Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Subiectul lecţiei: ,,Prietenia adevărată şi falsă. Calitățile unui prieten adevărat”.

A realizat: Parasca Stela, dirigintele clasei a VIII-a ,,B”

Data: 12.12.2017
Clasa a VIII-a B
Subcompetențe: formarea atitudinilor și a comportamentului responsabil într-o relație de prietenie.
Obiective:
O1-Să definească noțiunea de prietenie.
O2-Să identifice valoarea relaţiei de prietenie în formarea personală.
O3-Să distingă calitățile unui prieten adevărat.
O4-Să conștientizeze necesitatea și valoarea relațiilor de prietenie.

Metode şi tehnici:
Tehnica Ciorchine, Copacul așteptărilor, Cinquain, Asocieri libere, Interviul, Discuția, Analiza, Explicaţia, Joc didactic, Conversația.

Materiale didactice:
Fişe, desene, computer, proiector, cariocă, dicţionare, diplome, fișe flip-chart.
Desfășurarea activității

Etapele lecţiei Ob. Activitatea profesorului și elevului Activităţi de


evaluare
Evocare Se prezintă un filmuleț: ,,O călătorie cu trenul”
 Implică-te!  Ce sentimente v-a trezit acest filmuleț? Discuția

Realizarea Scrierea subiectului lecţiei, obiectivele. Asocieri libere


sensulului
 Informează-te! Profesorul încurajează elevii să scrie, timp de 1-2 min. cuvintele care se asociază cu termenul ,,prietenie”
 Procesează! (amabilitate, sinceritate, toleranță, colegialitate, bunăvoință, încredere, stimă reciprocă)

O1 Lucrul cu dicţionarul
O2 Prietenia - sentiment de simpatie, de stimă, de devotament, de încredere, de fidelitate care leagă reciproc Întrebări logice
O3 pe prieteni, relaţie de încredere care se stabileşte între prieteni...
O4
Întrebări logice:
 Numiți cîteva motive pentru care vrei să ai prieteni.
 Cine poate fi prietenul tău.
 Prietenia poate influența activitatea școlară? În ce sens? Tehnica
 Se întîmplă acte de violență între prieteni? De ce apare violența? Cum putem aplana situația? Ciorchine

Activitate în grup Copacul


așteptărilor
Grupul I. ,,Prietenoșii” Ce calități ar trebui să posede un prieten adevărat. (Ciorchine)
Grupul II. ,,Amicii” Să identifice criteriile identificate unui prieten fals. Cinquain
Grupul III. ,,Generoşii” trebuie să realizeze un poster –“Copacul aşteptărilor”, care să cuprindă criterii
de care trebuie să ţinem seama atunci când ne alegem prietenii. Lucrul în
Grupul IV. ,,Ingenioşii” de realizat un cinquain cu cuvîntul cheie ,,prieten”. echipe
1. Prieten; 2. Credincios, generos; 3. Ascultă, înţelege, ajută; 4. Mâna dreaptă care mângâie; 5.Iertând.

Exercițiu
Materiale necesare: Activitate
· Ghem de sfoară (1 Ghem pentru aprox. 15 copii) reciprocă
· Foarfecă
Activitate:
Aşezaţi copiii în cerc. Daţi unui copil capătul ghemului şi cereţi-i să spună un obicei bun pe care el,
familia lui sau prietenii lui îl practică. După ce va spune obiceiul (ex: mersul la biserică, spalatul pe dinţi,
mersul la şcoală, ascultarea de părinţi etc.) va rostogoli ghemul spre un alt copil, care va spune şi el un
obicei, iar apoi îl va arunca spre un alt coleg. Jocul se repeta până când fiecare copil a spus cel puţin un
obicei. În cazul în care ghemul se termină înainte de a ajunge la toţi copiii, legaţi-l de un alt ghem. Când
reţeaua e completă, luaţi o foarfeca şi tăiaţi câteva din intersecţiile formate. (este nevoie de aproximativ 5
tăieturi bine plasate pentru a distruge o rețea formată de 15 copii).

Intrebări:
1. V-a fost greu să vă gândiţi la nişte obiceiuri bune? Joc didactic
2. Cum v-aţi simţit când “reţeaua” de obiceiuri bune a început să se contureze?
3. Cum v-aţi simţit când aţi văzut foarfeca? Dar când aţi văzut cât de uşor pot doar câteva tăieturi să
distrugă întregul sistem?
4. Dacă aţa a reprezentat obiceiurile bune, ce credeţi că a reprezentat foarfeca?
(ex. răspuns: oameni răi etc)

Exact! La fel cum întreaga reţea din aţă a fost distrusă foarte repede şi obiceiurile noastre bune relațiile de
prietenie trainice formate de-a lungul anilor pot fi distruse foarte uşor de acel ceva pe care le numim
“prietenii rele”.

Reflecţie Vizionarea la ecran a filmulețului: ,,Nisip și piatră” Activitate


 Comunică şi Caracterizați cei doi prieteni. individuală
 Decide!
Apreciază! -Când suntem răniţi trebuie să scriem aceasta pe nisip pentru ca vânturile să şteargă amintirea
suferinţei noastre. Dar când cineva ne face un bine, trebuie să găsim această piatră, pentru ca
amintirea acestei fapte să dăinuie.

Morala: Lasă vânturile să împrăştie chiar acum în depărtări suferinţele tale trecute, parcă ar fi fost
scrise pe nisip...Şi cum ar fi să începi să-ţi sapi în piatră bucuriile ori de câte ori îţi ating sufletul, pentru
ca să te poţi întoarce la ele atunci, când ai nevoie.

Un elev în calitate de reporter ia un interviu adresând o serie de întrebări. Tehnica


 Care este numele prietenului tău cel mai bun? Interviul
 Care sunt trei dintre calităţile prietenului tău?
 Cu siguranţă prietenul tău are şi defecte. Numeşte unele din ele.
 Ai nimerit vreodată într-o situație conflictuală cu prietenul tău? Cum ai soluționat conflictul.

Dau fiecărui elev un bileţel pe care trebuie să noteze în secret numele celui mai prietenos coleg din clasă,
acel elev care îndeplineşte criteriile unui bun prieten. Adun bileţelele şi le înmânez unui juriu. Se
decernează cu diplomă ,,Cel mai bun prieten”

Extindere De scris o istorioară despre un copil singur care și-a găsit un prieten. Explicație
Acţionează! Se încheie lecția cu vizionarea ,,Balada prieteniei”

Sper că acestă lecție își va lăsa amprenta sa în inimile voastre. Vă mulțumesc mult

S-ar putea să vă placă și