Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea școlară: Liceul tehnologic „ PETRU RAREȘ” Bacău

Profilul:Servicii
Domeniul de pregătire generală: Alimentație
Calificarea profesională: Tehnician în gastronomie
Modulul 3 : Sortimentul de preparate și băuturi
Clasa a- X-a B
Profesor instruire practică: Brăișteanu Ramona-Grațiela
Data: 06.03.2024

Proiect didactic

Titlul lecției: Tehnologia de obținere a preparatelor de bază din legume și carne


Tipul lecției: Lecție de formare de priceperi și deprinderi
Durata: 100 min.
Desfășurarea activității: Laboratorul de alimentație
Scopul lecției: -să obțină preparate culinare cu grad redus de complexitate cu respectarea
normelor de igienă, de siguranță și securitatea muncii;
-să realizeze preparatul de bază „Mazăre cu carne de vită”.
Unitatea de rezultate ale învățării :URÎ 7. Pregătirea sortimentului de preparate și băuturi
Cunoștințe Abilități Atitudini

7.1.3.Clasificarea 7.2.4.Efectuarea operaţiile 7.3.2.Respectarea principiilor


semipreparatelor culinare, de tehnologice de obţinere a dezvoltării durabile la
patiserie-cofetărie şi a semipreparatelor culinare şi obţinerea semipreparatelor
produselor cu grad redus de de patiserie-cofetărie şi a culinare şi de patiserie-
complexitate; produselor cu grad redus de cofetărie, a preparatelor
complexitate cu respectarea culinare, de patiserie-cofetărie
7.1.4.Descrierea proceselor normelor de igienă, de cu grad redus de
tehnologice de obţinere a siguranţă şi securitatea complexitate, în condiţii de
semipreparatelor şi a muncii. igienă, siguranţă şi securitate
produselor cu grad redus de a muncii.
complexitate;
7.3.3.Asumarea responsabilă
7.1.5.Prezentarea normelor de 7.2.5.Realizarea analizei a interpretării valorii nutrtive
siguranţă şi securitatea muncii calitative a semipreparatele şi a indicilor de calitate pentru
şi de igienă în bucătărie şi culinare şi de patiserie- diferite semipreparate
laboratoarele de patiserie şi cofetărie şi a produselor cu culinare, de patiserie-cofetărie
cofetărie; grad redus de complexitate; şi pentru preparatele culinare
şi de patiserie-cofetărie cu
7.1.6.Caracterizarea indicilor 7.2.6.Determinarea valorii
grad redus de complexitate.
de calitate ai semipreparatelor nutritive a semipreparatelor
culinare şi de patiserie- culinare şi de patiserie-
cofetărie şi a produselor cu cofetărie, a produselor cu grad
grad redus de complexitate; redus de complexitate;

7.1.7.Descrierea elementelor 7.2.7.Montarea preparatelor


care caracterizează valoarea culinare, a produselor de 7.3.4.Manifestarea
nutritivă a semipreparatelor cofetărie-patiserie şi a responsabilă a simţului estetic
culinare şi de patiserie- băuturilor pe/în obiectele de şi creativ în pregătirea, pentru
cofetărie, a produselor cu grad inventar specifice în condiţii servire, a preparatelor
redus de complexitate; de igienă; culinare, a produselor de
cofetărie-patiserie şi a
7.1.8.Identificarea obiectelor băuturilor, cu respectare
de inventar necesare aranjării regulilor de montare,
produselor pentru servire; 7.2.8.Decorarea preparatelor decorare, ornare şi a
culinare, a produselor de modalităţilor de remediere a
7.1.9.Descrierea elementelor cofetărie-patiserie şi a defectelor.
de decorare şi ornare a băuturilor, pentru prezentarea
preparatelor culinare, a acestora manifestând
produselor de cofetărie- creativitate şi simţ estetic.
patiserie şi a băuturilor şi a
defectelor care pot să apară.

Obiective operaționale:
O1. Să definească preparatele de bază;
O2. Să clasifice preparatele de bază;
O3. Să clasifice preparatele de bază din legume și carne;
O4. Să descrie procesul tehnologic de obținere a preparatului ”Mazăre cu carne de vită”
Strategia didactică:
Resurse procedurale: conversația, explicația, demonstația, dialogul.
Resurse materiale: pixuri, caiete de notițe, fișe tehnologice, manual, echipamente tehnologice
(castron, cuțit, linguri de lemn, mașină de gătit), materii prime și auxiliare (mazăre, roșii, ceapă,
pastă de tomate, sare, zahăr, mărar, ulei).
Forma de activitate: frontală, individuală, de grup;
Evaluare: observare sistematică, evaluare orală, evaluare practică.

Bibliografie: Constanța Brumar, Turism și alimentație, Editura CD Press, 2011


Desfășurarea lecției

Secvențele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia didactică Evaluare


Forme de Metode de Mijloace de
învățământ învățământ învățământ
1.Moment organizatoric Verifică prezența, consemnează Răspund solicitărilor Activitate Conversația Catalogul Observarea
5 min. absenții. profesorului. frontală sistematică
Asigură condiții optime pentru Pregătește cele necesare orei.
desfășurarea lecției. Asigură climatul favorabil în
clasă.
2.Captarea Adresează întrebări elevilor Sunt atenți la informațiile Activitate Explicația Caiete
atenției despre lecția anterioară. Face comunicate. frontală Conversația Evaluarea
aprecieri, corectări, unde este Răspund la întrebări. euristică orală
3 min. cazul. Dialogul
Predarea – Se aduce la cunoștință elevilor
învățarea responsabilitatea cu privire la
lecției noi, igiena necesară atunci când se
dobândirea lucrează cu alimentele.
deprinderilor 3.Prezentarea Anunță titlul lecției de instruire Scriu în caiete titlul lecției și Activitate Conversația Caiete Observarea
activităților titlului lecției și practică: „Tehnologia de iau la cunoștință obiectivele frontală Explicația Pixuri sistematică
a competențelor obținere a preparatelor de bază urmărite.
urmărite din legume și carne”
Scrie pe tablă titlul lecției și
8 min. prezină obiectivele urmărite:
O1. Să definească preparatele de
bază;
O2. Să clasifice preparatele de
bază;
O3. Să clasifice preparatele de
bază din legume și carne;
O4. Să descrie procesul
tehnologic de obținere a
preparatului ”Mazăre cu carne de
vită”

4.Reactualizarea Reactualizează cunoștințele Elevii răspund la întrebare. Activitate Conversația


cunoștințelor teoretice necesare formării de Sunt atenți la explicațiile frontală dirijată Evaluare
teoretice priceperi și deprinderi prin profesorului. orală
4 min adresarea de întrebări și notare a Elevii pun întrebări Explicația
elementelor esențiale pe tablă. profesorului.
Întreabă elevii: ”Ce compuși
chimici se gasesc în cantitate
mai mare în Preparatele de bază
din legume și carne, comparativ
cu preparatele de bază din
legume?”

5. Asigură materialele necesare Vor urmări demonstrația Activitate Demonstrația Fișa de Observarea
Demonstrarea efecuării activității făcută de profesor, și vor frontală Exercițiul documentare, sistematică
de către profesor experimentale de către fiecare urmări pe fișa tehnologică Fișe
a modului în elev. Oferă elevilor fișa elementele esențiale, precum și tehnologice,
Explicația
care elevii vor tehnologică pentru ca aceștia să etapele de desfășurare ale Obiecte de
desfășura înțeleagă mai ușor ce sunt și cum lucrării de laborator. inventar,
activități se clasifică preparatele de bază Materii prime
independente din legume și carne, condițiile de și auxiliare
10 min calitate a acestora și eventualele
defecte ce pot apărea și cauzele
acestora.
Împarte elevii pe grupe, fiecare
grupă având sarcini bine
stabilite, in vederea prelucrării
primare și termice a legumelor și
a cărnii.
Va demonstra modul în care
elevii își vor desfășura
activitățile practice
independente, prezentându-le
elevilor fișele tehnologice pentru
preparatul ”Mazăre cu carne de
vită”.
6.Desfășurarea Anunţă timpul acordat pentru Pe grupe, desfășoară Activitate Conversația Fișa de Observarea
activității activitate activitatea de realizare a frontală Dialogul documentare Sistematică
elevilor cu Solicită elevilor să realizeze preparatului de bază ”Mazăre Explicația Fișa Evaluarea
ajutorul preparatul de bază: ”Mazăre cu cu carne de vită”, după tehnologică practică
materialelor carne de vită”. recomandările primite din Activitate de Manual
didactice Solicită elevilor să precizeze partea profesorului și urmărind grup
50 min utilajele, ustensilele și materiile etapele din fișa tehnologică.
prime de care au nevoie la
obținerea preparatului culinar,
precum și etapele de desfășurare
a activității de instruire.
Supraveghează activitățile
independente ale elevilor și
respectarea etapelor cerute,
intervenind când este nevoie sau
când este solicitat.
Completează răspunsurile
elevilor și evaluează munca
elevilor.
7.Analiza 20 min. După finalizarea preparatului Elevii solicitați prezină Activitate Conversația Fișa Evaluare
rezultatelor culinar solicită elevilor să preparatul culinar obținut. frontală didactică tehnologică orală
activității, prezinte și să analizeze aspectele Explicația
concluzii și observate în timpul lucrării. De asemenea, formulează Activitate
realizarea Solicită formulare de concluzii concluziile aferente individuală
feed-back-ului cu privire la preparatul obținut. preparatului culinar pe care
Oferă, dacă este cazul, explicații tocmai l-au efectuat.
suplimentare.
Profesorul face aprecieri globale
și individuale asupra modului de
implicare al elevilor, pe tot
parcursul lecției și le mulțumește
elevilor pentru colaborare și îi Catalog
notează în catalog.
Se restabilește ordinea și
curățenia în laborator.

S-ar putea să vă placă și