Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
DATA:
CLASA: pregǎtitoare
PROF. ÎNV. PRIMAR:
ARIA CURRICULARǍ: Matematică și explorarea mediului
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVǍȚARE: ”Oul haios”
SUBIECTUL LECTIEI: Numărul și cifra 8
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: MEM, DP, AVAP, MM
TIPUL LECȚIEI: consolidare și sistematizare de cunoștințe

COMPETENŢE SPECIFICE:
Matematică și explorarea mediului
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 O1 - să numere crescător/descrescător, cu pas dat, în concentrul 0-8;
 O2 – să numească vecinii numerelor date
 O3 – să recunoască cifrele în concentrul 0-8
 O4 - să denumească alimentele sănătoase

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, problematizarea, conversatia euristică
2. Mijloace de învăţământ: planse didactice, fişe de lucru, caiet, laptop, videoproiector, aplicații digitale, recompense;
3. Forme de organizare: frontală, individuală
4. Resurse temporale: 40 min.

BIBLIOGRAFIE:
 MEN - Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin
ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Mapa cadrului didactic, clasa pregătitoare, Editura EDU
 Caiet de creație nr 2,clasa pregătitoare, Editura EDU

Secvențele Obiective Conținuturi și activităti integrate Strategia didactică Evaluare


lecției Metode si Mijloace de Forme de
procedee învătământ organizare
1. Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a
organizatoric orei de matematică (aerisirea sălii de clasă, amenajarea spaţiului
de desfăşurare a activităţii, pregătirea materialului didactic)
2 min Vom intona cântecul cu mișcare: observare
”Ursuleții s-au trezit….” conversația frontală sistematică

2. Captarea O voi realiza cu ajutorul Oului haios, mascota săptămânii


atenției care le aduce copiilor ghicitori cu cifrele învățate. Elevii vor Conversa- Mascota observare
O3 asculta cu atenție și vor da răspunsul la ghicitori. ția săptămânii sistematică
5 min Se face trecerea către tema zilei.
Explicatia Fișa cu frontală
Problemati- ghicitori
zarea

3. Anuntarea Elevii vor fi anunțați că vom desfășura împreună o lecție cu


temei si a multe tipuri de exerciții cu cifrele învățate, vom organiza observare
obiectivelor împreună diverse jocuri, ne vom reaminti să număram crescător explicatia frontală sistematică
și descrescător, ce înseamnă ”mai mic” și ”mai mare”, ne vom
3 min reaminti vecinii numerelor și, pentru că în această săptămână am
învățat numărul și cifra 8, ne vom reaminti cum se scrie cifra 8,
vom forma multimi cu un anumit număr de elemente etc.
4. Dirijarea Elevii vor fi anunțați că vom începe lecția cu un joc la care
învătării trebuie să fie foarte atenți: aprecieri
frontală individuale
20 min 1. Joc didactic
Elevii vor extrage din ”Cutia surprizelor”, cartonașe cu explicatia observare
O1 diferite sarcini. Explic elevilor jocul: pe cartonașe se afla Cartonașe cu sistematică
diverse sarcini dar și anumite imagini cu fructe/legume jocul exerciții
(pentru că tema săptămânii este alimentația sănătoasă). Eu didactic
voi spune un fruct sau o legumă iar copilul care are exercitiul individuală
O2 cartonasul respectiv rezolvă sarcina: observare
- daca pe cartonaș este o cifra trebuie să o numească sistematică
-daca au o casuță cu 3 vecini, elevul va trebui să numească conversatia
O3 cine sunt ceilalți doi vecini (vecinul mai mic și vecinul mai aprecieri
mare) individuale
-dacă pe cartonaș sunt mai multe numere, unul fiind colorat, individuală
li se poate cere să aleagă vecinii acelui număr, dintre cele
date. problemati-
-dacă pe cartonaș apar două numere, elevul va trebui să spună care zarea
dintre ele este mai mic sau mai mare) etc. colectivă

* Cantec și joc cu percuție ”Bat din palme clap, clap, clap ”- Aprecieri
exercițiu pentru energizare verbale,
collective
2. Voi proiecta apoi la tablă fisa de lucru din caietul
elevului și o vom rezolva împreună, pas cu pas

*Exercițiu de încălzire a musculaturii mâinilor (ploaia, cântăm la


pian, eu strâng pumnii și-i desfac etc) Explicația Grup
Laptop
-ex 1: ne antrenăm mânuța trasând și colorând tentaculele
caracatiței, le numărăm (Voi purta cu elevii o discuție despre videoproiector
alimentație, îi voi intreba daca au mâncat vreodată caracatita, Conversați
unde traieste caracatita, daca mai cunosc și alte specii care a
traiesc în apa și se mănâncă, dacă le place să mănânce fructe de
mare etc)

-ex 2: vom desena tot atâtea elemente câte ne indică cifra (vom exercițiul
purta o discuție despre numărul de elemente din fiecare Individual
mulțime, în care dintre mulțimi se află mai multe/mai puține
elemente). Vom purta o discuție despre consumul de alimente problema-
cât se poate de naturale, implicit de ouă. tizarea

-ex 3: le voi citi elevilor cerința exercițiului: să traseze un pește conversația Fișa de lucru
exact ca în carte, pe contur, apoi trasare libera, fara contur (Vom observare
purta o discuție despre pești, unde trăiesc, dacă se mănâncă, cu sistematică
ce seamănă cand i-am trasat/desenat etc) explicația
Vom exersa cifra 8 în aer, în caiet pe contur, apoi în caiet pe Frontal aprecieri
spațiul liber. individuală individuale
problemati-
O4 Voi ajuta permanent elevii pe parcursul rezolvării fișei de lucru, zarea laptop, Aprecieri
voi interveni acolo unde este nevoie. videoproiector verbale,
colective
*Elevii care termină mai repede vor primi o fișă de lucru
suplimentară.
5 Obținerea O1 Voi prezenta elevilor un PPT cu ajutorul căruia vom număra Explicația Laptop, frontală Aprecieri
performanței elementele mulțimilor și vom compara numerele afișate lângă videoproiector verbale
5 min O2 fiecare mulțime. Problemati
Vom număra crescător/descrescător în concentrul 0-8. zarea

6Asigurarea Voi purta o discuție cu elevii despre ce am învățat astazi la conversatia frontalӑ observare
feed-back-ului matematică, daca li s-a parut greu, ce anume, ce exercitii și-ar sistematică
dori să mai facem, ce le-a plăcut cel mai mult etc.
3 min individuală

7. Încheierea Voi face aprecieri generale și individuale. Mascota îi apreciază conversatia frontalӑ aprecieri
activității pe copii și le spune că va ieși cu ei în pauză să vadă dacă au recompense colective
mâncare sănătoasă la pachet. individuală
2 min

S-ar putea să vă placă și