Sunteți pe pagina 1din 7

5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ȘCOLARĂ:COLEGIUL TEHNIC MIHAI BRAVU


Profesor: STANCU GHEORGHIȚA
Modulul : M7-Stagiu de pregătire practică privind planificarea ân gastronomie
Clasa:a XII-G-grupa 2
Anșcolar: 2022-2023
Unitatea de rezultate a învățării:
URÎ.16.APLICAREA PRINCIPIILOR CALITĂȚII ÎN GASTRONOMIE
Tema lecției:Preparate din bucătăria internațională

Data: 28.11.2022

Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi


Durata lecției: 100 minute
Locul de sfășurării activității: Laboratorul de gastronomie

URÎ 16:Aplicarea principiilor calitîții în gastronomie


Cunoștințe:
16.1.11 .Prezentarea regulilor de lucru în echipă și a modalităților de responsabilizare a personalului
Abilități:
16.2.8.Aplicarea normelor ergonomice de SSM și igienă
16.2.9.Participarea la activități specific gastronomice
Atitudini:
16.3.4.Asumarea responsabilității în gestionarea activităților echipei și rezolvarea problemelor apărute în cadrul
activității de producție
Conținuturi: - Sortimentul de preparate din bucătăria internațională

- Procese tehnologice și tratamente termice adecvate de obținere a preparatelor din bucătăria internațională

Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:


o să clasifice sortimentul de preparate ale bucătăriei internaționale
o să asigure materiile prime necesare realizării preparatelor bucătăriei internaționale
o să identifice echipamentul tehnologic necesar realizării preparatuluiSalata a la
russe
o să respecte procesul tehnologic și operațiile specifice necesare obținerii
preapratelor culinare specifice bucătăriei internaționale

Strategia didactică:
 Resurse procedurale: conversația în LMG, explicația, demonstația
 Resurse materiale: fășă tehnologică, caiete de notițe, echipamente tehnologice, materii
prime
 Forma de activitate: frontală, individuală
 Evaluare: observare curentă, evaluare orală, evaluare practică
Bibliografia: -Constanța Brumar,Elena Pascali,Valentina Capotă,Marius Petre,Angela
Șandru,Florin Lixandru-Turism și alimentație, Editura CD Press, 2011
-Manual pentru calificarea Bucătar-Cristian Dincă-coordonator,Ed.Didactică și
pedagogică
- Bucătărie internațională,V.Paraschiv,F.Bușcă,Ed Ceres București 1995
-Tehnologia culinară,G Pîrjol,C.Brumar,Editura Didactică și pedagocică R.A-
București ,2003
Desfășurarea lecției:
Momentul Strategia didactică Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevului
Timp
lecţiei Metode de Mijloace de Forme de
învățământ învățământ organizare
a activității
1 2 3 4 5 6 7 8
Moment 2 Face prezența elevilor, notează Răspund la întrebările puse de conversația Catalog. Frontală -
organizatoric elevii absenți în catalog; face profesor, își însușesc prin LMG
observații și recomandări dacă observațiile și recomandările
este cazul. primite
Verificarea 2 Adresează elevilor întrebari : Conversația Caiete de Individuală Evaluare
cunoștințelor Elevii răspund la întrebări Explicația teme. Frontală orală
1.Ce reprezintă gastronomia de
azi ?

2.Enumerați materii prime


folosite în bucătăria franceză

8 Propune elevilor o nouă situație Ascultă și devin interesați de Conversația Observare


Dirijarea (lecție): Preparate culinare din propunerea făcută. Explicația Ustensile de Frontală curentă
predării- bucătăria imternațională laborator, Individuală
învățării Salata la russe Elevii vizați și clasa participă materii prime
Prezintă titlul lecției și împreună cu profesorul la
reactualizarea cunoștințelor
prezină obiectivele teoretice.
lecției. Expunerea
Profesorul împarte fișe
de documentare elevilor

Reamintește pe scurt NPM și


PSI specifice laboratorului.
Asigură materialele necesare
efecuării activității
experimentale de către elevi.
Va demonstra modul în care
elevii își vor desfășura
activitățile practice
independente, notând în același
timp pe tablă elementele și
etapele lucrării:
Prelucrarea primară a materiilor
prime ( după caz):
1. se preiau materiile prime
conform fișei tehnologice și se
verifică organoleptic calitatea
acestora Vor urmări demonstrația făcută
2. Echipament de de profesor și etapele de
lucru:castroane, , linguri, căni desfășurare ale lucrării de
laborator.
gradate.
Operațiile specifice:
-fișe de documentare:Salata a la
russe

Asigurarea Confirmă și apreciză Rețin aprecierile și explicațiile Explicația - Frontală Observare


feedback-ului răspunsurile corecte ale elevilor. suplimentare Individuală curentă
Face observații și corecții, dacă
este cazul.
Formarea de 10 Solicită elevilor să realizeze Își desfășoară activitatea de Demonstrația Ustensilele, Observare
priceperi și Preparate recomandate din realizare a preparatelor Conversația utilajele, Individuală curentă
deprinderi bucătăria internațiolă Salată a la recomandate materiile Evaluare
russe prime din practică
laborator
După finalizarea preparatului Elevii solicitați prezină
Analiza 7 culinar solicită elevilor să semipreparatul culinar obținut. Conversația Fișe de Frontală/ Observare
rezultatelor prezinte și să analizeze aspectele documentare individuală curentă
activității observate în timpul lucrării. De asemenea, formulează Evaluare
Solicită formulare de concluzii concluziile aferente orală
Elaborarea cu privire la condițiile caliate preparatului culinar pe care
concluziilor ale produsului. tocmai l-au efectuat.
Fișă Tehnologică Denumirea preparatului –Salată a la rousse
Grupa de preparate-preparate din bucătăria internațională
Caracterizarea preparatului- Este un produs deosebit de apetisant datorită proprietăților
gustative și nutritive pe care le are și un conținut ridicat de substanțe minerale,vitamine. Are o
digestabilitate ușoară datorită conținutului de celuloză din compoziție,favorizând digestia
preparatelor din meniu.Are o valoare caloric redusă.

Organizarea locului de muncă

-se preiau materiile prime conform fișei tehnologice și se


verifică organoleptic calitatea acestora
Materii prime UM Cantitate Indici de calitate

maioneză Kg 0,450 masa omogenă

sare Kg 0,010 pulbere fină de culoare albă fără mirosuri străine și


impurități

cartofi Kg 1,800 tuberculi care conțin proteine,vitamine,saruri minerale

pătrunjel verde Kg 0,050 Frunze bogate în substanțe nutritive

morcovi Kgl 0,300 pulpă fină suculentă

castraveți murați Kg 0,o75

muștar Kg 0,075 masa omogenă

piper Kg 0,002 pulbere fina

Echipament de lucru:
- castroane, sucitor, linguri, căni gradate.

Proces tehnologic:

Operații pregătitoare
- tăierea cartofilor și a morcovilor fierți în cuburi mici

- separarea boabelor de mazăre de lichidul de conservare


- prepararea maionezei
- tăierea mărunt a pătrunjelului

Tehnica preparării
-cartofii se amestecă cu morcovii, mazărea,peperul, muștaru, pătrunjelul verde tocat,300g
maioneză și sare
-se ornează cu maioneză și frunze de pătrunjel verde tocat
Condiții de calitate:
- se prezintă pe platou sau farfurie
-se servește rece
- gustul este plăcut, specific materiilor prime folosite

Verificarea produsului finit:


- se verifică organul leptic.

Mod de prezentare și servire:


- se prezintă pe farfurie

S-ar putea să vă placă și