Sunteți pe pagina 1din 19

Proiect didactic

Disciplina: Chimia

Clasa: a IX-a

Tema: Fosforul

Tipul lectiei: mixtă

Competenţe:Dobîndirea cunoştinţelor fundamentale,abilităţilor şi valorilor din


domeniul chimiei.

Subcompetenţe:

- Să caracterizere fosforul după algoritmul: răspîndirea în mediu, poziţia în SP,


stările alotropice , valenţa, gradul de oxidare, rolul biologic, proprietăţile fizice şi
chimice, obţinerea şi utiizarea;

- Să argumenteze importanţa fosforului şi a compuşilor lui.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O1 Să caracterizeze structura şi poziţia fosforului în sistemul periodic după


algoritmul cunoscut. ;

O2 Să prezinte starea naturală şi utilizarea fosforului în viaţa cotidiană;

O3. Să enumere proprietăţile fizice, chimice şi metodele de obţinere a fosforului


prin deducţie;

O4: Să enumere stările alotropice ale fosforului

O5. Să utilizeze noţiunile învăţate în rezolvarea problemelor şi exerciţiilor.

Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicarea, descrierea, algoritmizarea,


Păianjenul chimic, Graficul T, poezie, mesaj, comparare, Jocul Loto,analiză ,
Jocul Povestea ridichei uriașe,.

Mijloace didactice: manualul de chimie cl.IX, Sistemul periodic, fișe

Profesor: Plamadeala Mihaela


Declanşarea activităţii:
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode
şi tehnici
1.Moment Se salută elevii. Se pregătesc pentu
oganizatoric Mesaj: „Trebuie să încerci necontenit să lecţie cu toate cele
(2 min) urci foarte sus, dacă vrei să poţi să vezi necesare.
prea departe”.
Motto: „Elevul va înțelege , va
digera ,tot ce învață de la profesor ,nu Comentează mottoul
ca să se transforme într-o enciclopedie lecţiei.
neînsuflețită , ci ca să se pregătească a
deveni un om viu , înțelept și cu minte
înțeleaptă”.(Ghazaros Aghaian)
2.Verificarea Pentru acasa ați avut de învățat tema : Oxizii de azot. Acidul
cunoştinţelor azotic. Circuitul azotului
(6 min) Jocul ”Călătoria prin țara cunoștințelor” : în natură.
Pentru a ajunge în Țara Cunoștințelor
fiecare elev își selectează biletul în
dependență de nivelul de cunoaștere .
I.vagon ”10”
1. Pentru hrana suplimentară a
tomatelor se folosește soluție de
nitratde sodiu necesară pentru Elevul rezolvă problema
obținerea soluției cu masa de 10kg.
2. S-au amestecat soluție de acid azotic
cu partea de masă de 60% și masa de
200g și soluție de acid azotic cu partea
de masă de 10% cu masa de
300g.Determină partea de masă a
substanței dizolvate în soluția obținută .
3. La 500g a 20% de soluție de acid
azotic s-au adăugat 300g apă. Calculează
partea de masă a acidului azotic în
soluția obținută.
II. vagonul”9” :
Realizează transformarea : Elevul rezolvă
a)HNO3 transformarea
→Cu(NO3)2→Fe(NO3)2→Zn(NO3)2→
Mg(NO3)2
b)N2O5→HNO3→Pb(NO3)2→KNO3→KNO2
III. vagonul ”8”
Scrie ecuațiile reacțiilor .
a) N2O5 + H2O→ Elevul rezolvă reacțiile
b) N2O5 + CaO→ chimice
c) N2O5 + NaOH→
d) NO +O2 →
e) HNO3→
f) HNO3 + NaOH →
IV. vagonul ”7”
Alegeți afirmațile care se referă la oxidul
de azot (II) sau la oxidul de azot (IV):
a) Gaz incolor Elevul alege afirmația
b) Gaz brun
c) Puțin mai greu decît aerul
d) De 1,6 ori mai greu decît aerul
e) Se obține din aer prin descărcări
electrice
f) Se obține în contact cu oxigenul
altui oxid de azot
g) Otrăvitor , irită mucoasa
h) Prin ineracțiunea cu apa
formează acidul azotic
i) Se oxidează ușor cu oxigenuldin
aer
IV. vagonul”6” Elevul descrie circuitul
Descrie cum are loc Circuitul azotului în azotului în natură
natură .
V. vagonul ”5” Elevenul numește
Numește proprietățile fizice ale acidului proprietățile fizice
azotic.
3.Întroducerea Iar acum vom rezolva Spirala Chimică . Elevii rezolvă spirala
în temă și chimică
anunțarea
obiectivelor Fosforul
(2min) Ce cuvînt ați obținut ?
Elevii notează tema în caiet
Notați tema nouă de astăzi : Fosforul .

Astăzi la lecţie o să:


O1 Să caracterizeze structura şi poziţia
fosforului în sistemul periodic după
algoritmul cunoscut. ;

O2 Să prezinte starea naturală şi utilizarea


fosforului în viaţa cotidiană;

O3. Să enumere proprietăţile fizice, chimice Elevul ascultă obiectivele


şi metodele de obţinere a fosforului prin
deducţie;

O4: Să enumere stările alotropice ale


fosforului

O5. Să utilizeze noţiunile învăţate în


rezolvarea problemelor şi exerciţiilor.

4.Predare Clasa e împărțită în 2 grupe .


/învăţarea
temei noi E primăvara și oamenii au ieșit în cîmp. În
(20 min) sat adie vintul . La marginea satului traiește
Elevii ascultă povestioara
un bătrănel , ce stă și privește în zare ca
vreun fecior să vină săl ajute să samene
pămîntul . Dar feciorul nu mai vine. Hadeți
împreună ca să devenim o zînă și să îl
ajutăm pe bătrînel. De la biologie
cunoașteți etapele de creștere și condițiile Da
de încolțire a plantei .

I. Etapă sămănarea seminței

Igrup caracterizează poziția fosforului și


structura atomului conform pozitiei SP ,
după algoritm
Elevii completează
Anexa1. caracteristicile

IIgrupă descriu rolul biologic al fosforului și


răspîndirea în natură. Anexa 2.
Elevii completează soarele
II. Etapa Udarea și căldură pentru
pămîntului

Fosforul are 4 stări alotropice , toate solide:

Fosforul alb , roșu , violet, negru.


Elevii selectează
Igrup descrie stărea alotropica a fosforului
informația despre fosfor ul
alb. Fosforul alb: are aspectul cerii; cu miros
alb și roșu
de usturoi; p.t.= 44°C; p.f.= 287°C; d = 1,82
g/cm3 ;solubil în unii solvenţi organici;
foarte reactiv; foarte toxic, se pastrează sub
apă , luminează în întuneric , și se oxidează
în aer.

IIgrup descrie stărea alotropica a fosforului

roșu . Fosforul roşu: o masă roşie, amorfă;


inodor; se topeşte pe la 600 °C; d = 2,20
g/cm3 ; mai puţin reactiv, nu este otrăvitor ,
el arde în aer doar dacă este aprins ,
degajînd un fum alb , cu miros specific.

 Fosforul violet: praf insolubil în


apă şi solvenţi organici; d =
2,32 g/cm3 ; nu este toxic;

 Fosforul negru: format din


macro-molecule; d = 2,69
g/cm3 ; conduce curentul Elevii ascultă informația
electric; nu este toxic. despre fosforul violet și
negru
III. Etapele Afînarea
Vom analiza proprietățile
chimice ale fosforului

Oxigenul=

Fosforul (III) + Sulful=

Clorul =
Completează schemele cu
Hidrogenul= reacțiile chimice.

Oxigenul=

Fosforul (V) + Sulful=

Clorul =

Bromul=

IV. Etapa Înflorirea

Redați prin scheme, imagini utilizarea Elevii copmletează


fosforului . schemele, imaginile .

Conexiunea V. Coacerea .
inversă
1.Test fulger . Elevii răspund la întrebări

1) Nr de ordine a fosforului este ...

2) fosforul se găsește în ... stări alotropice .

3) care sunt stările alotropice ale fosforului

4)fosforul se utilizează în ...

5)fosforul are valențele ...

2. Triadă

ÎN coloana A și B sunt substanțele inițiale Elevii rezolvă triada


îar în C produșii de reacție .

A + B = C

3. rezolvarea problemei

Calculează masa fosforului care intră în


componența oaselor cu masa de 20 kg ,
dacă se știe că partea de masă a fosfatului Elevii rezolvă problema
de calciu în oase conține 58% .
Acumularea fosforului în alimente e
necesară pentru dezvoltare. Calculează
norma pentru 24 de ore recomandată
pentru consumul fosforului de către un om
matur , dacă pentru aceasta e necesar de
mîncat 200g de carne de vită , 200g de
cartofi , 100g de pîine albă , 100g de lapte și
100g de mere , iar compoziția fosforului în
100g de produse este următoare : carne de
vită 250mg , cartofi-53mg , pîine albă -
87mg , lapte 93mg , mere-10mg

Anunțarea temei VI. Secerarea Elevii notează tema în


pe acasă și caiet.
Pentru acasa aveți de învățat tema Fosforul
notarea elevilor.
și ex.2 de la temă.

Elevii sunt notați


Simbolul……………..
Numărul de ordine…………..
Grupa ...............................
Perioada .......................
Masa atomică relativă.................
Sarcina nucleului…………….
Numărul total de electroni………….
Numărul nivelelor enegetice……….
Repartizarea electronilor pe
nivele…………………………..
Metal sau nemetal ………………..
Valenţele posibile …………………
Gradele de oxidare ……………….
O1 Să caracterizeze structura şi
poziţia fosforului în sistemul
periodic după algoritmul cunoscut.
O2 Să prezinte starea naturală şi
utilizarea fosforului în viaţa
cotidiană;
O3. Să enumere proprietăţile fizice,
chimice şi metodele de obţinere a
fosforului prin deducţie;
O4: Să enumere stările alotropice
ale fosforului.
O5. Să utilizeze noţiunile învăţate în
rezolvarea problemelor şi
exerciţiilor.
anexa 1
Oxigenul=
Fosforul (III) + Sulful=
Clorul =
Hidrogenul=
Oxigenul=
Fosforul (V) + Sulful=
Clorul =
Bromul=
Calculează masa fosforului
care intră în componența
oaselor cu masa de 20 kg , dacă
se știe că partea de masă a
fosfatului de calciu în oase
conține 58% .
Acumularea fosforului în alimente e necesară
pentru dezvoltare. Calculează norma pentru 24 de
ore recomandată pentru consumul fosforului de
către un om matur , dacă pentru aceasta e necesar
de mîncat 200g de carne de vită , 200g de cartofi ,
100g de pîine albă , 100g de lapte și 100g de mere ,
iar compoziția fosforului în 100g de produse este
următoare : carne de vită 250mg , cartofi-53mg ,
pîine albă -87mg , lapte 93mg , mere-10mg.
1. Pentru hrana suplimentară a tomatelor se
folosește soluție de nitratde sodiu necesară
pentru obținerea soluției cu masa de 10kg.
2. S-au amestecat soluție de acid azotic cu partea
de masă de 60% și masa de 200g și soluție de acid
azotic cu partea de masă de 10% cu masa de
300g.Determină partea de masă a substanței
dizolvate în soluția obținută .
3. La 500g a 20% de soluție de acid azotic s-au
adăugat 300g apă. Calculează partea de masă a
acidului azotic în soluția obținută.
Realizează transformarea :
a)HNO3 →Cu(NO3)2→Fe(NO3)2→Zn(NO3)2→Mg(NO3)2
b)N2O5→HNO3→Pb(NO3)2→KNO3→KNO2

Scrie ecuațiile reacțiilor .


a) N2O5 + H2O→
b) N2O5 + CaO→
c) N2O5 + NaOH→
d) NO +O2 →
e) HNO3→
f) HNO3 + NaOH →
Alegeți afirmațile care se referă la oxidul de azot (II) sau la oxidul
de azot (IV):
a) Gaz incolor
b) Gaz brun
c) Puțin mai greu decît aerul
d) De 1,6 ori mai greu decît aerul
e) Se obține din aer prin descărcări electrice
f)Se obține în contact cu oxigenul altui oxid de azot
g) Otrăvitor , irită mucoasa
h) Prin ineracțiunea cu apa formează acidul azotic
i)Se oxidează ușor cu oxigenuldin aer

Descrie cum are loc Circuitul azotului în natură .

Numește proprietățile fizice ale acidului azotic.


Mesaj: „Trebuie să încerci
necontenit să urci foarte
sus, dacă vrei să poţi să
vezi prea departe”.
Motto: „Elevul va înțelege , va
digera ,tot ce învață de la
profesor ,nu ca să se transforme
într-o enciclopedie neînsuflețită , ci
ca să se pregătească a deveni un
om viu , înțelept și cu minte
înțeleaptă”.(Ghazaros Aghaian)

S-ar putea să vă placă și