Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Tema : Proprietatile chimice ale oxigenului Clasa : a VIII-a Durata : 1 ora Disciplina : chimie Tipul lectiei : mixta Obiective operationale La sfarsitul lectiei, elevii trebuie sa fie capabili : O1 - sa modeleze grafic structura atomului de oxigen si sa stabileasca pozitia acestuia in sistemul periodic O2 - sa indice dependenta dintre structura atomului de oxigen, pozitia acestuia in sistemul periodic si proprietatile chimice ale acestui element O3 - Sa efectueze unele experimente pentru verificarea practica a unor proprietati chimice ale oxigenului O4 - sa inregistreze observatiile referitoare la proprietatile chimice ale oxigenului intr-un tabel si sa stabileasca concluziile O5 - sa modeleze, prin intermediul ecuatiilor chimice, principalele proprietati chimice ale oxigenului O6 - sa formuleze concluzii privind posibilitatile de reactie ale oxigenului cu alte substante O7 - sa rezolve exercitii si probleme bazate pe ecuatiile unor reactii chimice referitoare la proprietatile chimice ale oxigenului O8 - sa reprezinte proprietatile chimice ale oxigenului intr-o schema unitara, centralizatoare, functionala

Resurse procedurale : modelarea, descoperirea dirijata, experimentul, observatia, conversatia euristica, algoritmizarea, problematizarea. Resurse materiale : manuale alternative, sistemul periodic, aparatura si ustensile de laborator pentru verificarea unor proprietati chimice ale oxigenului, substante chimice, fise de activitati experimentale, fise de lucru.

Scenariul didactic Moment organizatoric : verificarea prezentei, stabilirea echipelor de lucru, distribuirea materialelor necesare la mese, crearea unei atmosfere propice de lucru. Captarea atentiei elevilor : se evidentiaza prin conversatie euristica, necesitatea si importanta studiului proprietatilor oxigenului, datorita multiplelor utilizari in practica ale acestora. Reactualizarea cunostintelor insusite anterior Se realizeaza frontal, prin intrebari adresate elevilor prin care sunt verificate cunostintele referitoare la starea naturala a oxigenului, proprietatile fizice si metodele de obtinere ale oxigenului: - Al catelea element este oxigenul in ordinea raspandirii in natura? - Care sunt cei mai importanti compusi naturali ai oxigenului? - Care sunt metodele prin care se obtine oxigenul? - Enumerati proprietatile fizice ale oxigenului.

Anuntarea lectiei noi Ne propunem ca, pe baza cunostintelor referitoare la proprietatile chimice generale ale nemetalelor si prin activitatile experimentale pe care le vom desfasura, sa descoperim proprietatile chimice ale oxigenului. Profesorul noteaza pe tabla titlul lectiei: Proprietatile chimice ale oxigenului. Enuntarea obiectivelor la nivelul elevilor La sfarsitul lectiei, elevii trebuie: - sa enumere principalele proprietati chimice ale oxigenului si sa le coreleze cu pozitia acestuia in sistemul periodic - sa modeleze grafic ecuatiile reactiilor chimice la care participa oxigenul si sa rezolve calcule chimice pe baza acestora - sa formuleze concluzii privind posibilitatile de reactie ale oxigenului cu alte substante Dirijarea invatarii Profesorul prezinta elevilor fisa de activitati experimentale. Activitatea experimentala 1 - Reactia oxigenului cu fierul Observatii: Fierul arde cu scantei galbene si formeaza o pulbere maronie numita oxid feroferic. Activitatea experimentala 2 Reactia oxigenului cu magneziul Observatii: Magneziul arde cu flacara orbitoare si formeaza o pulbere alba numita oxid de magneziu. MgO se combina cu apa si rezulta hidroxidul de magneziu care inroseste fenolftaleina. Activitatea experimentala 3 Reactia oxigenului cu carbonul Observatii: Carbonul arde cu flacara cenusie si formeaza un gaz incolor si fara miros.

Activitatea experimentala 4 Reactia oxigenului cu sulful Observatii: Sulful arde cu flacara albastra si formeaza un gaz incolor cu miros intepator. SO2 se combina cu apa si rezulta acidul sulfuros care inroseste metiloranjul. Concluzii: Metalele ard in oxigen formand oxizi de metale (oxizi bazici). Nemetalele ard in oxigen formand oxizi de nemetale (oxizi acizi). Intarirea retentiei si asigurarea transferului Se realizeaza prin rezolvarea itemilor prezentati in fisa de lucru, care se distribuie elevilor. Tema pentru acasa : ex. 11 / pag. 21 (manual).

FISA DE ACTIVITATI EXPERIMENTALE Proprietatile chimice ale oxigenului


Activitatea experimentala 1. Reactia oxigenului cu fierul (arderea fierului) 2. Reactia oxigenului cu magneziu (arderea magneziului) Modul de lucru Se presara pilitura de fier in flacara spirtierei. -Se prepara o cantitate mica de apa cu fenolftaleina in paharul Berzelius. -Se presara pulbere de magneziu in flacara spirtierei. -Pulberea alba obtinuta se pune in paharul cu solutie. Se incalzeste carbunele sub forma de pulbere in lingura de ars, pana se aprinde. -Se prepara in cilindru o cantitate mica de apa si metiloranj. -Se trece tija lingurii de ars prin capacul de carton. -Se pune in lingura de ars sulf pulbere. -Se incalzeste sulful pana se aprinde. -Se suspenda lingura de ars in cilindru si se acopera cu capacul. Metalele ard in oxigen formand .. de metale (oxizi ..) Substante si ustensile Observatii experimentale Ecuatia reactiei chimice Concluzii

3. Reactia oxigenului cu carbonul (arderea carbonului) 4. Reactia oxigenului cu sulful (arderea sulfului)

Nemetalele ard in oxigen formand .. de nemetale (oxizi ..)

FISA DE LUCRU
1. Completai chenarele goale din schema urmtoare cu produii de reacie. Scriei ecuaiile reaciilor chimice corespunztoare si denumirea corect a fiecrui produs de reacie rezultat.

+ Li + Cu

+ Ca

+ Zn + Al

O2

2. Oxigenul reacioneaz cu 16 g hidrogen. Cti moli de oxigen s-au utilizat i ce mas de apa rezult?

S-ar putea să vă placă și