Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lectie

Data: 21.12.2021
Clasa: a III-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Unitatea tematica: “Traditii de iarna”
Disciplina: Matematica
Continutul invatarii: Inmultirea si impartirea
Tipul lectiei: recapitulare si sistematizare
Capitol: Numere
Forma de realizare: Abordare integrata

Competente generale:
 Utilizarea numerelor in calcule elementare;
 Identificarea unor relaţii / regularităţi din mediul apropiat;

Competente specifice:
 Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 10 000 şi de împărţiri folosind tabla
înmulțirii, respectiv tabla împărțirii;
 Rezolvarea de probleme cu operatiile aritmetice studiate, in concentrul 0-10 000;

Obiective operationale:
a)obiective cognitive:
-sa calculeze corect respectand ordinea operatiilor;
-sa rezolve corect exercitii folosind tabla inmultirii, respectiv impartirii;
b)obiective afective:
-sa participe cu interes la activitatile din cadrul lectiei;
-sa aprecieze corect solutiile oferite de ceilalti;
c)obiective psihomotorii:
-sa utilizeze instrumentele de scris in mod corespunzator;
-sa adopte o pozitie corespunzatoare in cadrul activitatilor;

Resurse:
a. Metodologice:

o metode şi procedee: conversaţia, explicația, observația, exerciţiul, munca


independentă, analiza și sinteza, jocul didactic;
o materiale didactice: laptop, video-proiector, fișe de lucru, cartonașe pentru ”Domino”,
decorațiuni;
o forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

b. Temporale: 45 minute

Bibliografie:
o Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ pentru clasele a III-a – a IV-a,
aprobată prin ordinul ministrului nr. 5003 /02.12.2014, București
o Neacşu, I., Metodica predării matematicii la clasele I-IV, E.D.P., Bucureşti, 1998
o Programa şcolară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE CLASELE a III-a
– a IV-a, aprobată prin ordinul ministrului nr. 5003 /02.12.2014, București

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele OB Unitati de continut Strategia didactica Evaluare


lectiei OP
Metode si Materiale Forme de
procedee didactice organizar
e
Moment Se stabilesc ordinea si Conversatia Frontal
organizatoric disciplina in clasa.
1 min Elevii se pregatesc
pentru lectie.
Actualizarea Li se pun elevilor Conversatia Frontal
cunostintelor intrebari
anterioare recapitulative precum:
2min “Ce sunt termenii?”
“Ce reprezinta
suma?”
“Ce este inmultirea?”
“Ce sunt factorii?”
“Ce reprezinta
produdul?”
Etc.

Captarea O1 Se vor scrie pe tabla Exercitiu Tabla Frontal Observarea


atentiei O2 cateva propozitii din comportamen-
4min care lipseste ultimul tului
cuvant, iar elevii vor
iesi la tabla aleatoriu Conversatia
sa resolve cerinta.
(Anexa 1)
Anuntarea O1 Elevii sunt anuntati ca Conversatia Frontal Observarea
titlului prima data vor comportamen-
lectiei si a recapitula cunostinte tului
obiectivelor dobandite la
operationale disciplina respective,
1min rezolvand exercitii si
probleme de inmultire
a numerelor mai mici
decat 100.
Dirijarea Elevii vor fi impartiti Conversatia Fise de In Observarea
invatarii in echipe a cate 5 lucru echipa/pe comportamen-
elevi si vor primi cate grupe tului
3 fise de lucru,
rezolvand exercitiile
impreuna.(Anexa 2)
Dupa ce vor termina,
vom verifica Observatia Fise cu Aprecieri
impreuna toate
fundite verbale
exercitiile.

Pentru fiecare fisa


rezolvata correct,
acestia primesc o
floare pe care trebuie
sa o decupeze.(Anexa
3)
Obtinerea O1 Elevii vor juca un joc Explicatia Biletele Individual Observarea
performantei O2 interactiv. Toti elevii comportament-
10 min vor primi cate un tului
biletel pe care este
scris atat rezultatul
inmultirii, respective
impartirii, cat si
exercitiul in sine.
(Anexa 4)
Aprecieri
Unul dintre elevi va
verbale
incepe jocul citind de
pe biletel “ Eu am x.
Cine are y*z?” Jocul
se sfarseste atunci
cand toti elevii au
spus ce aveau pe
biletele.
Aprecieri si Se fac aprecieri Conversatia Frontal Aprecieri
anuntarea colective cu privire la verbale
temei desfasurarea lectiei si
2 min elevii primesc tema.

Anexa 1

1. Numerele cu sot sunt numere….. (pare)


2. Numerele fara sot sunt numere….(impare)
3. TOTAL sau ….(suma)
4. Numerele care se aduna se numesc…(Termeni)
5. Rezultatul inmultirii se numeste…. (produs)
6. Rezultatul impartirii se numeste…(cat)
7. Numerele care se inmultesc se numesc…(factori)
8. Rezultatul scaderii se numeste diferenta sau … (rest)

Anexa 2

1. Ioana are 6 creioane colorate, iar sora ei are de 5 ori mai multe.
Cate creioane colorate au cele doua surori?

2. Alina a citit intr-o zi 9 pagini dintr-o carte,iar in ziua urmatoare de 3 ori


mai multe.

Cate pagini a citit Alina, in total?

3. Cu cat este mai mare produsul numerelor 9si 6 decat suma lor?

4. Un factor al unei inmultiri este 5, iar al doilea este cu 3 mai mare.Afla

produsul.

1. La o librarie s-au adus 6 cutii cu cate 6 creioane rosii si 7 cutii cu cate 9


creioane negre.

Cate creioane s-au adus in total?

1. Calculati diferenta numerelor 44 si 36 , apoi mariti-o de 9 ori.

2. Pe o farfurie sunt 20 de mere,iar pe alta de 4 ori mai putine.


Cate mere sunt pe cele doua farfurii?

3. O fetita are 24 de globuri.Un sfert din numarul lor sunt rosii, jumatate din
rest sunt galbene, iar restul sunt argintii.Afla numarul globurilor argintii.

4. Intr-un cos ornamental sunt 15 trandafiri rosii, de 3 ori mai putini trandafiri
galbeni,iar numarul trandafirilor albi este cu 4 mai mare decat cel al trandafirilor albi.Afla cati
trandafiri sunt in cos.

5. La o impartire,deimpartitul este egal cu diferenta numerelor 27 si 3,iar catul egal cu suma


numerelor 5 si 3.Afla impartitorul.

6. Afla numarul numarul jucariilor din sacul lui Mos Craciun stiind ca
numarul papusilor este egal cu produsul numerelor 6 si 4, numarul ursuletilor este de 3 ori
maimic, iar numarul masinutelor este de 2 ori mai mare decat al ursuletilor.
7. La un exercitiu de impartire catul este egal cu dublul numarului 3, iar
impartitorul este de 5 ori mai mic decat 25.Afla deimpartitul.

8. Stiind ca :a=42:7:3x4, iar b=40:5:2:2, calculati:


a)a+b=

b)a-b=

c)axb=

d)a:b=

Anexa 4

Eu am 15. Cine are 2x9? Eu am 18. Cine are 5x5?


Eu am 25. Cine are 3x8? Eu am 24. Cine are 6x7?
Eu am 42. Cine are 7x7? Eu am 49. Cine are 8x9?
Eu am 72. Cine are 9x6? Eu am 54. Cine are 10x10?
Eu am 100. Cine are 4x9? Eu am 36. Cine are 2x8?
Eu am 16. Cine are 56:7? Eu am 8. Cine are 24:2?
Eu am 12. Cine are 80:8? Eu am 10. Cine are 99:9?
Eu am 11. Cine are 49:7? Eu am 7. Cine are 50:10?
Eu am 5. Cine are 28:7? Eu am 4. Cine are 81:9?
Eu am 9. Cine are 12:2? Eu am 6. Cine are 10:5?

S-ar putea să vă placă și