Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data: 25 martie 2019


Scoala
Clasa : a III – a B
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina : Matematica
Discipline integrate: Limba si literature romana, Matematica si stiinte ale naturii, Muzica si miscare
Unitatea de invatare: Inmultirea numerelor naturale in concentrul 0 – 10 000
Subiectul lectiei: Exercitii si probleme cu operatii de inmultire. Inmultirea unui numar format din 1,2 sau 3 cifre cu
un numar format din 1 sau 2 cifre
Tipul lectiei: lectie de fixare si sistematizare
Forma de realizare: activitate integrata
Competente specifice:
Matematica :
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 10 000 şi de
împărţiri folosind tabla înmulțirii, respectiv tabla împărțirii
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în
rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente simple;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în
concentrul 0 - 10 000;

Limba si literature romana:


1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte familiar;
2.4. Participarea la interacţiuni pentru găsirea de soluţii la probleme;
Muzica si miscare:
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a acompaniamentului
instrumental
Obiective operationale:
Matematica: 2.5.1 – sa efectueze corect exercitii de inmultire a unor numere formate din unitati, zeci , sute sau mii
cu un numar format din unitati si zeci in concentrul 0-10 000 folosind tabla inmultirii;
5.1.1 – sa utilizeze un limbaj matematic adecvat in rezolvarea sarcinilor didactice folosind temeni ca
factori, produs, dublu, triplu;
5.3.1 – să aplice corect algoritmul de rezolvare al exerciţiilor şi problemelor propuse respectand
ordinea efectuării operaţiilor;
5.3.2 - să elaboreze planul logic de rezolvare al problemelor, efectuând operaţiile corespunzătoare

Limba si literature romana:


1.4.1 – sa manifeste curiozitate si rapiditate in rezolvarea sarcinii din plicul extras;
1.4.2 – sa rezolve corect probele din fiecare plic pentru a castiga literele din ghetuta cu surprize;
2.4.1 – sa aseze literele castigate in ordinea corecta pentru a obtine un cuvant;
Muzica si miscare:
2.1.1 – sa execute miscarile sugerate de cantecul “Can- can”.

Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, munca independenta, jocul didactic;
Resurse materiale : ghetuta cu surprize, plicuri colorate cu diferite exercitii si probleme, fulgi divers colorati cu
litera, fulgi de zapada diferit colorati pentru fiecare echipa in parte, flipchart, marker, fise de lucru;
Forme de organizare :frontal, individual, pe grupe
Forme si tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale
Resurse temperale: 50 minute
Bibliografie: Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S. , 2013.
Ion Neacșu – „Metodica predarii matematicii la clasele I-IV ”, Editura didactică și pedagogică, 2008
Elemente de continut Strategii didactice
Etapele lectiei C.S. Evaluare
Act. propunatorului Act. elevilor metode mijloace forme de
procedee organizare
I. Moment Pregateste materialele • Se pregătesc pentru lecţie.
necesare pentru lectia de • Aleg cuvintele potrivite.
Organizatoric
matematica. conversati
2 min.
Din lista de cuvinte cere a Plansa
elevilor să aleagă acele ”Lista frontal
„comori” (abilități) de care comorilor”
au nevoie pe tot parcursul
demersului didactic. (vezi
Anexa 1)

II. Voi imparti fiecarui copil Elevii vor rezolva rebusul si Activitate Aprecieri
cate o fisa pe care este vor citi definitiile si solutia Individuala verbale
Verificarea
realizat un rebus acestuia. Fise cu
cunostintelor
5.1.1 matematic. Elevii raspund la intrebarile rebus Observar
dobandite (Vezi Anexa 2) adresate: Conversati matematic e
anterior -In ce anotimp suntem? -Suntem in aanotimpul iarna. a Frontal sistemati
5 min. -In ce luna a anului -Este luna decembrie. ca
suntem? -Suntem in a cincea zi a lunii.
-In a cata zi a lunii suntem -In aceasta seara vom
azi? pregati ghetele pentru ca il
-Ce vom face in aceasta asteptam pe Mos Nicolae.
seara cu ghetutele
noastre?De ce?

III . Voi prezenta elevilor Elevii vor observa ca fiecare Conversati Ghetuta Frontal Aprecieri
Captarea “ghetuta “ plina de plicuri dintre ei poarta in piept cate a Plicuri verbale
colorate si ii voi intreba un fulg colorat, culoare ce se colorate
atentiei
1.4. daca sunt curiosi sa stie ce regaseste si in plicurile din
3 min.
2 e scris in fiecare plic. ghetuta.
-Astazi, la lectia de
matematica va veti
IV. Anuntarea consolida cunostintele Marker Activitate
despre inmultirea Explicatia Flipchart frontal
titlului lectiei
numerelor naturale si vom
si a
rezolva impreuna exercitii
obiectivelor si probleme atractive.
2 min. Voi scrie pe tabla titlul Elevii asculta cu atentie.
lectiei “Exercitii si
probleme cu operatia de
inmultire”.

Aprecieri
Ghetuta verbale
V. Dirijarea De asemenea, le voi spune
consolidarii si elevilor ca astazi le propun
un joc didactic numit Plicuri
sistematizarii
“Ghetuta cu surprize”.Le
cunostintelor voi explica regulile jocului:
Dupa cum au observant si Activitate
1.4. ei , in ghetuta sunt 7 Fulgi frontal
2 plicuri divers colorate. colorati
Fulgi de culori diferite, la
fel ca plicurile, au primit si Elevii asculta indicatiile si Conversati
ei in piept: fiecare grupa explicatiile date si sunt gata a
este reprezentata de o de efectuarea jocului de
culoare ce se regaseste pe proba. Explicatia
plicul din ghetuta.
Un reprezentant al unei
grupe va alege un plic
colorat si toti vor rezolva
sarcina didactica (exercitii
sau probleme) din plic.
1.4.1 Echipa care va termina
prima va primi un fulg care Observar
va avea notat pe el o e
litera.La fel se va proceda sistemati
si cu celelalte plicuri ,avand ca
de rezolvat exercitii si “Explozia
probleme. In functie de stelara”(A
complexitatea sarcinilor nexa 3)
din plic, elevii vor putea
castiga si cate doua litere.
Elevii rezolva exercitii si
In unul dintre plicuri se vor probleme.
gasi unele inmultiri usoare Jocul
pentru calcul oral: Elevii executa cu placere didactic
24 x 2 = miscarile potrivite.
76 x 1 =
130 x 3 =
1245 x 0 = Fisa cu
Pentru rezolvarea anexei 3, exercitii si Observar
elevii vor raspunde la problem(A e
intrebari precum: nexa 4) sistemati
-Ce este inmultirea? Activitate ca
-Cum se numesc numerele pe grupe
care se inmultesc?
-Cum se numeste rezultatul
inmultirii? Anexa 3
-Cum se numeste semnul Plic Activitate
operatiei de inmultire? Fulg cu individuala Aprecieri
-Care sunt expresiile Dupa ce elevul numit citeste Jocul de litera verbale
specifice operatiei de sarcina din plicul ales, toti proba
inmultire? copiii trec la rezolvarea
5.1.1 -Care sunt proprietatile sarcinii: Anexa 3- Explozia
. inmultirii? Stelara.
Echipa care va termima prima
va castiga fulgul cu litera din Exercitiul Anexa 4
Pentru a-I stimula pe elevi, plicul ales. Observar
la un anumit moment, voi Munca Fulgi cu e
5.3. intrerupe activiatatea Elevii participa activ in independe litere sistemati
1 rugandu-i sa se ridice derularea lectiei, rezolva nta Plicuri cu ca
pentru a executa pe muzica sarcinile de lucru, respectiv exercitii si
miscarile cantecului “Can- exercitiile si problemele. probleme
can”.

Toate exercitiile si
problemele din plic se vor
regasi pe fisa pe care o va
primi fiecare copil; ei vor Elevii obtin cuvantul
5.3. lucra pe fisa primita. “INMULTIREA”.
2 (Anexa 3 si Anexa 4)
In final, cand vor castiga
toate literele din plicuri,
elevii va trebui sa formeze
un cuvant: INMULTIREA
Pentru inceput, pentru a
vedea daca au inteles
explicatiile date, vom
efectua un joc de proba:
Un reprezentant al unei
VI. Obtinerea 2.1.1 grupe , numit de Elevii compun o problema
performantei propunatoare, va alege un dupa un exercitiu dat.
5 min. plic colorat va citi sarcina Exercitiul Aprecieri
din plic . Munca Activitate verbale
individuala Anexa 5 individuala
Ascultă concluziile,
In functie de ordinea in observaţiile si recomandările
care au fost plicurile făcute .
alese, copiii vor avea de Aprecieri
rezolvat exercitiile si Elevii se autoapreciaza pe generale
problemele din Anexa 4. biletul primit: si
Dupa ce vor castiga toate -Cat de bine consideri ca ai Anexa 6 individual
VII. 2.4. literele, le voi cere sa le invatat inmultirea? e
1 aseze corect astfel incat -Ti-a placut lectia de azi? conversati
Incheierea
sa formeze un cuvant ce -Cum te simti acum, la a
lectiei finalul orei?
reprezinta o operatie
3 min.
matematica invatata.

Am pregatit pentru elevi un


plic separat, pe care scrie
“Felicitari!” si in care se
gaseste o fisa in care vor
avea de compus o problema
dupa un exercitiu dat.

Voi face unele aprecieri ,


generale sau individuale,
asupra modului in care au
lucrat si au participat la
lectie.
Le voi distribui un
chestionar elevilor.

Voi recompensa efortul


elevilor prin impartirea
unor stimulente.

Anexa 1

„Lista comorilor”

Cadrul didactic are la dispoziţie o listă de cuvinte din care elevii vor putea alege numai acele
„comori”( abilități ) de care au nevoie pe tot parcursul demersului didactic.
Fiecare abilitate va fi pusă în lumină prin încercuirea cuvântului folosind marker.

atenție
dezordine
rapiditate
neseriozitate
curiozitate
neatenție
disciplină
seriozitate

EXERCITII SI PROBLEME CU OPERATIA DE INMULTIRE


FISA DE LUCRU

1. Se dau numerele: 9 , 600 si 245.


a) Afla produsul numerelor impare.

b) Scrie numarul par sub forma de produs de doi factori, apoi de trei factori.

c) Inmulteste cu 7 suma numerelor date.

2. Afla produsele, folosindu-te de proprietatile inmultirii:

4 x 39 x 25 =
2 x 493 x94 x 0 x 389 =
5 x 139 x 2 x 10 =
83 x 92 =
52 x 800 =
3. La un magazin de jucarii s-au adus jucarii de plus astfel: 47 de iepurasi, de 12 ori mai multi ursuleti, iar
elefanti un numar dublu de iepurasi si ursuleti la un loc.
Cati elefanti de plus s-au adus la magazinul de jucarii?

Stiu Vreau sa stiu Am aflat

4.Calculeaza:
42 x 24 = 38 x 46 =
32 x 45 = 57 x 34 =
93 x 35 = 25 x 67 =
79 x 11 = 54 x 93 =
83 x 12 = 65 x 32 =
5.La un magazin alimentar s-a adus o cantitate de 163 kg de carne de pui si o cantitate de 3 ori mai mare de carne
de porc.
Ce cantitate de carne de vita s-a adus, daca in total au fost 900 kg de carne de pui, de porc si de vita?

I DATELE PROBLEMEI II INTREBAREA PROBLEMEI

III. REZOLVAREA PROBLEI IV. RASPUNSUL PROBLEMEI


6.Afla numerele:
a) De 7 ori mai mari decat : 60,72,59,438,346,238.
b) Cu 7 mai mari decat: 60,72,59,438,346,238.

S-ar putea să vă placă și