Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

DATA :04.05.2018
ÎNVĂȚĂTOR :Postolache Ramona Mihaela
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Şcoala Gimnaziala Țifești
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARĂ : Matematică și științele naturii
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Elemente intuitive de geometrie
DISCIPLINA : Matematică
DISCIPLINE INTEGRATE:
 Arte vizuale și abilități practice
SUBIECTUL LECTIEI: Poligoane
TIPUL LECTIEI: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor

RESURSE - UMANE: 17 elevi


- TEMPORALE: 50 minute
- SPAȚIALE: Sala de clasă

COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică
 3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiu şi în reprezentări, în situaţii familiare
 3.2. Explorarea caracteristicilor simple ale figurilor şi corpurilor geometrice în contexte familiare

Arte vizuale și abilități practice


 2.3.Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice

COMPETENȚE DERIVATE:
Matematică
CD1- Recunoșterea elementelor intuitive de geometrie;
CD2-Realizarea unor elemente intuitive de geometrie;
CD3-Identificarea numărului de elemente intuitive de geometrie dintr-un desen dat;
CD4- Operarea cu noțiunile de geometrie învățate (punct, linie dreaptă, semidreaptă, segment de dreaptă, linie curbă,linie fântă,
unghi, poligon).
.

Arte vizuale și abilități practice

CD1-Să coloreze conform cerințelor desenul dat. STRATEGII DIDACTICE


Metode şi procedee: exerciţiul, conversația, explicaţia, problematizarea, algoritmizarea, observația.
Mijloace de învățământ: planșe, caiete de clasă, caiete de teme, manuale, fișă de lucru, macheta Matematicus,
bilețele cu exerciții, tablă, markere, videoproiector, computer.
Forme de organizare : individuală, frontală.
Metde de evaluare: observare sistematică a elevilor, chetionare orală, chestionare individuală, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE :

1. Crețu E., (1999). Psihopedagogia școlară pentru învățământul primar, București:Editura Aramis.
2. Neacșu I.,(1988).Metodica predării matematicii la clasele I-IV, București: Editura Didactică și pedagogică.
3. Ghidul metodologic pentru aplicarea programelor de matematică, C.N.C, Bucureşti, 2002.
4. A.Călugăriţa, Exerciţii şi probleme de matematică pentru elevii claselor I-IV, Ed. Universal Pan, Bucureşti,2002.
5. Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Ed. Didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1988.
6. V. Pârâială, D. Pârâială, C. Pârâială, Culegere-auxiliar al manualelor, Ed. Euristica, Iaşi ,2006.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
ETAPELE LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE METODE DE
ȘI C.D. CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL EVALUARE
TEMPORIZAREA AL LECȚIEI
ACTIVITATEA ACTIVITA Metode și Mijloace de Forme de
ÎNVĂŢĂTOAREI TEA procedee învățământ organizare
ELEVILOR
1.MOMENTUL  Asigur condiţiile
ORGANIZATORIC unei bune -Se pregătesc
1 min desfăşurări a pentru lecţia
lecţiei și de
pregătesc matematică.
materialul
didactic.

2.VERIFICAREA  Verific tema Frontală


TEMEI PENTRU pentru acasă -Sunt atenţi la Conversați Caietele de Individuală
ACASĂ cantitativ și verificarea a teme
2min calitativ. temei.

3.VERIFICAREA 
CUNOȘTINȚELOR -Răspund la Conversați Planșă Frontală Chestionare orală
ANTERIOARE întrebări. a Individuală
4 min Explicația

4.CAPTAREA  Se realizează prin Conversați Poveste


ATENŢIEI prezentarea -Ascultă cu a Macheta
3 min personajului atenție Matemati- Frontală
„Matematicus”. povestea. Observația cus
A fost odată, ca
niciodată,
Un bătrânel cu barba lată
Ce-avea o minte ascuțită
Și o privire ațintită
Spre-acei copii, frumoși,
isteți,
Mai veseli și mai
zâmbăreți,
Ce îndrăgeau la nebunie
O lecție de geometrie,
Iar astăzi el, că mai
trăiește,
Pe voi în clasă vă
privește,
Doar spuneți ,,Hocus" și
apare...
Domn' Matematicus cel
tare!!!
5. ANUNŢAREA  Se anunţă titlul -Ascultă, Caietele de Frontală
TEMEI SI A lecţiei: receptează. Conversați clasă
OBIECTIVELOR ”Poligoane” şi se -Notează data a Tablă
2min enunţă obiectivele și titlul Explicația Individuală
pe înţelesul lecției pe
elevilor. caiete.
 Se notează data și
titlul lecţiei pe
tablă.

Mate  În tolba sa, -Ies în față, Conversați Tolba lui


6.DESFĂȘURAREA mati Matematicus a extrag câte un a Matemati- Frontală
LECȚIEI că pregătit diverse bilețel din cus Chestionare orală
25min exerciții pentru tolba lui Explicația Individuală
elevi. Matematicus Bilețele cu
CD1 (ANEXA 2) și rezolvă Exercițiul exerciții
Le cer elevilor să exercițiile.
CD2 vină în față, să Problemati- Fișă de
extragă un bilețel zarea lucru
CD3 din tolba lui
Matematicus și să Algoritmiz
CD4 rezolve exercițiul area
la tablă și în
caiete.

7.OBȚINEREA CD1
PERFORMANȚEI CD3  Elevii primesc o -Rezolvă Conversați Fișă de Frontală Chestionarea orală
10 min CD4 fișă de lucru. cerința de pe a lucru
AVA (ANEXA 4) fișa de lucru. Explicația Individuală
P Exercițiul
CD1

8.TEMA PENTRU
ACASĂ  Elevii primesc -Elevii Conversați Caietele de Frontală
2 min tema pentru notează tema. a clasă
acasă. Explicația
Individuală
9.APRECIERI  Fac aprecieri -Ascultă cu Conversați Frontală Apecieri verbale
FINALE colective şi atenție. a
1 min individuale
despre modul în
care au răspuns
elevii la lecţie.

ANEXA 2

1. Desenaţi o dreaptă orizontală.

2. Desenați o linie curbă deschisă.


3. Desenaţi și notați un poligon cu 3 laturi.

4. Desenați o linie frântă închisă.

5. Desenați și notați un poligon cu 4 laturi.

6. Desenați o linie curbă închisă.

7. Desenați o linie frântă deschisă.

8.Desenați un poligon cu 5 laturi.

9. Scrieți cu litere mari de tipar cuvântul MATEMATICĂ. Marcați unghiurile identificate la fiecare literă. Câte unghiuri ai
descoperit?
ANEXA 3

FIȘĂ DE LUCRU

1. Bifeaza în căsuţe pentru poligon ṣi x pentru celelalte forme geometrice.


2. În cartierul Mariei casele sunt construite pe terenuri care au forma unor poligoane. Observă-le și completează
enunțurile cu informațiile cerute.

A B C D
 Poligonul C are _________vârfuri și_______ laturi.
 Poligonul B are _________vârfuri și_______ laturi.
 Poligonul D are _________vârfuri și_______ laturi.
 Poligonul A are _________vârfuri și_______ laturi.

ANEXA 4

FIȘĂ DE LUCRU

1.Uniţi numerele în ordinea lor crescătoare, iar ultimul număr îl uniţi cu primul.

15

16

13 14
17

S-ar putea să vă placă și