Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC

Numele şi prenumele profesorulu: Lelic Ala


Data –
Şcoala Profesională or.Florești
Disciplina - Chimie
Grupa -
Subiectul- “Compoziţia soluţiilor.
Partea de masă a substanţei dizolvate în soluţie.
Rolul vital şi importanţa soluţiilor în viaţa
cotidiană”
Tipul lecţiei - mixtă
Durata: 45 minute
Subcompetenţe:
- Să caracterizeze compoziţia soluţiilor prin noţiunea de parte de masă a substanţei dizolvate.
- Să efectueze calcule în baza corelaţiei dintre partea de masă a substanţei dizolvate în soluţie – masa substanţei dizolvate – masa
soluţiei – masa apei – volumul apei.
- Să aprecieze rolul vital al soluţiilor în viaţa cotidiană
Obiective operaţionale:
O1- să definească noţiunea de soluţie în baza materialului studiat;
O 2- să determine componenţii unei soluţii
O3 - să definească noţiunea de concentraţie a soluţiei ca partea de masă a substanţei dizolvate în baza formulei prezentate
O4- să efectueze calcule în baza corelaţiei dintre partea de masă a substanţei dizolvate în soluţie – masa substanţei
dizolvate – masa soluţiei – masa apei – volumul apei.
O5- să aplice algoritmele de rezolvare a calculelor chimice;
O6 - să compună textul problemei pe baza desenului dat;
O7 - să evalueze corectitudinea modului de rezolvare propus de colegi.
O8- să determine si să aprecieze rolul vital al soluţiilor în viaţa cotidiană.
Metode folosite: conversaţia, algoritmul, analiză, , problematizarea, explozie stelară, ciorchine, experimentul,observare, Powe Point
Nr.d Etapele lectiei Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi
/o operationale procedee
Verifică prezenţa Îşi pregătesc mesele de lucru. Analiză
Moto:
Momentul “Spune-mi şi voi uita, arată-mi şi poate îmi
organizatoric voi aduce aminte, implică-mă şi sigur voi
/2min/
înţelege” (proverb chinezesc)
(Slaidul 1)
I EVOCAREA Trei elevi la tablă rezolvă rezolvă la tablă Problematizare
/10 min/ I. Problemă (Anexa 1) exerciţiul
II. Transformare (Anexa 2) rezolvă testul
III Termină ecuaţiile reacţiilor, scrie coeficienţii
şi indică tipul reacţiei.(Anexa 3)
Restul elevilor din bancă rezolvă mini testul
(Anexa 4)
EVOCAREA Propune elevilor să descifreze motto-ul lecţiei Elevii asociază cuvintele şi obţin Discuţia
(anexa nr.1). Profesorul solicită elevilor să motto- ul: Analiză
comenteze motto-ul. „ Apei i-a fost dată puterea magică de a
deveni seva vieţii pe Pămînt ”. Elevii Experiment
1. Care substanţa de pe pămînt este notează motto-ul în caiete. Observaţie
socotită cea mai importantă fără de
care nu putem trăi, fără implicarea ei nu Apa
au loc reacţiile chimice?
2. De ce ai considerat astfel? Soluţiile sunt amestecuri omogene
3. Care este proprietatea deosebită a apei? formate din două sau mai multe
Zilnic amestecăm apă cu diferite substanţe: solide, substanţe.
lichide şi gazoase. Soluţia se obţine în urma fenomenului
4. Dati exemple de astfel de amestecuri. Ce fel numit dizolvare.
de amestecuri sunt acestea? Dizolvarea reprezintă procesul de
5 Prin ce se deosebesc soluţiile de alte răspândire a particulelor unei substanţe
amestecuri? printre particulele altei substanţe.
6 Cum clasificǎm soluţiile? Soluţia este alcătuită din:
6. - după starea de agregare? - dizolvat (solvat) este substanţa care
7. - dupǎ solubilitate ? se dizolvă şi este în cantitate mică.
8. - după cantitatea de substanţă dizolvată? - dizolvantul (solvatul) substanţa în Powe point
9. - după concentraţia dizolvatului? care se dizolvă şi este în cantitate
10. mare.
Pentru a pătrunde în esenţa După cantitatea de substanţă dizolvată
temei de astăzi vom soluţiile se clasifică în :
Amesteca, - saturate, conţin cantitatea
dizolva maximă de dizolvat la o
anumită temperatură
observa,
- nesaturate, pot dizolva
calcula...... cantităţi noi de dizolvat
urmează experimentul: până la saturare.
II REALIZARE Două păhare cu apă în ambele adăugaţi cantităţi Experimentul
A SENSULUI egale de CuSO4 După concentraţia dizolvatului:
/15-20 min/ Ce aţi observat? - soluţii diluate, conţin Observaţia
1. care sunt componentele unei soluţii? cantitate mică de dizolvat;
Componentele unei soluţii sunt: soluţii concentrate, conţin cantitate Analiza
DIZOLVANT– substanţa în care are loc
mare de substanţă dizolvată
dizolvarea
DIZOLVAT– substanţa care se dizolvă Algoritm
(Slaidul 6)
Acum adăugăm la unul din păharele date încă o
linguriţă de CuSO4.
Comparaţi cele două păhare.
2. Ce aţi observar? (Aceste soluţii se deosebesc prin
3. Prin ce se deosebesc aceste soluţii?
Deci tema lecţiei de astăzi este conţinutul parţii de masă a substanţei
“Compoziţia soluţiilor. care se află în soluţie, dar din punct de
Partea de masă a substanţei dizolvate în soluţie.
Rolul vital şi importanţa soluţiilor în viaţa vedere matematic conţinutul procentual
cotidiană” diferit)
(Slaidul 10)
m (subst.diz.) Fac notiţe
ω (subst.diz.) = m (soluţiei) *100%

ω – partea de masă a substanţei (p.m.;%)


msub - masa sub. dizolvate (in grame)
msol. - masa solutiei (in grame).
Repetăm algoritmul de rezolvare a
problemelor
1. Citim cu atenţie pentru a înţelege conţinutul
problemei.
2. Îndentificăm datele problemei(ce se da şi ce
se cere de aflat)
3. Stabilim formula de calcul:
4. Inlocuim datele problemei în formulă
5. Efectuăm caculul matematic.
6. Raspuns.
Fiecare grup va rezolva Se dă: Problematizarea
Grupul I ω%=15%
Înainte de a semăna seminţele de roşii se m(sol.)=500г Exerciţiul
dezinfectează cu soluţie de permanganat de m(sub.)=?
potasiu de 15%. Cîte grame de permanganat de
potasiu este necesar pentru a pregăti 500 g de ω%= m(sub.)/m(sol.) •100%
soluţie? m(sub.)= m (sol.) • ω/100%
m(sub.)=500g • 15%/100%=75g
Răspuns: 75 g permanganat
de potasiu
Grupul II Se dă:
Cubuleţul de zahăr rafinat are masa de m(zahăr)=5,6g
5,6g,.Determinaţi partea de masă a zahărului în ω (zahăr)=?
ceaiul vostru. Să presupunem că cănuţa cu ceai are
200ml

ω%= m(sub.)/m(sol.) •100%


ω%(zahăr)= 5,6g/200g •100%=2,8%
Răspuns: ω%(zahăr)=2,8%

Grupul III Se dă:


Organizmul omului matur conţine în mediu 5 l V (sînge)= 5 l
sînge densitatea căruia e 1,05 g/ml. Cîte grame ρ (sînge)=1,05 g/ml
de fier şi hemoglobină se conţine în sînge, dacă ω(hemoglobinei)=12%
partea de masă a hemoglobinei e 12 % , iar ω(Fe)=5%
partea de masă a fierului în hemoglobină e m(гем.)=?
5 %? m(Fe)=?
Rezolvare:
m = v· ρ
m(sub.)= m (sol)· ω/100%
1) m (sînge)=5000 ml · 1,05 g/ml=
=5250 g
2) m(hemogobinei.) = 5250 g
·12%/100% = 630g
3) m(Fe) = 630 g ·5%/100% =
31,5g
Răspuns: m(hemogobinei.) =630g;
m(Fe) = 31,5g
III REFLECŢIA Calculează cantitatea de substanţă în recipientele rezolvă Problematizarea
/5-10 min/ date
Grupul I - sticla cu oţet de 9 % Exerciţiul
Grupul II – sticluţa cu tinctură de iod Analiză
Grupul III- sticluţa cu peroxid de hidrogen
Calculaţi masa substanţei dizolvate din soluţiile
date.
Conform desenului prezentat alcătuiţi textul
problemei şi rezolvaţi-o.
Grupul I (Anexa 4)
Grupul II(Anexa 5)
Grupul III(Anexa 6)
Grupul I Constructie agricultură Ciorchine
Unde sunt utilizate soluţiile?
(Alcătuiesc un ciorchine)
alimentare igenizare

cosmetică soluţiil
e

industrie medicină
ştiinţă
Grupul II
Alcătuiţi întrebări pe baza celor studiate la subiectul
„Soluţiile” şi răspundeţi la ele.
(Explozie stelară)
Grupul III Explozie stelară
Completati corespunzator spatiile punctate stiind
Solu
ca fiecarui segment ii corespunde un cuvant care
ţiile
are numarul de litere egal cu numarul de liniute.
1) Solutiile sunt amestecuri -------
2) Componentii unei solutii sunt --------- si
-------- .
3) Proprietatea unei substante de a se dizolva
intr- o alta substanta se numeste ------------.
4) ------------- substantelor depinde de natura
dizolvatului si a dizolvantului.
5) Daca se scoate o cantitate de solutie dintr-
un pahar, concentratia solutiei
-----------,iar dacă se adaugă apă------
6) Aerul este o solutie -------.
7) Incarcarea aerului cu substanţe daunatoare
vietii se numeste -------
8) Concentratia procentuala de masa a unei
solutii se exprima in --------.
IV EXTENSIE Se dă:
/5min/ Cireașa de pe tort.
V(sol,H2SO4) = 2 l
Problemă ρacid sulfuric =1,285 g/cm3
Acidul din acumulatorul mașinii este o soluție de
acid sulfuric cu densitatea de 1,285 g/cm3 și ω1(H2SO4) -38%
concentrația procentuală masică de 38%.
m (sub H2SO4)- ?
Calculează masa de acid din 2 l soluție
Rezolvare:
Pentru a determina masaa substanței în soluţie
aplicăm formula
1 Determinăm masa soluției.

 m (sol.) = V ρ
m (sol.)= 2000 cm3 x 1,285 g/cm3 = 2,570g
2 Determin masa substanţei
 m(sub.)= m (sol.) • ω/100%
 m(sub.)=38%. x 2,570g /
100% =0,976 gr.
Răspuns: m (sub H2SO4)-0,976 gr.

Temă Fac notiţe


pentru acasă Eseu/Poster:
/2min/ Se dă:
„Rolul soluţiilor în natură şi în viaţa comparare
V1(H2O) = 2 l
omului”
m1 (NaCl) = 100 g
Problema
Pentru conservarea castraveţilor s-apregătit o V2(H2O) = 3 l
saramură: la 2 l de apă s-a luat 100 g de sare, dar m2 (NaCl) = 100 г
pentru conservarea tomatelor 100 g de sare s-a
dizolvat în 3 l de apă. Care saramură este mai ω1(NaCl) - ?
concentrată? ω2 (NaCl) - ?
nr. 4,10 pag.91 Rezolvare:
Mesaj: „Trebuie să încerci necontenit să urci Pentru a determina partea de masă a sării
foarte sus, dacă vrei să poţi să vezi prea
în soluţie aplicăm formula
departe”.
1. Determinăm masa primei solţii
m1 (sol.) = m1 (NaCl) + m1(H2O)= =100 g + 2000
g = 2100 g
2. Determin partea de masă a substanţei în prima
soluţie. ω1=100g/2100g*100%=5%
3.. Determinăm masa celei de a doua soluţie
m2 (sol.) = m2 (NaCl1) + m2(H2O)=100 g + 3000
g = 3100 g
4. Determin partea de masă a substanţei în a doua
soluţie. ω2=100g/3100g*100%=3%
Răspuns: ω1=5%; ω2=3%; ω1 ˃ ω2, În
primul caz soluţia de saramură pentru
conservarea castraveţilor va fi mai
concentrată
Anexa 1
Rezolvă problema.
Ce cantitate de sulfat de bariu se va obţine la interacţiunea a 342
g de hidroxid de bariu cu acidul sulfuric?

Se dă:
m(Ba(OH)2)=342g Ba(OH)2+H2SO4= BaSO4+2H2O
m(BaSO4)-?

Anexa 3
Termină ecuaţiile reacţiilor, scrie coeficienţii şi indică tipul reacţiei.
Mg + HCI→
Ca +O2→
AI2O3+ H2SO4→
Cu(OH)2→
K + HBr→

Raspuns:
Mg + 2 HCI→MgCI2+H2 -substituţie
4 Cr +3 O2→2Cr2O3 - combinare
AI2O3+3 H2SO4→AI2(SO4)3 +3H2O -schimb
Cu(OH)2→ CuO +H2O - descompunere
2 K + 2HBr→2KBr + H2 - substituţie

Anexa 2
Scrie ecuaţiile reacţiilor chimice, egalează, indică tipul recacţiei chimice
Mg →MgO → Mg(OH)2 → MgCl2

Anexa 4
1.Densitatea apei este egală cu 1g/ml A F
2.Gheaţa are o densitate mai mare A F
decît apa lichidă
3.Între atomi în molecula apei se A F 4.Apa pură conduce curentul electric A F
formează legătură covalentă 5.Apa este considerată un bun A F
4.Apa pură conduce curentul electric A F dizolvant
5.Apa este considerată un bun A F 6.În natură este mai multă apă pură A F
dizolvant decît marină
6.În natură este mai multă apă pură A F 7.Suspenzia este un amestec de A F
decît marină substanţe solide şi licide
7.Suspenzia este un amestec de A F 8.Emulsia este un amestec omogen A F
substanţe solide şi licide 9.La încălzire procesul de dizolvare a A F
8.Emulsia este un amestec omogen A F multor substanţe se stopează
9.La încălzire procesul de dizolvare a A F 10.Solubilitatea gazelor se micşorează A F
multor substanţe se stopează la încălzire şi creşte odată cu mărirea
10.Solubilitatea gazelor se A F presiunii
micşorează la încălzire şi creşte Total 5 5
odată cu mărirea presiunii Total (colioane împreună) 10
Total
Total (colioane împreună)

Anexa 4
1.Densitatea apei este egală cu 1g/ml A F
2.Gheaţa are o densitate mai mare decît A F
apa lichidă
3.Între atomi în molecula apei se A F
formează legătură covalentă
PROBLEMA Se dă:
CALCULE

m(zahărului)=60g

V(H2O)-?
ω % -?

soluţie de apă
600g
şi zahăr

PROBLEMA Se dă:
CALCULE
V(H2O)=495,5ml

ωNaCl
=0, 9 %

Soluţie
fiziol.? g
PROBLEMA Se dă:
CALCULE

m(glucoză)=?
ω=0,12%
==0,12% -?

soluţie plazma
sîngelui-1000ml
1000 ml

Ce? (Ce formulă ?)


Unde ? (Unde sunt
utilizate soluţiile?)

soluţiile
De ce? ( De ce se prepară ?)
Care ?
( Care este unitatea de măsură ?)

Perdere de sînge - Soluţie fiziologică -0,9 %


Împotriva arsurilor permanganat de potasiu- КМпО4 -0,5%
Plazma sîngelui omului conţine 0,12 % glucoză
***
1. Calculaţi masa sării din apa de mare dacă se ştie că un litru de apă de mare conţine în medie 35 g sare.
2. Spirtul este o soluţie de alcool etilic cu partea de masă 96 %. Ce masă de apă este conţinută în 1litru de spirt (ρ = 0,8 g/cm 3)?
3. Soluţia de glucoză de 10% este folosită pentru alimentarea artificială a bolnavilor. Calculaţi masa glucozei din 500 g soluţie.

***
1. Calculaţi masa de sare de bucătărie şi volumul de apă necesare pentru a prepara 2 kg ser fiziologic (soluţie de clorură de
sodiu cu partea de masă a NaCl 0,9%).
2. Tinctura de iod este o soluţie de 10% iod în alcool etilic şi este folosită ca dezinfectant intern.Calculaţi masa de tinctură de
iod ce se poate obţine din 20 g iod.
3. Ce concentraţie are oţetul obţinut prin dizolvarea într-un balon cotat cu volumul de 500 ml a 45 g acid acetic? (Se consideră
densitatea oţetului egală cu 1g/ml).

Anexa 2 – probleme pentru elevii de la tablă


1. Ce masă de permanganat de potasiu trebuie dizolvată în 150 ml apă pentru a prepara o soluţie cu masa KMnO 4 3% (utilă
pentru spălarea arsurilor termice)?
2. Un chimist a dizolvat 1,12 l HCl in apa pentru a prepara 1000 ml solutie. Calculati concentratia molara a solutiei.

Înţepături de insecte. Cînd albina înţeapă, injectează un lichid acid în piele. Acesta poate fi neutralizat prin tamponare cu o loţiune care conţine
carbonat de zinc sau bicarbonat de sodiu.
Înţepătura de viespe este alcalină şi poate fi neutralizată cu oţet. De ce ?
Înţepăturile de furnică şi de urzică sunt acide. Cum le veţi trata?
Hiperaciditatea este o tulburare funcţională care se manifestă prin creşterea excesivă a acidului clorhidric din secreţia gastrică, tulburare întîlnită în
cazul gastritei şi a ulcerului duodenal. Excesul de acid se neutralizează cu o soluţie de bicarbonat de sodiu ( substanţă cu caracter slab bazic).
Hidroaciditatea este o tulburare organică datorată scăderii secreţiei sucului gastric sub valorile normale şi cauzată de unele boli de stomac.
Tratamentul solului. Multe plante se dezvoltă mai bine dacă solul este neutru. Dacă solul este prea acid sau prea alcalin, plantele se dezvoltă
insuficient sau deloc. Pentru corectarea caracterului acido-bazic al solului se adaugă diferite substanţe chimice. Frecvent solul este prea acid şi se
tratează cu substanţe bazice (CaO şi altele).
Şcoala Profesională or.Floreşti

Aprobat Aprob

Şef Comisia Metodică_____________/Buharev E. / Director adjunct instruire


__________________/Coșciug V./

Proiect didactic de scurtă durată


Subiectul: “Compoziţia soluţiilor. Partea de masă a substanţei dizolvate în soluţie.
Rolul vital şi importanţa soluţiilor în viaţa cotidiană”
Realizat:Lelic
Ala,
profesor de chimie, grad didactic II
Anul de studii 2022-2023
Anexa1 Fișă de lucru

Probleme practice

 Mama scoate petele de fructe folosind o soluţie obţinută prin dizolvarea a 8 g sare de lămîie în 192 g de apă.
Determinaţi concentraţia procentuală a soluţiei.
 Bunica pentru a prepara săpun are nevoie de 2 kg sol.apoasă de sodă caustică cu concentraţia de 50%. Calculaţi masa
de sodă şi masa de apă ce îi trebuie bunicii pentru a prepara această soluţie.
 Ada pentru a prepara sirop de căpşuni dizolvă 120 g de zahăr în 160 g de apă. Ce concentraţie are siropul preparat?
? ????
?

S-ar putea să vă placă și