Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ : COLEGIUL TEHNIC „VASILE PÂRVAN” CONSTANŢA


Structură : Şcoala gimnazială nr. 19 Constanţa
Profesor : Olteanu Mariana Mihaela
Data: 3 noiembrie 2014
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: Orientul Antic
Lecţia : Popoarele Orientului Antic
Tipul lecţiei: Mixtă (predare – învăţare - evaluare)
Timp:50 min
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Obiectivul general al lecţiei : de a transmite elevilor cunoştinţe referitoare la
popoarele Orientului Antic
Obiective operaţionale
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
O1: Să stabilească corect timpul istoric la care face referire lecţia
O2: Să definească corect noii termeni istorici
O3: Să precizeze care sunt popoarele Orientului Antic
O4: Să opereze corect cu noţiunile însuşite
O5: Să participe activ la lecţie şi să colaboreze între ei
Strategia didactică:
Metode şi procedee: dialogul dirijat, evaluarea , conversaţia euristică,
conversaţia examinatorie , expunerea, explicaţia, lectura , învăţarea prin
descoperire , schema lecţiei, lucrul cu harta / atlasul istoric.
Mijloace de învăţare : tabla şi creta , manualul, caietul de notiţe, fişe de lucru/
fişe de evaluare , schema la tablă , atlasul istoric/ harta istorică.
Forme de organizare : - activitate frontală, activitate individuală
Forme de evaluare: - iniţială printr-o lucrare de control
- continuă prin întrebări frontale şi analiza răspunsurilor la fişele de lucru
Bibliografie :
1. Manual de istorie clasa a V-a, autori- Liuba Ghiorghiţă, Sorin Oane, Editura
Teora, Bucureşti 2006
2. Manual de istorie clasa a V-a, autori- Băluţoiu Valentin , Sorin Constantin
Vlad , Editura All Educational , Bucureşti 2012
3. Atlas Şcolar Istorie Universală , autor- Plopeanu Sorina, Editura Steaua
Nordului Junior, Constanţa 2011

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de
lecţiei procedee; organizare/
Mijloace de evaluare
învăţământ
1. Momentul Profesorul salută elevii, notează absenţele, Elevii răspund la salut, Dialogul dirijat
organizatoric pregăteşte materialul didactic nesesar comunică absenţii, se
(2 minute ). lecţiei. pregătesc pentru lecţiei.
2. Reactualizarea Profesorul realizează evaluarea capitolului În timpul acordat acestei Explicaţia Evaluare iniţială
cunoştinţelor Preistoria Umanităţii printr-o lucrare de activităţi elevii rezolvă testul.
(10 minute ). control . Anexa II Fişe de evaluare Activitatea
Explică sarcinile fisei de evaluare. frontală

3. Anunţarea Profesorul realizează trecerea la tema nouă Elevii noteză în caiete titlul Explicaţia Activitatea
lecţiei noi (3 scriind titlul la tablă:Popoarele Orientului lecţiei Expunerea frontală
minute ). Antic Conversaţia
Comunică obiectivele temei sub o formă Ascultă cu atenţie obiectivele
succesivă şi accesibilă . comunicate.

4. Prezentarea Profesorul prezintă noile cunoştinţe după Elevii notează în caiete Explicaţia Activitate
noului conţinut următoarea schemă: vezi anexa 1 informaţiile oferite de Conversaţia frontală
(25 minute ). profesor. Descoperirea
Expunerea Activitate
Tabla şi creta individuală
Manualul
Caietul de
notiţe

2
5. Realizarea Profesorul adresează elevilor întrebări Elevii răspund la întrebările Conversaţia Activitate
feedback-ului. referitoare la lecţia predată. puse de către profesor. examinatorie frontală
(5 minute).
Activitate
individuală
6. Tema pentru Elevii notează în caiet tema Caietul
acasă pentru acasă. Manualul
( 2 minute ).
7. Apreciera Se fac aprecieri generale şi individuale
activităţii elevilor privind implicarea elevilor în predarea
( 3 minute). noilor cunoştinţe. Se notează elevii care au
participat activ la oră.

3
ANEXA II

Nume elev:
Clasa : a-V-a Data :

PREISTORIA UMANITĂŢII
TEST DE EVALUARE

I. Alegeţi litera corespunzătoare răspunsului corect, pentru fiecare dintre


afirmaţiile de mai jos:
1. Ce dovezi istorice sunt folosite pentru cercetarea preistoriei:
a. izvoare arheologice; b. izvoare scrise; c. izvoare
numismatice.
2. Făuritorul primelor unelte - arme sumar cioplite este:
a. homo habilis; b. homo erectus; c. homo sapiens.
3. Familia mai mare, care îi cuprindea pe toţi urmaşii unui strămoş comun , era:
a. ceata de vânători; b. ginta; c. tribul.
4. Cel mai important metal folosit de oameni în preistorie era:
a. arama sau cuprul; b. bronzul; c. fierul

4× 5p=20p
II. Completaţi spaţiile libere cu răspunsul corect:
1. Cele două teorii privind originea omului sunt:………………şi……….............
2. Omul se deosebeşte de celelalte animale deoarece……………şi……..............
3. Omul este singura fiinţă care şi-a confecţionat……………………şi……........
4. Aproximativ pe la 500 000 – 460 000 î.Hr. omul a folosit………………….

4×5p=20p

III. Faceţi corespondenţa tipului uman din primele coloane şi activitatea sa din
coloana alăturată:
1.Homo habilis a) omul înţelept
2. Homo sapiens b) omul îndemânatic
3 .Homo erectus c) omul producător
4.Homo sapiens sapiens d) omul culegător

4×2.5p=10p

4
IV. Transcrieţi textul de mai jos, completând fiecare spaţiu liber cu termenul
corespunzător din lista dată:
Băţul este prima………………….din lemn a omului primitiv.
……………..oferit de natură a uşurat viaţa omului. În neolitic întâlnim primele
sate de…………………………….....şi…………………….
Epoca metalelor începe cu topirea aramei sau a cuprului şi continuă cu
folosirea…………..şi…………
Lista termenilor: unealtă, focul, ginta, agricultori, crescători de animale,
meşteşuguri casnice, bronzului, fierului.
6×5p=30p

V. Răspundeţi la următoarele întrebări:


1. Care au fost urmările descoperirii şi folosirii focului?
2. Ce schimbări s-au produs în viaţa oamenilor din epoca metalelelor?
2×5p=10p

Se acordă 10 puncte din oficiu.


Total 100 de puncte

5
BAREM DE EVALUARE ŞI NOTARE

I. Câte 5 puncte pentru fiecare răspuns corect: 1a, 2a, 3b, 4c. 4 x 5p = 20p

II. Câte 5 puncte pentru fiecare răspuns corect: 4 x 5p = 20p


1. evoluţionistă, creaţionistă;
2. gândeşte, vorbeşte şi apar primele manifestări spirituale;
3. primele unelte , munceşte;
4. focul;
III. Câte 5 puncte pentru fiecare răspuns corect: 1b, 2a , 3d, 4c 4 x 2.5p = 10p

IV. Câte 5 puncte pentru fiecare răspuns corect: unealtă, focul, crescători de
animale, meşteşuguri casnice, bronzului, fierului. 6 x 5p = 30p

V. 1. 5 puncte pentru răspunsul: pregătirea hranei, încălzirea locuinţelor,


iluminatul, apărare de animalele sălbatice, confecţionarea vasele de ceramică,
prelucrarea metatelor. 5 puncte
2. 5 puncte pentru răspunsul: perfecţionarea uneltelor, dezvoltarea
metalurgiei, apariţia proprietăţii private şi a claselor sociale, intensificarea
schimburilor comerciale, apariţia statului. 5 puncte

Se acordă 10 puncte din oficiu .


Total 100 de puncte

6
Schiţa lecţiei
Popoarele Orientului Antic
Mesopotamia ( „ Ţara dintre râuri ” este aşezată între fluviile Tigru şi Eufrat ).
De-a lungul celor 4000 de ani ai antichităţii , în Mesopotamia au trăit popoare
felurite precum: sumerienii akkadienii , amoriţii , asirienii şi chaldeenii care fac
parte din familia neamurilor semite ( înrudite cu arabii).
Sumerienii, în mileniul IV a.Chr. au venit din regiunea Munţilor Altai şi s-au
aşezat în sudul Mesopotamiei .Originea lor e incertă , dar unii cercetători
consideră că făceau parte dintre popoarele indo-europene.
Egiptenii , s-au format din amestecul triburilor nomade din nord-estul Africii
( africani , dar şi semiţi veniţi din Asia).Sunt consideraţi un popor de origine
semito-hamită care , în mileniul IV a.chr. au pus bazele unui regat.
Evreii , popor semit , unii au venit din est aduşi de strămoşul lor Avraam , alţii
au venit din deşertul Arabiei şi s-au aşezat în Canaan. Datorită sărăciei au migrat
în Egipt unde au fost transformaţi în sclavi.În 1200 a.chr. Moise i-a trecut Marea
Roşie spre Peninsula Sinai, eliberându-i din robie.Sub conducerea lui Iosua au
intrat în Canaan, au cucerit cetăţile canaaneene şi au creat un stat propriu Israel.
Fenicienii, popor semit , îşi spuneau canaaneeni şi vorbeau o limbă de origine
semită.Fenicia sau „ Ţara purpurei”-teritoriu cuprins între litoralul Mării
Mediterane ( la vest) , Munţii Liban şi Antiliban ( la est ).
Persanii şi mezii , în jurul anului 1600 a.chr s-au aşezat în Podişul Iran ( mezii
la nord-vest , perşii la sud-vest) în ţara muntoasă numită Persia. Ei nu sunt
semiţi, ci o rasă numită indoeuropeană.
Indienii
Cei mai vechi locuitori ai Indiei sunt cei din Valea Indusului ( sfârşitul
mileniului IV î.Hr.) , dar numele lor ne este necunoscut.
Pe la 1500 î.Hr. dinspre nord-vest , din Asia Centrală şi Podişul Iran, triburi
indo-europene de nomazi păstori au luat în stăpânire ţinutul Punjab , distrugând
vechea civilizaţie Indus (civilizaţia Harappa).Ei se numeau arieni , şi găsind
condiţii prielnice locuirii s-au sedentarizat. Locul oraşelor înfloritoare a fost luat
de satele mai modeste ale cuceritorilor.
De-a lungul secolelor , India a cunoscut şi alte invazii, astfel încât astăzi
peninsula este locuită de numeroase rase de oameni ce vorbesc 500 limbi.
Chinezii
Se presupune că vechii locuitori ai Chinei ar fi populat teritoriul chinez din
timpuri îndepărtate şi ar fi fost împinşi spre sud de triburile venite dinspre nord-
vest.Acestea erau triburile chinezilor şi făceau parte din familia popoarelor
mongolice. Ele au întemeiat primul stat chinez şi au ajuns în zilele noastre cel
mai numeros popor din lume.

S-ar putea să vă placă și