Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

la Chimie

Clasa: a IX-a
Tema: Acizii. Proprietăţile chimice ale acizilor.
Tipul lecţiei: lecţie mixtă
Obiective de referinţă:
Elevul va fi capabil:
- să deducă proprietăţile chimice ale acizilor în baza schemei legăturilor genetice;
- să scrie ecuaţiile moleculare şi ionice ale reacţiilor;
- să concluzioneze.

Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1. să definească oral principalele clase de compuşi anorganici;
O2. să clasifice principalii compuşi anorganici, conform structurii lor;
O3. să stabilească legătura genetică dintre clasele de compuşi anorganici, utilizînd proprietăţile lor chimice;
O4. să analizeze proprietăţile chimice, specifice acizilor pe baza experimentului chimic;
O5. să utilizeze în scris limbajul chimic adecvat clasei acizilor;
O6. să descrie cu ajutorul ecuaţiilor reacţiilor proprietăţile chimice ale acizilor;
O7. să analizeze rezultatele experimentelor chimice efectuate;
O8. să respecte tehnica securităţii în timpul efectuării experienţelor chimice;

Strategii didactice:
conversaţie euristică, lucrul în grup, descoperire dirijată, experiment chimic, braistorming, problematizare, arbore genealogic,
cinquain.

Mijloace didactice: tabelele „Seria genetică a claselor principale de compuşi anorganici”, „Tabelul indicatorilor”; reactivi
chimici: NaOH, HCl, Zn, CH3COONa, Na2CO3, H2SO4, Ba(NO3)2 , fenolftaleină şi ustensile: eprubete, cleşte.

Bibliografie: 1) „Ghidul profesorului” – chimie


Desfăşurarea activităţii
Etapele lecţiei Obiectiv.
oper. Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
1 2 3 4 5
Evocarea. Prezintă un mesaj transmis de elevii clasei a XII-a Comentează mesajul
(mesajul - pe tablă)
Anunţă obiectivele lecţiei Discută obiectivele
O1 Solicită elevilor nominalizarea şi definirea claselor Numesc şi definesc clasele Evaluare
de compuşi anorganici studiate anterior (oxizi, respective de compuşi orală.
baze, acizi, săruri). În cazul electroliţilor profesorul anorganici.
insistă asupra definirii acestor compuşi conform
teoriei disociaţiei electrolitice.

O2 Împarte clasa în 4 grupuri, cerîndu-le să clasifice Completează pe postere cu Evaluarea


substanţele anorganice prin metoda „Arborele „Arborele genealogic” prezentării şi
genealogic”. Analizează cu elevii activitatea formule chimice respective argumentării
grupurilor. (anexa nr.1) şi participă la „Arborelui
procesul de analizare a lor. genealogic”
elaborat .
O3 Profesorul discută cu elevii posibilităţile de Selectează culorile Autoevaluare
identificare pe cale experimentală a claselor de indicatorilor, completînd în scris prin
compuşi anorganici. Distribuie pentru completarea „Tabelul indicatorilor” (anexa completarea
grupurilor rămase în aceiaşi componenţă „Tabelul nr.2). tabelelor.
indicatorilor”, apoi propune elevilor să se
autoevalueze.
Accentuează schimbarea culorilor indicatorilor în
mediul acid ca proprietate chimică a acizilor care se
datorează prezenţei în soluţie a ionului H+.
Realizarea O3 Profesorul le propune elevilor să analizeze tabelul Elevii analizează tabelul.
sensului. „Seria genetică a claselor principale de compuşi
anorganici”, precizînd cu elevii care sunt relaţiile
dintre substanţele acestei serii genetice.

1. Interacţiunea acizilor cu bazele


O4 Elevilor li se demonstrează experimentul Un elev lucrează la tablă, Evaluarea

2
chimic. ceilalţi în caiete respectării
O5 NaOH+ fenolftaleină (culoare zmeurie) + HCl tehnicii
→ soluţia se decolorează. Elevii concretizează tehnica securităţii
O6 Se precizează în ce mediu fenolftaleina este securităţii în cazul lucrului cu prin
incoloră, accentuîndu-se că în rezultatul reacţiei acizii. observaţii.
O7 mediul soluţiei a devenit neutru; astfel se Doi elevi scriu pe tablă
introduce noţiunea de neutralizare. ecuaţiile reacţiilor, iar ceilalţi Evaluarea
O8 Profesorul (sau un elev), de asemenea, în caiete. utilizării
demonstrează reacţia dintre Cu(OH)2 (în NaOH+HCl=NaCl+H2O corecte în
calitate de bază insolubilă) şi HCl. 2HCl+ Cu(OH)2= scris a
2. Interacţiunea acizilor cu oxizii bazici =CuCl2+2H2O limbajului
Invită un elev la tablă să scrie ecuaţia reacţiei în chimic.
formă moleculară, ionică completă şi ionică
redusă.
CaO + 2HCl= CaCl2+H2O Un elev lucrează la tablă,
CaO + 2H+ + 2Cl-  Ca2++2Cl- + H2O ceilalţi notează în caiete
CaO+2H+  Ca2+ + H2O ecuaţiile respective.

3. Interacţiunea acizilor cu metalele: Elevii analizează „Seria


Profesorul demonstrează elevilor „Seria activităţii metalelor”, apoi Evaluarea
activităţii metalelor” şi accentuează că metalele concluzionează în baza capacităţii de
plasate în această serie pînă la hidrogen, experimentului chimic. a analiza
reacţionează cu acizii, formînd săruri şi în baza
hidrogen [excepţie fac HNO3 şi H2SO4 Un elev scrie la tablă ecuaţiile „seriei
(concentrat), care în loc de hidrogen formează reacţiilor, iar restul elevilor - activităţii
alţi produşi]. Apoi demonstrează experimentul ecuaţiile în caiete. metalelor şi a
chimic de interacţiune a zincului cu acidul Zn + 2HCl =ZnCl2+H2 concluziona
clorhidric. Zn°- 2e Zn
- 2+ în baza
2 1 reduc.
4. Interacţiunea acizilor cu sărurile 2H+2e  H2
-
1 oxidant experimentul
Profesorul explică elevilor că la interacţiunea oxiui chimic”.
unui acid cu o sare se obţine un alt acid şi o d
nouă sare, confirmînd aceasta prin experimentul Elevii urmăresc experimentul,
chimic şi reacţiile sunt posibile dacă în rezultat fac observaţii şi concluzii, Evaluarea
se formează un gaz (1) sau un precipitat (2). scriu în caiete ecuaţiile capacităţii de

3
⟨ reacţiilor. a concluziona
1) 2HCl + Na2CO3 = 2NaCl+H2CO3 CO2 în baza
H2O experimen-
2) HCl + AgNO3 =AgCl + HNO3 tului chimic.

Reflecţia O4 Dă sarcină de lucru în grup – fişe cu „Păiangenul Completează „Păiangenul Evaluare în


chimic”, pe care elevii le completează cu ecuaţii ale chimic” cu ecuaţiile reacţiilor scris a
reacţiilor corespunzătoare acizilor. Se fac totaluri. corespunzătoare (anexa nr.3). capacităţii de
Profesorul le propune elevilor să alcătuiască a descrie cu
individual cîte o poezie de 5 versuri (tehnica ajutorul
„cinquain”) şi să le citească reciproc în perechi. ecuaţiilor
O6 reacţiilor
proprietăţile
chimice ale
acizilor.

Comunică tema pentru acasă: Elevii, bazîndu-se pe Evaluarea în


de alcătuit un eseu cu tema „Acizii”, folosind cunoştinţele acumulate la scris a
literatura suplimentară. lecţie, compun versuri utilizînd capacităţii de
tehnica „cinquain” şi le citesc a sintetiza
(anexa nr. 4). informaţia
despre acizi.
Îşi notează tema pentru acasă,
adresează întrebări de
precizare.

4
Anexa nr.1

Arborele genealogic

oxizi

baze

acizi

săruri
Clasele de compuşi anorganici

5
Anexa nr.2
COLORAREA INDICATORILOR ÎN DIFERITE MEDII
Mediul Acid Neutru Bazic
Indicator

TURNESOL

K2SiO3
KOH
METILORANJ

MgO
H2SO4 Cu(OH)2

FENOLFTALEINĂ Na2CO3
Fe

BaCl2
Zn
Anexa nr.3
Anexa nr.4
Lucrul realizat de elevi după metoda „Cinquain”
în 3 grupuri:

I. Acidul
Oxigenat, neoxigenat
Interacţionează, se neutralizează, disociază
Turnesolul colorînd în roşu
Important!

II. Acidul
Solubil, insolubil
Colorează, răneşte, otrăveşte
Acidul este foarte primejdios
Necesar.

III. Acidul
Acru, solubil
Disociază, reacţionează, se diluează
Acidul poate provoca arsuri
Periculos!

S-ar putea să vă placă și