
•Iluminatul se poate face natural şi
artificial.
•Temperatura aerului va fi menţinută
între 18-20 grade Celsius. conversaţi
•Finisajul pereţilor şi al pardoselii trebuie a
să asigure o în treţinere uşoară . catehetică,

ARANJAREA ŞI DECORAREA MESEI


Indiferent de tipul ei, masa trebuie să
fie apetisantă şi îngrijită.
O masă festivă se aranjează astfel :
furculiţa în stânga farfuriei, cuţitul şi
lingura în dreapta farfuriei, tăişul
cuţitului este orientat spre farfurie,
linguriţe se aşază în faţa farfuriei. Locul
O4 paharelor este în faţa farfuriilor , spre
dreapta , ele se aşează în linie
descrescătoare.
Mesele festive vor fi decorate cu
diverse elemente decorative specifice
evenimentului . Florile naturale şi
lumânările pot aduce un plus de farmec
mesei festive.
conversaţi
Profesorul împarte fișe cu un rebus a
pentru fiecare elev, explică elevilor ce catehetică, observare
6.Fixarea 11 anume li se cere, lasă câteva minute jocul sistematic
cunoştinţelor pentru lucru apoi pune elevii să schimbe analizează şi didactic ă
fișa de lucru(rebusul) pentru a fi evaluat apreciază activitatea utilizând
de colegul de bancă. Răspunsurile colegilor rebusul
corecte se vor afla prin întrebări puse de autoevalua
profesor elevilor. rea
răspund la întrebări
Anunţatea temei pentru acasă : referat ,,
7. Anunţarea Bucătăria mea “ după următorul plan
temei pentru 1 tematic - dotare, factori de confort şi notează tema pentru
acasă realizarea fişei cu planul constructiv al acasă
bucătăriei pentru portofoliu..

ASPECTUL TABLEI

BUCĂTĂRIA ȘI DOTAREA ACESTEIA


Bucătăria este spaţiul în care se prepara hrana prin - pentru pregătirea termică a mâncării
aplicarea anumitor tehnologii asupra alimentelor.
Pentru pregătirea si prelucrarea alimentelor se folosesc: FACTORI DE CONFORT ÎN BUCĂTĂRIE
 Vasele: Oalele şi cratiţele - Dispunerea mobilierului
Vesela - Amplasarea chiuvetei şi aragazului
Tacâmurile - Dotarea cu obiectele necesare
 Paharele - Iluminatul
 Ustensilele - Finisajul pereţilor şi al pardoselii
 Dispozitivele
 Aparate de bucătărie: ARANJAREA ŞI DECORAREA MESEI
- pentru prelucrarea alimentelor 
- pentru păstrarea şi conservarea alimentelor Indiferent de tipul ei, masa trebuie să fie apetisantă şi
îngrijită.
ANEXA 1
ANEXA 2
FIŞA DE LUCRU
- Identificaţi elementele existente în următoarea imagine,
- Specificaţi ce tip de masă se serveşte cu acest aranjament.

S-ar putea să vă placă și