Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Şcoala:
Data:
Profesor:
Aria curriculară: Tehnologii
Obiectul: Educaţie tehnologică
Clasa: a Va
Modulul: Prepararea și servirea alimentelor. Tehnologii de preparare a Hranei
Tema : Prepararea hranei
Tipul lecţiei: mixtă (predare – învăţare)
Surse de timp: 45 minute
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Obiectiv fundamental: Însuşirea de cunoştinţe şi deprinderi necesare pentru prepararea şi conservarea alimentelor
Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :
O1: să utilizeze termenii specifici;
O2: să precizeze grupele de alimente care pot fi preparate prin metode de preparare la rece
O3: să enumere metodele de preparare a alimentelor la cald;
O4:să definească conservarea indicând importanţa utilizării în creşterea duratei de păstrare a
alimentelor;
O5: să selecteze pentru uzul personal informaţii din diverse surse referitoare la conservarea alimentelor
Organizarea activităţii: activitate frontală, activitate individuală
Mijloace didactice: manualul, calculator, videoproiector, internet.
Metode şi procedee didactice: descrierea, explicaţia, conversaţia euristică.
Metode de evaluare: evaluare formativă şi verificare orală.
Bibliografie:Educaţie tehnologică,Gabriela Lichiardopol, Viorica Stoicescu, Silvia Neacşu, manual pentru clasa a Va, Ed. Litera

Programa școlară aprobată prin OM Nr. 3393 din 28.02.2017.


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele lecţiei Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace


Op. procedee
de
învăţământ
1. Moment Verifică prezenţa Se pregătesc Conversaţia
organizator Crează atmosfera de lucru pentru lecţie
ic 2 min. Pregăteşte materialele
necesare
2. Reactualizarea Verifică lecția anterioară : Factori Conversaţia
și verificarea de confort în bucătărie Sunt atenţi la
cunoştinţelor Pune întrebări clasei: întrebările adresate
din lecţia Care sunt zonele funcționale din de profesor,
anterioară 10 bucătărie? Care sunt factorii de confort : răspund la întrebări,
min. spațiu ,circuit completează
, condiții igienico –sanitare răspunsurile
,factori microclimat? incomplete date de
Care sunt vasele de gătit? La ce se colegi dacă este
foloseşte vesela? Din ce este alcătuit un cazul
tacâm? De câte tipuri sunt paharele? Care
sunt ustensilele folosite în bucătărie? Daţi
exemple de dispozitive din dotarea
bucătăriei? Enumeraţi aparatele care se
găswsc în bucătărie? Explicaţi modul de
aranjare a unei mese obişnuite?
3. Captarea Dirijează o scurtă conversaţie prin care Participă la
atenţiei şi trecerea la propune elevilor să-şi însuşească discuţii Notează Conversaţ
lecţia nouă cunoştinţele necesare privind prepararea în caiete ia
2 min. şi conservarea alimentelor. euristică
Notează titlul lecţiei şi enunţă obiectivele.
4. Prezentarea O1 Prezintă elevilor metodele mecanice care
noilor cunoştinţe duc la obţinerea unor produse alimentare
20 min. folosite ca atare sau se realizează o Urmăresc Conversaţ
O2 operaţie ia Manualul
de pregătire a alimentelor înainte euristică
de explicaţiile şi
notează în caiete.
prelucrarea termică.
Explică elevilor modul de realizare a
aperitivelor reci, sucurilor de fructe şi
O legume, pregătirea legumelor înainte de
3 prepararea termocă, pregătirea cerealelor,
O tranşarea cărnii şi a peştelui. Răspund la
4
Enumeră şi explică metodele de preparare întrebările adresate Problematizarea
a alimentelor la cald; fierberea în apă, de profesor, participă
frigerea coacerea, prăjirea. activ în realizarea
Defineşte noţiunea de conservare, lecţiei
enumeră metodele de conservare,
defineşte sterilizarea, pasteurizarea,
afumarea.
Explică importanţa cunoaşterii metodelor
de conservare în prelungirea duratei de
păstrare a alimentelor.
5. Fixarea cunoştinţelor se va face Elevii participă la Observarea
Fixarea prin întrebări discuţii directă manualul
cunoştinţelor Se notează în catalog Răspund la întrebări Conversaţia
şi evaluarea
10 min.
6. Anunţarea Studiu de caz :Respectarea normelor de Elevii notează tema Conversaţia
temei pentru igienă în prepararea hranei.
acasă
1 min.
Prepararea alimentelor

Prepararea alimentelor presupune următoarele etape:


 Alegerea alimentelor;
 Prepararea la rece;
 Prepararea termică (gătitul).
I: Prepararea alimentelor la rece:
- se aplică metode mecanice;
- se obţin produse alimentare folosite ca atare;
- se realizează operaţia de pregătire a alimentelor înainte de prepararea
termică.
Produsele alimentare preparate la rece sunt:
1. salatele: din legume saufructe;
2. sucurile din fructe (presarea fructelor în storcător);
3. aperitivele reci-sandvişurile: cu brânzeturi,mezeluri, salata de icre, ouă
umplute;
4. legumele: se spală, se curăţă,se taie;
5. Făina şi mălaiul se trec prin sită;
6. carnea şi peştele se tranşează (se taie).
II.Prepararea la cald a alimentelor:
Metode:1.Fierberea în apă: - rece (supe,ciorbe)
- apă clocotită (carne,creier,peşte,ochiuri)
2. Frigerea: la grătar sau frigare.
3.Coacerea în cuptor.
4.Prăjirea: în grăsime încinsă.
III.Conservarea alimentelor:
Conservarea alimentelor- reprezintă un grup de operaşţii prin care se urmăreşte
creşterea duratei de conservare a alimentelor. Metode de conservare:
1.Sterilizarea – fierberea la temperaturi de peste 100° C.
2.Pasteurizarea- încălzirea alimentelor la temperaturi până la 100°C ( lapte, sucuri,
gemuri, semiconserve carne,peşte)
3.Congelarea – la congelator sau camere frigorifice, la peste 18°C
4.Sărarea.
5.Conservarea cu ajutorul zahărului.
6.Conservarea prin murare .
7.Afumare
https://www.youtube.com/watch?v=zvHMWaKv8y4 4min
https://www.youtube.com/watch?v=lQTc9pWFyF4 decor legume 5 min
https://www.youtube.com/watch?v=v9PjmdWbHCQ vidare alimente 12 min

S-ar putea să vă placă și