Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Tema : Proprietatile chimice ale bazelor


Clasa : a VIII-a
Durata : 1 ora
Disciplina : chimie
Tipul lectiei : mixta
Obiective operationale
La sfarsitul lectiei, elevii trebuie sa fie capabili :
O1 - sa defineasca bazele, sa clasifice bazele in baze solubile si baze insolubile, sa scrie diferite formule de baze
O2 - sa indice dependenta dintre compozitia bazelor, proprietatile fizice si proprietatile chimice ale acestora
O3 - sa efectueze unele experimente pentru verificarea practica a unor proprietati chimice ale bazelor
O4 - sa precizeze substantele anorganice cu care pot reactiona atat bazele solubile, cat si bazele insolubile
O5 - sa inregistreze observatiile referitoare la proprietatile chimice ale bazelor intr-un tabel si sa stabileasca concluziile
O6 - sa modeleze, prin intermediul ecuatiilor chimice, principalele proprietati chimice ale bazelor
O7 - sa rezolve exercitii bazate pe ecuatiile unor reactii chimice referitoare la proprietatile chimice ale bazelor
O8 - sa reprezinte proprietatile chimice ale bazelor intr-o schema unitara, centralizatoare, functionala
Resurse procedurale : invatarea prin descoperire dirijata, experimentul de laborator, conversatia euristica, explicatia,
demonstratia, algoritmizarea, problematizarea, ciorchinele, modelarea, observatia.
Resurse materiale : manual, sistem periodic, fise de lucru, fise de activitate experimentala, substante chimice (fenolftaleina,
metilorange, hidroxid de sodiu, hidroxid de calciu, sulfat de cupru, clorura ferica, acid clorhidric), ustensile de laborator
(pahare Berzelius,pahare Erlenmeyer, eprubete, paie, pipete).

Scenariul didactic
Moment organizatoric : verificarea prezentei, stabilirea echipelor de lucru, distribuirea materialelor necesare la mese,
crearea unei atmosfere propice de lucru.
Captarea atentiei elevilor
O alta clasa de substante compuse anorganice cu utilizari practice o constituie bazele. Acestea au importante utilizari
industriale (obtinerea oxizilor acelor metale care nu se combina direct cu oxigenul, obtinerea aluminei, neutralizarea acizilor,
obtinerea mortarului).
Reactualizarea cunostintelor insusite anterior
Prin metoda conversatiei se reamintesc cunostintele teoretice de baza ce urmeaza sa fie utilizate in efectuarea lucrarilor, altele
urmand a fi reamintite pe masura ce experimentele se efectueaza, pentru a realiza legatura dintre teorie si practica si pentru a
indruma activitatea elevilor:
- Ce sunt bazele si ce formula generala au?
- Cum clasificam bazele dupa compozitia lor?
- Care sunt metodele prin care se obtin bazele?
- Enumerati proprietatile fizice ale bazelor.
Anuntarea lectiei noi
Ne propunem ca, pe baza cunostintelor referitoare la proprietatile chimice generale ale metalelor si nemetalelor si prin
activitatile experimentale pe care le vom desfasura, sa descoperim proprietatile chimice ale bazelor. Profesorul noteaza pe
tabla titlul lectiei: Proprietatile chimice ale bazelor.
Enuntarea obiectivelor la nivelul elevilor
La sfarsitul lectiei, elevii trebuie:
- sa defineasca bazele, sa clasifice bazele in baze solubile si baze insolubile, sa scrie diferite formule de baze
- Sa efectueze unele experimente pentru verificarea practica a unor proprietati chimice ale bazelor
- sa enumere principalele proprietati chimice ale bazelor si sa le coreleze cu compozitia acestora
- sa modeleze grafic ecuatiile reactiilor chimice la care participa bazele si sa rezolve calcule chimice pe baza acestora
- sa formuleze concluzii privind posibilitatile de reactie ale bazelor cu alte substante

Dirijarea invatarii
Proprietatile chimice ale bazelor se vor stabili prin experimente, la nivel de grupe de elevi, conform indicatiilor din fisa de
activitate experimentala. Elevii vor fi impartiti in cinci grupe.
Fiecare elev din grupa va primi o fisa de activitate experimentala. Elevii vor fi solicitati sa completeze fisele de activitate
experimentala si sa formuleze concluzii.
Profesorul aminteste elevilor cateva reguli de protectia muncii in laborator si ii atentioneaza sa foloseasca cu grija substantele
chimice si ustensilele de laborator.
Se va urmari modul in care elevii efectueaza activitatile experimentale (daca si-au format deprinderi de laborator). Se
distribuie elevilor fise de activitate experimentala care contin experimentele ce vor fi efectuate.
Activitatea experimentala 1 Reactia bazelor solubile cu indicatorii
Observatii experimentale: Fenolftaleina se coloreaza in rosu-carmin.
Metilorange se coloreaza in galben.
Concluzii: Solutiile bazelor inrosesc fenolftaleina si ingalbenesc metilorange.
Activitatea experimentala 2 Reactia bazelor solubile cu oxizii acizi
Observatii experimentale: Apa de var se tulbura, pentru ca se formeaza CaCO3, substanta insolubila in apa.
Concluzii: Bazele solubile reactioneaza cu oxizii acizi formand saruri si apa.
Activitatea experimentala 3 Reactia bazelor solubile cu sarurile solubile
Observatii experimentale: Se formeaza Cu(OH)2, precipitat de culoare albastra.
Se formeaza Fe(OH)3, precipitat de culoare brun-roscata.
Concluzii: Bazele solubile reactioneaza cu sarurile formand baze insolubile si alte saruri.
Activitatea experimentala 4 Reactia bazelor cu acizii (reactia de neutralizare)
Observatii experimentale: La adaugarea acidului, culoarea fenolftaleinei se schimba de la rosu-carmin la incolor.
Concluzii: Bazele reactioneaza cu acizii formand saruri si apa (un mediu neutru).
Intarirea retentiei si asigurarea transferului
Se realizeaza prin completarea ciorchinelui prezentat in fisa de lucru, care se distribuie elevilor.
Tema pentru acasa : pb. 6 / pag. 69 (manual).

FISA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALA


Proprietatile chimice ale bazelor
Activitatea
experimentala

Modul
de lucru

Observatii
experimentale

Ecuatiile
reactiilor chimice

Concluzii

1. Reactia bazelor Turnati intr-o eprubeta solutie


solubile cu
de NaOH si adaugati peste ea
indicatorii
2-3 picaturi de solutie de
fenolftaleina.
Repetati experimentul
folosind ca indicator
metilorange.
2. Reactia bazelor Puneti intr-un pahar Berzelius
solubile cu
o solutie diluata de hidroxid
oxizii acizi
de calciu Ca(OH)2 preparata
anterior. Suflati printr-un pai
introdus in solutia din pahar.

Fenolftaleina se
coloreaza in ..

Apa de var se
, pentru
ca se formeaza
CaCO3, substanta
in apa.

Bazele ...............
reactioneaza cu oxizii

formand ...............
si ...............

3. Reactia bazelor Turnati solutie de soda


solubile cu
caustica NaOH intr-o
sarurile solubile
eprubeta ce contine solutie de
CuSO4.
Repetati experimentul
folosind solutie de FeCl3.

Se formeaza
Cu(OH)2, precipitat
de culoare ...............

Bazele ...............
reactioneaza cu sarurile
formand baze ...............
si alte saruri.

4. Reactia bazelor Turnati intr-un pahar


cu acizii (reactia Erlenmeyer solutie de NaOH
de neutralizare)
peste care adaugati 2-3
picaturi solutie fenolftaleina.
Adaugati picatura cu picatura
solutie de HCl.

Metilorange se
coloreaza in ..

Se formeaza Fe(OH)3,
precipitat de
culoare ...............
La adaugarea
acidului, culoarea
fenolftaleinei se
schimba de
la ...............
la ...............

Solutiile bazelor
..
fenolftaleina si
..
metilorange.

Bazele reactioneaza cu
acizii
formand ...............
si ............... (un mediu
neutru).

FISA DE LUCRU

Proprietatile
chimice ale
bazelor

S-ar putea să vă placă și