Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CERCETĂRII ȘTIINȚIFICE
LICEUL TEORETIC „DR. MIHAI CIUCĂ”
SĂVENI
Strada Nicolae Iorga, nr. 1
Tel/fax: 0231541454
e-mail:drciuca@yahoo.com
Nr.................. din .........................
PROIECT DIDACTIC
MODULUL:BAZELE RESTAURAŢIEI
CLASA : Clasa a IX-a F/G
TEMA LUCRĂRII PRACTICE :Verificarea calitaţii şi prospeţimii ouălor
TIPUL LECŢIEI : Formarea şi consolidarea priceperilor şi deprinderilor practice
DURATA OREI : 100 minute
PROFESOR: Surciuc Daniela
UNITĂŢI DE COMPETENŢĂ:
Organizarea locului de muncă
Rezolvarea de probleme
Pregătire pentru integrarea la locul de muncă
Asigurarea calităţii
UC17.Calitatea produselor şi serviciilor în unităţile de alimentaţie public
UC18.Pregătirea materiilor prime
Lucrul în echipă
COMPETENŢE INDIVIDUALE :
Verifică organoleptic calitatea produselor şi serviciilor
COMPETENŢE DERIVATE :
CD1- Pregătirea probelor şi materialelor necesare în vederea examinării acestora
CD2 -Organizarea raţională a spaţiului de lucru
CD3 - Determinarea calităţii şi stării de prospeţime a oului prin examinarea cojii
CD4- Determinarea calităţii şi stării de prospeţime a oului folosind proba densitătii
CD5- Determinarea stării de prospeţime a oului prin examinarea conţinutului
CD6- Consemnarea observaţiilor în fişa de analiză senzorială
CD7 - Formularea de concluzii privind calitatea şi starea de prospeţime a ouălor
CD8 -Justificarea deciziei de acceptare sau respingere a alimentului pentru consum
RESURSE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :
Metode şi procedee didactice:
a. Metode de comunicare: conversaţia , instructajul, explicaţia , expunerea
b. Metode de explorare : demonstraţia, experimentul, observarea dirijata,observarea independentă
Forme de organizare:
activitate frontală, activitate pe grupe, activitate individuală
Mijloace de învăţământ : fişe de documentare ( FD1, FD2), fişe de analiză senzoriala ( FL), fişe de observare,
planşe, probe, farfurii, cuţite de unică folosinţă
Mediul realizării orei: atelier de Turism si Alimentaţie
Bibliografie:
1. A. Turcescu, F. Costea, şi alţii, Turism si alimentatie publica - manual pentru clasa a IX-a, Editura CD PRESS,
Bucureşti, 2010
2. Mihai St., Turcescu A. şi alţii , Alimentaţie publiă şi turism –manual pentru clasa a IX-a,
Editura Niculescu, Bucuresti, 2006
3. Mihai St., Turcescu A. şi alţii., Alimentaţie publică şi turism –manual de instruire practica pentru
clasa a IX-a, Editura Niculescu, Bucuresti, 2004
4. ***Curriculum clasa a IX-a, Liceu Tehnologic, Profil: Servicii, Domeniul de pregătire de bază:Turism şi
Alimentaţie
DESFAŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE
ou proaspăt
ou mai puţin proaspăt
2. Fierberea oului şi examinarea
se fierb 2 ouă pană la consistenţă tare , se taie unul pe lungime şi unul pe lăţime şi
se observă poziţia gălbenuşului
aceasta metodă constă în introducerea oului într-un vas cu fund plat ce conţine apă
obişnuită sau soluţie de sare 12,5% şi observarea poziţiei oului în vasul respectiv
a) În apă obişnuită
La scufundarea oului într-un vas cu apă obisnuită, acesta ocupă pozitii diferite, iar axul său
longitudinal formează diverse unghiuri cu fundul plat al vasului, în funcţie de vechime.
a b c d
a- Oul este foarte proaspăt (<5 zile) şi ocupă o pozitie orizontală pe fundul vasului.
b- Oul este de 7-8 zile , mărimea unghiului format fiind de 20-25º;
c- Oul este de 15 zile –mărimea unghiului format fiind de 45º;
d- Oul este de 30 zile – mărimea unghiului format fiind de 90º.
a b c d
a- la 1-3 zile oul ia poziţie verticală faţă de fundul vasului;
b- la 3-5 zile oul pluteşte între două ape la egală distanţă egală între fundul vasului şi suprafaţa
apei;
c- la 6-7 zile oul atinge cu vârful bont suprafaţa apei şi o depăşeşte cu atât mai mult, cu cât este
mai vechi;
d- ou de peste 15 zile.
FIŞĂ DE DOCUMENTARE FD1
Tema: Verificarea calităţii şi stării de prospeţime a oului
A. Metode nedistructive
1.Examenul ovoscopic
constă în examinarea oului la un fascicul de lumină cu ajutorul ovoscopului.
Ovoscoparea se realizează numai în camere obscure. C u această ocazie se observă :
integritatea cojii;
înălţimea camerei de aer; Sunt transparente
poziţia şi mobilitatea gălbenuşul; Albuşul are culoare alb spre roz
discul germinativ. deschis
Gălbenuşul este aşezat central şi bine
separat de albuş
Camera de aer este mică şi imobilă.
Ouăle proaspete
Oul proaspăt
ou vechi
DATA:
Competenţa individuală: – Verifică organoleptic calitatea produselor şi a serviciilor
FIŞA DE OBSERVARE
pentru proba practică
Verificarea calităţii şi stării de prospeţime a oului
FIŞA DE EVALUARE (F e)
pentru proba practică
Verificarea calităţii şi stării de prospeţime a oului
CARACTERISTICA CONSTATĂRI
Marcarea
Masa medie
Aspectul exterior
Aspect
Caracteristicile Culoare
albuşului
Consistenţă
Aspect
Culoare
Caracteristicile
gălbenuşului
Consistenţă
Miros
Concluzii