Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic la chimie pentru clasa a IX-A

Unitatea de învățare nr.4: Nemetalele și compușii lor cu importanță practică


Subiectul lecției: Azotul.
Competențe-cheie: Competențe de bază în matematică, științe și tehnologie.
Competențe transdisciplinare: Competenţa de a dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi
şi valori în domeniul chimiei.
Unități de competență:
 Caracterizarea comparativă a nemetalelor conform algoritmului: poziția în Sistemul
Periodic, rolul biologic, răspândirea în natură, proprietățile fizice, chimice, obținere,
utilizare, compușii cu importanță practică.
 Modelarea prin ecuații chimice a proprietăților chimice, a obținerii, a legăturilor
genetice ale nemetalelor și compușilor lor.
 Rezolvarea problemelor ce vizează proprietățile, obținerea, utilizarea nemetalelor și a
compușilor lor.
Obiective operaționale. Fiecare elev va reuși:
O1 Să caracterizeze azotul, ca element chimic, în baza Sistemului Periodic după algoritmul
cunoscut;
O2 Să descrie substanţa simplă azot după algoritmul: formula chimică, legătura chimică,
masa moleculară relativă, masa molară;
O3 Să descrie răspîndirea azotului în mediu;
O4 Să scrie ecuaţiile reacţiilor chimice ce ilustrează obţinerea şi proprietăţile chimice ale
azotului;
O5 Să enumere domenii de utilizare a azotului;
O6 Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii în baza proprietăţilor azotului.

Strategii didactice: Resurse didactice:


Metode și procedee (M) Forme de organizare(F) 1. Manual
M1 Conversația F1 Individual
M2 Explicația F2 În grup 2. Fișe de lucru
M3 Problematizarea
M4 Elaborarea schemelor 3. Sistemul periodic
M5 Rezolvarea exercițiilor
M6 Experimentul chimic
SECVENȚEL O F/M CONȚINUTUL SARCINILOR DIDACTICE MATERIALE TIMP
E LECȚIEI
I. Evocare Moment organizatoric, verificarea prezenței,
notarea temei lecției în caiete/în registru.
Captarea atenției:
A.E. Elevii rezolvă sarcina.
A.P. Anunțarea temei noi: Azotul.
Astăzi, noi împreună ne-am pomenit în Oceanul
„Cunoştinţelor” , pe vaporul cu denumirea 2 min
„Chimia”. Eu sunt în calitate de cîrmaci, iar voi
ca însoţi- tori. De relaţiile prieteneşti şi de
colaborare pe care le vom avea pe parcursul
acestei călătorii depinde cît de interesant şi de
reuşit vom ajunge la limanul „Recreaţia”. Deci vă
urez „călătorie plăcută”. Tablă
A.E. Ascultă discursul profesorului. Manual
Notarea agendei orei: Fișe de lucru
1.Poziția azotului în tabelul periodic
2.Rolul biologic
3.Răspândirea în natură 5 min
4.Proprietățile fizice și chimice ale elementului
5.Utilizarea
A.P. Distribuie 3 fişe de lucru.

Fişa1
Calculează masa soluţiei de acid sulfuric cu
partea de masă de 10% necesară pentru dizolvarea
oxidului de fier (III) cu masa de 12g.

Fişa 2
Determină în care din cele trei eprubete se află
acidul sulfuric. Scrie ecuaţia reacţiei chimice
respective.
A.E. Doi elevi trec la tablă şi îndeplinesc fişele de
lucru.

II. Realizarea
sensului
III. Reflecție Test fulger
A.P. Alegeți răasunsul corect cu adevărat sau fals.
1. Elementul azot se află în subgrupa secundară a
grupei V-a.
2. Oxidul superior al azotului este N2O5.
3. În nucleul atomului de azot se află 7 protoni şi
7 neutroni, iar în jurul nucleului se rotesc 7
electroni.
4. Azotul formează cîteva modificaţii alotropice.
5. Gradul de oxidare superior al azotului este
(+5), iar cel inferior (-3).
6. Elementul azot formează substanţa simplă N2.
7. În molecula azotului legătura chimică este
covalentă polară.
8. Azotul se dizolvă bine în apă.
9. Nemetalul azot prezintă atît proprietăţi
oxidante cît şi reducătoare. Fișa de lucru 5 min
10. Azotul este un gaz fără culoare şi fără miros.
A.E. Răspund activ la întrebările oferite de
profesor.
1. F
2. A
3. A
4. F
5. A
6. A
7. F
8. F
9. A
10. A
IV. Extensie Anunţarea temei pentru acasă: De examinat Tema Manual 2 min
4.8
pag.92-93 şi problema: Calculați masa acidului
azotic ce se obține la interacțiunea a 48 l de oxid
de azot(III) cu apa.

S-ar putea să vă placă și