Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Obiectul: CHIMIE

Profesor : VASILE JENICA

Data 19.02 2018

Clasa a VIII-a

Unitatea de învățare: Substanțe compuse anorganice cu utilizări practice

Tema: Oxizi - proprietăți fizice și chimice

Tipul lectiei: mixtă

Obiective cadru:

1. Cunoașterea și înțelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei și a conceptelor specifice


domeniului chimiei

2. Dezvoltarea capacității de comunicare, utilizînd limbajul specific domeniului chimiei

3. Formarea unor valori și atitudini referitoare la impactul chimiei asupra naturii și a societății

Obiective operaționale:

-să cunoască definiția oxizilor, formula lor generală, să exemplifice.

- să cunoască proprietățile fizice ale oxizilor.

- să clasifice oxizii după comportarea lor față de apă

- să precizeze substanțele anorganice compuse cu care pot reacționa atât oxizii bazici cât și
oxizii acizi

- să scrie corect ecuațiile reacțiilor chimice care au loc.

Scopul lecției:

- consolidarea cunoștințelor despre oxizi

Medode de învățământ: explicația, descoperirea dirijată

Mijloace de invățământ: Fișe de lucru


Desfășurarea lecției

Etapele lecției Activități desfășurate de profesor Activitățile elevilor

1.Moment organizatoric - se face prezența și se verifică - elevii se pregătesc


existența mijloacelor necesare pentru lecție.
desfășurării lecției
2. Verificarea cunoștințelor - intrebări referitoare la lecția - elevii ascultă cu atenție
anterioară și răspund la întrebări.
1 Ce sunt oxizii? Formula
generală a oxizilor?
2. Cum se clasifică oxizii?
3. Cum se denumesc oxizi?
4.Prin ce metode se obțin oxizii?
3. Anunțarea noului conținut -anuntă tema și scrie titlul pe tablă - notează titlul in caiete
-se distribuie elevilor fișe de
lucru, pentru a stabilii - elevii ascultă cu atenție
proprietățile chimice ale oxizilor și privesc fișa de lucru
4. Rezolvarea sarcinilor din - profesorul îndrumă activitatea - dirijați de profesor
fișe elevilor rezolvă sarcinile date.

5. Asigurarea feedbackului și - adresează întrebări referitoare la - raspund la intrebări.


a retenției conținutul lecției:
* Cu cine reacționează oxizii?
* Ce se formează la reacția
oxizilor metalici cu apa? Dar
oxizii nemetalici?

6. Tema pentru acasă. Problema din fișa de lucru - elevii noteaza tema
Oxizi – proprietăți chimice
A) Reacții cu substanțe simple:

CO + O2 →

NO2 + O2 →

B) Reacții cu substanțe compuse :

a. Reacția oxizilor cu apa:

- oxizii metalici reacționează cu apa formând baze

- oxizii nemetalici reacționează cu apa formând acizi

oxid metalic +apă →bază

CaO +H2O →

Na2O + H2O →

oxid nemetalic +apă → oxiacid ( acid care conține oxigen în moleculă)

CO2 + H2O → ( acid carbonic)

SO2 + H2O → (acid sulfuros)

SO3 + H2O → (acid sulfuric)

b. Reacția bazelor cu oxizii acizi:

oxid acid +bază → sare +apă

CO2 + ( Ca OH)2 →

CO2 + Na OH →

c . Reacția acizilor cu oxizii bazici

oxid bazic + acid → sare +apă

CuO +HCl→

CuO +H2SO4 →

d. Reacția unor oxizi acizi cu unii oxizi bazici

oxid acid +oxid bazic →sare

CaO + CO2 →

MgO + CO2 →

Problemă :

Se descompun termic 248 g de carbonat de cupru ( II). Oxidul metalic obținut se tratează cu acid
clorhidric, iar oxidul nemetalic se barbotează prin apă de var. Calculați cantitățile de clorură de cupru
(II) și carbonat de calciu în grame și în moli.

S-ar putea să vă placă și