Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educației 

și Cercetării al Republicii Moldova


Direcția Educație, Cultură, Tineret, Sport și Turism Căușeni
Liceul Teoretic ,,Mihail Sadoveanu” s. Fîrlădeni 

Proiect didactic
la chimie, clasa a IX-a
Subiectul: Compușii nemetalelor cu importanță practică – acidul azotic: proprietăți fizice, chimice
generale, obținere, utilizare. Sărurile cu importanță practică, utilizarea.

                                                                                              Realizat: Busuioc Anna,


                                                                                                                       profesor de chimie, grad didactic doi

Fîrlădeni, 2023
Proiect didactic
Profesor: Busuioc Anna
Disciplina: Chimia
Clasa: a IX-a
Data: 
Unități de conținut: Compușii nemetalelor cu importanță practică – acidul azotic: proprietăți fizice, chimice generale, obținere, utilizare.
Sărurile cu importanță practică, utilizarea.
Tipul lecţiei: de formare a preceperilor și deprinderilor
Unități de competențe:
  S3 - 4.3. Modelarea prin ecuații chimice a proprietăților chimice, a metodelor de obținere a acidului sulfuric.
CS3 - 4.5. Rezolvarea problemelor ce vizează proprietățile, obținerea, utilizarea nemetalelor și a compușilor lor cu importanță practică.
CS5 - 4.6. Transpunerea proprietăților, proceselor chimice ce vizează nemetalele/compușii nemetalelor în situații contextuale activității umane.
Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
   O1:Să caracterizeze structura și compoziția acidului azotic;
   O2: să determine proprietățile fizice ale amoniacului;
   O3: Să scrie ecuaţiile reacţiilor chimice ce ilustrează obţinerea şi proprietăţile chimice ale acidului azotic;
   O4:Să enumere domenii de utilizare a acidului azotic
   O5:Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii în baza temei studiate
  Strategii didactice:
-metode/ procedee/tehnici: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, metoda ciorchinelui, exerciţiul, algoritmizarea,  ,lucrul cu manualul, test
-mijloace de instruire: manualul şcolar,
-materiale necesare: manualul, fişe de lucru, utilaj de laborator și reactivi chimici
Forme de activitate: individuală, în grup,
Desfășurarea activității
Etapele lecţiei Metode şi
Activitatea profesorului Activitatea procedee
elevului
I.Evocarea   Salut elevii. Verific prezenţa elevilor la lecţie.    Se pregătesc cu
1.Moment Organizez clasa pentru buna desfășurare a lecției prin creearea de condiţii optime și un toate cele
organizatoric climat favorabil. necesare pentru
Pentru evaluarea temei studiate la lectia precedentă: ”Ozixii azotului”, propun elevilor în lecţie.
grup pe foi A4 să scrie tot ce au reușit să memorizeze despre oxizii azotului. Pe rând fiecare
2. Evaluarea elev scrie o caracteristică, apoi îndoaie foaia și o transmite celuilalt elev se procedează astfel Fiecare elev scrie
cunoștințelor până cînd scriu ultimul elev, la sfirsit un reprezentant al grupul prezentă întreaga listă. pe foaie
I grup: oxidul de azot (II) caracteristicile
II grup: oxidul de azot (patru) oxizilor de azot,
III grup: oxidul de azot (cinci) apoi prezintă
Timp de lucru: 5 min
Care din cei de mai sus este formula oxidului superior?
Descoperirea temei noi cu ajutorul elevilor, la ecran apare câte o caracteristică pentru acidul
3.Captarea azotic:
atenţiei 1. Aste un acid oxigenat
2. Este un acid tare numit și dușmanul metalelor Problematizarea
3. Un acid monobazic
4. Acesta este un compus care conține în compoziție elementul cu număr atomic 7.
Care este acidul?
Tema nouă: Acidul azotic
II.Realizarea Se prezintă obiectivele lecției. notează tema în discuție ghidată
sensului Structură și compoziție caiete 
Acidul azotic este un acid oxigenat, monobazic. Molecula sa este alcătuită din un atom de N,
trei atomi de O și un atom de H legați prin legături covalente polare 

Formula de structură
explicație

  

Vizionează segvențe video


Pentru mai multe informații propun elevilor să vizioneze un filmuleăț de pe platforma: fimulețul mozaweb.com
www.mozaweb.com în baza informațiilor din manual dar și a celor din manual vă propun
spre cercetare în grup următoarele puncte:
Grupul I: proprietățile fizice și domeniile de utilizare ale acidului azotic Lucrează asupra lucrul în grup
Grupul II: metodele de obținere ale acidului azotic sarcinilor propuse
Grupul III: proprietățile chimice ale acidului azotic
Timp de lucru 7 min, apoi prezentăm informația celorlalți colegi.
Primul grup proprietățile fizice ale acidului azotic, se proiectează la ecran pentru a fi notate
de întreaga clasă.

notează în caiete
proprietățile
fizice ale acidului
Gru azotic
pul 2 explică la tablă metodele de obținere ale acidului azotic în laborator și etapele de
obținere în industrie:

lucrul la tablă

scriu în caiete
metodele de
obținere a
acidului azotic
Grupul III. Prezintă proprietățile chimice ale acidului azotic, manționez că acidul azotic este
un oxidant puternic și manifestă proprietăți chimice puțin mai deosebite comparatic cu acizii
ce i-am invațat până acum, deaceea proprietățile chimice ale acidului azotic se clasifică în:
Proprietăți comune: conform schemei
Explicație

Elevii scriu la
tablă proprietățile
1. Reacția cu bazele (reacția de neutralizare) chimice comune
ale acidului azotic
HNO3 + NaOH → NaNO3+ H2O
2 HNO3 + Ca(OH)2 → Ca(NO3)2 + 2 H2O
2. Reacția cu oxizii bazici
2 HNO3 + CuO → Cu(NO3)2 + H2O
6 HNO3 + Al2O3 → 2 Al(NO3)3 + 3 H2O
3. Reacția cu sărurile. Acidul azotic scoate din săruri acizii mai slabi
2 HNO3 + Na2CO3 → 2 NaNO3 + H2CO3 (H2O + CO2↑)
Lucrul la tablă
2 HNO3 + FeS → Fe(NO3)2 + H2S↑
4. Proprietăți specifice de interacțiune cu metalele: în rezultatul interacțiunii metalelor cu Scriu în caiete
acidul azotic nu se degajă hidrogen dar se formeză oxizii de azot, după cum urmează: ecuațiile reacțiilor
chimice
Demonstrez reacție de interacțiune a acidului azotic cu cuprul, cu scrierea reacției chimice la Explicație
tablă.
Cu + HNO3 (conc) = Cu(NO3)2 + NO2 ↑ + 2H2O
Zn+HNO3(dil)→Zn(NO3)2+NO+H2O
5. Reacția de descompunere. În prezența aerului și a luminii acidul azotic se Notează ecuațiile
descompune: reacțiilor chimice
4 HNO3 → 4 NO2↑ + 2 H2O + O2↑ în caiete

 Se completează la tablă demeniile de utilizare ale acidului azotic Utilizări


• obținerea
azotaților; Demonstația
• fabricarea
acidului sulfuric;
• oxidant;
• obținerea
explozibililor;
• obținerea
mătăsii artificiale;
• în industria
coloranților și a
medicamentelor;

Pentru verificarea cunoștințelor propun elevilor un test fulger realizat in plaftorma: kahoot.it
elevii accesează linkul către test, introduc codul de acces și răspund la întrebări pentru elevii accesează
III.Reflexia fiecare întrebare se acordă 30 secunde. linkul către test, Test fulger
https://create.kahoot.it/details/30865280-53cc-4f57-aafc-a4c19e91f997 introduc codul de
acces și răspund
După propun elevilor să îți selecteze una din transfărmările de la ecran și să realizeze în la întrebări
caiete șirul de transformări.

realizează
transformările în
caiete
Problematizarea

Se fac concluziile temei


IV.Extindere Se evaluează realizarea obiectivelor
Tema pentru acasă: Tema 4.9 pag. 93-94, Ex. 2 pag.97
Tema pentru
acasă

S-ar putea să vă placă și