Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data:

Profesor pentru inv. primar: Drăgoianu Theodor- Gabriel

Clasa: a IV – a

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică

Discipline integrate: Educație civică

Unitatea de învățare: Numărăm și calculăm până la 1 000 000. Împreună cu ceilalți.

Subiectul lecției: Calcularea unor intervale temporale

Tipul lecței : predare- învățare

Competențe generale :

Matematică

1. Identificarea unor relaţii / regularităţi din mediul apropiat;

4. Utilizarea unor etaloane convenţionale pentru măsurări şi estimări.

Competențe specifice:

Matematică:

1.1. Observarea unor modele / regularităţi din cotidian, pentru crearea de raţionamente proprii;
1.2. Aplicarea unei reguli pentru continuarea unor modele repetitive;

4.2. Operarea cu unităţi de măsură standardizate, folosind transformări Educație civică:


3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru.

Obiective operaționale:

- să răspundă la întrebări, folosind calendarul;


- să completeze axa timpului.

Resurse:

 Metode: conversația, demonstrația, explicația, jocul didactic, exercițiul;


 Mijloace: manual, caiet, table, creta;
 Forme de organizare: frontal, individual;
 Loc de desfășuare: sala de clasă;
 Durata: 50 de minute.

Bibliografie:

- Iliana Dumitrescu, Matematica. Manual pentru clasa a IV-a, Ed. Cd Press, 2021
- Programa școlară
Desfășurarea lecției
Activitatea Strategii didactice Forme
Momentele Activitatea învățătorului elevilor de
Metode Mijloace Forme de evaluare
lectiei de organizare
învăţă-
mânt
Moment Se pregătesc
Organizatoric Le cer elevilor să pregătescă materialele necesare pentru oră.
unei bune desfășurări a activității didactice.

Se va realiza cu ajutorul resursei wordwall: Sunt atenți la Roata frontal


https://wordwall.net/ro/resource/2773094/unitati-de- indicațiile wordwall Ev.
Captarea masura-pentru-timp învățătorului. orală
atentiei

Anunţarea - „Astăzi, la ora de matematică, vom învăța să Își notează


temei şi a calculăm intervale temporale. titlul pe caiete.
obiectivelor * Scriu titlul pe tablă, iar elevii în caiete.
“ Calcularea unor intervale temporale ” conversaţia
operaţionale

Cer elevilor să detaliem secțiunea „Observ și Răspund la exercitiul frontal Ev.


Comunicarea înțeleg” din manual. întrebări explicatia Caiete, Conti
noilor Tabla, nua
cunoştinţe Creta

Fixarea Le cer elevilor să rezolvăm, la tablă: ex. 1,2, Scriu


cunoştinţelor 3,4,5 / pag 28. rezolvările pe Explicaţia Caiete individual
caiete.
Ies la tablă exerciţiul
atunci când
sunt solicitați.
Se va realiza cu ajutorul resusei: Răspund
Asigurarea https://wordwall.net/ro/resource/2595617/unitati-de- atunci când Explicaţia
retenţiei şi a masura-pentru-timp sunt solicitați.
transferului

Își notează pe
Încheierea Se fac aprecieri individuale şi colective cu privire la caiete :
activităţii Ex 6,7/ pag 28.
modul în care au participat la activitate si vor fi Sunt atenți la
recompensaţi cu câte o fata zambitoare. indicațiile
învățătorului.
Comunic tema pentru acasă. Ofer indicații pentru
rezolvarea acesteia.

S-ar putea să vă placă și