Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

SUBIECTUL LECŢIEI: Fotosinteza


OBIECTUL ŞI CLASA: Biologie, clasa a V-a
PROFESOR : Iosub Loredana
NUMĂR ORE: 1
SCOPUL LECŢIEI:cunoaşterea şi înţelegerea de către elevi a esenţei şi importanţei procesului
de fotosinteză, care rezidă în transformarea substanţelor anorganice în substanţe organice,
precum şi în oxigenarea atmosferei; descoperirea de către elevi a unor fenomene din cadrul
procesului complex al fotosintezei; formarea unor deprinderi de muncă cu tehnici specifice
fiziologiei vegetale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE EVALUARE FORMATIVĂ


O1-să explice pe scurt principalele fenomene I1 Completează textul lacunar (vezi anexa 1)
ce au loc în procesul de fotosinteză, subliniind
importanţa acestuia pentru viaţă, pentru
întreaga natură
O2- să efectueze corect experimentele propuse, Profesorul va îndruma şi aprecia permanent
urmărind indicaţiile profesorului activitatea practică, corectând operativ erorile
O3- să înscrie în fişe observaţiile făcute şi să le Se vor compara fişele elevilor cu fişele scrise
interpreteze corect pe tablă şi completate de profesor după ce
elevii au terminat de scris.

TIPUL DE LECŢIE: elaborare şi însuşirea a cunoştinţelor, varianta bazată pe învăţarea prin


experiment.
METODE ŞI PROCEDEE: observaţia, experimentul, demonstrarea, explicaţia, problematizarea.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
1. pentru activitate frontală: materiale pentru experimentul demonstrativ(experimentul
nr.1): frunze de Pelargonium, alcool de 900 , eprubetă, spirtieră,; schema pe folie
transparentă; retroproiector.
2. pentru activitate în grupe: fişe de activitate, conform lucrărilor practice din manual, pag.
48, materiale pentru experimentul nr. 2 (plante de Elodea, eprubete, lămpi electrice,
miniecrane- vezi partea a II-a a proiectului) şui pentru experimentul nr. 3 (frunze de
Pelargonium, soluţie de amidon, iod în iodură de potasiu);
3. pentru activitate individuală: fotografiile din manual, fişele de activitate.

PARTEA A II-A
ORGANIZAREA ŞI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

SITUAŢII ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE

CAPTAREA ATENŢIEI. Profesorul efectuează demonstrativ experimentul nr.1 de


extragere a clorofilei din frunză, prin fierberea fragmentelor de frunză în alcool de 90 0 .Elevii
copiază scurta fişă lacunară a lucrării, scrisă pe tablă înaintea începerii lecţiei(ca şi celelalte
două). Profesorul completează pe tablă după răspunsul lor, concluzia: în frunză există pigmentul
verde clorofila. Se reactualizează apoi câteva cunoştinţe însuşite în lecţia anterioară(în celule se
află cloroplaste cu clorofilă), dar şi în clasele primare( frunza este bucătăria plantei), ajungându-
se la subiectul lecţiei Fotosinteza şi obiectivele ei.
S1 Elevii observă dirijaţi de profesor, imaginile din manual. În acelaşi timp,
profesorul explică în ce constă fotosinteza, apoi notează schema acestui proces, iar elevii
notează pe caiete.
S2 Elevii efectuează în grupe experimentul nr. 2 – evidenţierea producerii
amidonului prin fotosinteză. Au la dispoziţie frunze de Pelargonium (care au fost
acoperite parţial cu o bandă de staniol cu două trei zile înainte), apoi, în ziua respectivă,
au fost tratate cu apă clocotită şi alcool 90 0 clocotit, pentru extragerea clorofilei; vase cu
soluţie de amidon, iod în iodură de potasiu, pipetă. Dirijaţi prin fişa de activitate, elevii
introduc câteva picături de iod în iodură de potasiu în vasul cu soluţie de amidon şi
observă că acesta se colorează în albastru. Repetă acţiunea turnând iod în iodură de
potasiu peste frunza decolorată şi observă că aceasta se colorează în albastru , cu
excepţia porţiunii acoperite iniţial cu staniol, care rămâne incoloră.. Elevii notează
observaţiile, apoi concluzia privind formarea amidonului în frunză, în porţiunea luminată
a cesteia. Se discută şi se corectează pe loc eventualele erori.
S3 Elevii efectuează în grupe experimentul nr. 3- descoperirea influenţei intensităţii
luminii asupra intensităţii fotosintezei. Au la dispoziţie un stativ cu o eprubetă ce conţine
apă de robinet şi o ramură de Elodea Canadensis, o lampă cu un bec de 75 W, un ecran
alb semitransparent( o coală de hârtie albă)), un ecran opac( o coală de carton). Ei numără
pe rând bulele de oxigen degajate într-un minut de planta care a primit mai întâi lumina
neecranată, apoi prin ecranul semitransparent şi, în final, prin ecranul opac. Dirijaţi de
fişa de activitate şi îndrumaţi de profesor , Elevii notează pe caiete rezultatele celor trei
măsurători într-un tabel, apoi compară datele culese şi completează concluzia. Se fac
discuţia şi corectarea.
Profesorul prezintă şi alţi factori care influenţează intensitatea fotosintezei(apa,
temperatura)
FIXAREA CUNOŞTINŢELOR Elevii citesc rubrica Reţineţi de la pag. 47 din manual,
apoi rezolvă oral, itemurile 1 şi 2 de la rubrica Verificaţi-vă cunoştinţele de la aceeaşi pagină.
EVALUAREA FORMATIVĂ. Elevii completează textul lacunar proiectat pe ecran şi
copiat în caiete. Profesorul verifică rezolvarea şi apreciază(cu note şi calificative) modul de
desfăşurare a lecţiei de laborator, activitatea elevilor.

ANEXA 1

FIŞĂ DE ACTIVITATE

Experimentul nr. 2- Evidenţierea producerii amidonului prin fotosinteză

Material necesar : frunze de muşcată pregătite în prealabil, soluţii de amidon, soluţie de iod în
iodură de potasiu, pipetă, cristalizoare.
 Introduceţi frunza de muşcată decolorată în vasul cu iod în iodură de potasiu
 Notează pe caiet titlul experimentului, apoi şi propoziţiile lacunare ce urmează:
OBSERVAŢII:
1. Iodul în iodură de potasiu colorează soluţia de amidon în………………….
2. Frunza de muşcată introdusă în soluţia de iod în iodură de potasiu se colorează în
………………….. cu excepţia porţiunii care a fost acoperită, deci în care nu a avut
loc………………………..
CONCLUZIE: Prin fotosinteză frunza produce ………………..; fotosinteza are loc numai
la………………………
 Pe măsură ce lucrezi, completează observaţia nr. 1 , apoi observaţia nr. 2
 Compară cele două observaţii apoi completează concluzia.
Experimentul nr. 3- Evidenţierea influenţei intensităţii luminii asupra intensităţii fotosintezei

Material necesar: plante de ciuma apelor, o eprubetă cu apă de la robinet, stativ, lampă
electrică, o coală de hârtie albă, o coală mică de carton.
 Notează în caiet titlul experimentului, apoi şi tabelul cu observaţii şi concluzia lacunară.

Intensitatea luminii 1. Foarte puternică 2. Puternică 3. Slabă


Nr. bule oxigen/ minut

CONCLUZIE: Fotosinteza este………………….la lumină puternică şi mai


puţin……………………la lumină slabă..
 Aşează stativul cu eprubeta în care se află planta în dreptul becului; aprinde lampa.
 Numără bulele de oxigen eliminate pe la capătul tulpinii timp de 1 minut. Notează în
tabel.
 Aşează între lampă şi eprubetă coala de hârtie; numără în acelaşi mod şi notează.
 Înlocuieşte hârtia cu coala de carton, repetă numărătoarea şi notează
 Compară datele din tabel şi completează concluzia.

ANEXA 2

SCHEMA LA TABLĂ

Fotosinteza

Experimentul nr. 1- Extragerea clorofilei din frunză.


OBSERVAŢII:
. alcoolul de 1000 este INCOLOR, iar frunza este VERDE;
b. după fierberea frunzei în alcool, acesta devine VERDE, iar frunza devine ALBĂ,
transparentă.
CONCLUZIE: În frunză există pigmentul verde CLOROFILA, care se poate extrage prin fierbere
în alcool.

Experimentul nr. 2 – Evidenţierea producerii amidonului prin fotosinteză


OBSERVAŢII:
a. soluţia de amidon are culoarea ALBĂ , iar soluţia de iod în iodură de potasiu este ROŞIE;
b. în contact cu soluţia iodo-iodurată, soluţia de amidon devine ALBASTRĂ
c. frunza expusă parţial la lumină şi fiartă în alcool de 1000 are culoarea ALBĂ
d. introdusă în soluţie iodo-iodurată frunza devine ALBASTRĂ numai în partea expusă la
lumină
CONCLUZIE: În porţiunea ce a fost expusă la lumină s-a produs AMIDON, deoarece numai aici a
avut loc FOTOSINTEZA.

Experimentul nr. 3- Evidenţierea influenţei luminii asupra intensităţii fotosintezei.

OBSERVAŢII:
a. la lumină foarte puternică, ciuma apelor elimină 32 bule de oxigen pe minut
b. la lumină puternică planta elimină 12 bule
c. la lumină slabă elimină 4 bule
CONCLUZIE: Fotosinteza este INTENSĂ la lumină puternică şi MAI PUŢIN INTENSĂ la lumină
slabă.
ANEXA 3

SCHEMĂ PE FOLIE TRANSPARENTĂ

Fotosinteza

lumină
Apă Substanţe organice
Săruri minerale (amidon,glucoză)
Dioxid de carbon oxigen
clorofilă

Fotosinteza ESTE CEL MAI IMPORTANT PROCES din lumea vie deoarece:

 Este singurul proces prin care plantele verzi transformă SUBSTANŢE MINERALE în
SUBSTANŢE ORGANICE, necesare hrănirii celorlalte fiinţe
 Este singurul proces prin care se eliberează în atmosferă OXIGEN , consumându-se
DIOXIDUL DE CARBON.

4. EVALUAREA ELEVILOR

Evaluarea activităţilor practice poate viza mai multe aspecte :


1. Evaluarea numărului cunoştinţelor şi capacităţilor intelectuale ale elevului prin probele
practice realizate. Aceasta este o evaluare clasică, bazată pe măsurarea unor progrese ale
elevului într-o unitate de timp limitată. Obiectivele educaţionale care în mod evident sunt
atinse prin lucrările practice , nu pot fi evaluate cu metodele de evaluare tradiţionale.
2. Utilizarea unor metode complementare sau alternative, de evaluare. Individualizarea actului
educativ necesită un sprijin efectiv acordat elevului. Aceasta presupune forme de evaluare
care nu se limitează la a constata un rezultat , ci analizează cum operează elevul în situaţii de
autonomie relativă, care sunt reprezentările sau atitudinile care îl blochează, care sunt
instrumentele care îi lipsesc. În contextul lucrărilor practice pot fi folosite cu necesitate două
metode alternative: observarea sistematică a activităţii şi comportamentului elevilor şi
metoda investigaţiei.
a. Observarea sistematică a activităţii şi comportamentului elevului poate fi individuală sau
în grup. Avantajele folosirii acestei metode sunt următoarele:
 urmărirea însuşirii de către elevi a unor concepte şi capacităţi
 aprecierea atitudinii şi comportamentului elevului faţă de sarcina de lucru
 încurajarea comunicării între elevi
 stimularea lucrului în grup
Pentru înregistrarea informaţiilor privind performanţele elevilor, profesorul are la
dispoziţie trei modalităţi: fişa de evaluare, scara de clasificare, lista de control/verificare.
Fişa de evaluare conţine date factuale despre evenimentele cele mai importante observate
de profesor în comportamentul, modul de acţiune a elevilor săi, interpretările profesorului asupra
celor întâmplate . Este recomandată limitarea observării la un număr restrâns de comportamente
şi utilizarea fişei de evaluare numai în cazul elevilor cu probleme.
Scara de clasificare presupune clasificarea comportamentelor elevilor într-un număr de
categorii. Acest instrument indică profesorului gradul în care o caracteristică este prezentă, sau
frecvenţa cu care apare un anumit comportament. Exemplu:
La biologie, în cazul realizării unei lucrări de laborator care presupune o activitate pe
grupe şi folosirea unor instrumente adecvate temei lucrării(realizarea unui preparat microscopic,
determinarea grupelor de sânge,evidenţierea influenţei luminii asupra intensităţii fotosintezei
etc.) se poate urmări:

1. În ce măsură elevul a folosit corect instrumentele necesare efectuării lucrării practice


respective

niciodată rar ocazional frecvent întodeauna

2. În ce măsură elevul a cooperat cu membrii grupului de lucru.

niciodată rar ocazional frecvent întodeauna


3. În ce măsură elevul a aplicat corect cunoştinţele teoretice în rezolvarea unor probleme
practice

niciodată rar ocazional frecvent întodeauna

S-ar putea să vă placă și