Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială _________


Profesor: ___________________
Disciplina: Consiliere şi dezvoltare personală
Data: ....................................
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: Managementul învăţării
Subiectul: Concentrează-te pe succes!
Tipul activităţii: consiliere de grup
Timp alocat: 50'

Competenţa generală:
3. Reflectarea asupra motivației și eficacității strategiilor pentru progres în învățare

Competenţe specifice Domenii de Conţinuturi


conținut
3.1. Identificarea factorilor personali şi de Managementul Factorii care facilitează/ blochează
context care facilitează/ blochează învăţării învăţarea
învăţarea;

3.2. Prezentarea progreselor în învățare, Managementul Strategii şi tehnici de învăţare eficientă


utilizând modalități variate de comunicare. învăţării

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: să identifice cauzele unor situaţii de succes/ eşec în învăţare/ în viaţă (corelare cu c.s. 3.1.);
O2: să interpreteze situaţii de succes din perspectiva gradului de performanţă atins (corelare cu c.s. 3.1.,
c.s. 3.2.);
O3: să autoevalueze eficienţa propriei modalităţi de învăţare (corelare cu c.s.3.2.);
O4: să-şi exprime cu responsabilitate propria concepţie despre succes (corelare cu c.s. 3.1.).

1
Activități de învățare:
A1: exerciții de identificare a cauzelor unor situații de succes/ eșec în învățare/ în viață (corelare cu c.s.
3.1. și cu O1);
A2: exerciții de interpretare a unor situații de succes din perspectiva gradului de performanță atins
(corelare cu c.s. 3.1., c.s. 3.2. și cu O2);
A3: exerciții de autoevaluare a eficienței propriei modalități de învățare (corelare cu c.s.3.2. și cu O3);
A4: exerciții de exprimare a propriei concepții despre succes (corelare cu c.s. 3.1. și cu O4).

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee didactice: conversaţia, exerciţiul de identificare, expunerea, conversația
catehetică, exerciţiul de completare, ciorchinele, exerciţiul de exprimare a opiniei, analiza SWOT,
metoda cadranelor, explicaţia, cartea sentimentelor.
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală alternată cu activitate individuală.
Metode şi tehnici de evaluare: observarea curentă, conversaţia examinatoare, aprecierea
verbală, verificarea orală, autoevaluarea, analiza SWOT, cartea sentimentelor.
Resurse:
a. umane: 27 de elevi ai clasei a V-a, grup omogen cu ritmuri apropiate de învăţare.
b. materiale/ mijloace de învăţământ: tabla şi instrumentele de scris, flipchart, caietele
elevilor, fişele de lucru, fişa de evaluare.
c. de timp: 50 de minute.
Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă
Bibliografie:

1. Băban, Adriana, 2002, Consiliere și orientare, Editura Humanitas, București.


2. MEN,OMEN: 3393/28.02.2017,Programa școlară pentru clasa a V-a, Consiliere și dezvoltare
personală, București.
3. Consiliere și dezvoltare personală, 2017, Manual pentru clasa a V-a, Editura Litera,
București.

2
Desfăşurarea activităţii
didactice
SECVENŢEL FORME ŞI
E CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE INSTRUMENTE DE
INSTRUIRII EVALUARE
DIDACTICE/
DURATA
Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace de Forme de Forme şi instrumente
operaţionale procedee învăţământ organizare de evaluare
a activităţii
1. Moment * Salutul; Elevii se pregătesc Activitate
organizatoric - * Prezentarea invitaţilor; pentru începerea - - frontală -
* Asigurarea unui climat orei de consiliere şi
2’ adecvat desfăşurării lecţiei. dezvoltare
personală.
Profesorul le propune Elevii extrag din Exerciţiul de Foaia de Activitate Observarea curentă
2. Captarea
- elevilor să descopere lista de calităţi şi identificare flipchart frontală
atenţiei şi
împreună ,,reţete” pentru defecte pe acelea
asigurarea
obţinerea succesului în utile în obţinerea Fişa de lucru
climatului
viaţă. Elevii trebuie să succesului. (Anexa 1)
afectiv
extragă din lista de calităţi
şi defecte pe acelea utile în
5’
obţinerea succesului.
3. Anunţarea Profesorul scrie titlul lecţiei Elevii notează în Expunerea Foaia de Activitate
temei şi a - pe tablă: Concentrează-te caiete titlul lecţiei şi flipchart frontală -
obiectivelor pe succes ! Apoi, profesorul urmăresc Caietele
enunţă obiectivele obiectivele
3
operaţionale operaţionale într-o formă operaţionale elevilor
2’ accesibilă elevilor. propuse de Instrumentele
profesor. de scris
4. Verificarea, 1. Profesorul le adresează 1. Elevii sunt atenţi Conversaţia Caietele Activitate Conversaţia
reactualizarea, - elevilor întrebări referitoare la întrebările catehetică elevilor frontală examinatoare
sistematizarea la rolul recapitulării în adresate de către
şi sprijinul învăţării. profesor şi
esenţializarea formulează
cunoştinţelor răspunsuri pe baza
7’ experienţelor
anterioare.
2.Verifică tema, atât 2. Elevii citesc Exerciţiul de Manual Activitate Aprecierea verbală
cantitativ cât şi calitativ. tema, redactare Caietele frontală
Solicită elevilor citirea corectând elevilor
temei: redactarea unei eventualele greşeli.
scrisori în care prezintă
importanţa recapitulării în
învăţare.
5. Dirijarea O1 1. Profesorul le propune 1. Elevii oferă alte Exerciţiul de Fişa de lucru Activitate Observarea curentă
procesului de elevilor analiza unor situaţii interpretări ale exprimare a (Anexa 2.1.) frontală
consolidare a de succes şi de eşec, oferind succesului şi opiniei
cunoştinţelor/ propria lor interpretare eşecului faţă de cele
de dezvoltare a comparativ cu cea oferită din fişa de lucru.
4
competenţelor de exerciţiu.
18’
2. Profesorul le distribuie 2. Elevii Ciorchinele Fişa de lucru Activitate Observarea curentă
elevilor fişe de lucru, având completează fişa de (Anexa 2.2.) pe rânduri
ca sarcină identificarea lucru, precizând
O1 posibilelor cauze care posibile cauze care
determină succesul determină succesul
respectiv insuccesul. respectiv
insuccesul.

3. Profesorul le propune 3. Elevii extrag Exerciţiul de Fişa de lucru Activitate Observarea curentă
O2 elevilor să extragă bileţele bileţele din cufărul analiză a unei (Anexa 2.3.) frontală
din cufărul cu experienţe de cu experienţe de experienţe de
viaţă. Fiecare elev va viaţă. Cei care viaţă
răspunde la o întrebare de extrag bileţel vor
pe bileţel, pe baza unei răspunde la o
experienţe personale de întrebare pe baza
succes. unei experienţe
personale de succes.
6. Obţinerea O3 Profesorul le propune Elevii îşi fac analiza Analiza Fişa de lucru Activitate Observarea curentă
performanţei elevilor o analiză SWOT a SWOT a modului SWOT (Anexa 3) individuală Autoevaluarea
7’ propriilor capacităţi. de studiu.
Fiecare elev îşi va analiza
5
modul de studiu/
modalitatea de învăţare,
prezentându-şi punctele
forte, punctele slabe,
oportunităţile şi
ameninţările pentru o
activitate de învăţare şi mai
eficientă pe viitor.
7. Integrarea O4 Profesorul le propune Elevii completează Metoda Fişa de Activitate Verificarea orală
evaluării de elevilor o scurtă evaluare, fişa de evaluare cu cadranelor evaluare individuală Autoevaluarea
tip formativ prin metoda cadranelor. cele patru cadrane, (Anexa 4)
5’ Fiecare elev va completa pe baza analizei
cele patru cadrane, modalităţilor de
analizând ceea ce au învăţat obţinere a
astăzi despre modalităţile succesului.
de obţinere a succesului.
8. Profesorul anunţă tema Elevii îşi notează Explicaţia Caietul de Frontală -
Intensificarea pentru acasă: tema pentru acasă. clasă
procesului de - tema nr. 1 : Redactaţi o
retenţie şi compunere de 100-120 de
transfer cuvinte, în care să vă
exprimaţi opinia despre
2’ afirmaţia următoare:
6
,,Orice eşec este o lecţie
din care ar trebui să
învăţăm ceva”.
- tema nr. 2 : Redactaţi o
listă cu zece dorinţe pentru
viitorul imediat
(îndeplinirea dorinţelor ar
însemna succes într-un
anumit domeniu).
9. Evaluarea Profesorul împreună cu Elevii fac aprecieri Aprecieri Cartea Activitate Aprecierea verbală
activităţii - elevii face aprecieri asupra asupra activităţii verbale sentimentelor frontală
didactice activităţii. desfăşurate, Exprimarea Emoticoane
2’ De asemenea, spunând cum s-au sentimentelor
caracterizează activitatea simţit. prin (Anexa 5)
elevilor prin aprecieri emoticoane
pozitive şi încurajatoare.

7
Anexa 1

Extrageţi din lista de calităţi şi defecte de mai jos pe acelea utile în obţinerea succesului în viaţă.

incapabil, motivat, comunicativ, studios, perseverent, serios, responsabil, pozitiv, talentat,


optimist, sincer, constiincios, uituc, disciplinat, cu bun simt, dezordonat, ascultător, pesimist,
curajos, generos, pasiv, leneş, inteligent, creativ, obraznic.

8
Anexa 2.1.

Citiţi situaţiile de succes/ de eşec şi interpretarea acestora. Exprimaţi-vă propria opinie


despre cauza succesului/ eşecului din situaţiile prezentate.

Situaţia Interpretarea elevului/ Interpretarea mea


elevei
Matei a câştigat concursul de înot. Am avut mare noroc. Nu
s-a prezentat favorita la
această probă.
Mihaela a câştigat concursul de Ĩn sfârşit, culeg roadele
înot. muncii mele. A meritat
efortul depus.
Mircea nu a trecut de faza locală a Ar fi trebuit să mă
olimpiadei de matematică. pregătesc mai serios. Am
pierdut mult timp cu
jocurile.

Mirela nu a trecut de faza locală a Eram sigură că nu o să


olimpiadei de matematică. reuşesc. M-am dus doar de
gura mamei. Nu sunt atât
de bună cum crede
doamna profesoară.

9
Anexa 2.2.

Identificaţi cauzele care determină succcesul în viaţă.

Cauzele care determină


succesul în viaţă

Anexa 2.1.

10
Anexa 2.2.
Identificaţi cauzele care determină insuccesul în viaţă.

Cauzele care determină


insuccesul în viaţă

11
Anexa 2.3.

Pe baza bileţelelor de mai jos, răspundeţi la întrebări, folosind o experienţă de viaţă personală de
succes.

Prezintă pe scurt o situaţie de succes din viaţa ta. Cum te-ai


simţit?

Prezintă pe scurt o situaţie de succes din viaţa ta. Cine te-a


ajutat să obţii succesul?

Prezintă pe scurt o situaţie de succes din viaţa ta. Ce metode


de învăţare ai folosit?

Prezintă pe scurt o situaţie de succes din viaţa ta. Ce metode ai


schimba pentru şi mai mult succes?

Prezintă pe scurt o situaţie de succes din viaţa ta. Cine nu te-a


ajutat şi ţi-ar fi fost de folos pentru a face performanţă?

Prezintă pe scurt o situaţie de succes din viaţa ta. Care a fost


cheia succesului din experienţa de viaţă relatată?

12
Anexa 3
Analiza SWOT
Cum învăţ?
PUNCTE TARI PUNCTE SLABE

OPORTUNITĂŢI AMENINŢĂRI

Concluzia este că trebuie ...

13
Anexa 4

Completaţi cele patru cadrane cu informaţii desprinse astăzi din analiza modalităţilor de obţinere
a succesului.

CADRANUL I CADRANUL II
O idee despre succes Sentimentele transmise de experienţele de
succes ale colegilor

CADRANUL III CADRANUL IV


Legătura dintre succes şi experienţele Ĩnvăţătura desprinsă astăzi despre succes
voastre

14
Anexa 5

Școală

Cum m-
am simţit
azi?

15
16
17
18

S-ar putea să vă placă și