Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA:
CLASA: a II-a
DATA: 02.12.2021
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
UNITATEA TEMATICĂ: Vin sărbătorile!
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
SUBIECTUL: Adunarea numerelor naturale în concentrul 0-1000, cu trecere peste ordinul
unităților
TIPUL LECŢIEI: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
DISCIPLINE INTEGRATE:
Comunicare în limba română
Dezvoltare personală
Muzică și mișcare

DURATA: 45 de minute

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

Matematică și explorarea mediului

1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mintal și în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la


numărare și/sau grupare ori de câte ori este necesar
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice(sumă, total, termenii unei sume,
diferență, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărțit, împărțitor, <, >,
=, +, -, x, :) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural și social
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a+b=x; a+b+c=x în concentrul 0-1000; axb=x; a:b=x, în
concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice

Comunicare în limba română

1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat


Dezvoltare personală
2.3. Explorarea abilităților de ralaționare cu ceilalți

Muzică şi mişcare

2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici și individual, asociind dirijatul intuitiv

OBIECTIVE GENERALE:

Consolidarea cunoștințelor și a deprinderilor de calcul de adunare a numerelor de la 0 la


1000, cu trecere peste ordinul unităților;
Cunoașterea și utilizarea terminologiei specifice matematicii;
Dezvoltarea gândirii logice, cu operațiile ei, a memoriei logice, a atenției voluntare, a
spiritului de observație.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul și la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:
O1- să utilizeze terminologia specifică pentru matematică;
O2- să rezolve exercițiile de adunare a numerelor de la 0 la 1000, cu trecere peste ordinul
unităților;
O3-să rezolve corect problema care presupune două operații de adunare, folosind plan de
rezolvare;

STRATEGII DIDACTICE:
I.Metode: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, jocul didactic, problematizarea;
II.Mijloace didactice : cartonașe, flipchart, markere, piese puzzle, steluță, embleme, fișă de
lucru, manuale
III. Forme de organizare : activitate frontală, activitate individuală, pe grupe
IV. Metode de evaluare: observarea curentă a comportamentului elevilor, aprecieri verbale;
V. Forme de evaluare: evaluare formativă (continuă);
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I și
clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
Etapele Timp Ob Strategii didactice Evaluare
lecției alocat op. Conținutul instructiv- educativ Metode și Mijloace Forme de Forme de Metode
procedee didact. Organiza evaluare evalua
re
1.Moment 2 min. Se asigură condiţiile necesare pentru buna Conversația Frontală Continuă Observ
organizatoric desfăşurare a lecţiei. curen

2.Reactualiza 5 min. Verific exerciții de adunare prin intermediul unui Conversația Cartonașe Frontală Continuă Observ
rea joc: „Eu am….cine are?” (Anexa 1). curen
cunoştinţelor Fiecare elev va alege câte un cartonaș, iar ceilalți Explicația
O1 elevi trebuie să găsească perechea.
Cel care are cartonașul cu indiciul START începe Jocul Apreci
jocul. Ceilalți sunt atenți și continuă. Jocul se didactic verba
încheie la ultimul cartonaș.
3.Captarea 2 min. Captarea atenției se realizează prin prezentarea Explicația Piese puzzle Frontală Continuă Observa
atenției elevilor unui puzzle ( un brăduleț) pe care îl vor curentă
asambla .
4.Anunțarea 2 min. Se anunţă titlul lecţiei şi obiectivele urmărite. Conversația Frontală Continuă Observa
subiectului și Astăzi la ora de Matematică și explorarea mediului Explicația curentă
a vom rezolva cerințele de pe piesele de puzzle, ce
obiectivelor conțin exerciții de adunare cu trecere peste
ordinul unităților, în concentrul 0-1000. Vom
rezolva și o problemă.

Notez titlul pe tablă.


5.Dirijarea 20 Se împarte colectivul clasei în 3 grupe.Pentru
învăţării min. împărțirea clase fiecare elev va extrage câte un Conversația Embleme Pe grupe Continuă
cartonaș pe care se află: globulețe, steluțe și Observa
O1 curentă
clopoței.
Explicația
Fiecare grupă va primi embleme reprezentative.
Grupa globulețelor
O2 Grupa steluțelor Aprecier
Grupa clopoțeilor Piese puzzle verbale
Fiecare grupă va primi câte două piese de puzzle Exercițiul
pe care se găsesc exerciții de adunare cu trecere
peste ordinul unităților ( Anexele 2, 3, 4). Flipchart
După ce vor termina de rezolvat exercițiile, le voi
verifica la tablă și apoi vor lipi piesele de puzzle
pentru a obține un brăduleț.

6. Obținerea 9 min. O3 Elevii vor avea de rezolvat o problemă cu două Problematiza Fișă de Pe grupe Continuă Apreci
performanței operații de adunare și plan de rezolvare (Anexa 5). rea lucru verba
Echipa care va termina prima, va pune steluța în Steluță
vârful bradului.
7.Activitate 3 min Se interpretează cântecul: „Brăduleț, brăduț Frontală Observa
recreativă drăguț”(Anexa 6). sistemati

8. Încheierea 2 min. Se fac aprecieri privind activitatea elevilor la oră. Conversația Manuale Individual Aprecier
lecției Se dă elevilor temă de casă. Explicația verbale
Anexa 1

JOC 18 11
,,EU AM...CINE Cine are Cine are
ARE..?,, 2+9? 8+8?
Eu am Eu am
START 15 Eu am Eu am
Cine are Cine are 16 200
9+6? 7+7? Cine are Cine are
suma numărul
numerelor cu 30 mai
Eu am Eu am 100 și 100? mare decât
400?
14 17
Cine are Cine are
Eu am Eu am
8+9? 5+8? 620
430
Cine are Cine are
Eu am Eu am 230+ 6?
520+100?
13 12
Cine are Cine are
Eu am Eu am
270 324

Cine are Cine are


răsturnatul succesorul
numărului numărului
423? 180?

Eu am
181
Anexa 2

GRUPA GLOBULEȚELOR

1. Calculează:

247+135=
358+135=
566+226=
129+607=
475+ 9=

2. Mărește cu 38:
 Răsturnatul numărului 244
 suma numerelor 125 și 127
Anexa 3

GRUPA STELUȚELOR

1. Calculează:
847+ 34=
126+258=
479+312=
373+509=
128+358=

2. Află suma numerelor:


 pare, cuprinse între 245 și 249
 impare, cuprinse între 316 și 320
Anexa 4

GRUPA CLOPOȚEILOR

1. Calculează:
647+234=
214+ 59=
808+ 8=
245+118=
416+275=
2. Află suma vecinilor fiecăruia dintre numerele: 137, 425 și 348.
Anexa 5

Problemă

Într-o cutie sunt 328 de globuri albastre, iar albe sunt cu 135 mai
multe.
Câte globuri sunt în cutie?

Rezolvare:

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

R:____________________
Anexa 6

BRĂDULEȚ, BRĂDUȚ DRĂGUȚ

Ref. Brăduleț, brăduț drăguț,


Ninge peste tine,
Haide, hai în casa mea
Unde-i cald și bine.
1. Pom de Anul Nou te fac,
O, ce bucurie!
Cu beteală-am să te-mbrac
Și steluțe – o mie.

Ref. Brăduleț, brăduț drăguț,


Ninge peste tine,
Haide, hai în casa mea
Unde-i cald și bine.

2. Și fetițe și băieți
Bătând din mânuțe
Ne-om juca și ți-om cânta
Cântece drăguțe.

Ref. Brăduleț, brăduț drăguț,


Ninge peste tine,
Haide, hai în casa mea
Unde-I cald și bine. X2

S-ar putea să vă placă și